hydroxychloroquine kaletra chloroquine hydroxychloroquine generique rhinocortapranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Evliligi Sarsan 8 Yanlis

önceki konu   diğer konu
13 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Evliligi Sarsan 8 Yanlis
1227 Mesaj -
Kabul, hep siz haklýsýnýz, sizin dediðiniz doðru ve hep sizin sözünüz geçerli olmalý! Siz insanýn kalbinden geçeni bile okuyabilirsiniz! Yok caným o kadar da deðil diyorsanýz, önerilerimize göz atýnýz

1. EÞÝNÝN KÝÞÝLÝÐÝNE KARÞI AÐIR ELEÞTÝRÝDE BULUNMA

Eþinin kiþiliðini küçük düþürücü, onur kýrýcý sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. "Sen hep böylesin, hep beceriksizsin" suçlamalarýna sitemkar ve biraz da hakaret içeren "Hep kendi bildiðini okudun. Beni dinlemedin" sözleri suçlayýcý eleþtirilerdir.

2. ÝÞÝ YOKUÞA SÜRME

Günün birinde eþlerden birinde olumlu bir deðiþiklik olmuþtur veya gittikleri doktor dinlenilmiþ ve kiþi olumsuz bir davranýþýndan vazgeçmiþtir. Diðer eþ "On yýldýr sana söyledim; ama beni dinlemedin, baþkasý deyince daha mý kýymetli oluyor" biçimindeki konuþmalar eþi üzen ve geriye döndürebilecek tarzdadýr.

3. GEÇMÝÞÝ HATIRLATMA

Evlilik hayatý boyunca insanlarýn olumsuz hatýralarý olmuþtur. Kavgalar, tartýþmalar, atýþmalar ya da unutulan anlar, yapýlan yanlýþ davranýþlar olagelmiþtir. Evlilik hayatý boyunca bu kötü hatýralarýn eþler tarafýndan tekrak tekrar ýsýtýlarak ortaya konulmasý iliþkileri zedeler.

4. GENELLEMEDE BULUNMA

Eþinize bir kalýp biçerek o kalýba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. "Ben senin için deðiþtim, sen benim için hiçbir þeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin" sözleri evliliði yýpratýr.

5. EÞÝNÝN AKLINI OKUMA

Çiftler arasýnda diyalog tek taraflý olmaya baþladýðýnda eþler birbirlerine mesafe koymaya baþlarlar. Sürekli iðnelemeler, kavgalar, atýþmalar artýk kadýn ve erkeði kendi dünyasýna itmiþtir. Erkek de kadýn da kendi dünyasýnda eþiyle konuþmaya baþlar. Kafalarýnda kurduklarý þeyler zaman zaman birbirlerinin hareketlerine yorumlar çýkarmaya neden olur. "Senin ne demek istediðini biliyorum. Ben senin bakýþýndan anlarým" gibi sözlerle eþinin mimik ve hareketlerinden anlamlar çýkarýlmaya baþlanýlýr.

6. KENDÝNÝ HEP HAKLI GÖRME

Hatalar, yanlýþlýklar iki taraftan da kaynaklandýðý halde kim daha haklý, adeta "mahkeme" kuruluyor.

7. KONUÞURKEN SÖZLERÝN KESÝLMESÝ VE SES TONUNU YÜKSELTMESÝ

Ýletiþimde en önemli husus konuþan insaný sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamýz gerekiyor. Bunun yolu da saygýyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

8. EÞLERDEN BÝRÝNÝN KENDÝSÝNÝ TERAPÝST YERÝNE KOYMASI

"Senin hasta olduðunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayýflýklarýn var hepsini keþfettim, ne yapman gerektiðini söylüyorum, beni dinlesen doktora filan da ihtiyacýn olmaz" gibi sözler doðru deðildir. Eþ ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalýdýr.

ailem dergisi
Gönderen: 14.11.2006 - 11:04
Bu Mesaji Bildir   yoktan üyenin diger mesajlarini ara yoktan üyenin Profiline bak yoktan üyeye özel mesaj gönder yoktan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
1613 Mesaj -
ALLAH RAZI OLSUN

