chloroquine lopinavir ritonavir generique stromectol dexamethasone lopinavir ritonavir oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » DİYALOG FALİYETLERİ

önceki konu   diğer konu
24 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
DİYALOG FALİYETLERİ
39 Mesaj -

Diyalog Faaliyetleri

Soru: Soracaðým sorularda kesinlikle art niyet yoktur, kesinlikle Kur’an ve Sünnet ýþýðýnda tarafýnýzdan bilgilendirilmek amaçlýdýr. Þimdiden Allah razý olsun.

1

- Zamanýmýzda bir cemaat tarafýndan Müslümanlar adýna yürütülen hoþgörü ve diyalog faaliyetlerinin Ýslami bir þekilde yapýlýp yapýlmadýðý.
2- Her ne niyetle olursa olsun bu faaliyetleri kabul etmeyen ve eleþtiren müslümanlara modern karmati veya harici deme hakkýna herhangi bir þahýs sahip midir ve durumu nedir?
3- Kýsaca bütün küfür ehline hoþgörü gösterilip diyaloga girilirken müslümanlara karmati, harici ve anarþist diye yaklaþanlara, bakýþ açýmýz ve davranýþýmýz nasýl olmalýdýr.
4- Ýþgal edilmiþ bir ülkenin insanlarýnýn kesinlikle hiçbir imkanlarý yoksa kendilerini feda etmelerinin Ýslam’da yeri nedir, Ýslam tarihinde buna benzer misaller var mýdýr?
5- Hoþgörü ve diyalog faaliyetleri malumunuz tüm Türkiye tarafýndan bilinmektedir. Bu konu ile ilgili zamanýmýzýn büyüklerinin yaklaþýmý ile ilgili herhangi bir bilgiye sahib misiniz?

Cevap: Bana gönderilen sorularýn hangi niyetle sorulduðunu þimdiye kadar sorgulamadým. Bana düþen, sorulan sorulara kapasitemin ve imkânlarýn elverdiði ölçüde cevap vermektir. Kimseye “Sen bu soruyu art niyetle sormuþsun; onun için cevaplamýyorum” gibi bir tavrým olmadý, olmaz. Cevaplara gelince;

1. Dinler arasý diyalog ve hoþgörü faaliyetlerine karþý tavrým baþýndan beri hiç deðiþmedi. Ýlke olarak Müslümanlarla diðer din mensuplarýnýn, hatta dinsizlerin ve ateistlerin diyalog halinde olmasýnda herhangi bir sakýnca olmadýðýný düþünüyorum. Daha da ileriye giderek bunun Müslümanlar açýsýndan bir “zorunluluk” olduðunu söylüyorum.
Zira Müslümanlar yeryüzünde Hakk’ýn yegâne temsilcisidir ve Hak’tan habersiz olan kitlelere onu duyurma görevi öncelikle ve sadece Müslümanlara terettüp eder. Biz onlarla diyaloðu kesersek onlara Hak ve hakikati kim ulaþtýracak?
Ancak soruda da ifade edildiði gibi bu faaliyetlerin “Ýslamî” olmasý, yani Ýslam’ýn istediði ve öngördüðü biçimde yerine getirilmesi de bir zorunluluktur.
Bununla iki noktayý kastediyorum:
A. Hak ve hakikatin tahrife uðramamýþ biricik adresinin Ýslam ve onun temel referanslarý olan Kur’an ve Sünnet olduðu gerçeði asla perdelenmemeli, inkâr edilmemelidir.
B. Diyalog faaliyetlerinin dinî, politik, sosyal ve kültürel bakýmdan Ýslam’ýn ve Müslümanlar’ýn aleyhine sonuç verecek bir oluþum ve geliþim seyri izlemesine izin verilmemelidir. Bu da bu faaliyetlerin Müslümanlar’ýn inisiyatifi ile baþlatýlýp yürütülmesini zorunlu kýlar.
Þu halde Müslümanlar’la diðer kitlelerin “din çerçeveli” diyalogu, “Ýbrahimî dinlerin birlikteliði”, “dinlerin aþkýn birliði”… gibi “yok aslýnda birbirimizden farkýmýz” demeye gelen saçma sapan sloganlar üzerinden deðil, ancak “Hak ve hakikatin tebliði” zemininde ve Müslümanlar’ýn inisiyatifinde yapýlabilir. Diyalogcu çevrelerin, yürüttükleri faaliyeti Kur’an ve Sünnet’ten, hatta tarihten kotardýklarý argümanlarla desteklemeye çalýþýrken bu temel gerçeði çarpýttýðý görülmektedir.
Kýsa bir zaman önce ilk iki cildi neþredilen Ýslam ve Modern Çað’da (I, 104 vd.; II, 160 vd.) bu hususlarý alabildiðine geniþ olarak ele almýþtým.
Meselenin bir de “hoþgörü” boyutu var. Aðzýndan çýkaný kulaðý duyan kimseler için burada meselenin semantik boyutuyla iþtigal etmenin gereksizliði açýk. Ancak “diyalog” ve “hoþgörü” kelimelerinin bir arada kullanýlmasýnýn bilinçsiz/rast gele bir seçim olduðunu düþünmemizi isteyenlerin bizi saf yerine koyduðunu görmemiz gerekiyor. Zira “hoþgörü”nün “diyalog”un lazým-ý gayri mufarýký olmadýðý gerçeði bir yana, burada Müslümanlar adýna hareket edenlerin, muhataplarýnýn inancýna sinmiþ bulunan “þirk”i hoþ görmekle kendi zeminlerini berhava ettiklerini hatýrlatmak durumundayýz.

