generique rhinocortgenerique luvox generique kaletra ivermektine lopinavir ritonavir apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » YAĞI DÖKMEDEN BAHÇENİN GÜZELLİĞİNİ GÖRMEK LAZIM!...

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
YAĞI DÖKMEDEN BAHÇENİN GÜZELLİĞİNİ GÖRMEK LAZIM!...
575 Mesaj -
Ey insanoðlu Kelime–i Þehadeti tam anlamýyla benimsiyor musun?
Bu eþsiz tevhitle islâmý kalp ile tasdik dil ile ikrar edebiliyor musun?
Yoksa günümüz insanlarýndan birçoðunun yaptýðý gibi dil baþka, kalp baþka mý söylüyor? Kendini her an yoklamalýsýn, aklýný da her an yoklamalý, kendini bir an Allah celle celaluhu'nun yoluna çevirmelisin. Kendini her an muhakeme edip, yaþantýný kontrol etmelisin.
Bilesinki o zaman Peygamber efendimizin yoldaþýn, Allah dostlarý sýrdaþýn olur.
Zira; Allah–u Teâla Nisa suresinin 69. Ayetinde mealen þöyle buyuruyor:
"Kim Allah'a ve Resulüne itaat ederse, iþte onlar Allah'ýn kendilerine nimetler bahþettiði peygamberlerle, sýddýklarla, þehitlerle ve iyi kimselerle beraberdirler. Arkadaþ olarak bunlar ne güzeldirler."
Ey insanoðlu! o halde bu ilahi sese kulak ver ki, "Bana arkadaþýný söyle sana kim olduðunu söyleyeyim" Ata sözü ile hemhal olasýn. Sakýn unutma! "insanoðlu deðerleriyle yaþar, fikir ve amelleriyle yargý aleminde kendini bulur."
"Ameller niyetlere göredir" ilahi kanuna göre de insan niyetleriyle yaþamak suretiyle kendisine kimlik ve deðer bulur.
Her kim ki neye niyet ederse ona kavuþur nizamýyla, Allah'ý ve O'nun yoluna niyet eden, yine O'na, Ahiretine ve eþsiz nimetlerine ulaþýr.

MECUSÝ'NÝN ÝMANI

Cüneyd–i Baðdadi Hazretleri bir kýþ gününde Baðdat Camilerinin önünde bir mecusinin kuþlara yem attýðýný görür ve ona:
–Sen hayýr yapýyorum diye kendini boþa aldatýyorsun. Allah evvela imaný farz kýlmýþ, geri kalan hayýr–hasenatý ondan sonra emretmiþtir. Ýman etmedikçe senin bu yaptýðýn iyilik Allah indinde makbule geçmez. Demiþ.
Cüneyd Hazretlerinin bu sözlerine mecusinin cevabý þöyle olmuþ:
–Ben de biliyorum kabul olunmayacaðýný. Lâkin Allah bu yaptýðýmý görmez bilmez mi? demiþ.
Cüneyd–i Baðdadi:
–Elbette görür ve bilir, deyince, Mecusi:
–Öyleyse O da bana yeter. deyip kendi bildiðine devam etmiþ.
Cüneyd–i Baðdadi Hazretleri bundan sonrasýný kendisi þöyle anlatýyor:
–Aradan zaman geçti, Kâbe–i Muazzamayý çok arzulamýþtým. Hac mevsiminde Mescid–i Harama gelip tavaf yapmakta idim. Bu esnada bir adamýn ellerini açmýþ Allah'a yalvarmakta olduðunu, gözlerinden sel gibi yaþlar akýttýðýný gördüm. Ýyice dikkat ettim, o zat karlý bir havada kuþlara yem veren mecusi idi. Tavaftan sonra yanýna yaklaþýp hemen kollarýndan yakaladým. Mecusi beni tanýmýþtý.
–Ýþte Allah gördü ve bildi, deyip hayretle yüzüme bakarak:
–Allah–u Ehad, Rasulühü Ahmed, dedi ve ruhunu gözümün önünde orada teslim etti. O anda bana Allah tarafýndan þöyle ilham ile hitap olundu:
"Ya Cüneyd! Sen beytimi arzu ederek geldin ona kavuþtun, o ise beni arzu ederek geldi, bana kavuþtu."
Bir mecusinin mübarek bir ayda Allah rýzasý için hayýrda bulunmasý onun Ahirete imanla gitmesine ve Allah'a kavuþmasýna vesile olmuþtu. Ya biz? Bizler kime kavuþmayý istiyoruz, kime niyet ediyoruz? Kime itaat ediyoruz ve kimi seviyoruz. Unutmayalým; kiþi sevdiði ile beraberdir. Sürekli onu anar ve onun zikri ile meþgul olur.

