generique stromectol generique stromectol lopinavir ritonavir kaletra generique plaquenil voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » ''İçinizden evli olmayanları evlendirin!''

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
''İçinizden evli olmayanları evlendirin!''
61 Mesaj -
Geçen hafta iki genci daha evlendirdik. Tam ifade edecek olursak nikahlarýný kýydýk. Tanýþmalarý veya aralarýný yapmak için herhangibir fonksiyonumuz olmadý. Birçok gençte olduðu gibi onlar da kendi iþlerini kendileri halledip, tanýþmýþlar, kaynaþmýþlar ve evlenmeye karar vermiþler. Bize sadece nikahlarýný kýymak düþtü.

Kýydýðýmýz bu nikah diðerlerinden çok farklýydý ve sorumluluðu daha da aðýrdý. Þimdiye kadar kýydýðýmýz nikahlarda evliliðe engel teþkil edecek bir durum yoktu. Taraflar anlaþmýþlar ve aileleri de buna rýza göstermiþlerdi.

Bu nikahta ise bir kaçýrma olayý sözkonusuydu ve gençleri hiç tanýmýyordum. Muhammed kardeþ durumu izah edip ''hemen geldikleri gece nikahlarýný kýyalým'' dediðinde aceleye getirmek istemedim. Çünkü adý ister imam nikahý olsun ister belediye nikahý, bence ikisinin de iþlevi aynýydý ve kýz ve erkeði ayný derecede eþ yapýyordu. Resmen tanýnmasa bile dini nikah ta en az resmi nikah kadar ciddiye alýnmalý ve saðlam kýyýlmalýydý. Onun için ilkönce bu sorumluluðu almak istemedim. Ama, þimdiye kadar savunduðum fikirlerim beni cesaretlendirdi. Olayý bütün ayrýntýlarýyla öðrendikten ve gençlerin samimiyetinden emin olduktan sonra nikah kýymamýzýn hiçbir sakýncasý olmayacaðýný hatta bir zorunluluk olacaðýný düþündüm.

Gonca ve Seyfettin kardeþler (isimler deðiþtirilmiþtir) bir ortak arkadaþlarý aracýlýðýyla internet ortamýnda tanýþmýþlar. Dört ay içinde tanýþýklýklarý aþka dönüþmüþ ve sevmiþler birbirlerini. Her ailede olduðu gibi, Gonca'nýn ailesinde de annesi, daha ilk günlerden bu tanýþýklýktan haberdar olmuþ ve itiraz etmemiþ. Ama zamanla tavrý deðiþmiþ ve kýzýný vazgeçirmeye çalýþmýþ. ''Babalar en son duyar'' sözü gereðince baba en son duymuþ tabi.

Seyfettin, ikamet ettiði þehirden kalkýp kýzýn ailesine kendini takdim etmiþ ve ciddiyetini ortaya koymuþ. Buna raðmen kýzýn ailesi evliliklerine sýcak bakmamýþlar. Gençler de çareyi kendi yöntemlerine baþvurmak ta bulmuþlar.

Gençlerin söylediðine göre, Gonca'nýn ailesinin karþý çýkýþ sebeplerinden en önemlileri, Seyfettin'i yeterince tanýmamalarý ve onun baþka þehirde yaþamasýymýþ. Benim tam da böylesi durumlarda savunduðum þey, gençlerin kaçarak ta olsa evlenmeleridir. Bir fikri teoride savunmakla pratikte savunmak arasýnda büyük bir fark olabiliyor bazen. Ben de bu farký yaþadým kýsa bir süre için. ''Savunduðum þey gerçek olmuþ, ne güzel iþte'' deyip hemen gençlerin nikahýný kýymamýz gerekirken, sakin kafayla düþünmeyi ve olayý irdelemeyi tercih ettim. Sonuçta, gençlerle görüþüp bir karara varmayý uygun gördüm.
Emaneten kaldýklarý eve gittiðimizde, gençlerin tedirginlikleri ve heyecanlarý her hallerinden belli oluyordu. Buna raðmen, bu maceraya sýrf gençliklerinin geçici birer hevesi olsun diye atýlmadýklarý da hemen farkediliyordu. Bunu farkettiðim için ve gençlere biraz moral olsun diye kendilerini tebrik ettim. Ama bu evlilikte ne kadar ciddi olduklarýný ölçmek için de, sözü uzattýkça uzattým. Ortada normal olmayan bir birliktelik ve bu anormalliðin beraberinde getirdiði zorluklar vardý. Her ikisinin de bu zorluklara katlanýp katlanamayacaklarýný da anlamam gerekiyordu. Özellikle Seyfettin kardeþ, aldýðý emanetin ve yüklendiði yükün ne kadar bilincindeydi anlamam gerekiyordu. Sohbetimizin sonunda kalbim mutmain oldu ve gençlerin ciddiyetinden emin oldum. Allah'ýn emri ve Rasulü'nün sünneti gereði nikahlarýný kýydýk, dualarýmýzý ettik. Rabbim onlarý sözlerine sadýk kýlsýn ve hayat arkadaþlýklarý cennette de devam etsin.

