kaletra fluvoxamine generique stromectol generique stromectol fluvoxamine oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » "ANNELER GÜNÜ BİD ' ATTIR"

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
"ANNELER GÜNÜ BİD ' ATTIR"
39 Mesaj -
Fatma Karabýyýk BARBAROSOÐLU
fkbarbaros@e-kolay.net

--------------------------------------------------------------------------------

"Anneler günü bid'attýr"

Sabah namazýndan sonra gün aðarýncaya kadar tesbih çeker, sonra bir bardak süt içip yatardý. O gün yatmadý. Belki gelirler diye düþündü. Bu sene gelirler herhalde.Torunlarýnýn her biri için ayrý bir menü hazýrladý. Puf böreði, mercimek köftesi,ýspanaklý kol böreði. Hýzýný alamýyordu bir türlü.Bunlarý yapmak deðildi mesele "sunmak" idi. Oðlu eline saðlýk anneciðim dese bir müddet sonra gelini yapmanýn önemli olmadýðýný, asýl önemli olanýn "sunum" olduðunu söylüyordu. Sunum kýsmýnda kafasý karýþýyordu.

Esasýnda kafasýnýn artýk her konuda karýþýk olduðunu düþünüyordu.Hayata ayak uyduramadýðýný. Bu gün de uyduramayacaktý. Ama bir gayret belki uydururum diye düþünmüþtü iþte.Ýlk okuldayken Anneler günü için çocuklarýnýn erkenden kalktýðýný, kahvaltý hazýrladýklarýný, bir taraftan þiir okuyup bir taraftan þarký söylediklerini hatýrlýyor. Çok mutlu olurdu. Boyun büküp "paramýz olsaydý sana þunlarý almak isterdik diye hayallerindeki hediyeleri sayardý."

"A benim güzel yavrularým " derdi kadýn. Sizden ala hediye mi gerek bana."

Sonra büyüdüler. Kýzý "proletaryanýn anneler günü neyine" diye oðlu "anneler günü bid'attýr" diye konuþur oldu. Proletarya kimdi? O kýzý mühendis çýkacak zannediyordu.Mühendis çýkmadý.Okulunu ikinci sýnýfta býraktý.Babasýnýn öldüðü yýl. Evleri yangýn yerine dönmüþtü. Hem hayat arkadaþýný kaybetmiþti hem de iki çocuðunu. Çocuklarý hem kendine hem birbirlerine yabancý idiler. Hiç olmazsa annelerine yabancý olmasa idiler aralarýnda köprü olabilirdi. Olamadý.

Oðlu beðenmediði birisinden bahsedecek olsa " Annem gibi geleneksel Müslüman iþte" diyordu dudak büküp.

Ne annelerine gidip geliyorlardý ne birbirlerine.Ayný þehirde birbirlerine deyip dokunmadan yaþýyorlardý. Hayat arkadaþýndan geriye kalan tekavüt maaþý da olmasa aç yatsa bile arayan olmayacaktý.

Kýzý düðün yapmam ben dedi. Yapmasýndý. Damadý "tanýdý" sadece.Damadýn anne ve babasýný ise formalite icabý gelinmiþ bir akþam ziyaretinde gördü."Biz birbirimizle evlendik ailelerimizle deðil."

Aðabey kýz kardeþinin düðününe gitmedi. Kendi düðününe ise davet bile etmedi. Annesi oðlunun düðününe bir yabancý gibi gitti. Sevmedi o hiç düðüne benzemeyen düðünü. Sesini çýkarmadý fakat. Gelinin kendisine yol yordam öðreten tavýrlarýný sineye çekti. Birbirlerini sevsinler, beni sevmese de olur deyip sabretti.

Sonra birden ne olduysa oldu. Kardeþlerin arasý düzeldi. Birlikte iþ yeri kurdular. Evlerini arabalarýný deðiþtirdiler.Tatillere yurt dýþýna gitmeye baþladýlar. Çocuklarýný yurt dýþýna yaz okuluna göndermeye. Artýk re kýzý "proletarya'nýn ...neyine!" diyordu ne de oðlu "Bizim dinimizde bu yoktur bid'attýr" .

Her þey deðiþti.Her türlü alýþkanlýklarý.Yýllar sonra sadece çocuklarýnýn deðil kendi doðum günleri için bile büyük "partiler" düzenlediler. Evlilik yýldönümleri,sevgililer günü...Bir tek anneler gününü kutlamama alýþkanlýklarý deðiþmedi.

