dexamethasone generique stromectol generique kaletra generique kaletra ivermektine fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » merhaba size bir sorum var

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
merhaba size bir sorum var
60 Mesaj -
ben rüyamda Peygamber efendimizi gördüm

bu ne anlama gelir lütfen cevap bekliyorum

Allah Razı Olsun
Gönderen: 13.05.2007 - 21:00
Bu Mesaji Bildir   güllüzar üyenin diger mesajlarini ara güllüzar üyenin Profiline bak güllüzar üyeye özel mesaj gönder güllüzar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yoktan su an offline yoktan  
...
1227 Mesaj -
Selamun aleykum

Peygamber(sav)i rüyada görmek

Rüyada Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamý hakiki þekliyle gören, muhakkak Onu görmüþ olur. Çünkü þeytan Onun þekline giremez. Fakat þeytan baþka þekle girip görünebilir. Resulullah efendimizi tanýmayan kimsenin, bunu ayýrmasý kolay olmaz.

Bazý âlimler de, (Peygamber efendimizi deðiþik þekilde görmek, yine Onu görmek olur. Fakat bu, o kiþinin dindeki noksanlýðýna alamettir. Peygamber efendimizi rüyada gerçek þekliyle gören ve mümin olarak ölen herkes Cennete gider) buyurmuþlardýr.

Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:
(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüþtür. Ben her surette görünürüm.) [Deylemi]

(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüþtür. Çünkü þeytan benim þeklime giremez. Ebu Bekri Sýddýký gören de, gerçekten onu görmüþtür. Þeytan onun da suretine giremez.) [Hatib]

(Beni rüyada gören, uyanýkken görmüþ gibidir.) [Ýbni Mace]

(Beni rüyada gören, Cehenneme girmez.) [Ýbni Asakir]

Abdülgani Nablüsi hazretleri buyuruyor ki:
Ýbni Sirin'e göre, rüyayý gören, Resulullahý vefatý zamanýnda bulunduðu þekil üzere görmüþse hakikaten onu görmüþ demektir. Ýbni Arabi hazretleri gibi bazý âlimler ise, (Resulullahý hayatta bulunduðu þekilde görmek þart deðildir) dedi. Resulullahý bilinen sýfatlarý üzere görmek, bizzat Peygamber efendimizi görmektir. Bilinen sýfatlardan baþka þekilde görmek, Resulullahýn misalini idrak etmektir.

Peygamberlerin cesetleri yer deðiþtiremez. Bundan dolayý Peygamber efendimizi bulunduðu surette görmek, Onun hakikatini idrak etmektir. Vasýflarýndan baþka bir þekilde görmek ise, misalini idrak etmektir.

Kadi Ýyad'a göre, Resulullahý bilinen sýfatýndan baþka bir þekilde görenin rüyasý tevile, tabire muhtaçtýr. Ýmam-ý Nevevi ise, (sahih olan rüyayý gören her iki surette de Resulullahý hakikaten görmüþtür. Ýster bilinen sýfatý üzere, isterse bilinen sýfatýndan baþka bir surette görsün) dedi.

Resulullahýn gençlik, orta yaþlýlýðý ve ihtiyarlýk zamanlarýnda ve ömrünün sonunda olan bilinen suret ve sýfatlarýndan birisi üzerine görülen rüya tabire muhtaç deðildir. Eðer bunlardan birisine benzemiyorsa, tabire muhtaç olur. Bunun için bazý tabircilere göre, bir kimse, Resulullahý yaþlý görse, selamete eriþmeye; genç görse, bu kimsenin iyi hâlli oluþuna, þöhrete eriþmesine ve onun düþmanýna galip gelmesine delalet eder. Tebessüm ettiðini görse, rüya sahibinin sünnet-i seniyeye uyduðuna delalet eder.

Resulullahý kýzgýn bir þekilde görmek, o kimsenin hâlinin kötü olmasýna delalet eder. Güzel bir surette görmek, rüya sahibinin dince güzelliðine, mübarek bedeninde noksanlýk görmek, rüyayý görenin noksanlýðýna delalet eder. Çünkü Resulullah gayet parlak bir ayna gibidir ki, o aynaya bakan kendi þeklini görür.

