lopinavir ritonavir generique kaletra ivermektin lopinavir ritonavir stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SİYER-İ NEBİ » Rabia-tül Adeviyye.. Iste ALLAH Aski..

önceki konu   diğer konu
28 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Rabia-tül Adeviyye.. Iste ALLAH Aski..
7 Mesaj
Râbia-tül Adeviyye biraz büyümüþtü. Annesi ve babasý vefât etti. Üstelik, Basra'da kýtlýk ve fevkalâde pahalýlýk vardý. Bu hengâmede Râbia'nýn ablalarý daðýldýlar. Kimsesiz kalan Râbia'yý zâlim bir kimse yakaladý ve hizmetçi olarak iþ gördürdü. Sonra da köle olarak altý gümüþ karþýlýðý bir ihtiyara sattý. O ihtiyarýn hizmetçisi olarak, gösterilen zor iþleri sabýrla yapmaya çalýþýyordu. Çok sýkýntýlý günler geçirdi. Çok zahmetler çekti, fakat isyân etmedi. Allahü teâlânýn takdirine râzý oldu. Edebi fevkalâde idi.

Bir gün karþýsýna bir nâmahrem, yabancý çýktý. Ondan sakýnayým diye hýzla giderken düþüp kolu kýrýldý. Acz ve kýrýklýk içinde, mahzûn olmuþ bir kalb ile Allahü teâlâya yalvardý.
"Yâ Rabbî! Garib ve kimsesizim. Yetim ve öksüzüm. Köle edildim. Bir de kolum kýrýldý. Lâkin ben bunlarýn hiç birine üzülmüyor, yalnýz senin rýzâný istiyorum. Benden râzý olup olmadýðýný da bilmiyorum" dedi.

Bu sýrada bir ses duydu.

"Üzülme, sen âhirette meleklerin bile imreneceði bir makamda bulunacaksýn." diyordu.
Râbia tekrar efendisinin evine döndü. Günlük hizmetleri yerine getirir, akþama kadar ayakta dururdu. Bununla beraber her gün oruçlu olur, geceleri de Allahü teâlâya ibâdet ve tâatle geçirirdi. Bir gece efendisi uyandýðýnda Râbia'nýn odasýndan sesler geldiðini iþitti. Pencereden bakýnca, Râbia'nýn, secde ettiðini, Allahü teâlâya þöyle yalvardýðýný duydu. Diyordu ki:

"Ey Rabbim! Benim arzumun senin emrine uymak olduðunu biliyorsun. Benim saâdetim senin huzûrunda bulunmaktýr. Eðer elimden gelse, sana ibâdetten, bir ân geri kalmam. Fakat ev sâhibimin hizmetinde bulunduðum için ona hizmet ediyorum ve sana gereði gibi ibâdet edemiyorum..."

Ev sâhibi, bunlarý duydu. Ayrýca, Râbia'nýn baþý üstünde bir kandil bulunduðunu, kandilin bir yere asýlý olmadan havada durduðunu, odanýn o kandilin nûru ile aydýnlandýðýný gördü ve hayretten dona kaldý.

"Artýk Râbia köle olamaz!" diyordu.

Sabaha kadar uyuyamadý. Sabah olunca hemen Râbia'yý çaðýrdý ve dedi ki:
"Artýk serbestsin. Dilediðini yap. Ama burada kalýrsan ben sana hizmet ederim."
Râbia;
"Gideyim." dedi.

Oradan ayrýlýp küçük bir eve yerleþti. Bütün vakitlerini ibâdetle geçirir, bir gün ve gecesinde bin rekat namaz kýlardý. Kefenini dâimâ yanýnda taþýr, namaz kýlacaðý zaman onu serer, üzerine secde ederdi. Kefeni yanýnda olmadan gezdiðini, kefenini beraberine almadan konuþtuðunu kimse görmedi. Süfyân-ý Sevrî ve Hasan-ý Basrî, ondan feyz alýrlardý.
Gönderen: 21.09.2006 - 08:57
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
1613 Mesaj -
bu guzel paylasýmýn ýcýn ALLAH razaý olsun.cok guzel bir yazi hz.rabia cok begendim .gecede bin rekat namaz kilmak masaallah .ALLAH onlarin ALLAHA askini sevgisini herkese nasip etsin.AMIN.SELAM VE DUA ILE ..
Gönderen: 21.09.2006 - 09:16
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
YeSiLKuBBeM can ne güzel bir paylaþým okurken bile gözlerim doldu...
ALLAH (c.c.) aþkýyla sevgisiyle iki cihandada yaþamayý nasip etsin Ýnþaallah...

saygý,sevgi,selam ve dua ile...
Gönderen: 21.09.2006 - 09:46
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
Beni kendinle mesgul eyle..
7 Mesaj
Recepholding Abim ve Rifat Abim..