2. Diyalog faaliyetlerini onaylamayanlarý “Karmatî hezeyaný, Haricî mantýk ve anarþist tavýr” içinde olmakla suçlayan kiþi Fethullah Gülen hoca efendidir. (Bkz. http://www.fethullahgulen.com veya http://tr.fgulen.com) Bu benzetmelerin kimleri hedeflediði ve ne kadar isabetli olduðu üzerinde duracak deðilim. Ancak þu kadarýný söylemeliyim ki, diyalog ve hoþgörü faaliyetlerini onaylamayanlarý bu þekilde damgalamak ve itham etmek yakýþýksýz bir tavýrdýr. Fethullah Gülen hocaefendinin acaba diyalog ve hoþgörü faaliyetlerini desteklemeyen/onaylamayan Yahudi ve Hýristiyan dünyadan herhangi bir kesimi bu þekilde suçladýðýný gören/duyan olmuþ mudur? Böyle diyerek kendi insanýyla köprüleri atarken Kur’an’ýn, “Sen milletlerine tabi olmadýkça ne Yahudiler ne de Hýristiyanlar senden asla hoþnut olmayacaktýr” (2/el-Bakara, 120) buyurarak içyüzlerini açýða vurduðu kesimlerle kardeþ oluvermek neyle izah edilebilir?
Benim birçok kere dile getirdiðim mülahazalarla veya benzeri düþüncelerle günümüzde sürdürüldüðü þekliyle diyalog faaliyetlerini onaylamayan ve Karmatî batýnîliðinden de Haricî fanatizminden de anarþizmden de bütün benliðiyle teberri eden kitleler bakýmýndan yukarýdaki tesbitlerin hiçbir þey ifade etmediði açýktýr…
3. Þu haliyle diyalog faaliyetlerini onaylamayan Müslümanlarý –ister düþünce, ister tavýr planýnda– Karmatî, Haricî veya anarþist olmakla suçlayan bir kimse hakkýndaki davranýþýmýzýn nasýl olmasý gerektiði sorusu, aklýma Ýmam Ebû Hanîfe ile talebesi Ebû Mukâtil arasýndaki bir diyaloðu hatýrlattý. El-Âlim ve’l-Müte’allim’deki diyalogdan hareketle þunu söylememiz doðru olur:
Bir kimsenin bizi, bizde olmayan kötü bir vasýfla tavsif etmesi sebebiyle onu tekfir etmez ve kendisine adaletli davranmaktan geri durmayýz; onun bizi tavsif ettiði þeylerle veya benzerleriyle biz de onu tavsif etmeyiz. Yanlýþ yolda olduðunu hatýrlatýr ve gerçeði söyleriz.

Ülkemizde ve Ýslam aleminde mevcut “cemaat” yapýlarý, ne yazýk ki bireylerde ifrat bir mensubiyet duygusu köpürtmüþtür. Bir cemaate mensup olan bireyler, genellikle kendi cemaatlerinin þablonlarýný, uygulamalarýný, liderlerini ve tarz-ý hareketlerini adeta “vahiy” gibi “lâ yüs’el” telakki ediyor. Bu öyle çarpýk bir anlayýþ ki, kiþiyi, kendi cemaatinin en olmaz yanlýþlarýný bile bin dereden su getirerek tevil ederken, diðerlerinin en küçük hatalarýný bile “ekber-i kebair” seviyesine yükseltme garabetine düþürüyor…

4. Ýþgal edilen ülkesini savunmak için kimilerinin “intihar eylemi”, kimilerinin de “þehadet eylemi” dediði eylem tarzýndan baþka bir imkâný bulunmayanlarýn bu hareketinin hükmü konusunda günümüz araþtýrmacýlarý farklý görüþler benimsemiþ görünüyor.
Yýllar önce Konya’ya geldiðinde merhum Abdülfettâh Ebû Gudde’ye de bu soru sorulmuþtu. Bu durumda eylemin adýna “intihar eylemi” denmesinin yanlýþ olduðunu söylemiþ ve bunun kesinlikle “þehadet eylemi” olduðunu, üzerine basarak vurgulamýþtý.

Çanakkale savaþýnda siperlerin birbirine çok yakýn olmasý dolayýsýyla siperden ilk çýkanlarýn vurulacaðý yüzdeyüz bilindiði halde Mehmetçik, hücum emriyle birlikte siperden fýrlamakta tereddüt etmemiþ, arkadan gelenlerin kendi cesetlerine basarak ilerlemesine zemin hazýrlamak için ölüme koþmuþtu…
Günümüzde bir eyleme “þehadet eylemi” denebilmesi için aþaðýdaki gibi þartlarýn bulunmasý gerektiðini öne sürenler vardýr:
1. Fiilî bir savaþ hali bulunmalý ve savaþ iki ordu arasýnda geçmelidir.
2. Saldýrýyý düzenleyen kiþi, mutlak anlamda ölüme gitmemeli, yani ölmek için gitmemelidir.
3. Ölümü, düþman eliyle gerçekleþmelidir. (Prof. Dr. Hikmet Yüceoðlu, Yeni Ümit Dergisi, Ocak/Mart-2004, “Terör Kýskacýnda Þehitlik Arayýþý” baþlýklý makale.)
Bu makalede Fýkýh alimlerinin, “Bir kiþinin, neticede kurtulacaðý ümidini taþýmasý durumunda veya bu ümidi taþýmasa bile düþmana zarar vermesi, morallerini bozmasý, arkadaþlarýna cesaret aþýlamasý, kendinde bir güç hissetmesi, esir olup iþkence altýnda bazý sýrlar vermekten endiþe duymasý gibi durumlarda çok sayýda düþman kuvvetinin içine dalmasý ve onlara saldýrmasý caizdir” dediði nakledildikten sonra yukarýdaki üç maddenin neye göre tesbit edildiði doðrusu anlaþýlmýyor.

