generique colchicine kamagra budesonide budesonide ivermektine fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Kelimeler

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Kelimeler
41 Mesaj -
Ýnsanlar arasýndaki iletiþimin esasýný dil oluþturur. Dil ise mantýklý kelimelerin diziliminden oluþur. Ayný kelimeden farklý anlamlarýn çýkarýldýðý bir yerde saðlýklý bir iletiþimden bahsedilemez. Topal kelimesini kullanan birisinin karþýsýndaki insan, eline bir top alýp gelse vurgusu anlaþýlamadýðýndan dolayý belki mazur görülebilir. Ama baþka bir anlam içermesi muhal olan kelimenin, baþka bir anlamla anlamlandýrýlmasý keyfiyetten baþka ne olabilir?

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Mesnevisinde þöyle bir hikaye anlatýlýr:
“Sofinin biri gelerek bir tekkeye misafir oldu. Eþeðini götürüp ahýra baðladý yemini suyunu kendi eliyle verdi.
O tekkede bulunan sofiler yoksul kimselerdi. Toplanýp aralarýnda konuþtular, misafire ikram etmek gerekti, kendileri de açtý. Neticede eþeði satmaya karar verdiler. Hemen eþeði satýp yiyecek aldýlar, mumlarý yaktýlar. "Tekkede bu gece yemek var, sema var!.." diye ortalýða bir velvele düþtü.
Yemek yendi sema baþladý sofiler coþtukça coþtular. Semanýn en heyecanlý yerinde çalgýcý "Her berfet (Eþek gitti)" diye bir naðme tutturdu. Derviþler de buna uyarak hep bir aðýzdan "Her berfet" "Her berfet" (Eþek gitti - Eþek gitti) diye söylenip oynamaya baþladýlar. Bu naðme eþeðin sahibi olan o sofinin de hoþuna gitti. Herkesten daha fazla el çýrpýyor ve "Her berfet, Her berfet, ey puser her berfet (Ey oðul eþek gitti) diyordu."
Gece yarýsýndan sonra sema bitti sofiler birer ikiþer daðýlýp gittiler.
Sabahleyin o soficik kalktý eþyalarýný topladý eþeðine yükleyip yola koyulacaktý. Ahýra gidince eþeði yerinde bulamadý. Önce "Belki hizmetçi suya götürmüþtür." diye düþündü. Bir müddet bekledi. Hizmetçi gelince ona eþeðini sordu. Hizmetçi :
- "Eþek satýldý. Eþeði satýp akþamki ziyafeti tertip ettiler." dedi.
Sofi kýzdý :
- "Siz kimin malýný kime satýyorsunuz, bu ne adaletsizlik böyle þey olur mu? Neden bana haber vermedin?" diye çýkýþtý.
Hizmetçi boynunu büktü :
- "Bana kýzmayýn efendim. Size haber vermek üzere gelince baktým ki siz herkesten çok "Her berfet - Eþek gitti - " diye baðýrýyorsunuz. O zaman siz biliyorsunuz, haberiniz vardýr diye düþündüm ve söylemekten vazgeçtim." dedi.
Bu cevap karþýsýnda sofi söyleyecek söz bulamadý... ” (Mesnevi c. 2. s. 30–31)..”

Bizim dilimizde deyim þekline gelmiþ ve kavramlaþmýþ iki kelime duyarým zaman zaman “Hayy’dan gelen, Hu’ya gider” “Hayy ile Hu ile geçti ömür” “Hu” kelimesi “Hayy” kelimesi ile zikredilmese belki hiç üzerinde durma ihtimali aklýma bile gelmeyecek. Çünkü “Hu” bir þahýs zamiridir ve “O” anlamýna gelir. Birileri, birilerine “O” diye hitapta bulunabilir ve bu abeste deðildir. Fakat “Hayy” kelimesi ile birlikte anýlýnca tamamen baþka bir dehliz açýlýyor önümüzde anlam ve içerik bakýmýndan. Ne demektir ? “Hayy” : Diri demektir, bunun zýddýna meyyit denir ki, ölü mânasýna gelir. Allah Teâlâ ölmez, daima hâzýr ve nâzýrdýr. Yaþayan mahlûkatýn hayatýný veren de O'dur. O olmasaydý hayattan eser olmazdý.
Bu iki deyim her nasýlsa bizim halkýmýz arasýnda Boþ, iþe yaramaz ve faydasýz yerler anlamýnda yerleþmiþ veya yerleþtirilmiþ. Hangi kim? Hangi kimler ? Ve hangi kimlikler? Tarafýndan meçhul… Kim bilir beklide bir takým ateistler, Tanrý tanýmazlýklarýný kavramlaþtýrmak istemiþtir. Ölümü “Reankarnasyon” olgusu ile öldürmeye çalýþtýklarý gibi. Hayat içerisinde Hayat ve Ölüm kavramlarýný baþka bir þekilde anlamlandýrarak psikolojik bir rahatlama yöntemi belki de kim bilir? Yoksa ne diye bu kavramlar dilimizde pelesenk hale getirilsin ve yalama bir vida gibi yuvarlanýp durulsunlar… Zaten böylesine ulvi anlamlar yüklü bir kelimenin içi boþaltýlarak, kendilerine göre tevil ediliþi,baþka bir kisveye büründürülme gayreti, neyle izah edilebilir ki!...

Bu iki kelime üzerinde daha fazla izahata giriþmeden, içerdiði anlamý okuyanlarýn inisiyatiflerine býrakmak istiyorum. Ama þunu da söylemeden geçmek istemiyorum; “Hayy’dan gelen, Hu’ya gider” ifadesi ölülerimizin arkasýndan okuduðumuz ayeti kerimeyi ne kadar da çaðrýþtýrýyor. “Mahakkak Allah’tan geldik, yine O’na döneceðiz.”

Bu kavramlarý bize sokuþturanlarýn ne kazandýðýný bilemem. Ama bazý kelimeleri bilmeden, anlamadan kullananlarýn “Eþek gitti” hikayesinde olduðu gibi bir þeyleri kaybetme ihtimali üzerinde daha çok durulmasý gerektiði kanaatindeyim. Mevlana Celaleddin–i Rumi asýrlar önce kaleme aldýðý ibretler dolu bu hikayeciði tazeliðini yýllar sonrasýna aktaracak kadar da anlam yüklü. Bir þeyin aslýný, esasýný bilmeden, araþtýrmadan körü körüne taklit insaný eþeðinden eder. Düþünüyorum da bu taklitçilik ile sadece mal–mülk mü gider?

Kelime deyip geçmemeli. Manasý ve muhtevasý iyice anlaþýlýp öyle kullanýlmalý!...

Mustafa ÇALIÞKAN

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son severmisin tarafından, 09.12.2005 - 15:59 tarihinde.
Gönderen: 09.12.2005 - 15:56
Bu Mesaji Bildir   severmisin üyenin diger mesajlarini ara severmisin üyenin Profiline bak severmisin üyeye özel mesaj gönder severmisin üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 595 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ferdülislam (108), sunniit (59), kadirbey (62), busra12 (32), melisatek (32), hüzünlüköprü (36), ramazan294 (35), nisa88 (36), ervam (57), Allah 1 (47), saime86 (38), batu39 (51), Abdurrahman Gör.. (61), fatihulu24 (30), Zeynep_85 (39), ferhatb (51), GuVeNN (46), safiye55 (35), azra16 (44), ahmed86 (38), mürsid (37), mekin (43), tohurter (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55576 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.