ivermectine ivermektin ivermectine stromectol generique luvox cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » …Olan Evdekilere Olur!

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
feuille morte su an offline feuille morte  
…Olan Evdekilere Olur!
15 Mesaj -
Dýþarýda tepemiz atar… Gelip evde hanýmý haþlarýz…

Öðretmen moralimizi bozar… Gelip eve kardeþimizi paylarýz…
Ýþyerimizde moralimiz bozulur… Gelip evdeki çocuklara baðýrýrýz…
Arkadaþlarýmýzla iþler yolunda gitmez… Gelip evde annemize çatarýz…
Gücümüz yetmeyip birileri tarafýndan tartaklanýrýz… Gelip evde ablamýza kýzarýz…
Ofiste elemanlarýmýza kýzarýz… Gelip evde babamýza surat asarýz…

Dýþarýda bir þey olur… Ama olan hep evdekilere olur…!

Oysa en yakýnýmýzdaki, en yanýmýzdaki, en içimizdeki, hep en iyi anlamaz mý bizi?
Neden dýþarýdaki insanlara karþý nazik ve kibar oluyoruz da, ailemizdeki insanlara ayný kibarlýðý gösteremiyoruz?
Bu konu hep ilgimi çekmiþtir. Psikolojideki tipik örnek… patron elemanýný azarlar… eleman eve gelir, eþini azarlar… eþ bozulur, çocuðu azarlar… çocuk üzülür, kardeþini döver… kardeþ kötü hisseder sokaða çýkar, kediyi tekmeler…
Neden…??

Hadi hep birlikte bir hayal oyunu oynayalým… Ýnsanlarda belirli bir miktar anlayýþ enerjisi olduðunu hayal edelim. Her sabah uyandýðýmýzda bize verilmiþ olan belirli bir miktar anlayýþ enerjimizi, akþama kadar kullanma þansýmýz olsun.
Eðer bizler, her sabah bize verilen enerjinin, anlayýþýn, sempatinin tümünü, evimizin dýþýnda tüketirsek, ev halkýna ne kalacak??
Sýfýr… yazýyla sýfýr ya da rakamla 0… ama kocaman bir sýfýr…
Aslýna bakarsanýz sevgiyi, saygýyý, anlayýþý en fazla bize en yakýn olan insanlar hak eder. Çünkü onlar bizim birer parçamýzdýr. Çünkü onlar hayatýmýzýn anlamýdýr. Çünkü onlar yaþamýmýzýn destekleyicileridir.
Onlarýn olmadýðý bir hayat, aile bireylerimizin olmadýðý bir yaþam hepimizi zorlar. En kötü anlarýmýzda onlar yanýmýzdadýr. En mutlu anlarýmýz, belki de çocuklarýmýzýn dünyaya geldiði anlardýr.
Yaþam deðiþir… insanlar deðiþir… biz deðiþiriz… ama onlarýn bizim birer parçamýz olduðu gerçeði deðiþmez…

Hani þu biraz önce baþlatmýþ olduðumuz anlayýþ enerjisi vardý ya… Ýþte o enerjiyi en fazla aile bireylerimizin hak ettiðini düþünüyorum.
Öyle düþünüyorum… çünkü insan en çok, en yakýnýndaki kiþiye karþý kibar olmalýdýr. Kýrk yýlda bir gördüðümüz insanlara gösterdiðimiz nezaket ve anlayýþýn, kýrkta birini ev halkýmýza göstersek, sanýrým aile içi geçimsizlik diye bir þey kalmaz.
Çünkü bireysel destek çalýþmalarýmdan biliyorum; iþ hayatýnda son derece kibar, konuþkan, anlayýþlý olan bir beyefendi; evinde eþine, annesine-babasýna, çocuklarýna karþý son derece kaba davranabiliyor.
Niye böyle davrandýðýný sorsanýz cevap çok net:
“Akþama kadar kaç kiþiyle uðraþýyorum, herkese laf anlatýyorum… Hal mi kalýyor bende…”
…anlatmayýn… anlatmayýn… akþama kadar kýrk kiþiye laf anlatmayýn… eve gelip çocuklarýnýzý bu þekilde hýrpalayacaksanýz; yemeðinizi piþiren, çocuklarýnýzý büyüten, sizi tertemiz giydiren eþinize hakaretler savuracaksanýz; yanýnýzda yaþlanan anne/babanýza çok aðýr gelecek tavýrlar sergileyecekseniz… anlatmayýn… birine verilen bir þey, diðerinden esirgenecekse… yani birilerine karþý kibar davranmak, diðerlerine karþý kaba davranmanýzý gerektirecekse… o zaman lütfen dýþarýdakilere anlatmayýn… onlardan esirgediðinizi ailenizle paylaþýn…?? evladýnýza göstermediðiniz sevgiyi, eþinize vermediðiniz merhameti, dýþarýda baþkalarýna da vermeyin zaten…! demek geliyor içimden… SÖYLEYEMÝYORUM sevinçli

Çözüm ne…?
Hadi yine hayali bir oyun oynayalým…
Herkes evine geldiðinde sanki yukarda gizli bir kamera varmýþ ve kendilerini çekiyormuþ gibi düþünse…? Eski yazýlarýmý okuyanlar hatýrlayacaktýr… biz her þeyi elalem için yapýyorduk ya… dýþarýdakiler bizim hakkýmýzda olumsuz þeyler düþünmesinler diye dikkatli davranýyoruz ya…
Ýþte o kamerayla davranýþlarýmýzýn kaydedildiðini ve gece uyumadan önce bize izletildiðini hayal etsek…? uyumadan önce, gün boyu kendimizi ve yaptýklarýmýzý izlesek…? beðenmediðimiz davranýþlarýmýzý ertesi güne taþýmasak…?

Suya atýlan taþ misali… önce bize en yakýn olan kiþilerden baþlasak anlayýþlý ve nazik davranmaya.
Ne olur hiç kimse, “Amannn caným… onlar benim ailem… onlar anlamayacak da beni kim anlayacak…?” diye düþünmesin.
Çünkü insanlar deðerli olduklarýný hissettiklerinde mutlu olurlar. Deðerli hissetmeleri için, onlara deðerli olduklarýný hissettiren tavýr ve davranýþlarla yaklaþmalýyýz.

Kýzýp baðýrarak, azarlayarak, konuþmayarak, ters davranarak, “Sen benim için çok deðerlisin” mesajýný verebiliyorsak, devam edelim zaten ailedeki incitici davranýþlarýmýza…
Sevgiyle Kalýn…
Mehtap Kayaoðlu
Bana ulaþmak için:
...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son RuZGaR tarafından, 27.02.2008 - 11:49 tarihinde.
Gönderen: 27.02.2008 - 09:57
Bu Mesaji Bildir   feuille morte üyenin diger mesajlarini ara feuille morte üyenin Profiline bak feuille morte üyeye özel mesaj gönder feuille morte üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Allah razý olsun çok faydalý ve maalesef sanýyorum hemen herkesin evinde yaþadýðý konularla ilgili yazmýþsýnýz ancak sitede açýktan mail adresi vermek yasaktýr, mesajýnýzý düzenlemek zorunda kaldým o yüzden..

Olan hep en yakýnlara olmaz mý zaten, insanlar verdikleri zararlarý bir bilse, dediðiniz gibi dýþarýda güler yüz gösterdikleri insanlara bu kadar önem verip sabýr ve ilgilerini onlara bu kadar cömertçe daðýtmazlardý kesinlikle..

Gönderen: 27.02.2008 - 12:15
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 716 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57266 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.