kaletra kamagra kaletra generique plaquenil generique rhinocortsuper kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » MÜZİK DİNLEMEK HAKKINDA... GÖRÜŞLER

önceki konu   diğer konu
24 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
MÜZİK DİNLEMEK HAKKINDA... GÖRÜŞLER
13 Mesaj -
Aletsiz, çalgýsýz naðmeli sese sima denir. Çalgý aleti ile birlikte olan insan sesine gýna [müzik] denir. Gýna haramdýr. (Dürr-ül mearif)

Lokman suresinin 6. âyetindeki lehv-el hadis ifadesini âlimler musiki, çalgý aleti olarak bildirmiþtir. Ýbni Mesud hazretleri yemin ederek lehv-el hadisten kasýt, çalgý aleti ve musiki olduðunu söylemiþtir. (Tefsir-i ibni Kesir, Tefsir-i Medarik)

Mevâhib-i aliyye ismindeki tefsirde, lehv-el hadis âyeti þöyle tefsir ediliyor: Bazýlarý, yalan hikayeler yazarak veya þarkýcý kadýnlar tutup herkese ses naðmeleri dinleterek, Kur’an-ý kerim dinlemelerine engel olmaya çalýþýyorlar. Onlara Cehennem ateþini müjdele! (Mevâkib tefsiri)

Bir hadis-i þerifte de buyuruluyor ki:

(Üçü hariç, her lehv bâtýldýr.) [Deylemi]

Demek ki lehv, bir oyun, bir eðlence bir çalgý olduðu için böyle buyuruluyor.

Müfessirler, Ýsra suresinin 64. âyetinde þeytana, (Vestefziz... bi savtike [Sesinle oynat]) demenin çalgý ile oynat demek olduðunu, bu âyetin, her çeþit çalgýyý haram ettiðini bildirmiþlerdir. (Þeyhzade)

Müfessirler Enam suresinin 70. âyetini, (Dinlerini [þarký ile, musiki ile] oyun ve eðlence hâline sokanlardan uzak dur) þeklinde tefsir etmiþlerdir. Kur’an-ý kerimde buyuruluyor ki:

(Peygamberin emrine uyun, yasak ettiðinden sakýnýn!) [Haþr 7]

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiþ olur.) [Nisa 80]

(O Peygamber, güzel þeyleri helal, çirkin, pis þeyleri haram kýlar.) [Araf 157]

(Kur'aný sana insanlara açýklayasýn diye indirdik.) [Nahl 44]

Þimdi Resulullah efendimiz, yukarýdaki âyetleri nasýl açýklamýþsa ona bakalým:

(Ýlk teganni eden þeytandýr.) [Taberani]

(Sesini gýna ile yükseltene þeytan musallat olur.) [Deylemi]

(Rahmet melekleri, ceres, [çan, zil, çýngýrak] bulunan yere girmez.) [Nesai]

(Rahmet melekleri, köpek ve çan bulunan kafileye yaklaþmaz.) [Müslim, Ebu Davud, Tirmizi]

(Ceres, þeytanýn mizmarýdýr.) [Müslim Ebu Davud, Nesai] [Mizmar çalgýdýr]

(Kur'an mizmarlardan okunduðu zaman ölebilirsen öl.) [Taberani]

(Çalgýlarý yok etmek için gönderildim.) [Ebu Nuaym]

(Cenab-ý Hak, zurna, gýrnata, ud, def gibi bütün çalgý aletlerini, cahiliyet döneminde tapýnýlan putlarý kaldýrmamý emretti.) [Ý.Ahmed]

(Þarkýcý ve çalgýcý kadýnlar çoðaldýðý ve içkiler mubah gibi içildiði zaman, bazý belalara maruz kalýnýr.) [Tirmizi, Ebu Davud, Ý.Mace, Ý.Ahmed]

(Bir zaman gelecek, ümmetimden bazýsý, zinayý, ipek giymeyi, içki içmeyi, mizmarý helal addedecektir.) [Buhari]

(Musiki, kalbde nifak hasýl eder.) [Beyheki]

(Þarkýcý kadýnlar ve çalgý aletleri çoðaldýðý, bu ümmetin sonra gelenleri [türediler], önceki âlimleri kötülediði zaman bazý belalarý bekleyin.) [Tirmizi]