Amin ALLAH cümlemizden razi olur InsaALLAH..

DUAlariniza Amin..

O Aski, o sevgiyi ALLAH cümlemize nasip etsin..ağlar

Beni Kendinle Meþgul Eyle...

Hazret-i Râbia, çok oruç tutardý. Bir defâsýnda bir hafta hiç yiyecek bulamadý. Sekizinci gece açlýðý iyice þiddetlendi. Nefsine eziyet ettiðini düþünürken birisi kapýyý çaldý. Bir tabak yemek getirdi, o da yemeði alýp, yere koydu. Mum getirmeðe gitti, gelince bir kedinin yemeðini dökmüþ olduðunu gördü. Su bardaðýný almaya gitti. Mum söndü. Su içmek isterken bardak düþüp kýrýldý.
O da;
"Yâ Rabbî! Bu zavallý kulunu imtihan ediyorsun, fakat âcizliðimden sabredemiyorum." diyerek bir âh çekti. Bu âhtan neredeyse ev yanacaktý.
Bir ses duyuldu:
"Ey Râbia, istersen dünyâ nîmetlerini üstüne saçayým. Ýstersen, üzerindeki dert ve belâlarý kaldýrayým. Fakat bu dertler, belâlar ile dünyâ bir arada bulunmaz."
Bu sözü iþitince;
"Yâ Rabbî! Beni kendinle meþgûl eyle ve senden alýkoyacak iþlere bulaþtýrma." diye duâ etti.
Bundan sonra dünyâ zevklerinden öyle kesildi ki; kýldýðý namazý;
"Bu benim son namazýmdýr." diye huþû ile kýlar, hep Allahü teâlâ ile meþgûl olurdu. Hattâ birisi gelip kendisini Allahü teâlâ ile meþgûliyetten alýkoyar korkusuyla;
"Yâ Rabbî! Beni kendinle meþgûl eyle de, kimse senden alýkoymasýn." diye duâ ederdi.
agla
Gönderen: 21.09.2006 - 16:40
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
tutkunadem su an offline tutkunadem  
ALLAH RAZI OLSUN
575 Mesaj -
ÇOK GÜZEL BÝR PAYLAÞIM. ALLAH (C.C) CÜMLEMÝZÝ NAMAZ BORCUMUZ OLMADAN AHÝRETE GÝTMEYÝ NASÝP EYLER ÝNÞALLAH. AMÝN
Gönderen: 21.09.2006 - 17:28
Bu Mesaji Bildir   tutkunadem üyenin diger mesajlarini ara tutkunadem üyenin Profiline bak tutkunadem üyeye özel mesaj gönder tutkunadem üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  
2765 Mesaj -
YeSiLKuBBeM caným paylaþým için teþekkürler

Allah(c.c) razý olsun...

Rabbim bizlerede o aþký, o sevgiyi, ibret almayý
ders çýkarmayý nasip etsin inþAllah...

Râbia-tül Adeviyye, bir gece, evinde geç vakitlere kadar
namaz kýlarken hasýrýn üzerinde uyuya kaldý. Bu arada evine
bir hýrsýz girdi. Her tarafý aradý, çalacak bir þey bulamadý.

Giderken :

"Girmiþken boþ çýkmayayým" diyerek, Râbia hazretlerinin
dýþarýda giydiði örtüsünü aldý. Evden çýkarken yolunu þaþýrdý,
kapýyý bulamadý. Geri dönüp örtüyü aldýðý yere býraktý.
Bu sefer rahatlýkla kapýyý buldu. Kapýyý bulunca tekrar
geri dönüp, örtüyü aldý. Fakat yine kapýyý bulamadý.
Bu hâl yedi defa tekrarlandý.
Yedinci defâ tekrar örtüyü eline alýnca þöyle bir ses duydu:

"Ey kiþi kendini yorma. O yýllardýr kendini bize ýsmarladý.
Þeytanýn ona yaklaþma gücü yok iken, hýrsýzýn onun örtüsüne
yaklaþmasý mümkün müdür? Git, yorulma, boþuna uðraþma.
O uyuyorsa da dostu uyanýktýr ve onu korumaktadýr."