Ýmam Muhammed, es-Siyeru’l-Kebîr’de (I, 1512) þöyle der: “Eðer bir Müslüman, kendilerini hezimete uðratma veya kýlýçtan geçirme arzu ve düþüncesiyle bin kiþiye saldýrsa, bunda bir beis yoktur. Çünkü Sahabe’den birçok kimse Uhud günü Hz. Peygamber (s.a.v)’in huzurunda böyle yapmýþ; Hz. Peygamber (s.a.v) onlardan herhangi birinin bu davranýþýný kýnamamýþ, onlardan bazýsý böyle yapmak için kendisinden izin istediðinde de, onu þehitlikle müjdelemiþtir. Eðer o kiþide düþmaný hezimete uðratma veya kýlýçtan geçirme arzu ve düþüncesi yoksa bu durumda onlarýn arasýna dalmasý mekruh olur.”
Yine þöyle der: “Eðer düþmaný kýlýçtan geçirme arzu ve düþüncesi ile deðil, arkadaþlarýný düþman üzerine saldýrmaya cesaretlendirmek maksadýyla onlarýn arasýna dalar ve bu davranýþýndan düþmanýn kýlýçtan geçirilmesi durumu ortaya çýkarsa, inþaallah bunda bir beis yoktur.”

Ýmam es-Serahsî bu ifadeleri þerh ederken þunlarý söyler: “… Ayný þekilde onun bu fiili düþmanýn gönlüne korku salar ve aralarýna çözülme sokarsa bunda bir beis yoktur. Çünkü bu, düþmaný kýlýçtan geçirmenin en üstün yoludur. Ayrýca onun bu davranýþýnda müslümanlar için menfaat vardýr. Bu çeþit bir menfaat hasýl etmek için herkes canýný ortaya koyar.”

Þehadet eylemleri için düzenli ordu ve karþýlýklý savaþan iki devlet þartý koþmanýn pratik bir anlamý bulunup bulunmadýðý üzerinde düþünmek gerekir.
Zira mesela Irak örneðinde bu þartlarýn hiçbir anlamý yoktur. Orada iþgale direnmek için düzenli ordu teþkilini beklemek “kaytarmak”tan baþka bir anlam ifade etmez. Kaldý ki düþman size derlenip toparlanma fýrsatý tanýmýyorsa elinizde baþka hangi seçenek vardýr?

Þehadet eyleminden baþka seçeneði bulunmayanlarýn, mukateleye fiilen katýlmayan sivillerin, çocuk, kadýn ve yaþlýlarýn zarar görmemesine dikkat etmesinin de bir zorunluluk olduðunu belirtmek gerekir.

Ebubekir Sifil
16 Aralýk 2004 Milli Gazete

Gönderen: 02.10.2005 - 00:17
Bu Mesaji Bildir   tahahalit üyenin diger mesajlarini ara tahahalit üyenin Profiline bak tahahalit üyeye özel mesaj gönder tahahalit üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Enes_ su an offline Enes_  
RE: DİYALOG FALİYETLERİ
302 Mesaj -
Alıntı
Orijinali tahahalit

Diyalog Faaliyetleri

Ýlke olarak Müslümanlarla diðer din mensuplarýnýn, hatta dinsizlerin ve ateistlerin diyalog halinde olmasýnda herhangi bir sakýnca olmadýðýný düþünüyorum. Daha da ileriye giderek bunun Müslümanlar açýsýndan bir zorunluluk olduðunu söylüyorum.
Zira Müslümanlar yeryüzünde Hakkýn yegâne temsilcisidir ve Haktan habersiz olan kitlelere onu duyurma görevi öncelikle ve sadece Müslümanlara terettüp eder. Biz onlarla diyaloðu kesersek onlara Hak ve hakikati kim ulaþtýracak?
Ancak soruda da ifade edildiði gibi bu faaliyetlerin Ýslamî olmasý, yani Ýslamýn istediði ve öngördüðü biçimde yerine getirilmesi de bir zorunluluktur.

[16 Aralýk 2004 Milli Gazete

Gönderen: 02.10.2005 - 16:26
Bu Mesaji Bildir   Enes_ üyenin diger mesajlarini ara Enes_ üyenin Profiline bak Enes_ üyeye özel mesaj gönder Enes_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
aybars77 su an offline aybars77  
264 Mesaj -
alýntý-Enes_
Ýlke olarak Müslümanlarla diðer din mensuplarýnýn, hatta dinsizlerin ve ateistlerin diyalog halinde olmasýnda herhangi bir sakýnca olmadýðýný düþünüyorum. Daha da ileriye giderek bunun Müslümanlar açýsýndan bir zorunluluk olduðunu söylüyorum.

Sayýn zekâî,

Diðer din mensuplarý ve ateistlerle diyalog ve hoþgörü içinde olmanýn müslümanlar açýsýndan bir zorunluluk olmasý için, Kuran_ý Kerimde,Sünnet-i Seniyyede,Ýcamada veya ehli sünnet alimlerinin yaþantýlarýnda bir delilin bulunmasý gerekir.
Öyle karnýmýzdan konuþarak ;
"ben böyle söylüyorum." demekle bu ameller insaný dinden çýkarmaktan baþka bir iþe yaramaz.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son aybars77 tarafından, 03.10.2005 - 16:41 tarihinde.
Gönderen: 03.10.2005 - 16:40
Bu Mesaji Bildir   aybars77 üyenin diger mesajlarini ara aybars77 üyenin Profiline bak aybars77 üyeye özel mesaj gönder aybars77 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
302 Mesaj -
Alıntı
[i]Orijinali aybars77

Sayýn zekâî,

Diðer din mensuplarý ve ateistlerle diyalog ve hoþgörü içinde olmanýn müslümanlar açýsýndan bir zorunluluk olmasý için, Kuran_ý Kerimde,Sünnet-i Seniyyede,Ýcamada veya ehli sünnet alimlerinin yaþantýlarýnda bir delilin bulunmasý gerekir.
Öyle karnýmýzdan konuþarak ;
"ben böyle söylüyorum." demekle bu ameller insaný dinden çýkarmaktan baþka bir iþe yaramaz.