Resulullahý böyle uygun þekillerde görmekte büyük faydalar vardýr. Çünkü Resulullahý bu durumda görmekle rüyayý görenin durumu bilinir ve gafletten uyanýr. Diðer peygamberleri de rüyada görmek böyledir. Çünkü þeytan, peygamberlerin ve melaikenin suretine giremez. Rüyada Resulullahý görenin durumu iyi ve gönlü þen olur. Eðer o kimse üzüntülü ve kederli ise, üzüntü ve kederinden kurtulur veya hapis ise hapisten çýkar.

Resulullahý görenler, muhasara altýnda veya kýtlýk içinde iseler onlar bu gibi durumlardan kurtulur ve mazlum iseler zafere kavuþurlar. Eðer korku hâlinde iseler emin olurlar.

Resul-i ekremin kendisine teveccüh gösterdiðini veya bir þey öðrettiðini yahut namazýnda ona iktida ettiðini yahut Resulullahýn güzel bir þey yedirdiðini veya layýk bir elbise giydirdiðini, veya ona hayýrlý dua ettiðini gören, iyilikle emreden ve kötülükten nehyeden kiþi olur. Rüyayý gören âlim ise, ilmi ile amel eder. Abid ise, feyze kavuþur. Günahkâr ise, tevbe eder, kâfir ise, hidayete erer.

Rüya sahibi korku içinde ise, düþmanlarýndan emin olur. Kendisine þefaat edilir. Çünkü Resulullah efendimiz þefaat sahibidir.

Rüyada Resulullahý görmek, sözünde doðru ve vaadinde durmaya delalet eder. Bazen de büyük bir makama nail olur. Rüya sahibi yolcu ise ve kuraklýk çekiliyorsa, yaðmurun yaðmasýna delalet eder. Çünkü su bulunmayan yerde, Resulullahýn mübarek parmaklarý arasýndan su akmýþ idi.

Resulullah bir yerde rengi deðiþmiþ veya bir a'zasý noksan görülürse, bu rüya o yerde dinin zayýflamasýna ve bid'atin meydana çýkmasýna delalet eder. Resulullahýn üzerinde eski elbise görmenin tabiri de böyledir.

Resulullahýn vefat ettiðini görenin kendi akrabasýndan þerefli bir zatýn vefatýna delalet eder. Eðer Resul-i ekremin bir yerde cenazesini görse, orada büyük bir musibet olur.

Resulullahýn, kendisine dünya malýndan veya yiyecek ve içecek bir þey verdiðini gören, verilen þeyin þerefi nispetince eriþeceði bir hayra delalet eder. Bir kimse rüyada onun mübarek elbiselerinden birini giyse veya Peygamber efendimiz kendisine elbisesini verse, o kimse mülke eriþir. Fakir ise, zengin olur, bekârsa evlenir.

Resulullahýn sürme çektiðini gören, dininde salih olur. Onun çok güzel olduðunu görmek, rüya sahibinin çok dindar olduðuna delalet eder. Resulullahý buðday benizli gören, heva ve hevesi terk eder, tevbe etmeyi tercih eder. Beyaz tenli olduðunu gören, Allah’a tevbe eder. Güzel amel yapar ve yolunu düzeltir.

Resulullahýn sakal-ý þeriflerinin siyah olduðunu ve beyazlýk bulunmadýðýný gören, sevinç ve büyük bir ucuzluða kavuþur. Sakalýna aklýk karýþtýðýný görenin kuvvetli oluþuna ve düþmanýna galip gelmesine delalet eder.

Resul-i ekremi kendi mescidinde veya harem-i saadetinde gören, kuvvet, izzet ve yüceliðe eriþir. Resulullahýn kabri þerifini gören, zengin olur, hapis ise kurtulur. Kabr-i þerifi ziyaret ettiðini gören, büyük bir mala eriþir.