(Þarkýcý kadýnýn aldýðý para haram olduðu gibi, onu dinlemek ve yüzüne bakmak da haramdýr. Haramla beslenen vücuda Cehennem ateþi layýktýr.) [Taberani]

(Kur'aný mizmarlardan okuyanlara Allah lanet eder.) [Müsamere]

Ýbni Hibban’ýn bildirdiði hadis-i þerifte, Resulullah, develerin boyunlarýndaki ceresleri [çanlarý] çýkarmýþtýr. Halbuki çan þehveti tahrik etmez. Çan bulunan yere rahmet melekleri girmiyor. Artýk çalgýyý, çalgý aletlerini siz düþünün. Þeyh-ul-islâm Ahmed ibni Kemal efendi Kýrk Hadis kitabýnda buyuruyor ki:

(Mizmarlarý kýrmak ve hýnzýrlarý öldürmek için gönderildim) hadis-i þerifindeki mizmar, bütün çalgý aletleridir. Bu hadis-i þerif, her çeþit çalgýyý ve domuz eti yemeyi yasak etmektedir.

Hiçbir âlim musikiye mubah dememiþtir

Yukarýdaki yazýda musikinin, çalgýlarýn haram olduðunu âyet ve hadislerle bildirmiþtik. Þimdide âlimlerden örnekler veriyoruz:

Ýmam-ý Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Ýmam-ý Zýyaeddin-i Þami, Mültekýt kitabýnda, (Hiçbir âlim, teganniye mubah dememiþtir) buyurdu. (1/266)

Kur'an-ý kerimi musiki perdelerine uydurarak okumak haramdýr. (Bezzâziyye)

Çalgý çalmanýn haram olduðu, icma ile bildirildi. (Makamat-ý Mazheriyye)

Çalgý çalarak veya oyun arasýnda Kur'an okuyan kâfir olur. (Tergib-üs-salât)

Þimdiki tarikatçýlarýn yaptýklarý gibi, dönmek, dümbelek, ney, saz çalmak haramdýr. (Tahtavi þerhi)

Teganni ile okuyan bir imamýn arkasýnda kýlýnan namazýn iadesi gerekir. (Halebi)

Teganni haramdýr. (Týbb-ün-nebevi)

Burhaneddin-i Mergýnâni buyurdu ki:

Kur’an-ý kerimi teganni ile okuyan hafýza, ne güzel okudun diyen kimsenin imaný gider. Tecdid-i iman gerekir. Kuhistâni de, böyle yazmaktadýr. (Dürr-ül-müntekâgöz kırpma

Ýbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:

Eðlence veya para kazanmak için baþkalarýna þarký söylemek, sözbirliði ile haramdýr. Çalgý ile raks etmek büyük günahtýr. Sýkýntýsýný gidermek için kendi kendine þarký söylemek günah deðildir. Çalgý olarak, yalnýz kadýnlarýn düðünlerde def çalmasý câizdir. (R.Muhtar)

Fýsk ve içki içilen yerlerde çalgý çalmak ve bunu dinlemek haramdýr. Resulullah çobanýn kavalýný iþitince, parmaklarý ile mübarek kulaklarýný kapadý ise de, yanýnda bulunan Abdullah bin Ömer’e kulaklarýný kapamasýný emretmedi. Bu da, geçerken duymanýn haram olmadýðýný göstermektedir. Çalgýyý, içki, oyun ve kadýn bulunan yerlerde keyif için çalmak haramdýr. Düðünlerde def çalmak hadis-i þerifte emredildi. Bayramda, savaþta, hac yolunda ve askerlikte davul ve benzeri aletleri çalmak caizdir. Sahurda, düðünlerde davul çalmak da caizdir. [Okullarda, milli ve siyasi toplantýlarda bando, mýzýka, mehter marþý çalmak câizdir.] (Hadika)

Def, tanbur ve her çeþit çalgýyý evinde, dükkanýnda bulundurmak, kendisi kullanmasa bile, satmak, hediye etmek, ariyet veya kiraya vermek günahtýr. (Berika)

Tasavvuf müziði diye bir þey yoktur. Müzik, nefsin gýdasý, ruhun zehiridir, kalbi karartýr. (Dürr-ül mearif)

Ýlahileri çalgý ile, ney çalarak okumak bid'attir. Harama helal diyen ve haramý ibadete karýþtýran kâfir olur.