Zekai kim kardesim ??

ins. sen iyi arastirmissindir kardesim
Gönderen: 04.10.2005 - 03:07
Bu Mesaji Bildir   Enes_ üyenin diger mesajlarini ara Enes_ üyenin Profiline bak Enes_ üyeye özel mesaj gönder Enes_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ayagimizi denk alalim !
264 Mesaj -
Kardeþler,
Ýslâmýn haricindeki diðer inanç mensuplarý ve ateistlerle diyalog ve onlarla kuzu-sarmasý olacak þekilde hoþgörü bir müslümaný dininden edebilecek davranýþ çeþididir.Bu þekilde hareket edilmemesine dair yüzlerce ayet-i celile ve hadis-i þerif vardýr.Birkaçýný burada zkrederek müslüman kardeþlerimize hatýrlatmayý görev sayýyorum.

--Ey iman edenler! Benim de düþmaným, sizin de düþmanýnýz olanlarý dost edinmeyin.-- (Mümtehine: 1)
Çünkü imanýn alâmetlerinden birisi de, Allah düþmanlarýna karþý dostluk ve sevgi göstermek deðil, onlardan nefret etmektir.
--Onlar size gelen gerçeði inkâr etmiþken, onlara sevgi gösteriyorsunuz.-- (Mümtehine: 1)

Onlar Allah-u Teâlâyý da, Onun Peygamberini de ve o Peygambere indirilen kitabý da inkâr ederek küfür içinde yaþamaktadýrlar.
Onlar size karþý en çetin düþmanlýðý yaptýklarý halde onlara sevgi ve muhabbet gösteriyor ve dost oluyorsunuz.
Allah-u Teâlâ deðil onlarla dost olmayý, onlarla oturup kalkmayý bile yasaklamaktadýr:
--Allahýn âyetlerine küfredildiðini ve alaya alýndýðýný iþittiðinizde, onlar baþka bir söze geçmedikçe yanlarýnda oturmayýn. Yoksa siz de onlar gibi olursunuz.
Doðrusu Allah münafýklarýn ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktýr.--
(Nisâ: 140)

Bu ayet ve hadislerin hiçbiri muhal-farz olmasa sadece bir tek ;
--Sen onlarýn dinlerine uymadýkça ne yahudiler ne de hýristiyanlar aslâ senden hoþnut olmazlar.-- (Bakara: 120)
ayet-i celilesi kalsa bu dahi, onlarla oturup-kalkmaktan ve onlara hoþgörülü yaklaþmaktan müslümanlarý men etmeye kafidir.Dünya menfaatleri uðruna ne yaptýklarýný ve ne söylediklerinin þaþýrmýþ ve sapýtmýþ insnalarýn peþlerinden gitmeyelim ve onlar gibi sapýtmayalým.
Gönderen: 04.10.2005 - 09:32
Bu Mesaji Bildir   aybars77 üyenin diger mesajlarini ara aybars77 üyenin Profiline bak aybars77 üyeye özel mesaj gönder aybars77 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dunya Misafiri su an offline Dunya Misafiri  
DÜSÜNCELERINIZI GÖZDEN GECIRIN !!!!!!!!!!!
123 Mesaj -
Selamünealeyküm arkadaslar

Zaten tahahalit kardesin yazisini okurken bir tuhaf oldum devamini okumadim soka ugradim

tahahalit kardes herhalde siz bu dinler arasi diyalog hakkinda pek bilgilendirilmemisiniz.
Medya da dindar müslüman gözüyla bakilan bir sahis islam alimlerine hakaret etmekte ve sizde bu kisiye destek cikiyorsunuz ... bunun farkindaysayniz bence güzel bir davranis degil..
sizde bu siteyi ziyaret edin

http://www.diyalogmasali.com

ondan sonraki görüslerinizi cok merak ediyorum
Ordaki video clipi de izleyin !!!!!!!

Hem dinler arasi diyalog derken dikkatili olmaliyiz tamam herkesin dinine saygi göstermeliyiz ama bu yanlis anlama gelebilir
Mesela Allah korusun farkinda olmadan onlarin dinine saygi gösteriyorum derken onlarin dinine uymayalim simdike
Gönderen: 04.10.2005 - 11:48
Bu Mesaji Bildir   Dunya Misafiri üyenin diger mesajlarini ara Dunya Misafiri üyenin Profiline bak Dunya Misafiri üyeye özel mesaj gönder Dunya Misafiri üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
302 Mesaj -
Sizin anlayisiniza göre Diyalig nedir ?
Gönderen: 04.10.2005 - 14:30
Soru kime gitti anlamadim
123 Mesaj -
Enes kardes soruyu kime sordunuz anlamadim düsün
Gönderen: 04.10.2005 - 14:37
Bu Mesaji Bildir   Dunya Misafiri üyenin diger mesajlarini ara Dunya Misafiri üyenin Profiline bak Dunya Misafiri üyeye özel mesaj gönder Dunya Misafiri üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
TAMAMEN KENDI DÜSÜNCEM
123 Mesaj -
Arkadaslar simdi size hicbiryerden alinti yapmadan tamamen bu konu hakkinda kendi düsüncelerimi yaziyorum!!!!!!

