ivermectine chloroquine hydroxychloroquine lopinavir ritonavir chloroquine aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Eşinizin Mutlu Olması İçin Bazen Kaybedin...

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Eşinizin Mutlu Olması İçin Bazen Kaybedin...
1686 Mesaj -
Eþinizin Mutlu Olmasý Ýçin Bazen Kaybedin...

Efendimiz bir gün Hz. Aiþe Validemiz ile çölde yürüyorlar. Aiþe Validemiz genç ve son derece heyecanlý. Peygamberimiz bunu fark ediyor ve “Haydi Aiþe seninle bir yarýþ yapalým” diyor. Aiþe Validemiz çoktan hazýr, “Hemen” diyor ve efendimizi yarýþta geçiyor. Beyi tarafýndan takdir edilmek de Aiþe Validemiz’i ayrýca mutlu ediyor.
Bir sene sonra, ayný çölden yine geçerlerken Efendimiz, “Ya Aiþe geçen yýl burada sen beni geçmiþtin. Yine yarýþalým mý?” diye sorar. Hz. Aiþe kabul eder. Bu sefer Efendimiz Hz. Aiþe’yi geçiyor. Ama Efendimiz, Hz Aiþe mahzun olunca bu durumu kullanmak yerine, "Üzülme üzülme geçen sefer sen geçmiþtin þimdi de ben geçtim. Eþit olduk ödeþtik" diye eþini taltif ediyor. Ne önceki durumunu kullanarak geri kaldýðýný üzüntü vesilesi yapýyor ne de ileri geçtiðini þýmarma vesilesi yaparak eþini incitiyor.

Duygusallýk zayýflýk deðil
Çölde hanýmýný geçemeyen Efendimiz Miraç’ta yaptýðý yolculukta bir noktadan öteye gidemeyen Cebrail’i geçiyor. Gökte Cebrail'i geçen Efendimiz yerde hanýmýný geçemiyor. Burada þöyle bir mesaj veriyor Efendimiz: “Hanýmýnýzý ezmeyiniz, üzmeyiniz. Onun duygu dünyasýna þefkat dünyasýna girin hatta bazen onun mutlu olmasý için kaybedin. Bazen de siz kazanýrsanýz onu teselli edin ki onun duygu dünyasýna hitap edin.”
Biz beyler Efendimiz’in bu mesajýný alýyor muyuz? En ufak bir meselede hanýmýnýzla tartýþmaya giriyor musunuz?
Hanýmlar þefkat yüklü yaratýlmýþtýr. Bediüzzaman bu sebeble hanýmlar için "þefkat kahramaný" demiþtir. Eðer bu duygu olmasaydý, içinde çocuklarýnýn bütün sýkýntýsýný çekemez, katlanamazdý. Beyefendiler hanýmýn bu yüklerinden dolayý Rabbi tarafýndan verilen duygusallýktan ötürü onu eleþtirmemeli tam tersine anlayýþla hürmet etmelidir. Bir atasözünde “Erkekte akýl kadýnda his hâkimdir” denilir. Bazý erkekler bunu üstünlük olarak görürler. Hâlbuki bu üstünlük deðil bir yükümlülük getirir. Bu yüklendikleri görevin neticesidir. Eðer erkekte akýl hâkimse akýllý davranýp muhatabýný rencide etmemelidir. Duygusallýðýna hürmet gösterip “Yüklendiði görevi icabýdýr” demelidir.

Her zaman eþitlik
Peygamberimizle ilgili bir baþka hatýraya geçmek istiyorum. Efendimiz Bedir Savaþý’na gidiyor. Ama yolda deve sayýsý yüz ise insan sayýsý üç yüz. Peygamberimiz devesi olanlar devesi olmayanlardan adam alsýn diyor ve hesap ediliyor ki deve baþýna üç adam düþüyor. Peygamberimizin devsine de üç adam düþüyor ve sýrasý gelince adamlarý çaðýrýp kendisi yaya yürüyor. Sýrasý gelen diðer iki kiþi binmek istemiyor ve “Ya Rasulallah biz senin yanýnda yürüyelim” diyorlar. Efendimiz de, “Eðer yürümek insaný yorarsa siz de insansýnýz siz de yorulursunuz. Yok, eðer yürümede bir sevap varsa ben de insaným benim de sevaba ihtiyacým var.” Her iki halde de kendisine ayrý bir muamele yapýlamasýný istemiyor.
Burada çok önemli bir mesaj var: “Ey ümmetim çevrenizle olan münasebetinizde eþitlik ölçüsünü kaybetmeyin.” O her zaman halký ile eþitlik örneði vermiþtir. Bu örnekte de kendimize ne kadar hak tanýyorsak baþkalarýna da ayný hakký kullandýrmamýzýn gereðine dikkat çekiyor.

“Vahiy mi, sizin emriniz mi?”
Bedir’e vardýklarýnda bir daðýn dibinde konaklamak üzere yükler indirilirken Bedir'de çobanlýk yapan Habbab isimli bir adam geliyor. Çoban, “Ya Resulallah burayý seçmeniz vahyin emri ile mi yoksa sizin emriniz midir” diyor? Resulullah, “Bu benim fikrimdir” deyince, “Ya Resulallah ben burada çobanlýk yaptým. Ýleride su var. Biz oraya gitmezsek oraya düþman gider ve su ile de kuvvet bulur. Biz gidelim orada konaklayalým hem bizim için faydalý olur hem de düþmaný kuvvetsiz býrakmýþ oluruz.”
Peygamberimiz çobanýn dediði yere gidiyor ve suyun yanýna konaklýyorlar. Düþman orayý iþgal niyeti ile geldiði için sudan da mahrum kalýp kuvvetsiz kalýyor. Burada dikkat çeken husus, Peygamberimiz’in herhangi bir önyargýya sahip olmaksýzýn çobanýn fikrini dinlemesi ve hatta makul görerek uygulamasýdýr. Çevresindeki insanlarý dinlemek ve makul olan fikirleri uygulamak da sünnettir. Ýnsan hep enaniyetini desteklememeli. Sünnet sadece namazlarýn önünde kýldýðýmýz sünnetler deðil peygamberimizin hayatýndaki uygulamalarý da sünnettir.
Moral Dünyasý Dergisi Ahmet Þahin
Gönderen: 12.11.2007 - 23:00
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
safak_vakti su an offline safak_vakti  
169 Mesaj -
Allah Razı Olsun paylasiminizdan dolayi.egerki ucunda mutlu bir ortam olacaksa bence kaybetmeye deger.gül
Gönderen: 12.11.2007 - 23:07
Bu Mesaji Bildir   safak_vakti üyenin diger mesajlarini ara safak_vakti üyenin Profiline bak safak_vakti üyeye özel mesaj gönder safak_vakti üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ukab su an offline Ukab  
575 Mesaj -
Bu güzel ve faydalý ekleme için tesekkurler...Dersler cýkarmak lazým ...

EsSelam Aleykum...

Gönderen: 16.11.2007 - 13:37
Bu Mesaji Bildir   Ukab üyenin diger mesajlarini ara Ukab üyenin Profiline bak Ukab üyeye özel mesaj gönder Ukab üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 899 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.68696 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.