Resulullah efendimizin geldiði bir evde, küçük zenci kýzlarý [cariyeler] def çalýp þarký söylüyorlardý. Þarkýyý býrakýp, Resulullahý övmeye baþladýlar. Resulullah efendimiz, (Onu býrakýn, oyun arasýnda beni övmeyin. Beni övmek [mevlid, ilahi] ibadettir. Eðlence, oyun arasýnda ibadet caiz deðildir) buyurdu. (K. Saadet)

Her çeþit çalgý dinlemek haramdýr. (Fetava-i Bezzaziyye, Hadika, Ahlak-ý alaiyye)

Müzik bütün dinlerde büyük günahtýr. (Dürr-ül-münteka)

Ýncilin yasakladýðý müziði, sonradan papazlar Hýristiyanlýða soktu. (Mevahib-i ledünniye þerhi Zerkani)

Müzik kelimesi, yunanlýlarýn büyük putlarý olan Zeüs’ün kýzlarý sayýlan Mousa (Müz) denilen 9 heykelin adýndan hasýl olmaktadýr. Bozuk dinler, kalbleri ve ruhlarý besleyemediði için, müziðin, her çeþit çalgý sesinin nefslere hoþ gelmesi, nefsleri beslemesi ruhani tesir sanýldý. Bugünkü batý müziði, kilise müziðinden doðdu. Þimdi yeryüzünü kaplayan bozuk dinlerin hemen hepsinde, müzik, ibadet halini almýþtýr. Müzik ile, her çeþit çalgý ile nefsler keyiflenmekte, þehvani arzular kuvvetlenmektedir. Ruhun gýdasý olan, kalbleri temizleyen ve nefsleri ezip, haramlara olan arzularýný yok eden, ilahi ibadetler unutulmaktadýr. Müzik, her çeþit çalgý, insanlarý, alkolikler ve morfinmanlar gibi gaflet içinde, uyuþuk yaþatmaktadýr. Böylece, nefsleri azdýrarak, sonsuz saadetten mahrum kalmasýna sebep olmaktadýr. Ýslam dini, insanlarý bu felaketten korumuþtur. (S.Ebediyye)
Gönderen: 01.10.2005 - 13:36
Bu Mesaji Bildir   nurettin79 üyenin diger mesajlarini ara nurettin79 üyenin Profiline bak nurettin79 üyeye özel mesaj gönder nurettin79 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dunya Misafiri su an offline Dunya Misafiri  
SIZE KATILIYORUM
123 Mesaj -
Selamünaleyküm nurettin abi

size katiliyorum yani hadislere, cok iyi bir konu secmissiniz ALLAH sizden arzi olsun
zaten benimde aklimdaydi hep bu konu
bende bir ilahi bir sarki dinliyorum iki arada bir derede gibiydim ama simdi tüm sarkilari silecegim PC den Allah sizden sonsuza kadar razi olsun insALLah

Ama ögrenmek istedigim bir konu var
benim duyduklarima göre yani sarki dinelyenin ahirette kulaklarina kursun sIkIlacakmis acaba dogrumu ?????

Yaradana emanet olun...
Gönderen: 01.10.2005 - 21:20
Bu Mesaji Bildir   Dunya Misafiri üyenin diger mesajlarini ara Dunya Misafiri üyenin Profiline bak Dunya Misafiri üyeye özel mesaj gönder Dunya Misafiri üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_Resul_ su an offline _Resul_  
627 Mesaj -
Ben bu konudan emin deðilim. Kur'an'da konu hakkýnda hiçbir þey yok. Yukarýdaki hadisler de saðlam deðil. Bilemiyorum. Emin olamadýðým konulardan biri bu. Niye haram, niçin haram eðer haramsa?
Gönderen: 02.10.2005 - 19:24
Bu Mesaji Bildir   _Resul_ üyenin diger mesajlarini ara _Resul_ üyenin Profiline bak _Resul_ üyeye özel mesaj gönder _Resul_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
123 Mesaj -
Resul kardese:

ben bu konuyu söyle ögrenmistim
sarkilar genellikde dinden islamdan degilde dünyevi seylerden alaklidir mesela sarkilarin nerdeyse tümü askla alakalidir oysa ilahiler Allah aski Peygamber aski belirtilir.
Sarki dinledigmiz takdirde bu sarki sözlerine katilmis oluyoruz mesela : bir kac örnek