COK FAYDALI BIR PAYLAIM

DEMEKKI NE YAPMAK LAZIM

BU SEKIZ MADDEYI YAPMAMAK LAZIM

SELAM VE DUA ILE
Gönderen: 14.11.2006 - 12:14
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
- HuKuM - su an offline - HuKuM -  
86 Mesaj -
Malesef , Toplumuzun Her Kesiminde Rastlanan
Kendimizi Ýyi Ýfade Edememe ve
Karþýmýzdakini Anlamamaktaki Israrcý Tavrýmýz ,
Aile Ýçindede Belirgin Bir Þekilde Karþýmýza Çýkýyor.

Özellikle Teknolojinin Hayatýmýzda Önemli Bir Yeri
Ýþgal Etmesiyle , Konuþmaktan Çok Dizileri Seyretmeyi Tercih Ettiðimiz Günümüzde ,
Konuþabilsek , Dinleyebilsek ve Empati Yapabilsek ,
Çok Önemli Gibi Gördüðümüz Sorunlarý Aþabiliriz Kanýsýndayým.

gül
Gönderen: 14.11.2006 - 12:23
Bu Mesaji Bildir   - HuKuM - üyenin diger mesajlarini ara - HuKuM - üyenin Profiline bak - HuKuM - üyeye özel mesaj gönder - HuKuM - üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammed_cubuk su an offline muhammed_cubuk  
270 Mesaj -
S.A.
ÇOK GÜZEL PAYLAÞIM KARDEÞÝM ALLAH RAZI OLSUN KEÞKE ÝSLAMA SIMSIKI SARILSAK BU TÝP KAVGALAR TARTIÞMALAR HÝÇ OLMAZ HEP BÝLGÝSÝZLÝÐÝMÝZDEN KAYNAKLANIYOR..ÝSLAM DÝNÝ EÞLER ARASINDAKÝ ÝLÝÞKÝYÝ EN GÜZEL ÞEKÝLDE EMRETMÝYORMU BÝZE.
Gönderen: 14.11.2006 - 13:20
Bu Mesaji Bildir   muhammed_cubuk üyenin diger mesajlarini ara muhammed_cubuk üyenin Profiline bak muhammed_cubuk üyeye özel mesaj gönder muhammed_cubuk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  
1543 Mesaj -
Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah...

HAK TEALA evlilere evlenmek isteyenlere ve evleneceklere yardým etsin ÝnþALLAH sevinçli

Bir yandan kendi nefsinle uðraþýrken diðer yandan da evlilikle uðraþmak gerek. Bir nevi Nefse, evlilik vasýtasýyla yeni bir uðraþma sahasý açýlýyor...Çok dikkatli olmak gerekiyor..
Gönderen: 14.11.2006 - 13:44
Bu Mesaji Bildir   Havz-i Kevser üyenin diger mesajlarini ara Havz-i Kevser üyenin Profiline bak Havz-i Kevser üyeye özel mesaj gönder Havz-i Kevser üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
.:Yakup023:. su an offline .:Yakup023:.  
555 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Havz-i Kevser

HAK TEALA evlilere evlenmek isteyenlere ve evleneceklere yardým etsin ÝnþALLAH sevinçli

Bir yandan kendi nefsinle uðraþýrken diðer yandan da evlilikle uðraþmak gerek. Bir nevi Nefse, evlilik vasýtasýyla yeni bir uðraþma sahasý açýlýyor...Çok dikkatli olmak gerekiyor..

Ve Aleyküm selam ve Rahmetullahi..