Bu diyalog meselesi nin arkasinda kara perdeler dönüyor
Bu sacmaligi cikaranlar Müslümalarin kafasini kurcalamk amaciyla yola cikmislar...
Nerede görülmüskü Gayri müslümlerim Müslümanlari gercekten sevdikleri ... Bu imkansiz
Ancak bizler onlarin dinine iman edersek onlar bizi isterler
Bunlarin hepsi oyun Allah askina kanmayin bu sacmaliklara
Medya da dinadar müslüman olarak görülen bir sahis Kelime-i Tevhidi yoketmeye kalkisiyor ve kimse bunun farkinda bile degil

Kelime-i Tevhid:
LA ILAHE ILLAH MUHAMMEDEN RASULULLAH

Fethullah gülen: MUHAMMEDEN RASULULLAH kismini söylememize gerek yokmus

Hz. Muhammedi kabul etmiyor yani oysa Islamin sartinda Peygamberlere iman var

Bu kisi nasil kendi kafasina göre islamin sartindan isine gelmeyenleri yok etmeye calisabilir

Fethullah güleni söyle intenette arastircak olursaniz dikkatinizi mutlak birsey cekecektir
sanki adam gece gündüz papazlarlaymis gibi her resminde bir papaz var
bu nasil diyalog ben onu anlamadim Papazlar Islam alimlerinden degerlimi oldu?????

Ya cok yazicam ama zamanim yok arkadaslar

Allaha emanet olun

YARABBIM SEN KIMSENIN BIZI YOLDAN CIKARIP BÖYLE SACMALIKLARA INANDIRMASINA IZIN VERME ALLAHIM

SENIN IZNIN OLMADAN HIC KIMSENIN BIRSEYE GÜCÜ YETMEZ SEN BIZI O SAPILARIN YOLUNDAN GIDENLERDNE EYLEME ALLAHIM
Gönderen: 04.10.2005 - 14:51
fosaloglu su an offline fosaloglu  
2683 Mesaj -
Öldükten sonra bile insanlarý oluþturduðu maneviyat yumaðý ile etkisi altýna alan ve binlerce inançsýzýn islamý kabulunü saðlayan Mevlana ne güzel söylemiþ deðil mi ?

Ne olursan ol gel!

Konuþmaktan zarar gelmez. Arkasýnda kirli emeller olsa bile...
Gönderen: 04.10.2005 - 20:18
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
302 Mesaj -
Sorumu size ve aybars kardese sormustum.

anladigim kadariyla Sizlerin diyalog anlayisi ile benim diyalog anlayisim cok farkli benim anlayisima göre kesinlikle hiristiyanlasmak degil diyalog. bizlerde hakk din var ben biraz ileri giderek bunu teblig olarakta düsünüyorum.

Fetullah Gülen hoca cikarmis olabilir bu diyalog meselesini bazi ona gicik gicen kisilerde arkasindan atip tutuyorlar..

önemli olan Fetullah Gülen olsun baskasi olsun sahislar cok önemli degil bence.

benim görüsümce Türkiye sartlarini bilmiyorum ama burda diyalog anca bizlere kazandirir kayip ettirmez.

benim diyalog anlayisim konusmak tartismak Hakk din bizde oldugunu onlara isbat etmek...

Kirici olduysam kusurumu bagislayin...
Gönderen: 05.10.2005 - 04:48
Konu icon    Zikri-fikri diyalog olana !
264 Mesaj -
Zikir-fikri diyalog olan Enes_'e ,

Size, müslümanlarýn inanmasý vacip olan Kuran-ý Kerimden ayetler göstererek Ýslâmdan baþka inanç tercih eden batýl din mensuplarý ve ateistlerle diyalog olamayacaðýný anlatmaya çalýþtým Eðer, inanýyorsanýz bu ayetlerin muhtevasýnýn gereðini yaparsýnýz.Yok eðer ,inanmýyorsanýz aynen inanmayanlar gibi bize halâ "sizce diyalog nedir ?" gibi sorular sorarsýnýz.
Bizim kimseye bir gýcýklýðýmýz yoktur. Ama, sapýtanlarý da hiç bir zaman hoþgöremeyiz.
Sanki, siz ve diðer diyalogçular olmasa bu dinin -Hak Din- olduðu orataya çýkmayacaktý gibi çok yanlýþ bir inanýþ içindesiniz.
1426 yýldýr bu diyalog kurma iþini Ýslâmý güya yaymak (!!!) için sizden baþka hiç kimse aklýna ve hatýrýna getiremedi de bir tek siz bu bu sihirli (!!!) iþi keþfettiniz öyle mi ?????

Size tavsiyem þudur ki, hareket ve davranýþlarýnýzý þahýslara deðil, Ýslâma ve sünnet-i Rasûlullaha uydurunuz.
Ve doðru yolda hayat sürmüþ hiçbir Ýslâm aliminin baþvurmadýðý eksantirik yollara düþmekten kendinizi ve yakýnlarýnýzý koruyunuz.
Vesselâm

Mesaj 3 kez düzenlendi. En son aybars77 tarafından, 05.10.2005 - 10:26 tarihinde.
Gönderen: 05.10.2005 - 10:13
_SeRKaN_ su an offline _SeRKaN_  
406 Mesaj -
Diyalog konusu çok konuþuldu ve ben inanýyorum ki aklý baþýnda her müslüman bu diyalogun gerçek amacýnýn ne olduðunun farkýna ve artýk bu diyalog masalýnýn müslümanlara yutturulmasýný istemiyor.

Bunu savunan arkadaþlar; Belki iyi niyetli olabilirsiniz. Ama karþýnýzdakinin amacýnýn ne olduðunu bilerek onunla diyalog kuramazsýn.

Ve neyin diyalogunu kuracaksýnýz?

Gelecek Irak'ta yapmadýðý zulüm, iþkence kalmayacak ben Ne olursan ol yine gel diyeceðim

Gelecek Türkiye'de ve Müslüman ülkelerde insanlarý birbirine kýþkýrtacak ben ne olursan ol yine gel diyeceðim, ÖYLEMÝ?

