stromectol generique stromectol chloroquine generique kaletra dexamethasone fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » M E A L » KAFİRUN SURESİ ve TEBBET SÜRESİ...

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
KAFİRUN SURESİ ve TEBBET SÜRESİ...
575 Mesaj -
KAFÝRUN SURESÝ

Bismillâhirrahmânirrahîm
*(Rasulüm!) De ki: Ey kâfirler!
*Ben sizin tapmakta olduklarýnýza tapmam.
*Siz de benim taptýðýma tapmýyorsunuz.
*Bende sizin taptýklarýnýza asla tapacak deðilim.
*Evet, siz de benim taptýðýma tapýyor deðilsiniz.
*Sizin dininiz size, benim dinim de banadýr.

SURENÝN TEFSÝRÝ

Kafirun Suresi Mekke'de nazil olmuþtur. Altý ayettir. Kâfirlere bir ihtar mahiyetinde olduðu için süreye bu isim verilmiþtir.
Rabbimiz bu sure ile Resulüne ve O'nun aracýlýðý ile de biz müminlere þöyle sesleniyor.
"Ey Allah–ü Teala'nýn birliðini insanlara teblið ile görevli yüce Peygamber! O küfürlerinde ýsrar edip duran müþriklere deki:
'Ey kâfirler! Ey hakiki dinden mahrum olan inkârcýlar! Ben gelecekte sizin ibadet ettiðiniz putlara ibadet etmem. Allah–ü Teala'nýn birliðini terk ederek sizin þirkinize iþtirak etmem. Çünkü sizin taptýðýnýz þeyler, ilahlýk sýfatýna sahip deðiller. Onlar ibadete asla layýk olmazlar.
Ey kâfirler! Siz de benim ibadet ettiðime ibadet ediciler deðilsiniz. Siz, batýl ilahlar edinmiþsiniz. Yüce olan Allah–ü Teala'ya ibadet edecek imana sahip deðilsiniz. Ve ben gelecekte ibadet etmeyeceðim gibi, sizin taptýklarýnýza asla tapacak deðilim.
Ey küfründe ýsrar edenler! Siz de benim taptýðýma tapýyor deðilsiniz. Siz hiçbir vakit Allah–ü Teala'nýn birliðini kabul ederek Ýslam'a girme þerefine nail olamayacaksýnýz.
Artýk ey müþrikler! Sizin dininiz sizin içindir. (Cezasý size aittir.)
Benim dinim de benim içindir. (Mükâfatý bana aittir.)"

* * *
Bazý âlimler bu ayetteki din kelimesinden maksadýn "ceza" olduðunu söylemiþlerdir. Ceza kelimesi ise dilimizde hem "ceza" hem de "mükâfat" anlamýna gelir. Bu durumda bu ayet þu manaya gelmiþ olur:
"Ey inkârcýlar! Ýnkârýnýzdan dolayý sizin cezanýz size aittir. Artýk siz, küfür ile ahirete giderek ebedi þekilde azap göreceksiniz. Müslümanlarýn mükâfatý ise kendilerine aittir. Onlar da ahirette ebedi mükâfata nail olacaklardýr.”
Bu surenin iniþ sebebi þudur:
Mekke müþriklerinin ileri gelenlerinden bir cemaat ki bunlarýn içinde Velid ibn–i Mugire, As Ýbn–i Vail, Esvet Ýbn–i Abdülmuttalib, Ümeyye ibn–i Halef gibi küfrün önemli isimleri de bulunuyordu. Müþrik heyeti Peygamber Efendimizin yanýna geldiler:
–Ya Muhammed! Sen gel, bizim dinimize tabi ol, biz de senin dinine tabi olalým. Seni kendi iþlerimize (Mekke'nin idaresine) ortak yapalým. Bir sene sen bizim putlarýmýza ibadet et, bir sene de biz senin Allah'ýna ibadet edelim. Eðer senin getirdiðin hayýr ise biz senin hayrýndan istifade etmiþ oluruz. Eðer bizimle olan (putlar) hayýrlý ise sen bizim hayrýmýzdan istifade etmiþ olursun, dediler.
Peygamber Efendimiz onlara:
–Allah–ü Teala korusun. Ben Allah–ü Teala'ya baþka ortak edinir miyim? Allah–ü Teala'dan baþka yaratýcý, ibadete layýk bir þey yoktur, diyerek müþrikleri reddetti.
Bu hadise üzerine "Kafirun Suresi" nazil oldu.
Peygamber Efendimiz Kâbe'ye gidip bu sureyi insanlara karþý okuyunca, o müþrikler tekliflerinden tamamen ümitlerini kesmiþ oldular.

"Ey Allah'ým! Senin hamdinle Seni her türlü noksan sýfatlardan tenzih eder, Sen'den maðfiret diler ve günahlarýmdan sana rücu ederim" cümlesini çokça okurlardý.
Bu sürenin Peygamber Efendimize müjdelediði fetihler kýsa bir zaman sonra gerçekleþmiþ, bu vesile ile Kur'an–ý Kerim'in ebedi bir mucize olduðu bir kez daha ispatlanmýþtýr.
Cabir Ýbn–i Abdullah Radýyallahu Anh buyuruyor ki:
"Peygamber Efendimizden iþittim ki:
"Ýnsanlar cemaat cemaat dine girdikleri gibi bir zaman gelecek, ayný þekilde dinden çýkacaklar."

