generique colchicine generique kaletra kaletra generique plaquenil kaletra oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Örnek bir karı koca dialoğu...

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Örnek bir karı koca dialoğu...
567 Mesaj -
Aþaðýdaki yazý, yeni evlenmiþ bir çiftin arasýnda geçen bir söyleþiyi konu edinmektedir. Zevkle okuyacaðýnýzý umuyoruz. Ýþte Hz. Ali'yi (a.s) örnek almaya çalýþan Ali beyle, Hz. Fâtýma'yý (s.a) kendisine örnek edinmeye çalýþan Fatýma hanýmýn, müþterek hayatlarýnýn ilk saatlerinde gerçekleþtirdikleri söyleþi:

Ali: Fatýma haným, müsaadenizle size bazý hususlarý hatýrlatmak istiyorum; inþaallah faydalý olur.

Fatýma: Buyurun.

Ali: Her þeyden önce bir ayetle baþlamak istiyorum sözlerime. Kur'an-ý Kerim'in bir ayet-i kerimesinde þöyle buyurmaktadýr Rabbimiz: "Erkekler kadýnlarýn üzerinde, sorumlu yöneticilerdir. Bu da Allah'ýn onlarýn bazýsýný (yani erkekleri) bazýsýna (yani kadýnlara) üstün kýldýðý içindir..." (Nisa, 34)

Fatýma: Yani siz bu âyetle erkeklerin kadýnlardan her yönden üstün olduðunu mu ispatlamaya çalýþýyorsunuz?

Ali: Öyle deðil mi?

Fatýma: Hayýr ben buna katýlmýyorum. Benim bildiðim ve öðrendiðim kadarýyla bundan maksat þudur (Rabbim herkesten daha iyi bilir): Kadýnlarda duygusallýk yönünün güçlü, erkeklerde ise zayýf olmasý, artý erkeklerde tedbir yönünün güçlü olmasý nedeniyle müþterek hayatta tedbir ve yönetim yetkisi erkeklere verilmiþtir. Yoksa her yönden bir erkeðin kadýna üstünlüðü demek deðildir. Yani anlayacaðýn erkeklerin sorumluluðu daha fazladýr. Ama manevî yönden kadýn ve erkeðin birbirine hiçbir üstünlüðü ve ayrýcalýðý yoktur. Hangisinin takvasý ve salih amelleri daha fazla olursa, o daha üstündür.

Madem sen bana âyet okudun, müsadenle bir âyet de ben okuyayým sana. Tahrim suresinin 11. âyetinde buyuruyor ki:

"Allah iman edenlere Firavun'un karýsýný örnek olarak verdi. Hani demiþti ki; "Rabbim, bana kendi katýnda, cennette bir ev yap, beni Firavun'dan ve onun yaptýklarýndan kurtar ve beni o zalimler topluluðundan da kurtar."

Ali: Bu ayetle ne demek istiyorsun sen?

Fatýma: Þunu demek istiyorum; Allah-u Teala bu ayette, mu'mine bir haným olan Hz. Asiye'yi kadýn erkek bütün mu'minlere örnek olarak göstermektedir; ya!

Ali: Peki þu hadis-i þerife ne diyeceksin bakalým?! Allah Resulü (s.a.a) buyuruyor ki: "Kadýnýn boynunda en büyük hak sahibi olan kocasýdýr; erkeðin boynunda en büyük hak sahibi olan da annesidir." (Kenz-ül Ummâl, Hadis: 44771)

Fatýma: Sen annelerin de bir kadýn olduðunu unuttun galiba! Müsaade et buna bir hadis de ben ekleyeyim:

"Adamýn birisi Resulullah Efendimize gelerek: "Ya Rseulallah kime iyilik edeyim? diye sorunca Allah Resulü "Annene" buyurdu. Adam tekrar sordu: "Sonra kime?" Allah'ýn Resulü (s.a.a) yine "Annene" cevabýný verdi. Üçüncü kere sordu; Allah Resulü yine "Annene" buyurdu. Dördüncü kere sorunca bu sefer "Babana" diye cevap verdi Resul-i Kibriya Efendimiz (s.a.a). (El-Kâfi C.2, S.159)

Yine "Cennet annelerin ayaklarýnýn altýndadýr" hadisini de mutlaka biliyorsundur!

