lopinavir ritonavir generique stromectol stromectol budesonide kaletra super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Gelin Kaynana Kavgalarinin Nedeni

önceki konu   diğer konu
8 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Gelin Kaynana Kavgalarinin Nedeni
32 Mesaj -
Selamun Aleykum gonul dostlarim!

Bu yazimda, gelin kaynana,damat kayinpeder iliskileriyle ilgili,1999 yilnda yaptigim bir arastirmayi ve ulastigim sonuclari faydali olur dusuncesiyle sizlerle paylasmak istedim.
Adaylar icinde tenbihat niteligi tasir diye dusunuyorum inseallah.

Gelin ve kaynanalar arsindaki hir gür kavgalari hepimiz bilir ve duyariz.
Yaptigim arastirmada,oncelikle kaynana olanlara su sorulari yonelttim.

1- Gelininden memnunmusun?
2- Memnun degilsen,neden memnun degilsin?

Iki soruyada deneklerden aldigim cevaplar sasirtici.
Gelininden memnun olup iyi gecinenlerin yada, eh el kizi ancak bu kadar olur diyenlerin orani %15 civarinda kalirken, memnun olmayanlarin orani %85 lere tirmanmaktadir.Evet bu toplumsal bir vakia.

Gelininden memnun olmayanlarin cevabi; gelinim sabah erken kalkmiyor,gozum gibi bakip buyuttugum oglumun hizmetini iyi yapmiyor, bana anne demiyor, oglumu bana karsi kiskirtiyor, vah talihsiz zavalli oglum,elini sallasa ellisi kolunu sallasa tellisini alirdi gibi bir cok sikayet ve serzenislerde bulunduklarini tesbit ettim. Hatta ogullari evlendikten sonra, daha cok ilgilenme gayreti icerisine giren annelerin oranida bir hayli yuksek.

Ve butun bunlari yan yana koydugumuzda su sonuca ulasiyoruzki, gelin kaynana kavgalari toplumumuzda bir hayli yaygin haldedir. Peki nerden kaynaklaniyor bu kavgalar ve surtusmeler? Kaynana,gelini, gelin kaynanayi neden hos gormez ve neden anne kiz iliskisi icerisine giremezler bir turlu?

Simdi buyrun sebeplerine beraberce bakalim.

Suphesizki insanin yaratilisinda,sahip olmak,ait olmak ve kiskanmak gibi
duygular vardir ve aktiftir. Bu aktiflik bazilarinda daha az one cikarken bazilarinda daha fazladir. Bu duygularin, domuz haric butun hayvanlardada var oldugu bilim adamlarinca tesbit edilmistir.
Kiskanmanin gerekcesi, sahip olmak ve ait olmaktir. Sahip olan,sahip oldugu seyi, ait olanda ait oldugu yeri baskalarindan hep kiskanir. Kiskanclik durtulerinin harekete gecmesinin temelindede genellikle bu yatar. Birde hasetlikten dolayi kiskanmak vardirki oda asagilik kompleksinden beslenen bir duygudur.Konumuzlada alakali degildir.

Dikkat ederseniz gelininden memnun olmayan kaynanalarin sikayetlerinin tamamina yakini, oglunu kendi hemcinsinden biriyle paylasamama icgudusunden kaynaklandigini anlayabilirsiniz. Cunku, "Anne oglunu kiskanir gelininden,baba kizini kiskanir damadindan!" Neden?

Hani sahiplenme duygusu varya butun sebep budur. Anne oglunu hep sahiplenir. Bir baska kadinin onu sahipleniyor olmasina tahammul edemez kiskanir. Tahammul ediyormus gibi gozuksede yaratilis olarak bu var olan sahiplenme duygusu onu hic rahat birakmaz. Bu bazi kaynanalarda bastirilir ve az aciga cikar. Bazilarinda ise acikca gorulur. Ve ondan sonrada baslar oglunu kiskanip gelininden sikayet etmeye. Arkasindanda sogukluklar, surtusmeler ve kavgalar kendiliginden ortaya cikar.
Iste bu noktada gelin pozusyonunda bulunan kisiye onemli gorevler duser. Yukarida bahsettigimiz inceliklere vakif olarak dikkatli davranmasinda her zaman kendisi ve yuvasinin selameti icin buyuk faydalar vardir. Kesinlikle Kaynanayi kiskandiracak onu tahrik edecek soz ve davranislardan kacinmasi gerektigini aklindan cikarmamalidir. Cunku siz bir rakipsiniz bunu bilmeniz gerekir. Boylece neden kaynanam bana karsi boyle davraniyor diye husumeti tirmandirmamalidir. Nedeni yukardada zikrettigimiz gibi cok aciktir. Hatta kaynananin kendisi bile, neden boyle oldugunada bir turlu anlam veremez. Kaynana olmadan oncede gecimsiz kaynanalari hep kinarken, kendiside oyle bir kaynana olur cikar.