1. '' Sana taparim''
2. ''Bu dünya sensiz haram bana''

Buna benzer seyler yani benim düsüncem bu yüzden haram olmalidir

Allaha emanet olun ...
Gönderen: 02.10.2005 - 21:01
Bu Mesaji Bildir   Dunya Misafiri üyenin diger mesajlarini ara Dunya Misafiri üyenin Profiline bak Dunya Misafiri üyeye özel mesaj gönder Dunya Misafiri üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
HiLaL-i ehmer su an offline HiLaL-i ehmer  
112 Mesaj -
Bu sarkilari "ilahi" olarak dinleyebilirmiyiz?
Mesela, sarkida seni seviyorum geciyor ve sen onu Allahi düsünerek dinliyorsun...???

Sorumu anladiniz insAllah..ağlar

Gönderen: 02.10.2005 - 21:15
Bu Mesaji Bildir   HiLaL-i ehmer üyenin diger mesajlarini ara HiLaL-i ehmer üyenin Profiline bak HiLaL-i ehmer üyeye özel mesaj gönder HiLaL-i ehmer üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
nurettin79 su an offline nurettin79  
müzik dinlemek
13 Mesaj -
selamün aleyküm

kardeþim dünya misafiri yazmýþ olduðum görüþler alýntýdýr. Günümüzde bir çok yorum yapýlmaktadýr. Resul kardeþimiz konuyu kuran-ý kerimde göredim demiþtir. Kuran-ý kerim de bulunmuyorsa hadislere, ashabýn yaþayýþ biçimine bakýlýr. Sormuþ olduðun soru hakkýnda bilgim yoktur. Selametle...
Gönderen: 03.10.2005 - 09:35
Bu Mesaji Bildir   nurettin79 üyenin diger mesajlarini ara nurettin79 üyenin Profiline bak nurettin79 üyeye özel mesaj gönder nurettin79 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
RE:
Misafir
Alıntı
Orijinali manevi

Bu sarkilari "ilahi" olarak dinleyebilirmiyiz?
Mesela, sarkida seni seviyorum geciyor ve sen onu Allahi düsünerek dinliyorsun...???

Sorumu anladiniz insAllah..ağlar

Deðerli kardeþim;

Keyf ve eðlence için, her çalgýyý çalmak ve dinlemek haramdýr. Yalnýz savaþta, askerin moralini kuvvetlendirmek için, bando, mýzýka çalmak ve bunlara sulhta da hazýrlanmak ve düðünlerde davul, def çalmak caizdir. Mescidlerde her çalgý haramdýr. (Ukud-üd-dürriyye)

Hak sevgisi ile sima dinleyen sýddýk, nefse uyup dinleyen zýndýk olur. (Siyerül-aktab)

Hakkýnýzý helal edin

Selam ve dua ile.
Gönderen: 03.10.2005 - 09:47
Bu Mesaji Bildir   Yukari
alican_1982 su an offline alican_1982  
ACIKLIĞA KAVUŞTURUR MUSUNUZ?
14 Mesaj -
ilahiler de calýnan aletler ney pekiarkadaslar?günümüzde okadar ezgiler var.ayný müzik gibi yapmýþlar müzük ten hiç farký yok.sazý var ney i var gitarý var davulu var var oðlu var.çalgý aletleri haram sa ilahilerde ezgilerde niye kullanýyorlar?bunu acýklýða getiirecek arkadaslar varmý?bizahmet getirirse cok sevinirim.ALLAH a EMANET OLUN
ALLAH HEPÝNÝZDEN RAZI OLSUN.......

Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle
Gönderen: 03.10.2005 - 10:05
Bu Mesaji Bildir   alican_1982 üyenin diger mesajlarini ara alican_1982 üyenin Profiline bak alican_1982 üyeye özel mesaj gönder alican_1982 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: ACIKLIĞA KAVUŞTURUR MUSUNUZ?
13 Mesaj -
Alıntı
Orijinali alican_1982

ilahiler de calýnan aletler ney pekiarkadaslar?günümüzde okadar ezgiler var.ayný müzik gibi yapmýþlar müzük ten hiç farký yok.sazý var ney i var gitarý var davulu var var oðlu var.çalgý aletleri haram sa ilahilerde ezgilerde niye kullanýyorlar?bunu acýklýða getiirecek arkadaslar varmý?bizahmet getirirse cok sevinirim.ALLAH a EMANET OLUN
ALLAH HEPÝNÝZDEN RAZI OLSUN.......

Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle Güle

evet kardeþim sana katýlýyorum, günümüzde bir çok þey ticarete dökülmüþ durumda hatta öyle ilahiler var ki þarký makamýnda neredeyse tüm aletler kullanýlýyor, islamý her yönde kullanmaya baþladýlar, son zamanlarda islamý okuyup istiþare edeceðimize günümüzde islam tartýþma haline gelmiþ birçok bidat ortaya çýkmýþtýr, bu konu ile ilgili görüþleri sunabilirim sadece, yorum için gerekli ilim tahsilim yok.
Gönderen: 03.10.2005 - 11:17
müzik dinlemek
13 Mesaj -
Allahü teâlânýn aþký ile dolmuþ, evliyanýn büyüklerinden olan Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri, ney ve baþka hiçbir çalgý çalmadý. Musiki dinlemedi ve raks etmedi. Zikrin kalb ile, sessiz olacaðýný Mesnevi’de bildirmektedir.
Gönderen: 03.10.2005 - 11:24
112 Mesaj -
Allah razi olsun... ahmet günay abim.

gül
Gönderen: 03.10.2005 - 12:47
Bu Mesaji Bildir   HiLaL-i ehmer üyenin diger mesajlarini ara HiLaL-i ehmer üyenin Profiline bak HiLaL-i ehmer üyeye özel mesaj gönder HiLaL-i ehmer üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
zec su an offline zec  
132 Mesaj -
Ýmam Gazzâlî Ýhyâ isimli eserinin 35 sayfasýný bu meseleye ayýrarak bütün söylenenleri tahlil etmiþ, delilleri karþýlaþtýrmýþ ve þu neticeye varmýþtýr:
Mûsýkî ister ses ister âlet ile olsun tek hükme baðlý deðildir: Haram, mekruh, mübah ve müstehab olabilir.
1) Dünya arzusu ve þehvet hisleri ile dolup taþan gençler için yalnýzca bu duygularý tahrik eden müzik haramdýr.
2) Vakitlerinin çoðunu buna veren, iþtigâli âdet haline getiren kimse için mekruhtur.
3) Güzel sesten zevk alma dýþýnda bir duyguya kapýlmayan kimse için müzik mübahtýr, serbesttir.
4) Allah sevgisi ile dolup taþan, duyduðu güzel ses kendisinde yalnýzca güzel sýfatlarý tahrik eden kimse için müstehabdýr.59
Gazzâlî incelemesini sürdürürken müziðin duruma göre ya mübah veya mendûb olduðunu, onu haram kýlan þeyin kendisi deðil, dýþtan ârýz olan beþ sebepten ibaret bulunduðunu ifade ederek þöyle devam ediyor:
1) Þarký söyleyen kadýn olur, dinleyen de kadýn sesinin þehvetini tahrik edeceðinden korkarsa dinlemek haramdýr. Burada haram hükmü müzikten deðil, kadýnýn sesinden gelmektedir. Aslýnda kadýnýn sesi haram deðildir; ancak þehveti tahrik ederse Kur'ân okumasýný bile dinlemek haram olur.60
2) Müzik âleti içki meclislerinin sembolü olan âletlerden ise bunu kullanmak haram olur; diðerleri mübah olmakta devam eder.
3) Þarký ve türkünün güftesi bozuk, Ýslâm inancýna ve ahlâkýna aykýrý ise bunu müzikli veya müziksiz söylemek ve dinlemek haramdýr.
4) Gençliði icabý þehevî duygularýn mahkûmu olan bir kimse aþýrý derecede müziðe düþer, müzik onun yalnýzca cinsî arzusunu tahrik ederse onun müzikten uzak durmasý gerekir.
5) Sýradan bir insanýn müzik þehvetini de ilâhî aþkýný da tahrik etmediði halde bütün vakitlerini alýr, onu baþka iþlerden alýkorsa yine haram olur.61
Gönderen: 03.10.2005 - 13:41
Bu Mesaji Bildir   zec üyenin diger mesajlarini ara zec üyenin Profiline bak zec üyeye özel mesaj gönder zec üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
alican_1982 su an offline alican_1982  
nurettin79 kardeşim
14 Mesaj -
GÜNMÜZDE CAÝZ OLAN ALETLER NEY LE DEF MÝ? BUNLARLA CALINAN ÝLAHÝLERÝ MÝ DÝNLEMELÝYÝZ?
ALLAH RAZI OLSUN SENDEN
SELAMUNALEYKUM
Gönderen: 03.10.2005 - 14:37
Bu Mesaji Bildir   alican_1982 üyenin diger mesajlarini ara alican_1982 üyenin Profiline bak alican_1982 üyeye özel mesaj gönder alican_1982 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
RE:
Misafir
Alıntı
Orijinali manevi