Ali: Efendimiz'in þu hadisi de kulaðýna küpe olsun Fatýma haným!

"Yazýklar olsun o kadýn'a ki kocasýný öfkelendirsin ve ne mutlu o kadýna ki kocasý ondan razý olsun." (Bihâr-ül Envâr) C. 103, S.246)

Buna ne diyeceksin Fatýma haným!

Fatýma: Ne diyebilirim ki, Efendimizin buyruðudur ve emri baþýmýzýn üstüne! Ancak senin de þu hadisi bilmeni isterim Ali bey:

Þöyle buyurmuþtur Allah'ýn Habibi (s.a.a.):

"Sizin en iyiniz hanýmýna karþý en iyi olanýnýzdýr. Hanýmlarýna karþý en iyi olanýnýz da benim." (El-Vâfi, C.3, S.117)

Yine þöyle buyurmuþtur. Ýmaný en kâmil olan mu'min, ahlaký en güzel olan ve ailesine en yumuþak davranandýr; sizin en iyiniz hanýmlarýna karþý en iyi olanlarýnýzdýr." (Bihâr-ül Envâr, C.100, S. 224)

Yine buyurmuþtur: "Mu'min bir kimse Allah'a karþý olan takvadan sonra , sâliha bir eþten daha hayýrlý bir þey elde edemez." (Kenz-ül Ummâl, Hadis: 44410)

Yine buyurmuþtur: "Saliha bir eþ, erkeðin saadetindendir." (El-Kâfi, C.5, S.327)

Devam edeyim mi Ali bey?!

Ali: Dur sýra bende! Þu hadislere dikkatini çekerim Fatýma haným; sonra bilmiyordum deme!

Buyuruyor ki Efendimiz (s.a.a): "Lanetlidir, lanetlidir o kadýn ki kocasýna eziyet edip üzsün; saadetlidir, saadetlidir o kadýn ki kocasýna saygýlý olup ona eziyet etmesin ve bütün durumlarda ona itaat etsin." (Bihâr-ül Envâr, C.103, S.253)

Yine buyuruyor ki (s.a.a): "Eðer bir kimsenin bir hanýmý olur da, o haným kendisine eziyet ederse, Allah onun namazýný ve hiçbir iyi amelini kabul etmez; ona yardým edip onu kendinden razý kýlýncaya kadar; bütün ömrünü oruç ve gecelerini ibadetle geçirse ve mallarýný Allah yolunda infak etse dahi ve böyle bir kadýn ateþe ilk giren(lerden) olur." (Vesail, C.14, S.116)

Fatýma: Evet amenna, ama hadisin devamýný da okusana!

Ali: Devamý da mý var?! Nereden biliyorsun?

Fatýma: Evet; bunlarý sadece siz mi biliyorsunuz sandýn? Hamdolsun Allah'a artýk mu'mine kadýnlar da her gün geçtikçe daha bir bilinçlenmeðe ve Allah'ýn dinini en güzel þekilde öðrenmeðe gayret gösteriyorlar!

Ali: Allah bilginizi artýrsýn.

Fatýma: Amin! Cümlemizin.

Ali: Peki nedir hadisin devamý?

Fatýma: Devamý þöyledir: "Erkek de hanýmýna eziyet ve zulüm ederse, onun için de ayný vebal ve azap söz konusudur..." (Vesâil, C.14, S.116)

Ali: Þu hadise karþýlýk verebilecek misin acaba, onu merak ediyorum? Þöyle buyuruyor: "aglaAlemde) en kötü þey, kötü kadýndýr." (Müstedrek-ül Vesâil, C.2, S.533)

Fatýma: Dinle o zaman: "Saliha bir kadýn, bin tane salih olmayan erkekten daha hayýrlý ve üstündür" buyurmaktadýr Efendimiz(s.a.a). (Vesâil, C.14, S.123)

Bu meyanda az önce verdiðim ayeti de unutmamýþsýndýr herhalde.