Hal boyleyken gelinde esini kendi hemcinsleriyle paylasmak istemiyor. Bu esinin annesi yada kiz kardeside olsa !

Damat kayinpeder arasinadaki adi konulmamis surtusmelerin temelindede ayni gerekceler yatar. Burada evlilik muessesinin direksiyonunu elinde bulunduran erkek su anlattiklarimizdan haberdar degilse, kendisini cok seven annesinin esine karsi neden boyle bir tutum icerisine girdigini neden kendisinin, esi ve annesi tarafindan paylasilamadigini veya kayinpederinin kendisine neden mesafeli davrandigini hic bir zaman anlayamiyacaktir. Bu da olaylari yatistirmak icin en onemli gorevi ustlenmis olan erkegin yanlis teshisler koyarak yanlis sonuclara goturen kararlar almasina sebep olacaktir. Hatta olaylar oyle bir noktaya gelebiliyorki; anneler ogullarina, ya ben ya karýn diyebilecek kadar ileri gidebiliyorlar.

Not: Bu konuda siz arkadaslarimizn dusucelerini almak isterim.Boylece onemli bir konuyu tartismaya acmis oluruz.

Selam ve dua ile
Allah'a emanet olun

Rotterdam

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son fazilbey tarafından, 05.11.2005 - 13:43 tarihinde.
Gönderen: 05.11.2005 - 13:41
Bu Mesaji Bildir   fazilbey üyenin diger mesajlarini ara fazilbey üyenin Profiline bak fazilbey üyeye özel mesaj gönder fazilbey üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
1576 Mesaj -
Ve Aleykum Selam

Öncelikle açmýþ olduðunuz konudan dolayý sizi tebrik ediyorum.

Çeþit çeþit insalarýmýz var.. Deðiþik düþünce, farklý fikir, deðiþik karektere sahiptirler..

Diðer bir açýdan anlaþamayan gelin kaynanalara deðilde, anlaþabilen gelin kaynanlara bakarsak, nasýl oluyorda bukadar güzel bir sevgi baðý içerisinde anlaþabiliyorlar?

Nedeni; SAYGI, SEVGI, Hoþgörü, alçak gönüllü olmak, vs..
Kimbilir, bu olasýlýklar anlaþamayan Gelin Kaynanalarýn eksik olan tarafý olmasýn?...

Yinede bir tartýþmada, görevin en çok Damat adayýna düþtüðünü düþünüyorum.
Çünkü bir tarafta annesi bir tarafta esi...
Herþey yine onda bitecektir.

Haklýya haklýsýn, haksýz olana haksýzsýn diyebilmeli, demeli...

Mevla hayrlýsýný ihsan eylesin..
Selam ve DUA ile...
Gönderen: 05.11.2005 - 16:33
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hasret su an offline Hasret  
...
Admin

945 Mesaj -
Kaynanalar, bir zamam gelin olduklarýný; gelinlerse, zamaný gelince kaynana olacaklarýný unutmasýnlar...

selam ve dua ile...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Hasret tarafından, 30.12.2006 - 11:36 tarihinde.
Gönderen: 05.11.2005 - 18:10
Bu Mesaji Bildir   Hasret üyenin diger mesajlarini ara Hasret üyenin Profiline bak Hasret üyeye özel mesaj gönder Hasret üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fazilbey su an offline fazilbey  
RE:
32 Mesaj -
Alıntı
Orijinali SuMeYRa

Ve Aleykum Selam

Yinede bir tartýþmada, görevin en çok Damat adayýna düþtüðünü düþünüyorum.
Çünkü bir tarafta annesi bir tarafta esi...
Herþey yine onda bitecektir.

Haklýya haklýsýn, haksýz olana haksýzsýn diyebilmeli, demeli...

Evet kardesim buna ben de yurekten katiliyorum. Ayni zmanda hakem rolunde olmasi gereken kisi damattir. Gorevini cok iyi yapmasi gerekir. Bunun icinde Islami iyi bilmeden ozellikle Islam'in evlilik konusundaki ogutlerini iyi ogrenmeden kimse evlenmemeli. Bu konuda merhum Timurtas Ucar Hocanin su sozleri cok yerinde sozler. "Islami ogrenmeden evlenmeyin, ev yaptirmayin, araba almayin, ticaret yapmayin, zenginlige heveslenmeyin... yoksa hem kendinize hem de baskalarina zulmedersiniz." der.

Alıntı
Orijinali HaSReT
Kaynanalar, bir zamam gelin olduklarýný; gelinlerse, zamaný gelince kaynana olacaklarýný unutmasýnlar...

"En kotu anne-babalar, cocuklarinin terbiyesi konusunda, genclikte yaptiklarini unutanlardir."