Ya bizler çok safýz, ya da onlar çok akýllý...
Gönderen: 05.10.2005 - 10:27
Bu Mesaji Bildir   _SeRKaN_ üyenin diger mesajlarini ara _SeRKaN_ üyenin Profiline bak _SeRKaN_ üyeye özel mesaj gönder _SeRKaN_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
302 Mesaj -
Sizin gibi bir alime karsi sözüm yok efendim siz Kuran i Krimden ayetleri kafaniza göre yorumlayabiliyorsaniz ben size birsey anlatamam.

Konu benim icin kapanmistir.
Gönderen: 06.10.2005 - 00:05
sicilyali su an offline sicilyali  
1054 Mesaj -
Diyalogmu!.. peeehh..

Mübarek ecdadimiz bu heriflerle yüzyillar boyu bosuna savasmis anlasilan!...

Bu masala karnimiz tok.

Gönderen: 06.10.2005 - 00:17
Bu Mesaji Bildir   sicilyali üyenin diger mesajlarini ara sicilyali üyenin Profiline bak sicilyali üyeye özel mesaj gönder sicilyali üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
tahahalit su an offline tahahalit  
Konu icon   
39 Mesaj -
sEVGÝLÝ dÜNYA MÝSAFÝRÝ KARDEÞÝM ZAHMET BUYURUNDA YAZININ TAMAMINI OKURSANIZ DAHA ÝYÝ ANLAÞABÝLECEÐÝMÝZ KANAATINDAYIN
SELAMLAR...

Güle Güle
Gönderen: 06.10.2005 - 00:18
Bu Mesaji Bildir   tahahalit üyenin diger mesajlarini ara tahahalit üyenin Profiline bak tahahalit üyeye özel mesaj gönder tahahalit üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Son Sözüm.
264 Mesaj -
Dayanaðýnýz, ilimden ve ihlâstan yoksun, dünyâ menfaatlerine haris olan þahýslar olursa, ettiðiniz sözleri size yedirirler ve toplum içinde daima yere bakarak gezdirirler.
Bence müslüman,kendisine çok daha MUHKEM ve SAÐLAM dayanak arayan ve bulan kimsedir.

Gönderen: 06.10.2005 - 10:11
Cevabim ENES kardese
123 Mesaj -
Enes kardes ben Türkiyede degil Almanyadayim
kendim zaten burda yetistim burda okuyorum hiristiyanlari iyi taniyorum . bilgilerim öyle kulaktan dolma degil tecrübelerim (!!!!!!)

neyse..

Fethullah gülene gelince benim o kisiye ne gicikligim olabilirki ???

AMA

Islami hiristiyanlastirmya calisan karisiyim arkadas buna bir kere Kuran izin vermiyor bizim ne haddimize

Tamam simdi diger dine bagli insanlara kötü davranin demedikki asil tam TERSI onlara islami tanitmak icin iyiligimizi göstermeliyiz ( Sanki islami tanimayan kaldi)

Arkadaslar adam KElime-i TAvhidi KAFASINA GÖRE DEGISTIRMEYE CALISIYOR !!!

bu hala ne diyalogu anlamadim

sunu unutmayalim biz onlarin dinine uymadigimiz sürece bizi sevmezler BUNU böyle bilin...

Bizim dinimiz bize Onlarin dini onlara

Diyaloga ne gerek var hem neyin diyalogu

Onlara destekmi cikalim ?????

zaten hedefleri türkiye misyonerlik artiyor bunun arkasinda kim var saniyorsunuz böyle sapik düsüne bir sürü insan