Ali: Subhanellah! Neyse burayý geçelim!

Fatýma: Geç bakalým!

Ali: Yeri gelmiþken bilmiyorsan eðer, þu hadisi de bilmeni isterim doðrusu.

Fatýma: Tabi ki, niye olmasýn! Vazifelerimizi ne kadar iyi öðrenirsek, Allah'ýn izniyle o kadar daha iyi onlarý yerine getirmeðe gayret gösteririz. Seni dinliyorum.

Ali: Evet þöyle okudum bir hadis-i þerifte "Bir kimsenin bir hanýmý olur da onunla anlaþmaz, Allah'ýn verdiði rýzka kani olmaz ve kocasýna zorluk çýkararak onu güç yetiremediði bir þeye mecbur ederse, Allah o kadýnýn, kendisini cehennem azabýndan koruyacaðý hiçbir iyi amelini kabul etmez ve bu huyuna devam ettiði müddetçe Allah ona gazap eder." (Vesâil, C.14, S.116)

Fatýma: Evet güzel bir hadistir; Ýnþaallah Rabb'im beni ve bütün sâliha kadýnlarý ona amel etmeðe muvaffak kýlar. Ancak sana da bazý hadisleri hatýrlatmada yarar görüyorum Ali bey.

Þöyle buyuruyor: "Kadýnlara ancak deðerli kimse saygý gösterir ve onlarý ancak âdi kimseler aþaðýlar." (Nehc-ül Fesâha, S.318, Hadis: 1520)

Yine buyurmuþtur: "En iyi erkeklerinizden olanlar, takvalý, (içi ve dýþýgöz kırpma temiz, eli açýk, hain gözlere sahip olmayan, anne babasýna iyilik eden ve ailesini baþkalarýnýn umuduna býrakmayan kimselerdir. En kötü erkeklerinizden olanlar ise yalancý, cimri, küfürbaz, (kazandýðýnýgöz kırpma yalnýz baþýna yiyen, misafiri reddeden, eþini ve hizmetçisini döven, ailesini baþkalarýnýn umuduna býrakan ve anne babasýna haksýzlýk edenlerdir." (Vesâil C.14, S.18)

Bir hadisi de ekleyip sözü tekrar sana býrakacaðým; buyuruyor ki: "Herhangi bir erkek hanýmýna (haksýz yere) bir tokat atarsa, Allah azap meleði olan Malik'e cehennemde ona yetmiþ tokat atmasýný emreder..." (Tabi ki bunlarýn hepsi tevbe etmeyip de helâllik almayan kimseler içindir.) (Müstedrek-ül Vesâil, C.2, S.55)

Ali: Peki Fatýma haným, sen bir kocanýn eþinin üzerinde olan haklarýný biliyor musun?

Fatýma: Anlatýrsan sevinirim.

Ali: Benim baþým gözüm üstüne; yeter ki sen böyle þeyleri anlatmayý benden iste! Bak Efendimiz (s.a.a.) bu hususta þöyle buyurmaktadýr: "Erkeðin, hanýmýnýn üzerindeki hakký, ýþýðý yakmasý (eskiden bunun külfetli bir iþ olduðu malumdur), yemek yapmasý, eþi eve geldiðinde kapý aðzýnda onu karþýlayýp ona "Hoþ geldin" demesi, abdest aldýðýnda ona kap ve kurulayýcý mendil-havlu takdim etmesi ve mazereti olmadan onun isteðini reddetmemesi." (Mekârim-ül Ahlak, S.246)

Bir diðer hadiste þöyle buyuruyor Allah'ýn Resulü (s.a.a): "..Sizin hanýmlarýnýzýn üzerinde birtakým haklarýnýz vardýr, onlarýn da sizin üzerinizde. Sizin bazý haklarýnýz "Yabancý kimselerle gayri meþru iliþkilerde bulunmamalarý, iyi þeylerde size itaatsizlik etmemeleridir. Bunlara dikkat ettiklerinde güzel bir þekilde onlarýn rýzkýný ve giyeceklerini temin etmeniz gerekir. Ayrýca onlarý dövmeyin de." (Bihâr-ül Envâr, C.100, S.245)

Ýþte bunlar söz konusu haklardan bazý önemli olanlarý.