Selam ve dua ile

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son fazilbey tarafından, 06.11.2005 - 03:26 tarihinde.
Gönderen: 06.11.2005 - 03:25
Bu Mesaji Bildir   fazilbey üyenin diger mesajlarini ara fazilbey üyenin Profiline bak fazilbey üyeye özel mesaj gönder fazilbey üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast kutbir  
Konu icon   
Misafir
s. aleyküm açtýðýnýz konudan dolayý Allah razý olsun.
sanýrým kayýnvalidelerde sahiplenme duygusu fazla var (istisalar ayrý tabi)
benim kayýnvalidemde bu konuda oldukça fala sahiplenme çabasý içinde
ben Allaha þükürler olsunki bir anne ve oðulun arasýna girmemem gerektiðinin bilinci içersndeyim keþke bunu kayýnvalidemde görse ama o hep þüpheci yaklaþýmda ve sürekli konuþmalarýnda bir ima yatar ve üzülürüm
ama burda en önemli kiþi bence evin erkeðindedir
eðer iki tarafada kendilerinin deðerli olduðunu gösterirse sanýrým sorunlar en aza iner
galiba bu durumda ortada kalan hep beyler oluyor

Ayrýca gelin olan kardeþlerime haddim olmadan tavsyede bulunmak isterim siz herzaman sabreden taraf olun belki zor ama eþinizle iyi geçinin ve eðer klayýnvalideniz anlamýyorsa eþinize kayýnvalidenize gerçekten saygý duyduðunuzu belirtin ve emin olun ki bu þekilde kazanan kiþi siz olursunuz hem bu dünyada hemde ahirette saygýlarýmla Allaha emanet olun inþ
sevinçli
Gönderen: 30.12.2006 - 11:24
Bu Mesaji Bildir   Yukari
cihan.pz su an offline cihan.pz  
363 Mesaj -
kardes bu konuyu actigin icin allah razi olsun senden, ama nedense kiskancligin olmamasi gerektigini saniyorum, ben hic boyle bisey yasamadim, 22 yil kaynanamla yasiyorum ona bakiyorum, zamaninda oda bana cok iyi bakmisti, 15 yasidaydim evlendigimde annemden cok o ilgilendi benimle ve kaynanami cok seviyorum, eminim oda beni seviyordur hem sevmezsek bile saygimiz olmali bence, tabi esini seviyorsan annesinede saygi duymalisin inanki bu durumlara cok sasiyorum ve uzuluyorum, bunu genclere soyluyorum, bir abla olarak eger kaynanasi varsa bilsinki o kisi cok zengindir eger yoksa fakirdir bunu asla unutmasinlar ben kaynanamla gurur duydum her zaman. SAYGILAR
Gönderen: 30.12.2006 - 11:41
Bu Mesaji Bildir   cihan.pz üyenin diger mesajlarini ara cihan.pz üyenin Profiline bak cihan.pz üyeye özel mesaj gönder cihan.pz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
duadas su an offline duadas  
47 Mesaj -
selamun aleykum

fazilbey guzel bi konuya deginmissiniz paylasým icin ALLAH razý olsun senden.bende annemle beraber oturuyorum.Bir yumurta icin kavga olurmu? insan sinirli olunca oluyor.Aksam eve geldim annem esimi sikayet etti konuyu anlatýnca gulmemek icin kendimi zor tutum.Simdi kime kýzýyým,annemi? yoksa esimemi? esime bagýrdým gir lan iceri dedim.Kapýyý kitledim esimin kulagýna sessizce sana vuruyormusum gibi agla dedim elime iki terlik aldým birbirine vurdum esimde daya yiyormus gibi ses cýkardý.Annem dýsardan bagýrmaya basladý oglum dövme diye nesye kapýyý actým annem iceri girdi.Kýzým canýn acýdýmý böyle olacagýný bilseydim söylemezdim.Simdi kendi aralarýnda hallediyorlar.

ALLAH'a emanet olun...
Gönderen: 30.12.2006 - 12:04
Bu Mesaji Bildir   duadas üyenin diger mesajlarini ara duadas üyenin Profiline bak duadas üyeye özel mesaj gönder duadas üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ryhn su an offline ryhn  
Konu icon    yılların yarası
1 Mesaj
herþey karþýlýklý saygý (eðer olursa) sevgi ile güzel...ama genede ben derimki;büyükler öncelikle gençleri anlayýþlarýyla idare etmeli.zamaný gelince ne kaynana kalýr ne kaynata...bunlar boþ iþler.sonradan þimdiki aklým olsaydý dememek için dikkatli olmak gerekiyorKararsiz
Gönderen: 12.01.2007 - 21:24
Bu Mesaji Bildir   ryhn üyenin diger mesajlarini ara ryhn üyenin Profiline bak ryhn üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 865 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59361 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.