Resulullahýn peþinden yürüdüðünü görenin, sünnete uyduðuna delalet eder. Resulullahý ayakkabýsýz görse, rüya sahibinin cemaatla namazý terk ettiðinden, ona, cemaatla namaz kýlmasý için emrettiðine delalet eder. Resulullahýn mestlerini giydiðini görmesi, Resulullahýn o kimseye Allah yolunda cihad yapmasý için emrettiðine delalet eder.

Resulullah ile müsafeha yaptýðýný görenin sünnet-i Resulullaha uyduðuna delalet eder. Resulullah kendisine rüyada hurma ve bal gibi güzel ve hoþ bir þey ikram etse, Kur'an-ý kerimi ezberler ve ona verilen þey miktarýnca ilim elde eder.

Peygamber efendimizin hutbe okuduðunu gören, iyilikle emir ve kötülükten nehyeder. Resulullahýn kendisine bir þey verdiðini gören kimse, ilme nail ve hakka tâbi olur. Resulullahýn kendisine verdiði þeyi almadýðýný görse, o kimse bid'at iþler.

Resulullahý uzun boylu bir delikanlý suretinde görmek, insanlar içinde çýkacak fitneye delalet eder. Resul-i ekremi yaþlý bir þekilde görse, insanlarýn afiyette olmalarýna delalet eder. Resulullahýn kendisine kýzdýðýný veya kendisiyle mücadele ettiðini veya sesini onun sesinden daha fazla yükselttiðini görenin, dinde çýkaracaðý bir bid'ate delalet eder. Resulullahýn herhangi bir yerde vefat ettiðini gören, o sene orada vefat eder.

Peygamber efendimizi rüyada görmek için
Peygamber efendimizi rüyada hakiki þekliyle görebilmek için düzgün itikada sahip olmak, ibadetleri yapýp haramlardan kaçmak ve çok salevat-ý þerife getirmek lazýmdýr. Hadis-i þerifte buyuruldu ki:
(Cuma gecesi iki rekat namaz kýlýp, her rekatta bir Fatiha, bir Âyet-el Kürsi, 15 Ýhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, öteki Cumaya varmadan beni rüyada görür.) [Þir'a]

Hz.Ömer, (Bir mümin, Abher namazýný kýlýp da Resulullahý rüyasýnda görmezse, ben Ömer deðilim. Yemin ederim ki, Allahü teâlâ, bu namazý kýlanýn iþini görür, dilediðini verir, günahý ne kadar çok olsa da, hepsini affeder, ölürken susamaz, kabrine çiçekler döþenir. Kabrinden kalkarken de, baþýna keramet tacý konur) buyurdu. Hz. Ali de, (Resulullahý görmek istediðim zaman, Abher namazýný kýlarým) buyurdu.

Abher namazý, 4 rekatlýk nafile bir namazdýr. Ýkinci rekatta, oturulunca Ettehiyyatüden sonra salli barik okunur. Her rekatta bir Fatiha, on defa Kadir suresi okunur. Sonra rükudan önce, 15 defa Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber tesbihi okunur, sonra rükuya varýlýr, rükuda 3 defa Sübhane rabbiyel azim dendikten sonra 3 defa yukarýdaki tesbih okunur. Sonra doðrulup, kavmede, yani ayakta iken ayný tesbih 3 defa daha okunur. Secdeye varýlýr, 3 Sübhane Rabbiyel a'ladan sonra, ayný tesbih 5 defa okunur. Daha sonra ikinci secdeye gidilir. Ýki secde arasýnda tesbih okunmaz.

Diðer 3 rekat da böyle tamamlanýr. Selamdan sonra konuþmadan Kadir suresi on defa okunur. Sonra ayný tesbih 33 defa okunup Cezallahü Muhammeden anna ma hüve ehlühü denir.

Resulullah efendimizi rüyada gören müslüman, ölene kadar o hâlini muhafaza ederse Cennetliktir.

Alýntý
Gönderen: 15.05.2007 - 21:05
Bu Mesaji Bildir   yoktan üyenin diger mesajlarini ara yoktan üyenin Profiline bak yoktan üyeye özel mesaj gönder yoktan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 867 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56002 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.