zaten bu yaziyi anlmak isteyen anlar

kör yine kör

ALLAH a emanet olun
Gönderen: 10.10.2005 - 21:35
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
KARDEŞİM SAHABE HAYATINI OKUYUN
2687 Mesaj -
SÝZE BÝR SORU NEDEN NECAÞÝYE GÖNDERÝLDÝ ÝLK DEFA MÜSLÜMANLAR ÝLK HÝCRETTE....NEDEN PEYGAMBERÝMÝZÝN HANIMLARINDAN BAZILARI HÝRÝSTÝYAN VE YAHUDÝDÝR SONRA MÜSLÜMAN OLMUÞTUR NEDENRASÜLUULAH BSAHABELERÝNÝ UZAK MEMLEKETLERE YOLLAMIÞTIR ÝLÝM ÖÖÐRETMEK ÝÇÝN...NEYSE DÝYALOG DEMEK DÝN DEGÝÞTÝRMEK DEGÝLDÝR HELE HRÝS..HÝC DEGÝLDÝR ZATEN ALLAH RAZI OLSUN ONLARDAN ONLAR OLMAZA ORTA ASYA HEP VEHHABÝ KALACAKTI ALLAH R.OLSUN KÝ YAPAMADAGIMIZ DÜÞÜNEMEDÝÐÝMÝZ BÜYÜK ÝÞLER BAÞARILIYOR ANLAYANA TABÝÝKÝ...SELAMLARIMLA
Gönderen: 18.11.2005 - 21:15
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
guvendag su an offline guvendag  
hızmet
148 Mesaj -
selamu aleykum kardeslerým agabýlerým ablalarým bu dýnler arasý dýyalog kelýmelerýyle kast ettýgýnýz ýnsanlar .basta fethullah gulen ve cemaatý efendýmýzde cok sever .dýnýmýzýde sever VE yaptýklarý seyler bence sunnete kuran-ý kerýme uygundur.ayrýca lutfen ben ýnternetten býraz arstýrdým o dedýgýnýz sýtelere de gýrdým.ve beným dusuncemm suký yapýlan her sey rýza-ý ýlahý ýcýn yapýlýyor.lutfen ýnsaf ve mumýn kardeslegý gozlugunu takalým ve býrbýrýmýzý sevelým. ayrýca cýkarýlan uc cd yýde ýzledým tamamen ýftýralara dolu .ayrýca musluman býr kadýnla hrýstuyan býr erkek evlendýrýlmemýs bu tamamen ýftýra .hrýstýyan býr erkek musluman olmus ve evlýlýk daha sonra olmus .hatta adam ýsmýný ýbrahým olarak degýstýrmýs .papanýn elýný optu dýye ýftýralar atýldý yazýk ama ortada hýc delýl yok tamamen ýftýra.papayala gorustu fethullah gulen dogru ama mesela ona neler teklýf ettýklerýný býlýyormusunuz hocaefndý papayla bulustugunda ona sadece bazý teklýflerde bulundu ve bence bu teklýfler muslumanlar ýcýn ulkemýz ýcýn cok faydalý teklýflerý.mesela teklýflerden bazýlarý...1-kudus muslumanlarýn hrýstýyanlarýn ve yahudýler rahatca gýdebýlceklerý hatta pasaport olmadan rahatca gýdebýlceklerý býr yer olsun (acaba boyle býr sey olsaydý fýlýstýn sorunu ne duzeyde olurdu]2-harranda býr unýversýte kurmak ve orda her uc dýnýn ýlahýyat fakultelerý olmasý ve ogrencýlerýn býrbýrýný caprazlama konferansalara cagýrmasýgöz kırpmaVE KURAN-I KERIME ITIMADI OLAN DIYALOGTAN KORKMASIN.cunku býzým elýmýzde elmas hakýkatlar var býzxým elýmýzde KURAN-KERIM VAR ma onlarýn kýtaplarý tahrýf edýlmýs .ayrýca muhammed fethullah gulen hocaefndýnýn muhammedun resulullah demesende olur dedýgý gorurmemýstýr sahsen bený okudugum eserlerdebu acýkca gozukmekte .yaný kelýmeyýo tevhýd ayný degýstýrme gýbý bý cabasý yok ama o mubarek kelýme yý degerlý hazýneyeý dunyanýn her kosesýne tasýmak gýbý býr amacý var ve bunu ýslama efendýmýze gonul vermýs nýce fedakar mumýnlerýn yapmasýna vesýle olmus.ah be kardeslerým neden boyle ýslam ýcýn genclýgýn ýmanýný kurtarmak calýsan ýnsanlara nýyetlerýne dýl uztýrýz. dýyalogun meyvelerýný ýzlemedýnýzmý.musluman olan ýnsanlarý gormedýnýzmýi.ama agabýler sýze hakýkatý gostermek beným haddým degýl cunku sýzýn kadar ýlýmlý degýlým .hakkýnýzý helal edýn selamu aleykum
Gönderen: 19.11.2005 - 20:33
Bu Mesaji Bildir   guvendag üyenin diger mesajlarini ara guvendag üyenin Profiline bak guvendag üyeye özel mesaj gönder guvendag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ya ben anlamıyorum
148 Mesaj -
nasýl boyle muslumanlar býrbýrýný anlamýyor.nasýl býrbýrlerýne bu kadar sapýtmýs olarak bakýyor .yaný beným okudugum bý yazý vardý.efndýmýze nubuvvet gelmeden once hýlful fudul dýye býr vakýf kurmuslar .(zannederým erdemlýler hareketý demek ) bu vakýfda hrýstýyanlar ve dýger ýnanýslarda olanlar varmýs ve efendýmýz bunlarla ýttýfak yapmýs amacýysa mekkede zalýmlere karsý beraber hareket etmek mazlumlara yardým etmek.zulmun onune gecmek)efendýmýze (s.a.v.)nubuvvet geldýkten sonra soruyorlar yýne olsa boyle býr harekete katýlýrmýsýnýz ya resulallah efendýmýz s.a.v. evet gýne katýlýrdým dýyor.sonra medýne vesýkasý var beným sartlarýný tam býlmedýgým.ve býr gurup hrýstýyan efendýmýzýn yanýna gelýyor dýyaloga gýrýyor bazen sert tartýsmalarda oluyor .sonra bý vakýt hrýstýyanlar dýyorký býzým gýtmemýz gerekýyor. ýbadet edecegýz .efendýmýz (s.a.v.) burda ýbadet edýn burasýda ALLAHIN EVI DIYOR VE sahabýlerý cýkarýyor kendýsýde cýkýyor ve hrýstýyanlar orda ýbadet edýyor.acaba su an oyle býrsey yapsalar efendýmýzýn ýsmýný gunesýn dogup battýgý heryere getýrmeye calýsan yýgýtler. ne derler bu seferde derlerký camýyý kýlýselestýrdýler derler.acaba gercek ten býz bu falýyetlerde bulunan ýnsanlara yaptýklarý hýzmetlere husnu zanla bakabýlýyormuyuz . ne kadar onlarý sevýyoruz .yoksqa onlara dusmanlarýmýza bakar gýbýmý bakýyoruz< .býlemýyorum ama ben bu ýnsanlarýn arasýnda cok bulundun bu konu hakkýnda fazla býlgým olmasada býlýyorum turkýye ve dunya capýnda cok buyuk hýzmetlerý var.ve onlarý sýmdý elestýrenlerýn bence sonra pýsman olacaklarýný dusunuyorum.HER SEYIN EN DOGRUSUNU ALLAH BILIR.ALLAH KIMSEYI SAPITMASIN .SIRATI MUSTAKIMDEN AYIRMASIN.býlýyorum yaptýgým yorumlar cok yetersýz cunku acýkcasý fazla býlgým yok.PC de
Gönderen: 19.11.2005 - 21:00
Bu Mesaji Bildir   guvendag üyenin diger mesajlarini ara guvendag üyenin Profiline bak guvendag üyeye özel mesaj gönder guvendag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
biz bu hayatın neresındeyız
148 Mesaj -
UMITVAR OLUNUZ SU ISTIKBALAT INKILABATI ICINDE EN GUR SEDA ISLAM SEDASI OLACAKTIR.BEIUZZAMAN SAID NURSI
muhammed fethullah gulen hocaefendý ve cemaatýrýsaleý nur cemaatýdýr.ve rýsaleý nurlarý býr program seklýnde asrýmýzda uygulamaya calýsýyorlar. bunun ýcýn yaný dýnler arasý dýyalog falýyetlerý altýnda yapýlan hýzmetlerý rýsale-i nurlardan bakarak anlamaya calýsmakda fayda oldugu kanaatýndeyým.mesela rýsalelerýn cesýtlý yerlerýnde ýsevý ruhlardan bahsedýyor.mesela ustad dýyorký hrýstýyanlýk býr kere kabugunu yýrtý katolýk mezhebý kuruldu býr daha kabugunu yýrtarsa tevhýde yaklasacaktýr dýyor.ve pýyasada uc tane cd var hatta ýnternetetede var ýcýnde yalan dolan ýftýralarla dolu uc cd. burda ustad bedýuzzamana ve rýsaleýnurlara agýr ýftýralar atýlmýs.ben sunu dýyorum aklý selým olan her musluman kardes bedýuzzaman saýd nursý ve rýsaleý nurlara bakýsý dusuncesý bellýdýr.ve bu ortaya cýkarýlan fýtne unsuru uc cd de sahýplenmedý cýkaranlar madem boyle yaptýgýnýz dogru býrsey oldugunu zannedýyorsunuz sahýp cýkýn cd lerýnýze . neyse muslumanlar heryerde kan aglarken sýz cd cýkarýn ve musluman kardeslerýnýze ýftýora atýn.dýyecek býrsey bulamýyorum.düsün
Gönderen: 19.11.2005 - 21:12
tezat
148 Mesaj -
kelýmeyý tevhýdden muhammedun resulullahý cýkarmak ýstýyor .hasa oysaký bu zatýn efendýmýzý anlatan yuzlerce kasedý cd sý var.ve ýsmý anýlýnca goz yaslarýný tutamayan býr gonul ýnsaný .kým býlýr ne kadar ýnsan onun vaazlarýyla kýtablarýyla ve degýsýk faalýyetlerle efndýmýzý tanýdý sahabýlerý tanýdý onlar gýbýu yasamak ýcýn ograstý.býz efendýmýzý sahabýlerý az býlýyorsak tanýyorsak bunu fethullah gulen hoca efendýye borcluyum.VE DUSTUK BIR REYHI SEVDAYA CUNUNUZ BIZE NAMUS GERKMEZ DIYOR.kendýsý davasýndan baska býrsey dusunmeyen býr ýnsan.EFENDIMIZ(S.A.V.)telaşlı
Gönderen: 19.11.2005 - 21:19
148 Mesaj -
Dayanaðýnýz, ilimden ve ihlâstan yoksun, dünyâ menfaatlerine haris olan þahýslar olursa, ettiðiniz sözleri size yedirirler ve toplum içinde daima yere bakarak gezdirirler.
Bence müslüman,kendisine çok daha MUHKEM ve SAÐLAM dayanak arayan ve bulan kimsedir.