Bu hâdiseden korkup dýþarý fýrlayan hýrsýz,
tövbe edip bu kötü huyundan vazgeçti.

Allah(c.c) bizleri de kendisinin dostu olanlardan
eylesin inþAllah...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Gönderen: 21.09.2006 - 18:04
Bu Mesaji Bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diger mesajlarini ara ~HiLaLaY~ üyenin Profiline bak ~HiLaLaY~ üyeye özel mesaj gönder ~HiLaLaY~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  
514 Mesaj -
Allah razi olsun yesilkubbem cok güzel bir paylasim....

Insaallah adini aldigima cekerim onun gibi Allaha bagli Dinine bagli bir müslüman olurum OLURUZ Insaallah.....

Rabbim tüm Rabialari Rabia tül Adeviyyenin yüzü suyu hürmetine bagislasin affetsin Insaallahağlar
Gönderen: 21.09.2006 - 18:21
Bu Mesaji Bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diger mesajlarini ara .-.-Saliha-.-. üyenin Profiline bak .-.-Saliha-.-. üyeye özel mesaj gönder .-.-Saliha-.-. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ehl-i Sunnet su an offline Ehl-i Sunnet  
213 Mesaj -
Allah Razi Olsun YeSiLKuBBeM Kardesim..Bize Rabiatul-Adeviyye Rahmetulahhi Aleyha..Hazretlerini Hatýrlattýgýn Ýçin...

Kendisi haným Velilerden Olup Buyuk Derece Sahibidir..Rabbim Szileride Oyle Makamlara Cýkarsýn ÝnsaAllah...

Gönderen: 21.09.2006 - 20:10
Bu Mesaji Bildir   Ehl-i Sunnet üyenin diger mesajlarini ara Ehl-i Sunnet üyenin Profiline bak Ehl-i Sunnet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Yusuflu su an offline Yusuflu  
428 Mesaj -
Allah Razi Olsun YeSiLKuBBeM Kardesim...

Dilediðini yap, karþýlýðýný göreceksin!

Cebrail Aleyhisselam Efendimize demiþtir ki: Ey Allahýn Rasulü, dilediðin kadar yaþa. Muhakkak bir gün öleceksin. Dilediðini sev, muhakkak ondan ayrýlacaksýn. Dilediðini yap, þüphesiz amelinin karþýlýðýný göreceksin.

Ýþte bu gerçeði çok iyi bilen Ýslam büyükleri bütün ömürlerince gözyaþý dökmüþler, gece sabahlara kadar secdelere kapanmýþlardýr.

Hakkýn has kullarýndan Râbiatül-Adeviyye her gece abdestini alýr, seccadesini bir köþeye serer, sabahlara kadar namaz kýlardý. Þöyle dua ederdi: Allahým! Bütün gözler uyudu. Yýldýzlar dolandý. Yeryüzünün hükümdarlarý kapýlarýný kapattýlar. Fakat Senin yüce kapýn hiçbir zaman kapanmaz. Beni kapýndan dûr etme. Rahmetini benden esirgeme. Evet, aþk arslanýyla savaþmak elbette her yiðidin kârý deðil. Ýþte bu Râbia, Kabe mumu gibi gece gündüz yanýp dururdu.

ALINTI
Gönderen: 21.09.2006 - 20:27
Bu Mesaji Bildir   Yusuflu üyenin diger mesajlarini ara Yusuflu üyenin Profiline bak Yusuflu üyeye özel mesaj gönder Yusuflu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
7 Mesaj
Cok degerli Kardeslerim.. gül

Güzel DUAlariniz ve paylasimlariniz icin tesekkür ederim..
ALLAH razi olsun..

Gece Râbiatül-Adeviyye hic aklimdan cikmadi..
Hep onu düsünüyordum.. agla
Cünkü dün ilk defa Onun hakkinda bunlari okudum.. Onun gibi olamasakta, InsaALLAH Onun gibi olmak icin elimizden geleni yapariz ve belkide Onun gibi olmayi basaririz.. InsaALLAH..ağlar

ALLAH'ým Sana cehennemden korkarak ibadet ediyorsam, beni cehennem ateþinde yak.

