stromectol generique rhinocortbudesonide kaletra fluvoxamine seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Serpuş"un altında ne var

önceki konu   diğer konu
14 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Serpuş"un altında ne var
350 Mesaj -
Serpuþ"un altýnda ne var?

14 Eylül 2003 tarihli Milliyet Business'in 12. sayfasýnýn alt yarýsýný kaplayan Deniz Sipahi imzalý haber-röportajýn tanýtýmý için ilk sütunda büyük harflerle yapýlan çýkma þöyle baþlýyor:

"YUNANÝSTAN DRAMA'DA YUNANLI GENÇLER KENDÝSÝNE ZORLA SERPUÞ GÝYDÝRMEK ÝSTEYÝNCE GÝRDÝÐÝ KAVGADAN SONRA TÜRKÝYE'YE KAÇAN ÝSMAÝL KESKÝNOÐLU'NUN BÝR DENÝZLÝ HOROZU VE ÝKÝ TAVUKLA KURDUÐU KESKÝNOÐLU TAVUKÇULUK…"

2003 yýlýnda, Milliyet gazetesinde "serpuþ"un ne iþi olabilir?

Olayýn tarihine iliþkin bilgiyi sayfanýn son sütununda buluyoruz: "Keskinoðlu'nun öyküsü Yunanistan'ýn Drama kasabasýnda Ravika köyünde baþlýyor. 1910 seferberliðinde babasý bir daha dönmemek üzere giden 'yetim' Ýsmail, yaþýtý Yunanlý gençlerle ciddi bir kavgaya giriyor. Yunan gençler, Ýsmail'in fesini alýp serpuþu giydirmek istiyorlar. Zorlama Ýsmail Keskinoðlu'nu çileden çýkarýyor. Küçük bir çaký ile Yunan palelerinin yüzünü çizip kaçýyor."

Bu cümleleri okuyan birinin zihninde "serpuþ"un "fes"e karþýt bir baþlýk olduðu izlenimi doðmaz mý? Doðar. Fakat bu izlenim yanlýþtýr. Serpuþun ne olduðunu bilmeyen biri sözlüðe baktýðýnda þunu görecektir: "Baþ giyeceði, baþlýk". Fes de baþa konduðuna göre, o da bir "serpuþ" deðil mi? Elbette öyle. Yoksa yukarýdaki cümlelerde "serpuþ" baþka bir nesneyi gizlemek, örtmek, saklamak için mi kullanýlmýþ? Öyle görünüyor. Serpuþ'un ardýnda saklanan ve Yunan gençlerin Türk Ýsmail'in baþýna zorla geçirmek istedikleri þey, örneðin, bir "papaz külâhý" olabilir mi? Hiç sanmýyorum. Öyle olsaydý bunu açýkça söyler, serpuþ'un ardýna sýðýnmaya gerek duymazlardý.

Farsçadan dilimize girmiþ bir sözcük olan "serpuþ", "baþ" anlamýna gelen "ser" ismi ile örten anlamýna gelen "pûþ" sýfat-fiilinden oluþan birleþik yapýlý bir isim olup daha çok erkeklerin baþlarýna giydikleri her türlü baþlýk için kullanýlmýþtýr: takke, külâh, sarýk, kavuk, kalpak, börk, bere, þapka, kep, miðfer, kask… hepsinin genel adýdýr serpuþ.

Pâ-pûþ ise "ayak örten" anlamýnda olup biz Türkler onu önce "pâ-bûþ"a, sonra "pabuç"a çevirmiþizdir. Sözcüðün rahmetli ninemin aðzýnda "babýç"a döndüðünü iþitmiþtim. Bu arada "örtü" anlamýndaki "pûþî"nin "puþi, poþi, poþu" olarak kimi yörelerimizin dilinde ve erkek kadýn birçok yurttaþýmýzýn baþlarýnda ve boyunlarýnda yaþadýðýný da hatýrlayalým.

Ülkemizin geçmiþini ve devrim tarihini bilenler, Deniz Sipahi'nin yazýsýnda kullanýlan "serpuþ"un "þapka" anlamýna geldiðini tahmin etmekte zorlanmayacaklardýr, sanýyorum. Buna raðmen, Ortodoks Yunan gençlerinin Müslüman Türk çocuðu Ýsmail'in baþýna 1910 yýlýnda zorla "þapka" geçirdiklerini açýkça söylemek yerine "serpuþ" giydirdiklerini söyleyenler, ülkemizin geçmiþi ve devrim tarihi konusunda insanlarýn bilgisiz olduklarýný düþünmüþ olabilirler mi?

Aslýnda ve belki, önce bu "serpuþ tercihi"ni kimin yaptýðýný sormalýyýz. Bu, olayýn kahramaný merhum Ýsmail Keskinoðlu olmasa gerek. Ya olayý bugün nakletmekte olan Keskin Keskinoðlu'nun tercihidir "serpuþ" ya da gazeteci Deniz Sipahi'nin. Belki ikisi birlikte karar vermiþlerdir "serpuþ" demeye. Bu kararý verirken akýllarýndan 1925 yýlýnda yürürlüðe giren Þapka Ýnkýlâbý ile ilgili bir "olumsuz çaðrýþým uyandýrmak" kaygýsý geçmiþtir belki de. Bu kaygý bana çok ilginç ve tuhaf göründü. Þapka yerine serpuþ demekle bu olumsuz çaðrýþým uyandýrma tehlikesi (!) bertaraf edilmiþ olur mu? Yoksa, kimilerinin bilinçlerinde ya da bilinç altlarýnda kimi devrimlerden –bu arada þapka devriminden- gizliden gizliye "utanç duyma" gibi bir eðilim mi oluþuyor?

Yoksa ben öküzün altýnda buzaðý mý arýyorum?

Tekeden süt ya da sineðin kanadýndan yað çýkarmaya mý çalýþýyorum yoksa?

Yok yok, bu "serpuþ"un altýnda bir ser, bir sýr var!

ikardes@yenisafak.com

«
Gönderen: 17.09.2003 - 10:38
Bu Mesaji Bildir   feyza27 üyenin diger mesajlarini ara feyza27 üyenin Profiline bak feyza27 üyeye özel mesaj gönder feyza27 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
endulus su an offline endulus  
611 Mesaj -
Allah razi olsun..

ilginç, kelimelerin ardina saklanmak!
Gönderen: 17.09.2003 - 11:11
Bu Mesaji Bildir   endulus üyenin diger mesajlarini ara endulus üyenin Profiline bak endulus üyeye özel mesaj gönder endulus üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
master_iz su an offline master_iz  
135 Mesaj -
Allah Razý olsun
Herzamanki gibi milletin beynini bulandýrmak deðilmi iþleri ;D
Gönderen: 17.09.2003 - 11:46
Bu Mesaji Bildir   master_iz üyenin diger mesajlarini ara master_iz üyenin Profiline bak master_iz üyeye özel mesaj gönder master_iz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
algoritma su an offline algoritma  
Konu icon    Rıza Nur'un hatıratından...
115 Mesaj -
Rýza Nur hatýratýnda bu konuda þunlarý yazar:
M.Kemal ve ekibi Kurtuluþ Savaþý'na adam toplamak için Anadoluyu gezerken "Yunan gavuru gelecek size zorla þapka giydirecek" diyorlardý. Gel gör ki bu millet þapkayý onlarýn eliyle giyecekti...
Gönderen: 18.09.2003 - 10:37
Bu Mesaji Bildir   algoritma üyenin diger mesajlarini ara algoritma üyenin Profiline bak algoritma üyeye özel mesaj gönder algoritma üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 858 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59176 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.