ÖNÜMÜZDE SARP BÝR GEÇÝT VAR

Bir Hadis–i þerifte:
"Üç kimse var ki kýyamet günü onlarýn gözleri ateþ görmeyecektir:
1–Allah yolunda uyumayan göz,
2–Allah korkusundan aðlayan göz,
3–Allah'ýn haram kýldýðý þeylerden sakýnan göz."
Yine Zilzal suresinin 7–8. Ayetlerinde meâlen:
"Ýþte kim zerre kadar (zerre aðýrlýðýnca) bir hayýr yapýyorsa (iþliyorsa) onu(n sevabýnýgöz kırpma görecek, kim de zerre kadar (zerre aðýrlýðýnca) þer yapýyorsa (iþliyorsa) onu(n cezasýnýgöz kırpma görecek." buyurulduðu üzere, insanlar kýyamet gününde, zerre kadar niyet ve amelleriyle âlemlerin Rabbinin huzuruna çýkarýlacak. Nasýl ki, bir zeytin, dalýnda yetiþip olgunlaþmasýný müteakip topraða düþer sonra, o sert çekirdek tekrar zeytin aðacý olarak hayat bularak dirilmekte ise, iþte insanoðlu da olgunlaþmasýný müteakip topraktan mezarýna girdikten sonra tekrar amel ve niyetleriyle öylece dirilecektir.
Sahabeden Enes Ýbni Malik anlatýr:
"Bir defasýnda, Peygamberimiz evlerinden çýktýlar ve Ebû Zer'in elinden tutarak þöyle buyurdular:
–Ey Ebû Zer, önümüzde gayet sarp bir geçit vardýr. Oradan ancak yükü hafif olanlar geçebilir.
Her insanýn önünde, kabir ile baþlayan, mahþer gününden geçen ve Allah'ýn huzuruna varan çetin geçitler vardýr. Bunlarý selâmetle ve rahatlýkla, ancak gönüllerinde Allah sevgisinden baþka sevgilere yer vermeyenler geçebilir. Hiç bir piþmanlýðýn fayda vermeyeceði o günün arifesinde, hayatýmýzýn gayesi olan "Allah rýzasý" için dökülen bir damla piþmanlýk ve iyiniyet gözyaþýyla kalbi paklayarak orada Matlubu görmeli ve her insan O'na orada ulaþmalýdýr.

HAYATIN ANLAMI

Mevlana hazretleri buyuruyor ki:
"Ýnsan gözden ibarettir aslýnda, geri kalan cesettir.
Göz ise ancak gerçek dostu görendir.
Ýnsan gözdür, görüþtür, gerisi ettir.
Ýnsanýn gözü neyi görüyorsa, deðeri o kadardýr."
Unutmayalým, hayatý nasýl ve ne þekilde gördüðümüz deðil; neyi ve nasýl görmek istediðimiz önemlidir.
Adamýn biri hayatýn anlamýnýn ne olduðuna kafayý takmýþ…
Bulduðu hiçbir cevap ona yeterli gelmeyince baþkalarýna sormaya karar vermiþ…
Ama aldýðý bütün cevaplar da ona yetmemiþ. Fakat mutlaka bir cevabý olmalý diye düþünüyormuþ…
Diyar diyar dolaþýp herkese bunu sormaya karar vermiþ…
Köy, köy, kasaba, kasaba, ülke, ülke dolaþmýþ. Bu arada zamanda durmuyor tabiki, tam umudunu yitirmiþken köyün birinde konuþtuðu insanlar ona;
–Su karþý daki daðlarý görüyor musun, orada yaþlý bir bilge insan yaþýyor, istersen ona git, belki o sana aradýðýn cevabi verebilir, demiþler.
Adam çok zorlu bir yolculuktan sonra Bilge insanýn yasadýðý eve ulaþmýþ. Kapýdan içeri girmiþ ve bilgeye hayatýn anlamýnýn ne olduðunu sormuþ.
Bilge adam:
–Sana bunun cevabýný söylerim; ama önce bir sýnavdan geçmen gerekiyor, demiþ.
Adam kabul etmiþ. Bilge, adamýn eline bir çay kaþýðý vermiþ ve içine de silme bir zeytinyaðý doldurarak kendisine;
–Þimdi çýk ve bahçede bir tur at; tekrar buraya gel. Yalnýz dikkat et, kaþýktaki zeytinyaðý eksilmesin; eðer bir damla eksilirse sýnavý kaybedersin, demiþ. Adam, gözü çay kaþýðýnda bahçeyi turlayýp gelmiþ. Bilge bakmýþ;
–Evet, kaþýkta yað eksilmemiþ, peki bahçe nasýldý? diye sormuþ. Adam þaþkýn bir þekilde:
–Ama ben kaþýktan baþka bir yere bakmadým ki! demiþ.
Bu defa Bilge:
–Þimdi tekrar bahçeyi dolaþacaksýn, kaþýk yine elinde olacak; ama bu sefer bahçeyi inceleyip de gel! demiþ. Adam tekrar bahçeye çýkmýþ ve gördüðü güzellikler kendisini çok büyülemiþ; muhteþem bir bahçedeymiþ çünkü… Adam geri geldiðinde bilge kendisine;
–Bahçe nasýldý? diye sormuþ. Adam gördüðü güzellikler karþýsýnda büyülendiðini anlatmýþ. Bilge gülümsemiþ ve "Ama kaþýkta da hiç yað kalmamýþ!" demiþ ve eklemiþ:
–Hayat senin bakýþýnla anlam kazanýr. Ya sadece bir noktayý görürsün, hayatýn akýp gider, sen farkýna varmazsýn. Ya da görebileceðin tüm güzelliklerin tam ortasýnda hayatýný yasarsýn, akýp giden zamanýn anlam kazanýr. Hayatýnýn anlamý senin bakýþlarýnda gizlidir.