Abim ne gülümsersin sanki sen bekar kalacan ÝnþaALLAH seninde mürvetini görecem göz kırpma RABBÝM nasip ederse

RABBÝM evli olan kardeþlerimin mutluluklarýný daim etsin

Yoktan abim bilgiler için ALLAH razý olsun

Bütün kardeþlerime RABBÝM hayýrlý bir eþ nasip etsin

Es selamü aleyküm ve Rahmetullahi..
Gönderen: 14.11.2006 - 13:55
Bu Mesaji Bildir   .:Yakup023:. üyenin diger mesajlarini ara .:Yakup023:. üyenin Profiline bak .:Yakup023:. üyeye özel mesaj gönder .:Yakup023:. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1543 Mesaj -

YiTiK_SevDaM kardeþim en güzel evlilik ilimle olan evliliktir. Zira sen çok iyi biliyorsun ki haftada boþ vakit bulamýyoruz Elhamdülillah. Evlensek haným bizi evden kovar sanýrým. sevinçli yüzünü gören Cennetlik diye keza annem bile birazcýk sitemli bana karþý biraz yüzünü görsem be oðlum der. Yine de Nasip tabi ki HAK TEALA hakýmýzda hayýrlýsýný versin. Þu var ki: Biþr-i Hafi k.s. un evlilikle ilgili öðüdü hep kulaðýmdadýr...

Gönderen: 14.11.2006 - 14:08
Bu Mesaji Bildir   Havz-i Kevser üyenin diger mesajlarini ara Havz-i Kevser üyenin Profiline bak Havz-i Kevser üyeye özel mesaj gönder Havz-i Kevser üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yoktan su an offline yoktan  
RE:
1227 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Havz-i Kevser

Þu var ki: Biþr-i Hafi k.s. un evlilikle ilgili öðüdü hep kulaðýmdadýr...

ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

bu öðüdü bizimle paylaþýrsanýz memnun oluruz...

Selam ve dua ile
Gönderen: 14.11.2006 - 14:14
Bu Mesaji Bildir   yoktan üyenin diger mesajlarini ara yoktan üyenin Profiline bak yoktan üyeye özel mesaj gönder yoktan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  
1230 Mesaj -
Hocam eklemeniz için Allah c.c. razý olsun..

bu 8 yanlýþý yapmayacaðýma and içerim sevinçli

4. GENELLEMEDE BULUNMA..

bu söz aklýma þu ünlü sözü getirdi..

Bu dahil bütün genellemeler yanlýþtýr..

f. nietzsche

ben de þöyle bir uyarýda bulunmak istiyorum . her ne kadar evlilik gibi bir tecrübem olmadýysa da evliler bana hak verecektirsevinçli

* baskalarýyla karþýlaþtýrma..

bunu açmaya gerek yok herhalde.. kiþinin partnerini bir baþkasýyla karþýlaþtýrmasý büyük bir ahmeklýk bence..

tekrar teþekkür ederim hocam ..

ve selamun aleykum.

Gönderen: 14.11.2006 - 14:15
Bu Mesaji Bildir   .~Sniper~. üyenin diger mesajlarini ara .~Sniper~. üyenin Profiline bak .~Sniper~. üyeye özel mesaj gönder .~Sniper~. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: RE:
1543 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý yoktan

Alıntı
Orijýnalý Havz-i Kevser

Þu var ki: Biþr-i Hafi k.s. un evlilikle ilgili öðüdü hep kulaðýmdadýr...

ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

bu öðüdü bizimle paylaþýrsanýz memnun oluruz...

Selam ve dua ile

Es Selamu ALeykum Ve Rahmetullah...

Tabi ki yokdan kardeþim

Biþr-i Hafi k.s. Beyazýd-ý Bistami, Hz.Rabia gibi (ilk aklýma gelenler) bekardý.

Birgün nasihat verdiði insanlardan biri þu soruyu sorar.

"Ya Biþr hala bekarsýn niçin evlenmiyorsun" cevaben þunu söyler
"Ben bu gaflet hayatýmda daha kendi nefsime dahi söz geçiremezken ikinci bir nefsi nasýl yükleneyim."

Gönderen: 14.11.2006 - 14:22
yoktan su an offline yoktan  
RE: RE: RE:
1227 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Havz-i Kevser

Biþr-i Hafi k.s. Beyazýd-ý Bistami, Hz.Rabia gibi (ilk aklýma gelenler) bekardý.

Birgün nasihat verdiði insanlardan biri þu soruyu sorar.