TEBBET SÜRESÝ

Bismillâhirrahmânirrahîm
*Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.
* Malý ve kazandýklarý ona fayda vermedi.
*O, alevli bir ateþte yanacak.
*Odun taþýyýcý olarak
*ve boynunda hurma lifinden bükülmüþ bir ip olduðu halde karýsý da.

SURENÝN TEFSÝRÝ

Tebbet Suresi Mekke'de nazil olmuþtur. Beþ ayettir. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in amcasý Ebu Leheb'in ellerinin kurumasý için beddua içerdiði için bu isim verilmiþtir. “Tebbet" kurusun demektir. Ebu Leheb'in iki eli kurusun, helak olsun. Ve gerçekten de kurudu. Burada Ebu Leheb'in helak olacaðýný önceden haber vermektedir ki, bu Kur'an–ý Kerim'in bir mucizesidir.
O din ve peygamber düþmanýna ne malý fayda verdi, kendisini hüsrandan kurtarabildi ve nede kazandýðý kendisini azaptan kurtarabildi.

* * *
Rabbimiz bu sure ile Resulüne ve O'nun aracýlýðý ile de biz müminlere þöyle sesleniyor.
"Bütün servet ve zenginliði, evlat ve dostlarý kendisine yardýmcý olamadý.
O Ýslamiyet düþmaný elbette ki, bu dünya azabýndan baþka alevli bir ateþe de girecektir. Karýsý da odun taþýyýcý olarak onunla birlikte ateþ çemberinin içinde olacaktýr."
Kur'an–ý Kerim'de Ebu Leheb'den baþka asr–ý saadetteki kafirlerden hiç birinin lakabý, ismi açýkça bildirilmemiþtir. Buradan o þahsýn ne kadar kötü ve büyük bir din düþmaný olduðu anlaþýlmaktadýr.
Ebu Leheb'in odun yüklenmiþ olan karýsý da cehenneme atýlacaktýr. Karýsý, boynunda hurma lifinden bükülmüþ bir ip olduðu halde ateþe atýlacaktýr. Çünkü o kadýn da, Peygamber Efendimize eza ve cefada bulunmaya çalýþýr, ona büyük düþmanlýk gösterirdi. Geceleyin Peygamber Efendimizin yolu üzerine dikenli aðaçlar ve otlar dökerdi. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve sellem hakkýnda koðuculukta bulunur, Ýslam dinini söndürmeye çalýþýrdý.

* * *
Bu mübarek surenin iniþ sebebi hakkýnda þöyle rivayet edilmiþtir:
"En yakýn olan akrabaný uyar" ayeti nazil olunca Peygamber Efendimiz Safa tepesine çýkmýþ ve oradan seslenerek Haþim oðullarýný çaðýrmýþtýr. Haþimoðullarý toplanmýþ, toplananlarýn içinde Ebu Leheb'de vardý. Peygamber Efendimiz akrabalarýna þöyle seslendi:

–Size bir düþmanýn sabahleyin veya akþamleyin gelip hücum edeceðini haber versem, beni tasdik eder misiniz? diye sorunca onlar da:
–Evet, tasdik ederiz, demiþlerdi.
Zira onlarýn hepsi de Peygamber Efendimizin ne kadar emin olduðunu bilirlerdi. Hatta Peygamber Efendimize "Muhammed–ül Emin" lakabýný takanda onlardan baþkasý deðildi. Bu cevap üzerine Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve selem:
–Ben sizi ilerideki bir azaptan korkutucuyum. Büyük bir azaba uðramamak için Ýslam dinini kabul ediniz, diye buyurdu.
Peygamber Efendimizin bu ihtarýný dinleyen Ebu Leheb, amcasý olmasýna raðmen hemen ilk karþý çýkýp inkâr eden oldu. Ebu Leheb:
–"Tebben lek!" Yazýklar olsun sana Sen bizleri bunun için mi davet ettin, dedi. Bir taþ alarak atmak istedi. Fakat Allah–ü Teala atmasýna izin vermedi ve elleri kurudu.

* * *
Ebu Leheb'in dünyadaki azabý bu kadarla da kalmadý. Hicretin ikinci senesinde meydana gelen Bedir muharebesinde Ýslam ordusunun zafer kazanmasýndan duyduðu üzüntüden dolayý yedi gün sonra vücudunda "Adese" denilen ufacýk bir sivilce hastalýðý oluþtu. Bu hastalýk ilerleyerek Ebu Leheb'in helak olmasýna sebep oldu. Vücudu hastalýðýn etkisinden dolayý koktu. Hastalýk bulaþýcý olduðu için çoluk çocuðu bile yanýna yanaþamaz oldu. Nihayet birkaç gün sonra çocuklarý adam tutarak leþini bir çukura attýrdýlar.
Bu sure þunu bildirmektedir: Allah–ü Teala'nýn dinine, O'nun Rasulü'ne düþman olanlar, sonuçta kendi çirkin düþüncelerinin, kötü amellerinin cezasýna uðrayacaklardýr. Bunlarýn dünyada uðrayacaklarý felaketler, ahiretteki asýl korkunç cezalarýndan kurtaramayacaktýr. Selamete ve kurtuluþa ermek isteyen kimse Peygamber Efendimize ve onun gösterdiði yola, Ýslam dinine sýkýca sarýlmalýdýrlar. Ýþte insanlar, ancak bu þekilde ilahi lütuflara nail olurlar, ebedi saadetlerini temin etmiþ olurlar...

Gönderen: 08.01.2008 - 20:21
Bu Mesaji Bildir   Ukab üyenin diger mesajlarini ara Ukab üyenin Profiline bak Ukab üyeye özel mesaj gönder Ukab üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 692 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56572 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.