Eger Sana cennet ümidiyle tapýyorsam, cennetini bana haram kil.

Benim Sana olan sevgi ve ibadetim Senin sevilmeye ve kulluða layýk bir mabud oluþundandýr.

agla
"RABÝATÜ'L ADEVÝYYE"
Gönderen: 22.09.2006 - 14:32
SaHRa su an offline SaHRa  
RE: Rabia-tül Adeviyye.. Iste ALLAH Aski..
1183 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý YeSiLKuBBeM

"Yâ Rabbî! Garib ve kimsesizim. Yetim ve öksüzüm. Köle edildim. Bir de kolum kýrýldý. Lâkin ben bunlarýn hiç birine üzülmüyor, yalnýz senin rýzâný istiyorum. Benden râzý olup olmadýðýný da bilmiyorum" dedi.

.

..:(

YeSiLKuBBeM Can kardesim Allah c.c. razi olsun..iki cihanda aziz eylesin seni insaAllah..

fi emanillah...gül
Gönderen: 22.09.2006 - 16:07
Bu Mesaji Bildir   SaHRa üyenin diger mesajlarini ara SaHRa üyenin Profiline bak SaHRa üyeye özel mesaj gönder SaHRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
EHL-I HAK su an offline EHL-I HAK  
RE:
815 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý ehli_sunnet

Allah Razi Olsun YeSiLKuBBeM Kardesim..Bize Rabiatul-Adeviyye Rahmetulahhi Aleyha..Hazretlerini Hatýrlattýgýn Ýçin...

Kendisi haným Velilerden Olup Buyuk Derece Sahibidir..Rabbim Szileride Oyle Makamlara Cýkarsýn ÝnsaAllah...

gülgülgülgülgülgülgülgülgülgül ablam bu güller sizin...
Gönderen: 22.09.2006 - 16:12
Bu Mesaji Bildir   EHL-I HAK üyenin diger mesajlarini ara EHL-I HAK üyenin Profiline bak EHL-I HAK üyeye özel mesaj gönder EHL-I HAK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
OZANSERAFETTIN su an offline OZANSERAFETTIN  
198 Mesaj -
Allahýn selmaý üzerine olsun sevgili yeþilkubbe..

güzel bir paylaþýmdý yüreðine saglýk abisi...haz aldým dizelerden...cenabý Allahdan tüm geçmiþlerimize rahmet diliyorum...

iyi de oldu bu gün cuma...
dualarýndan eksik etme benide..cümlemizide...her sey gönlünüzce olsun...

selam ve dua ile....Güle Güle
Gönderen: 22.09.2006 - 16:24
Bu Mesaji Bildir   OZANSERAFETTIN üyenin diger mesajlarini ara OZANSERAFETTIN üyenin Profiline bak OZANSERAFETTIN üyeye özel mesaj gönder OZANSERAFETTIN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~YaZGuLu~ su an offline ~YaZGuLu~  
RE:
595 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý YeSiLKuBBeM

Onun gibi olamasakta, InsaALLAH Onun gibi olmak icin elimizden geleni yapariz ve belkide Onun gibi olmayi basaririz.. InsaALLAH..ağlar

ALLAH'ým Sana cehennemden korkarak ibadet ediyorsam, beni cehennem ateþinde yak.

Benim Sana olan sevgi ve ibadetim Senin sevilmeye ve kulluða layýk bir mabud oluþundandýr.

agla
"RABÝATÜ'L ADEVÝYYE"

Yesilkubbem , ne kadar güzel ve önemli bir konu,

ALLAH (c.c)seni razi oldugu kullarindan eylesin,insaALLAH...

Bu güzel paylasimin icin ...gül...

O'nun askiyla yanmak dilegile...

Saygilarimla...

Gönderen: 23.09.2006 - 01:29
Bu Mesaji Bildir   ~YaZGuLu~ üyenin diger mesajlarini ara ~YaZGuLu~ üyenin Profiline bak ~YaZGuLu~ üyeye özel mesaj gönder ~YaZGuLu~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AGLIYORUM su an offline AGLIYORUM  
500 Mesaj -
Esselemu Aleykum

ALLAH(c.c) razý olsun YeþilKubbem...
ve diðer kardeþlerim...

verdiðiniz bilgilerden dolayý...