Sabah erkenden ikisini de telefonla aradý kadýn.Cevap vermiyordu. Yoldalar geliyorlar, bana sürpriz yapacaklar diye düþündü.Öðlen oldu gelen olmadý. Akþam oldu gelen olmadý. Önce baþlarýna bir kaza bela gelmesin sakýn diye içine bir kurt düþtü. Sonra cep telefonlarýndan aradý her ikisini de."N'oldu? Anne ne oldu?" diye panik yapmalarýndan kendisine doðru hiç "yönelmediklerin" fark etti."Yok bir þey bu bana aldýðýnýz aleti hiç öðrenemedim.Yanlýþlýkla bastým her halde" dedi."Kusura bakmayýn rahatsýz ettim."

Heyecanla kurmuþ olduðu sofrayý, gözyaþlarýyla topladý.Saklama kaplarýný çýkardý.Masadakileri yavaþça yerleþtirdi. Sokakta yatan adamýn yanýna býrakýp gelecekti.

Aþaðýya indiðinde adamýn her zamanki köþede olmadýðýný fark etti.Elindekileri ne yapsýndý! Bir canlýnýn kursaðýnda bitsin istiyordu onca emek. Kaðýt toplayan çocuðu gördü. Ýsli yüzünde cam gibi parlayan gözleriyle kendisine bakýyordu.Yaralý ceylan bakýþý."Evladým" dedi.Yanlýþ anlamaz isen bunlarý sana hediye etmek istiyorum. Kaplarý da sen de kalsýn. Arkadaþlarýna da verirsin."

Çocuk kadýna baktý. Hayatýnda hiç bu kadar ýþýklý bir yüz görmemiþti. Niye yanlýþ anlasýndý! Tertemiz kaplar içinde ilk defa birisi kendisine yiyecek veriyordu.Nasýl teþekkür edeceðini bilemedi.

Elini öpmek isterdi kadýnýn. Ama kirli dudaklarýný o ýþýltý tene nasýl deðdirsin.Hem kadýn kýzardý. Haddini bil derdi. Durduk yere kýrgýnlýk olurdu."Anneler gününüz kutlu olsun" dedi."Ben annemi hiç görmedim."

Kadýn aðlamamak için, oracýkta tozun topraðýn içine karýþacak kadar daðýlmamak için, hüzne teslim olmamak için çocuða tek bir laf edemeden yürüdü gitti.

Ýki evladýný birden kalbinden sildiði akþamdý.

YENÝ ÞAFAK
Gönderen: 16.05.2006 - 15:50
Bu Mesaji Bildir   f.aktas üyenin diger mesajlarini ara f.aktas üyenin Profiline bak f.aktas üyeye özel mesaj gönder f.aktas üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
i-will-die-soon su an offline i-will-die-soon  
RE: "ANNELER GÜNÜ BİD ' ATTIR"
114 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý f.aktas

"Anneler günü bid'attýr"

aksini iddia edebilecek de olamaz zaten
Gönderen: 16.05.2006 - 23:13
Bu Mesaji Bildir   i-will-die-soon üyenin diger mesajlarini ara i-will-die-soon üyenin Profiline bak i-will-die-soon üyeye özel mesaj gönder i-will-die-soon üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 563 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
marullar (63), aozcifci (45), gunel303 (60), saniye25 (43), ayse (52), didedar (42), amb2616 (55), SevYa (39), adilyagsagan (52), BenCesur (48), tiryakinim_ (44), filem (42), arius (44), optimistic (39), ramazanakcay (38), mehter02 (40), kemal2358 (36), laparako (68), maksut5994 (31), ozlemkaya25 (39), mustafa öz (45), ErdemOgrtm (44), erolgunel (61), TERAZÝ (51), tongac27 (46), Gunahkar (56), özvatan (59), asým (49), Miray_2006 (48), guelbahcesi (45), abdulkerim öztü.. (49), gült@ze (46), cemilcihan (48), SeveNCLoveS (40), Ben (37), aklin_gozyaslar.. (38), furkanburak (47), myorulmaz (46), koney2001 (55), ncinici (54), barman35 (44), webduskunu (49), ahakan (48), funda78 (36), erhanim15 (36), mehmet66 (60), nurfeyza (), zeyneb-ikübra (42), esma.s (35), mertoglan1 (47), empati74 (50), yusufcihan (47), MUSLIME KUBRA (41), nurcu80 (44), kztpkp (57), osman72 (52), OlcayS (46), menzilsevdalisi (43), salomo (42), buses_ (43), Halilcan (43), iremnur (48), çilek (53), Abdulkadir Abu .. (44), asgold35 (64), eyyüp (38), gokdeniz (59), siyabe (45), hayrettin (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56487 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.