Ortadaki tablo benim açimdan gerçekten tebrik edilecek cinstendi. Ortada karþýlýklý duyulan bir sevgi vardý ve bu sevgiyi sonsuza kadar yaþamak isteyen iki genç. Bu hedefi gerçekleþtirmenin önünde ne ailelerinin gereksiz þartlarýný, ne ayrý þehirlerde yaþamalarýný ne de þartlarýn elveriþsiz olmasýný birer engel olarak görmemiþler ve evlenmeye karar vermiþler. Birçoklarýnýn benzeri þartlar karþýsýnda yýlgýnlýk gösterdiði ve ''biz ayrýlmalýyýz'' þarkýsýný söylediði bir zamanda cesaret gösterip sevgilerine sadakat göstermiþler. Tebrik edilmez mi?

Bu tabloyu birçoðunuzun 'bir delilik, gençlik hevesi, cahillik'' gibi vasýflarla anacaðýndan eminim. Haklý da olabilirsiniz. Bu bir bakýþ açýsý farký. Benim baktýðým yerden görünen manzara çok vahim. Özellikle kadýn-erkek ayrýþmasýný en koyu biçimde uygulayan dindar kesimde kýz ve erkeklerin sadece tanýþmasý büyük bir muamma. Diðer kesimlerde tanýþmak sorun deðil ama tanýþmanýn ardýndan gelen güven ve sevgi sorunu had safhada. Ailelerin sonu gelmeyen istekleri, gençlerin eðitim ve kariyer sevdasý, eþ adaylarýnda aradýklarý mükemmeliyet þartlarý, evlilikleri zorlaþtýrdýkça zorlaþtýrmýþ durumda. Evliliði geciktiren veya evlenmekten korkan gençler, sanal dünyanýn da katkýlarýyla kolayca günaha giriyor, en sonunda zinaya düþmekten de kendilerini koruyamýyorlar. Nefsin arzularý dindar veya seküler farký gözetmiyor ne yazýk ki. Fýtratýn bir gereði olarak herkesimi cezbediyor. Be cezbeyi Rabbimizin isteði doðrultusunda meþru bir þekilde rayýna oturtmanýn en kestirme yolu elbette evliliktir. Hem de ertelemeden. Evlilik dýþý iliþkilerin körüklendiði ve buna baðlý olarak sosyal dengenin bozulduðu batý dünyasýnýn hali gözümüzün önünde duruyorken, onlarýn gittiði yolu takip etmek akýl sahiplerine göre deðil ama yapýlan da bu na yazýk ki. Sadece ben, son bir yýldýr o zamana kadar nikahsýz yaþayan üç türk çiftinin nikahýný kýydým. Hocalarýn kýydýðý veya hiç nikah endiþesi taþýmadan yaþayanlarý da düþünürsek, ortada korkunç bir dejenerasyon/yozlaþma var demektir. Anadolu insanýnýn bu tür beraberliklerine ve namazlý niyazlý, tesettürlü kadýnlý-erkekli müslümanlarýn düþtükleri vahim durumlara þahit oldukça kahrolmamak elde deðil.

Bu yozlaþmadan ve vahim durumlardan kurtulmanýn reçetesi de yine yüce hayat kitabýmýzda yer alýyor elbette. Ama o reçeteyi okuyup ilaç diye içecek çok az müslüman var günümüzde.

Ýþte Nur suresi 32. ayet bu reçetelerden sadece biri:
''Ýçinizden evli olmayanlarý .... evlendirin.''

Allah onlardan razý olsun, imamlarýmýz, alimlerimiz kendi zamanlarýnýn þartlarý içinde bu ayetleri yorumlamýþlar. Günümüzdeki azgýnlýðý ve sapkýnlýðý görselerdi, ''nafile ibadetleri evlenmekten daha üstün'' gören alimlerimiz bu görüþlerinde ýsrar etmezlerdi sanýrým. Anne-babalarýn bir hiç uðruna çocuklarýnýn evlenmesine engel olduklarýný görselerdi ''velinin izni olmadan kýyýlan nikah geçersizdir'' diyen alimlerimiz bu düþüncelerini tekrar bir gözden geçirirlerdi sanýrým.