Fatýma: Allah razý olsun. Fakat bir hatýrlatma olarak sizin de þu hadisi þerifleri dikkate almanýzý isterim.

Þöyle buyuruyor: "Kadýnýn kocasýnýn üzerindeki hakký, onun karnýný doyurmasý, onu giyindirmesi ve ona surat asmamasýdýr." (Bih1âar-ül Envâr, C.103, S.254)

Diðer bir hadiste, kadýnýn kocasýnýn boynundaki hakký sorulduðunda þöyle buyurmuþtur: "Karnýný doyurmasý, onu giyindirmesi (yani ihtiyaçlarýný gidermesi) ve bir hata yaptýðýnda onu affetmesidir." (El-kâfi, C.5, S.510)

Bir diðer hadiste ise bir erkeðin evinde ve ailesine karþý sahip olmasý gereken hasletler þöyle sýralanmýþtýr; "Güzel bir davranýþ, ölçülü bir þekilde onlara karþý geçim imkanlarýný saðlamasý ve onlarý manevi tehlikelerden koruyacak bir hamiyet." (Tuhef-ul Ukul, S.322)

Hz. Ali'den (a.s) de þöyle nakledilmiþtir: "Kadýnlara karþý her halükarda müdara edin, onlarla güzel bir þekilde konuþun ki onlar da davranýþlarýný size karþý güzelleþtirsinler." (Bihar-ul Envar, C.100, S.223)

Bir hadiste de þöyle buyurmaktadýr: "Kim kendi ailesine iyi davranýr, onlara iyilikte bulunursa, Allah ömrünü uzatýr." (El-Hisal, S.88)

Ali: Peki Fatýma haným sen þu hadisleri duydun mu hiç?

"Bir kadýn yedi gün kocasýna (Allah rýzasý için) hizmet ederse, Allah onun yüzüne cehennemin yedi kapýsýný kapatýr ve cennetin sekiz kapýsýný açar ki hangisinden isterse içeriye girsin." (Vesail, C.14, S.123

"Bir kadýn kocasýna bir içim su verirse, onun için gündüzleri oruç ve geceleri ibadetle geçen bir yýlýn ibadetinden daha hayýrlý olur. Ayrýca verdiði her suyun karþýlýðýnda Allah onun için cennette bir þehir kurar ve altmýþ hatasýný baðýþlar." (Vesail, C.14, S.123)

Hz. Ali (a.s) de þöyle buyurmaktadýr: "Kadýnýn cihadý, eþine karþý vazifelerini en güzel þekilde yerine getirmesidir." (Bihâr-ül Envâr, C.100, S.252)

Ümm-ü Seleme annemiz (r.a) de Resulullah'a (s.a.a) kadýnlarýn eþlerine ettikleri hizmete karþýlýk alacaklarý fazilet ve sevabý sorunca, þöyle buyurdular: "Bir kadýn, eþinin evinde sýrf ýslah niyetiyle bir þeyi bir yerden bir yere kaldýrýp koyarsa, Allah ona (rahmet gözüyle) bakar ve Allah (rahmet gözüyle) baktýðý kimseyi azap etmez." (Bihâr-ül Envâr, C.103, S.251)

Evet Fatýma haným, artýk ona göre!

Fatýma: Ne güzel! Yeter ki Rabb'im bu mükafatlara bizi layýk kýlsýn. Ben de seni mutlu etmek için þu hadisleri takdim etmek istiyorum huzur-u âlinize Ali bey!