sevgýlý agabýcým sýz bundan kastýnýz fethullah gulen hocaefndýyse sýze dýyecek býrsey bulamýyorum .ama sýzden daha ýlýmlý oldugu kesýn cunku bu ýnsan cevresýne mýlyonlarca ýnsan toplamýs ve hýzmetlerý butun dunyada.tesvýkýyle acýlan okullarý ýsraýl ve ýrak olmak uzere dunyanýn her tarafýnda. býr ýslam bacasý tutuyor dunyanýn heryerýnde .cunku duymuslar efendýler efndýsýndens.a.v.( Býr kýsýnýn ýmanýna vesýle olmak gunesýn dogup battýgý her seyden hayýrlýdýr .kabedende ya resulallah evet ondanda daha hayýrlýdýr).fermaný ve serpýlmýsler nýce ýslam yýgýtlerý. ve sebeb olan yapan gýbýdýr sýrrýnca acaba sýz bu ýnsan dan daha mý alýmsýnýz daha mý býlgýlý ve ýhlaslýsýnýz .AYRICA ýnsanlarýn nasýl ýhlassýz olduguna kanaat edebýlýyorsunuz.dunya menfaatlerýne harýs olan sahýslar. oysaký o mubarek ýnsanýn uzerýne hýc bý mal varlýgý yok.ve kendýsý dýyor býr zeytýn dalýn dahý olsaydý onuda barýs ýcýn býzý yanlýs anlayanlara uzatacasktým dýyor.yazdýgý kýtaplardan aldýgý telýf hakký cok yuksek bý mýktar ama onun buyuk býr cogunlugunuda egýtým falýyetlerýne,ogrencýlere burs ve muhtaclara verýyor ) sýz boyle býr ýnsana dunyaya harýs dýyorsaunuz bendde ýnsaf dýye haykýrýyorum.son olarak kýtaplarýn telýf hakkýndan kazandýgý paranýn bý cogunu pakýstana gonderdý .toplum ýcýnde yere bakarak gezmek dervýslýk tavrýdýr. bence boyle fýtnenýn kol gezdýgý sokaklarda toplumlarda yere bakarak gezmek erdemdýr. ama sýz utancýnýzdfan dýyorsanýz onu kast edýyorsanýz beným bu cemaatte gordugum ýnsanlarýn hemen hepsý bu konuda alný acýk boynu dýk gezerler.PC de
Gönderen: 19.11.2005 - 21:39
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 831 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64398 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.