Gerçi günümüzde de ayný görüþlere sahip olan alimler mevcut. Böylesi bir ortamda Ýmam Ebu Hanife'nin azamlýðý/büyüklüðü bir kere daha ortaya çýkýyor bence. Diðer üç mezhebin aksine Ebu Hanife, nikah için velinin izninine gerek olmadýðýný savunmuþ. Sayýn Abdulaziz Bayýndýr hocaya göre onun bu ictihadý kýz kaçýrmalarýnýn bir sebebi olduðundan kabul edilemez olarak deðerlendiriliyor ama saðlam delilleri olan bir fetva istismar ediliyor diye reddedilmesi pek mantýklý görünmüyor. Reddetmek yerine istismar yollarýnýn kapatýlmasý gerekir diye düþünüyorum.

Günümüz þartlarýna göre yukardaki ayetten birkaç ders çýkarmak istersek, tefsirlerde yazýlanlara ek olarak þunlarý yazabiliriz:
- Evlenecek yaþa gelmiþ çocuklarý olan veliler vakit geçirmeden onlarý evlendirmenin yollarýna bakmalýlar. Özellikle kýz babalarý gelenekteki anlayýþýn tersine kýzlarý için ugun bir eþ adayý arayabilmeliler.
- Karþý cinsleri günaha sevkedecek birliktelikleri önlemekle beraber, meþru tanýþmalara aracý olmalýyýz. Bu aracýlýk gerek gerçek hayatta olsun, gerekse internet ortamýnda olsun farketmez. Taraflarýn birbirlerine konuyu açmalarýnýn zorluðu düsünülürse bu aracýlýðýn önemi daha da iyi anlaþýlýr. Tabi ki bu tür aracýlýklar baþtan savma ve gayri ciddi deðil, islami bir þuurla yapýlmalý.
- Evlenmek için baþta maddi olmak üzere sýkýntýlarý olanlara destek olmalýyýz. Evliliklerin önündeki en büyük sýkýntýnýn maliyet olduðu düþünülürse, bu tür yardýmýn ne kadar hayati öneme sahip olduðu görülecektir. Ayrýca ailelerin de gereksiz harcamalarý kýsarak karþý tarafa dolaylý bir maddi destek vermesi mümkündür.
- Evlilikleri zorlaþtýran her türlü etkene karþý toplum olarak mücadele etmeliyiz.
Bir de, gerek etrafýnda gördüðü mutsuz evlikler dolayýsýyla, gerekse bir önceki mutsuz evliliði dolayýsýyla evlenmekten korkan bekar ve ayrýlmýþlar ordusu var ki, bunlarýn da bir þekilde ikna edilmesi gerekiyor.

Gonca ve Seyfettin kardeþlerin nikahýný kýydýktan birkaç gün sonra Gonca kýzýmýzýn amcasýyla konuþmamýz icabetti ve konuþtuk. Kendileri için çok zor bir durum olduðunu ifade etti ki, kesinlikle haklýdýr. Kendisine gençlerin belki acele ettiklerini ama buna ailenin sebep olduðunu söyledim. Buna raðmen kýz evi olarak ortada ailenin baþýný yere eðdirecek bir durum olmadýðýný, gençlerin nikahlarýný vakit geçirmeden meþru bir þekilde kýydýðýmýzý, dolayýsýyla artýk evlenip eþ olduklarýný belirttim.
''Bundan sonra yapýlmasý gerekenin, ailenin durumu kabul etmesi ve bir düðünle olayýn tatlýya baðlanmasýdýr'' fikrinde karar kýldýk. Bu fikrimizi uygulamaya koyabilirsek ''nikahta keramet vardýr'' atasözümüzün gerçekleþtiðine hep beraber þahit olacaðýz ÝnþaAllah.

Abdulkadir Ramazanoðlu
Gönderen: 06.08.2008 - 21:02
Bu Mesaji Bildir   Ramazanoglu üyenin diger mesajlarini ara Ramazanoglu üyenin Profiline bak Ramazanoglu üyeye özel mesaj gönder Ramazanoglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 684 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
kilimlili67 (47), EnToRia (39), cihankarasan (56), rahmali (60), beyazyol (44), hmurat (50), Sweet-Bircan (31), calinan_kalp (43), bobmalley (34), kerim71 (50), talip-ibrahim (38), kan-ka (50), behlül72 (52), n.nakla61 (40), yasinbirel80 (44), zuhre yildirim (44), SnNmMc (37), tarik82 (42), akin123 (37), MertTurk (43), *hira* (35), zaferburgu (49), mademney (42), esli (61), sipahii (43), gokhan (46), ISLAM_GUNESI (40), veteriner54 (42), meryem03 (40), engino (46), yol_cu (42), koyuncu339 (39), fizikcimrt (49), fgdibo (36), salem (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58221 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.