fluvoxamine dexamethasone fluvoxamine ivermectine ivermectine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » ŞAHİT ve KEFİL OLARAK ALLAH YETER!...

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ŞAHİT ve KEFİL OLARAK ALLAH YETER!...
575 Mesaj -
Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem anlatýyor:
Benî Ýsrail'de bir adam, bir baþkasýndan bin dinar borç para istedi. Para istenen kimse:
–Bana þahitlerini getir, onlarýn huzurunda vereyim, bize þahit olsunlar! dedi. Para isteyen adam:
–Þahit olarak Allah yeter! dedi. Diðeri:
–Öyleyse bana kefil getir, dedi. Borç isteyen:
–Kefil olarak Allah yeter, dedi. Öbürü:
–Doðru söyledin! dedi ve belli bir vade ile parayý ona verdi. Adam deniz yolculuðuna çýktý ve ihtiyacýný gördü. Sonra borcunu vadesi içinde ödemek maksadýyla geri dönmek üzere bir gemi aradý, ama bulamadý. Bunun üzerine bir odun parçasý alýp içini oydu. Bin dinarý sahibine hitabeden yazdýðý mektupla oyuða yerleþtirdi. Sonra oyuðun aðzýný kapayýp düzledi. Sonra da denizin kenarýna geldi:
–Ey Allah'ým, biliyorsun ki, ben falandan bin dinar borç almýþtým. Benden þahit istediðinde ben: "Þahit olarak Allah yeter!" demiþtim. O da þahit olarak sana razý oldu. Benden kefil isteyince de: O da kefil olarak sana razý olmuþtu. Ben ise þimdi, bir gemi bulmak için gayret ettim, ama bulamadým. Þimdi onu sana emanet ediyorum! dedi ve odun parçasýný denize attý ve odun denizde kayboldu.
Sonra oradan ayrýlýp, kendini memleketine götürecek bir gemi aramaya baþladý. Borç veren kimse de, parasýný getirecek gemiyi beklemeye baþladý. Gemi yoktu ama denizin kenarýnda içinde parasý bulunan odun parçasýný buldu. Onu ailesine odun yapmak üzere aldý. Testere ile parçalayýnca parayý ve mektubu buldu.
Bir müddet sonra borç alan kimse çýkageldi. Bin dinarla adama uðradý ve:
–Borcumu getirmek için aralýksýz gemi aradým. Ancak beni getirenden daha önce gelen bir gemi bulamadým, dedi. Alacaklý:
–Sen bana bir þeyler göndermiþ miydin? diye sordu. Öbürü:
–Ben sana, daha önce bir gemi bulamadýðýmý söyledim, dedi. Alacaklý:
–Allah Teala, senin odun parçasý içerisinde gönderdiðin parayý sana bedel ödedi. Bin dinarýna kavuþmuþ olarak dön, dedi.

EMANETÝ GERÝ VERÝLÝNCE NÝÇÝN ÜZÜLDÜN?

Kâsým Ýbnu Muhammed anlatýyor:
"Hanýmým vefat etmiþti. Bana, Muhammed Ýbnu Ka'b el–Kurazî, taziye maksadýyla uðradý. Ve þunu anlattý:
"Benî Ýsrail'de fakih, âlim, âbid, gayretli bir adam vardý. Onun çok sevdiði bir karýsý vefat etmiþti. Onun ölümüne adam çok üzüldü, öyle ki, bir odaya çekilip kapýyý arkadan kapattý, yalnýzlýða çekildi, kimse yanýna giremedi. Onun bu halini, Benî Ýsrail'den bir kadýn iþitti. Yanýna gelip:
–Benim onunla bir meselem var, kendisine bizzat sormam lazým, dedi. Halk oradan çekildi. Kadýn kapýda kalýp:
–Mutlaka görüþmem lâzým, dedi. Birisi adama seslendi:
–Burada bir kadýn var, sana bir þeyler sormak istiyor, mutlaka bizzat görüþmem lâzým, bizzat sormam lazým, diyor. Herkes gitti kapýda sadece o kadýn var ve ayrýlmýyor.
Ýçerdeki adam:
–O'na müsaade edin gelsin, dedi. Kadýn yanýna girdi. Ve:
–Sana bir þey sormak için geldim, dedi. Adam:
–Nedir o? deyince, kadýn anlattý:
–Ben komþumdan emaneten bir gerdanlýk almýþtým. Onu bir müddet takýndým ve emaneten kullandým. Sonra onu benden geri istediler. Bunu onlara geri vereyim mi? Adam:
–Evet, vallahi vermelisin! dedi. Kadýn:
–Ama o epey bir zaman benim yanýmda kaldý. Onu çok da sevdim, dedi. Adam:
–Bu hal senin, kolyeyi onlara iade etmeni daha çok haklý kýlýyor, zira o sana emanet olarak verileli çok zaman olmuþtu, dedi. Bu cevabý bekleyen kadýn atýldý:
–Allah iyiliðini versin! Sen Allah'ýn sana önce emanet edip, sonra senden geri aldýðý þeye mi üzülüyorsun? O, verdiði þeye senden daha çok hak sahibi deðil mi? dedi. Adam bu nasihat üzerine içinde bulunduðu duruma baktý ve kendine geldi. Böylece Allah, kadýnýn sözlerinden adamýn istifade etmesini saðladý.

Gönderen: 03.11.2007 - 20:37
Bu Mesaji Bildir   Ukab üyenin diger mesajlarini ara Ukab üyenin Profiline bak Ukab üyeye özel mesaj gönder Ukab üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 808 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57378 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.