HOÞ GELDÝN YARAN

Ne mutlu kendisini ve dünyasýný Allah'a ve onun yoluna adayabilenlere, imrenilecek ve ibret alýnacak tek bir hakikat vardýr ki, o da; Peygamber efendimiz ve onun ashabýnýn yaþayýþ ve hayat tarzlarýdýr. Gerisi hep angaryadýr. Bizlere emanet olarak tevdi edilmiþ olan post elbet bir gün Azrail tarafýndan delinecek ama ne mutlu o postu deldirdiðinde "Hoþ geldin ya Yaran! ya dost!" diyerek mutlu bir þekilde gülümseyebilene. Allah'ým! Bizlere seni ve senin hakikatlerini görmeyi, hayatýmýzýn kýymetini hakkýyla bilip, rýzana muvafýk olarak yaþamayý nasip eyle! Bizleri bakar körlerden eyleme!
Ey Kerim olan Allah'ým!
Günahlarýmýz çoktur; fakat senin lütfundan ümit kesmiyoruz. Kendi kereminle bizi dergâhýna kabul eyle. Her adýmýmýzda sana yaklaþmak nasib eyle! Günahlarýmýzý gözümüzün yaþý ile temizle. Gönlümüzü bozuk fikirlerden boþaltýp, ihlâs süsü ile ziynetlendir. Kýsa aklýmýza gerçekleri anlamayý nasip eyle. Kararmýþ gönüllerimize senin aþk ve sevgini ihsan eyle!
Ey gönüllere nur veren! Ey kederleri gideren! Dua ile kullarýnýn kalplerini geniþleten Allah'ým! Âþýklarýn kalplerinin nuru hürmetine dilimizi basiret nuru ile ýþýklandýr. Son nefesimizde biz fakirlerin ruhunu iman ile alýp, rahmet meleklerini gönder.
Allah'ým! Þiddetli beladan, bedbaht olmaktan, kötü iþ yapmaktan ve düþmanýmý sevindirmekten sana sýðýnýrým.
Allah'ým! Saf gönüller hürmetine, kuvvetli iman ve yakin sahipleri hürmetine, beni dünyanýn tatlý görünüþüne aldanmaktan koru. Þehvetleri peþinde koþup zulmette kalan bedbahtlara hidayet nurun ile doðru yolu göster.

Ey Allah'ým! Bize dünyada ve Ahirette iyilik ver. Bizi cehennem azâbýndan koru...! Amin...

Gönderen: 02.03.2008 - 02:02
Bu Mesaji Bildir   Ukab üyenin diger mesajlarini ara Ukab üyenin Profiline bak Ukab üyeye özel mesaj gönder Ukab üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -

ALLAH razý olsun kardeþ güzel paylaþýým yüreðine saðlýk

tþk....

Gönderen: 02.03.2008 - 17:39
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 801 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58367 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.