Þöyle buyuruyor Efendimiz (s.a.a.): "Ancak sýddýk veya þehid yada Allah'ýn kendisi için dünya ve âhiret hayrýný dilediði erkek ailesine hizmet eder." (Bihâr-ül Envâr, C.14, S.123)

Yine þöyle buyurmuþtur: "Hiç þüphesiz bir erkek hanýmýnýn aðzýna verdiði bir lokmadan ötürü (dahi) mükafatlandýrýlýr." (El-Meheccet-ül Beyza, C.3, S.70

Bir baþka hadiste: "Erkek eþine verdiði bir içim suya karþýlýk (dahi) mükafatlandýrýlýr" buyuruyor. (Kenz-ül Ummâl, Hadis: 44435)

Ve bilahâre þöyle buyurmaktadýr: "Aileye hizmet etmek kebire (büyük) günahlarýn keffareti sayýlýr ve Allah'ýn gazabýný söndürür." (Cami-ül Ahbar S.276)

Ali: Þunu da biliyor musun ki? "Ailesinin geçimini (helâlden) saðlamak için çalýþan, zahmet çeken kimse Allah yolunda cihad eden gibidir" buyrulmaktadýr hadiste. (Vesâil, C.12, S.43)

Fatýma: Evet çok þükür biliyorum ve þunu da biliyorum ki Allah Resulü (s.a.a.) Ümm-ü Seleme anamýza buyurmuþtur ki, "Bir kadýn hamile kalýp (bunun zorluklarýna sabrettiðinde) canýyla, malýyla Allah yolunda cihad eden kimsenin sevabýna hak kazanýr; doðum yaptýðýnda ise ona þöyle denilir: "Günahlarýn baðýþlandý, artýk amellerine yeniden baþla". Çocuðuna süt vermeðe baþladýðýnda, her defa verdiði süt için Ýsmail oðullarýndan bir köle azat etmenin sevabýný kazanýr." (Bihar-ül Envar, C.103, S.251)

Zaten yukarýda senin verdiðin bir hadiste bunu ifade ediyordu: "Kadýnýn cihadý, eþine karþý vazifelerini en güzel þekilde yerine getirmesidir."

Ali: Neyse söz uzadý! Son bir þeyi de hatýrlatýp bitirmek istiyorum sözümü; fakat buna bir karþýlýk verebileceðini sanmýyorum Fatýma haným!

Fatýma: Buyur, söyle bakalým; göreceðiz!

Ali: Yine Efendimiz'in güzel bir-iki sözüdür bunlar; þöyle buyuruyor: "Kim hanýmýnýn kötü ahlakýna sabrederse ve bunu sýrf Allah rýzasý için yaparsa, Allah ona sabrettiði her gece ve gündüze karþýlýk Hz. Eyyub'a (sabrýna karþýlýk) verdiði sevabý verir. O kötü huylu kadýna da her gece ve gündüze karþýlýk kumlarýn sayýsý kadar vizr-u vebal yazýlýr." (Sevab-ul A'mal, S.339)

Yine þöyle buyuruyor: "Kim kötü ahlaklý hanýmýnýn huyuna sabrederse ve bunu ilahi mükâfat niyetiyle yaparsa, Allah ona þükredenlerin sevabýný verir." (Kýsâr-ül Cümel, C.1, S.289)

Hadi bakalým, buna karþýlýk bir söyleyecek bir sözün var mý?!

Fatýma: Yoksa olmadýðýný mý zannediyorsun?! Bu din adalet dinidir Elhamdulillah. Hiçbir kimsenin hakkýný zayi etmez. Evvela az önce söylemiþ olduðun hadisten dolayý Allah'a sýðýnýrým. Rabb'im bana ve bütün mû'mine hanýmlara, öyle durumlara düþmemek ve o korkunç veballeri hak etmemek için yardýmcý olsun. Eþlerine karþý vazifelerini en güzel þekilde yerine getiren ve Ýslamî ahlâký bütün boyutlarýyla kendine prensip edinen saadetli kadýnlardan eylesin. Karþýlýk dediðin þeye gelince madem istedin, o halde dinle, bak ne buyuruyor Efendimiz (s.a.a.):

"Kim kocasýnýn kötü ahlakýna sabrederse, Allah ona Hz. Asiye bint-i Müzahim'in sevabýný verecektir (Firavun'un kötü ahlakýna sabrettiði için)." (Bihar-ül Envar, C.103, S.247)

Evet bu da senin son cevabýn. Ýnþaallah Allah ne seni öyle bir sabra mecbur eder, ne de beni böyle bir sabra. Rabb'im sonumuzu hayýrlý kýlsýn.