"Ya Biþr hala bekarsýn niçin evlenmiyorsun" cevaben þunu söyler
"Ben bu gaflet hayatýmda daha kendi nefsime dahi söz geçiremezken ikinci bir nefsi nasýl yükleneyim."

Allah razý olsun kardeþim..

Bu güzel insanlarý söyledikleri ve yaþamlarý ayrý güzellikleri içermekte.

Ancak unutulmamasý gereken bir þey var.

Peygamber efendimizin evlilik ve evlenmeyi teþvikle ilgili öðütleri.

Selam ve dua ile
Gönderen: 14.11.2006 - 14:26
OperatingSySTeM su an offline OperatingSySTeM  
28 Mesaj -
EsseLaMu AleyKuM

Kardeþ çok teþekküler Allah Razý olsun....

Butun kurallar çok doðru ama tabii islami ahlaka sahip inlarýn olmasý bu iþi çözer bence.Allah rýzasýný gözeten ,desinlere hareket etmeyen ,sadece dil ile deðilde hareketede geçiren insanlar olmalýdýrlar...Dinimizi doðru bilen ve yaþayan insanlar bu memleketin ihtiyacý var....

Allaha emanet olun
SeLaM & DuA iLe...

(fiemanillah)
Gönderen: 14.11.2006 - 15:11
Bu Mesaji Bildir   OperatingSySTeM üyenin diger mesajlarini ara OperatingSySTeM üyenin Profiline bak OperatingSySTeM üyeye özel mesaj gönder OperatingSySTeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1543 Mesaj -
ve Aleykum Selam Ve Berekatu...

Yokdan kardeþim siz söylediðinizde çok haklýsýnýz. Günümüzde evlilik söylemek gerekmez kadýn olsun erkek olsun birçok günahdan mü-minleri korur. Peygamber Efendimizin (s.a.v) evlilik konusunda teþvikinin bir sebebide bu cihetledir.

Ben þu hatýrlatmayý yapmak istiyorum izninizle:

Günümüzde evliliklerin birçoðu (istisnalarý ayýrýyorum) sorunlu veyahut mutsuz. Bunun altýnda nefse hakim olamama olduðu gibi bilgisizliðimizde bir sebep.

Þöyle ki:

Kaç evli bayan kocasýnýn ve kaç kocada eþinin üzerindeki haklarý biliyor acaba þöyle konu ile alakalý bir iki hadis aktarmak istiyorum:

Yine Ebu Hüreyre (radýyallahu anh) anlatýyor: "Ey Allah'ýn Resulü. dendi, hangi kadýn daha hayýrlýdýr?''

"Kocasý bakýnca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malýnda, kocasýnýn hoþuna gitmeyen þeyle ona muhalefet etmeyen kadýn!" diye cevap verdi."

Nesâi, Nikâh 14 (6,68).

Hakim Ýbnu Mu'âviye babasý Mu'âviye (radýyallahu anh)'den anlatýyor: "Ey Allah'ýn Resülü! dedim, bizden her biri üzerinde, zevcesinin hakký nedir?''

"Kendin yiyince ona da yedirmen, giydiðin zaman ona da giydirmen, yüzüne vurmaman, takbîh etmemen, evin içi hariç onu terketmemen."

(Ebu Dâvud, Nikâh 42, (2142, 2143, 2144).

Fazla uzatmamak için sadece konu ile alakalý 2 hadis aktarmaya çalýþtým. Tabi günümüzde evlilikde: nefs büyüklük 2 taraf içinde kendini ezdirmeme ben kölemiyim kocama baðýmlý olamam yada eþine aþýrýlýk (dayak) gibi aklýma hemen gelen birçok unsur var.(istisnalarý hariç tutuyorum) Bu cihetle ilk mesajýmda HAK TEALA evlenenlere evlenmek isteyenlere ve evlilere yardým etsin dedim. Zira ben þu an sadece kendi nefsimle uðraþýyorum o dahi bana yetiyorda artýyor malesefağlar

Lakin herþeye raðmen yokdan kardeþim hakkýnýz var evlenilmeli zira evlilik birçok günahýn önünü kesiyor..
Gönderen: 14.11.2006 - 16:04
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 883 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59332 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.