En çok etkilendiðim mübareklerden birisiydi...
ALLAH(c.c) Onun þefaatýna nail eylesim cümlemizi...

ALLAH(c.c)'a emanet olun...

gül

"ALLAH'ým Sana cehennemden korkarak ibadet ediyorsam, beni cehennem ateþinde yak.

Benim Sana olan sevgi ve ibadetim Senin sevilmeye ve kulluða layýk bir mabud oluþundandýr."

:( ağlar ağlar
Gönderen: 23.09.2006 - 08:00
Bu Mesaji Bildir   AGLIYORUM üyenin diger mesajlarini ara AGLIYORUM üyenin Profiline bak AGLIYORUM üyeye özel mesaj gönder AGLIYORUM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Konu icon    Kimseden bir sey almazdi..
7 Mesaj
Amin..

ALLAH hepinizden razi olsun..

Hepiniz DUAlarimdasiniz..

... gülağlar ...
Kimseden bir þey almazdý. Bir keresinde Hasan-ý Basrî hazretleri kendisini ziyârete gelmiþti. Kulübesinin kapýsýnda, zenginlerden birinin aðladýðýný gördü. "Niçin aðlýyorsunuz?" diye sordu. O zengin; "Zühd ve kerem sâhibi þu hâtun olmasa, halk mahv olur. O, zamânýn bereketidir. Allahü teâlâ bizi, bir çok belâ ve sýkýntýlardan onun hürmetine muhâfaza etmektedir. Ona bir mikdar yardýmým olsun diye þu keseyi getirdim. Fakat kabûl etmez diye aðlýyorum. Bunu ona verseniz, belki sizin hatýrýnýz için kabûl eder" dedi. Hasan-ý Basrî hazretleri içeri girip olanlarý bildirince, Râbia-tül Adeviyye buyurdu ki: "Ben bu dünyâlýklarý bunlarýn hakîkî sâhibi olan Allahü teâlâdan istemeðe utanýr iken baþkasýndan nasýl alýrým? Allahü teâlâ bu dünyâda, kendisini inkâr edenlerin bile rýzkýný verirken, kalbi O'nun muhabbetiyle yanan birinin rýzkýný vermez mi zannediyorsunuz? O kimseye selâmýmýzý söyle. Kalbi mahzûn olmasýn. Biz Allahü teâlâdan baþkasýndan bir þey almamaya ahdettik. Hiç bir kimseden bir þey beklemiyoruz. Geleni kabûl etmiyoruz. Bir defâsýnda devlete âid olan bir kandilin ýþýðýndan istifâde ederek gömleðimi yamadým da kalbim daðýldýkça daðýldý ve dikiþleri sökünceye kadar kalbimi toparlayamadým."

... gülağlar ...

Gönderen: 24.09.2006 - 01:24
7 Mesaj
Mâlik bin Dinâr þöyle anlatýr: Birgün Râbia'nýn yanýna gittim. Abdestini almýþ, kalan sudan bir kaç yudum da içmiþti. Dikkat ettim, testinin bir tarafý kýrýktý ve çok eski bir hasýrda oturuyordu. Kerpiçten bir de yastýðý vardý. Bunlarý görünce çok üzüldüm, içim yandý ve; "Ey Râbia! Zengin arkadaþlarým var. Kabûl edersen sana onlardan bir þeyler alayým" dedim. Bana dönerek; "Yâ Mâlik! Bana da, onlara da rýzký veren Allahü teâlâdýr. O, fakirleri fakir olduðu için unutup, zenginleri de zengin olduðu için hatýrlýyor ve yardým mý ediyor sanýyorsun?" dedi. Ben de "Hayýr, hiç öyle olur mu?" dedim. Bunun üzerine "Mâdem ki Rabbim benim hâlimi biliyor, benim hatýrlatmama ne lüzum var. O, öyle istiyor, biz de O'nun istediðini istiyoruz" diye cevap verdi.

... gülağlar ...