Ali: Amin!
Gönderen: 15.09.2007 - 18:19
Bu Mesaji Bildir   VeRvO üyenin diger mesajlarini ara VeRvO üyenin Profiline bak VeRvO üyeye özel mesaj gönder VeRvO üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Cihan-63 su an offline Cihan-63  
582 Mesaj -
Allah Razı Olsun Vervo kardesim. O kadar guzel bir eklemeydi ki bu inan okumaya doyamadim. Rabbim cumlemizi islam yolunda yasayan kullarindan eylesin. Ne mutlu Ali bey'e ve Fatima hanima. Inanin bu muhabeti kiskandim. Insallah bizlerde boyle insanlar oluruz. aile icinde tek olcu islam kanunlari olur ve davranislarimizi sadece Allah'in emirlerine gore yarlariz. Saygilar bacim.
gül bu cicek sana kardesim.
ALLAH'A EMANET OL.
Gönderen: 15.09.2007 - 18:58
Bu Mesaji Bildir   Cihan-63 üyenin diger mesajlarini ara Cihan-63 üyenin Profiline bak Cihan-63 üyeye özel mesaj gönder Cihan-63 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
-bahar- su an offline -bahar-  
RE:
292 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Cihan-63

Allah Razı Olsun Vervo kardesim. O kadar guzel bir eklemeydi ki bu inan okumaya doyamadim. Rabbim cumlemizi islam yolunda yasayan kullarindan eylesin. Ne mutlu Ali bey'e ve Fatima hanima. Inanin bu muhabeti kiskandim. Insallah bizlerde boyle insanlar oluruz. aile icinde tek olcu islam kanunlari olur ve davranislarimizi sadece Allah'in emirlerine gore yarlariz. Saygilar bacim.
gül bu cicek sana kardesim.
ALLAH'A EMANET OL.

Mükemmel aynen katýlýyorum cihan kardeþime rabbim razý olsun okumaya doyamadým...

Gönderen: 15.09.2007 - 19:28
Bu Mesaji Bildir   -bahar- üyenin diger mesajlarini ara -bahar- üyenin Profiline bak -bahar- üyeye özel mesaj gönder -bahar- üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_LaL_ su an offline _LaL_  
838 Mesaj -
çoook güzel Vervo ellerine, emeðine saðlýk....

Allah bizlere de böyle bir eþ hayatý yaþatsýn inþallah...

selam ve dua ile..

Gönderen: 15.09.2007 - 20:29
Bu Mesaji Bildir   _LaL_ üyenin diger mesajlarini ara _LaL_ üyenin Profiline bak _LaL_ üyeye özel mesaj gönder _LaL_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
goncagül su an offline goncagül  
Konu icon    Teşekkür Ederim..
44 Mesaj -
Bu güzel paylaþýmýndan dolayý ben de çok teþekkür ederim. Benim için çok manidar bir yazý. Allah nasip ederse yaza evleniyorum ve bu diyalog bana rehberlik edecek inþ. Ýyi ki müslümaným ve az çok dinimin evlilik üzerine güzel nasihatlerinden haberdarým.Ýnsan böyle güzellikleri de görmese nasýl evlenir , nasýl cesaret eder þaþýyorum.

Tekrar teþekkür ederim... gül gül gül gül gül gül
Gönderen: 15.03.2008 - 18:18
Bu Mesaji Bildir   goncagül üyenin diger mesajlarini ara goncagül üyenin Profiline bak goncagül üyeye özel mesaj gönder goncagül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 719 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57387 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.