Gönderen: 24.09.2006 - 18:30
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
2687 Mesaj -
hasan basri hazretleri seviyordu
ama o daha cok RABBINE ASIKTI
KAVUSAMADILAR
IKISIDE HAK DOSTU

Gönderen: 24.09.2006 - 18:33
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
7 Mesaj
Râbia-tül Adeviyye, "Niye evlenmiyorsun?" diye ýsrâr edenlere þöyle söyledi: "Benim üç büyük derdim var. Bunlarýn sýkýntýsýndan kolayca kurtulmamý garanti ederseniz, o zaman evlenirim. Birincisi, (Acabâ son nefesimde îmânýmý kurtarabilecek miyim?) Ýkincisi, (Kýyâmet gününde amel defterimi sað tarafýmdan mý, yoksa sol tarafýmdan mý verecekler?) Üçüncüsü, (Herkesin hesâbý görüldükten sonra bir grup Cehennem'e ve bir grup Cennet'e giderken, acabâ ben hangi grupta bulunacaðým?)" dedi. O kimseler; "Biz bu suâllerin cevâbý olarak size bir þey söylemekten âciziz" dediler. "O halde önümde böyle dehþetli günler varken ve bu günlere hazýrlanmak elbette lâzým iken, evlenmeyi nasýl düþünebilirim?" buyurdu.
Gönderen: 25.09.2006 - 22:35
7 Mesaj
Bir zaman hasta olmuþtu. Ziyâretine gelenler; "Ey Râbia! Sana gelen bu hastalýk çok ýzdýrap vermektedir. Duâ et de Allahü teâlâ çektiðin bu ýzdýrâbý hafifletsin." dediklerinde, buyurdu ki: "Siz biliyor musunuz ki, bu ýzdýrâbý çekmemi Allahü teâlâ irâde etmiþtir.""Evet biliyoruz" dediler. O da; "Bunu bildiðiniz halde, O'nun irâdesine muhâlefet etmemi, O'ndan tersini dilememi nasýl istiyebiliyorsunuz?" dediði zaman, onlar; "Ey Râbia, peki senin arzun nasýldýr?" diye sordular. O da; "Allahü teâlâ benim hakkýmda ne irâde ve ne takdir etmiþse ona râzý olmak" buyurdu.

Gönderen: 12.10.2006 - 18:46
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
Allah (c.c.) razý olsun...
Yüreðine saðlýk...
Emeklerine...
Ellerine saðlýk...

Yesilkubbem , ne kadar güzel ve önemli bir konu,
ALLAH (c.c)seni razi oldugu kullarindan eylesin,insaALLAH...
Bu güzel paylasimin icin ......
O'nun askiyla yanmak dilegile...
Saygilarimla...
gül

Gönderen: 12.10.2006 - 19:40
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
7 Mesaj
Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu..

Amin Rifat Abim..
ALLAH Sizleride razi oldugu Kullarindan eylesin..

... gül ...

Bir gün kendisine sordular ki: "Ölümü arzu ediyor musun?" Buyurdu ki: "Ýnsanlardan birine karþý bir kabahat iþlemiþ olsam, o insanla karþýlaþmaktan utanýrým. HalbukiAllahü teâlâya karþý olan kabahatlerimiz o kadar çok ki, huzûruna varmayý (ölümügöz kırpma nasýl arzu ederim?"

"Bu yüksek derecelere ne ile kavuþtun?" dediklerinde; "Beni ilgilendirmeyen her þeyi terk ve ebedî olanýn dostluðunu istemekle" buyurdu.

... gül ...

Gönderen: 16.01.2007 - 09:06
akarsu su an offline akarsu  
895 Mesaj -
Allah razi olsun Pirlantam
Onlari ornek alanlardan oluruz
Selam ve dua ile...
gül gül gül
Gönderen: 16.01.2007 - 12:46
Bu Mesaji Bildir   akarsu üyenin diger mesajlarini ara akarsu üyenin Profiline bak akarsu üyeye özel mesaj gönder akarsu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sariruzgar su an offline sariruzgar  
ALLAH c.c. razı olsun
261 Mesaj -
ALLAHUEKBER
ALLAH o insanlarýn yolundan gidenlerden eylesin ayýrmasýn inþALLAH:(

Gönderen: 16.01.2007 - 15:56
Bu Mesaji Bildir   sariruzgar üyenin diger mesajlarini ara sariruzgar üyenin Profiline bak sariruzgar üyeye özel mesaj gönder sariruzgar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuskunSuvari su an offline SuskunSuvari  
Selam hidayete tabi olanların üzerine olsun
42 Mesaj -
Allah razi olsun.Bu konuda Turkiye gazetesinin armaðaný olan evliyalar ansiklopedisini þiddetle tavsiye ederim.Eminim ki her sayfasýný gözyaþlari ile okursunuz.Hz.Rabia nýn ünü çaðlarý aþmýþ yüzyýlýmýzda ingiliz bir kadýnýn doktora tezi olarak seçtiði yegane kiþilerdendir. Basralý kadýn sufi olarak avrupa'da tanýnan hz.Rabia nýn hayatýnýn her kesiti örneklik arzeder.Güzel paylaþým Ýnþaallah sizin okuduðunuz gibi baþka kardeþlerimizde faydalanir Hz. Rabia nýn hayatýndan...Hani geceleri çok ibadet eder Hz.Rabia öyle ki her gece bin rekat namaz kýldýðý rivayet olunur bir gece yarýsý dilinden þu kelimeler dökülmüþtür herkes uyurken
Ya Rabbi herkes sevdiðine gitti
Bende sana geldim ...

Bilhassa haným kardeþlerimizin þiddetle örnek alacaðý bir kiþilik Hz.Rabia Rabbim cümlemizi onun ve onun gibi Hak dostlarýnýn þefaatine nail etsin...
Gönderen: 23.01.2007 - 19:46
Bu Mesaji Bildir   SuskunSuvari üyenin diger mesajlarini ara SuskunSuvari üyenin Profiline bak SuskunSuvari üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
LAZBAKKAL su an offline LAZBAKKAL  
RE: RE: Rabia-tül Adeviyye.. Iste ALLAH Aski..
136 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý SaHRa

Alıntı
Orijýnalý YeSiLKuBBeM

.

..:(

YeSiLKuBBeM Can kardesim Allah c.c. razi olsun..iki cihanda aziz eylesin seni insaAllah..

fi emanillah...gül

Gönderen: 23.01.2007 - 22:16
Bu Mesaji Bildir   LAZBAKKAL üyenin diger mesajlarini ara LAZBAKKAL üyenin Profiline bak LAZBAKKAL üyeye özel mesaj gönder LAZBAKKAL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
7 Mesaj
Esselamu Aleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu..

ALLAH Sizlerden razi olsun Can Kardeslerim.. gül

SuskunSuvari Kardesim, tavsiye icin tesekkürler.. gül

Râbia-tül Adeviyye devamlý aglardi ve onu hep dertli bir hâlde görürlerdi.Yakýnlarý; "Hiç bir hastalýðýnýz yok, aðlayýp sýzlanmanýza, yakýnmanýza sebep nedir?" dediler. O da; "Benim gönlümde öyle bir dert var ki, tabibler tedâvisinde âciz kaldýlar. Yaramýn merhemi Allahü teâlâya vuslattýr (kavuþmaktýr). Böyle yanýp yakýlýyorum ki, belki maksadýma kavuþurum. Bu benim yaptýðým ise, bu iþte en az olanýdýr" diye cevap verdi.

Bir gün Râbia aðlýyordu. "Ey Allahü teâlânýn sevgili kulu niçin aðlýyorsun? Rabbinle yakýnlýðýn var." dediler. Buyurdular ki: "Ayrýlýktan korkuyorum, belki ölüm vaktinde (Sen bana gerekmezsin ey Râbia !) diye Allahü teâlâ hazretleri hitâb buyurursa benim hâlim nice olur? Eyvah, eyvah!" deyip aðladý.

... gül agla ...

Gönderen: 26.02.2007 - 09:42
7 Mesaj
Es-Selamu Aleyküm..

Râbia-tül Adeviyye bir gece; "Yâ Rabbî! Ya kalb huzûru ile namaz kýlmamý nasîb et, veya kalb huzûru ile kýlamadýðým namazýmý kabûl buyur. Allah'ým benim bütün dünyâdaki arzum ve iþim, seni yâdetmek, âhirette de Cemâl-i ilâhiyene kavuþmaktýr. Ne olur, beni bu anlayýþýma baðýþla!" diye yalvardý.

... gülağlar ...

Gönderen: 10.04.2007 - 14:08
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 883 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61677 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.