Allah razi olsun... ahmet günay abim.

gül

Allah sizlerden asýl Razý olsun kardeþlerim.

Selam ve dua ile..
Gönderen: 03.10.2005 - 16:53
_Resul_ su an offline _Resul_  
RE:
627 Mesaj -
Alıntı
Orijinali Dünya Misafiri

Resul kardese:

ben bu konuyu söyle ögrenmistim
sarkilar genellikde dinden islamdan degilde dünyevi seylerden alaklidir mesela sarkilarin nerdeyse tümü askla alakalidir oysa ilahiler Allah aski Peygamber aski belirtilir.
Sarki dinledigmiz takdirde bu sarki sözlerine katilmis oluyoruz mesela : bir kac örnek

1. '' Sana taparim''
2. ''Bu dünya sensiz haram bana''

Buna benzer seyler yani benim düsüncem bu yüzden haram olmalidir

Allaha emanet olun ...

O zaman bunlarý barýndýrmayan müzik haram deðildir?

Bir de bir diðer sorum, mesela dinlediðimiz müzik sadece enstrümentalse, yani sözsüzse bu da mý haramdýr?
Gönderen: 03.10.2005 - 18:35
Bu Mesaji Bildir   _Resul_ üyenin diger mesajlarini ara _Resul_ üyenin Profiline bak _Resul_ üyeye özel mesaj gönder _Resul_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
2683 Mesaj -
Kalbe zifr olan ve kula Allahý unutturan herþey harama yakýndýr.Müzikte insana Allahý unutturabilir hatta isyana kadar sürükleyebilir.

Ama öyle ezgiler/müzikler varki ; insaný Allaha dahada yaklaþtýrýr ve kalbi ferahlatýr.

Bende bu caizdir.

Saygýlar...
Gönderen: 03.10.2005 - 21:50
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
112 Mesaj -
Alıntı
Bir de bir diðer sorum, mesela dinlediðimiz müzik sadece enstrümentalse, yani sözsüzse bu da mý haramdýr?

Bu soruyu bende soracaktim... ahmet günay abim bu soruyu cevaplaya bilirmisin?
Gönderen: 04.10.2005 - 02:20
123 Mesaj -
Arkadaslar ben camiiye giderken hocamizla almanca ders yapardik kitabin adi:

'' Erlaubtes und Verbotenes im Islam''
'' ISlamda Helaller ve Haramlar''

Bu kitabta okuduklarima göre buraya yazilarimi yazdim isterseniz alin birde siz okuyun orada yaziyorduki:

Sehvet artirici, sirk dile getiren ve kabul edilmesi haram olan sözler iceren sarkilar haramdir

yani sarkinin sözünde islama aykiri bir sey yoksa bu sarkiyi dinlemek harama olmaz...

AMA

bunun ölcüsünü kacirmamak gerekiyor VE yaziyorduki

Asiri yüksek sesle dinlenmemesi gerektigini ya kendimizi ve etraftakileri rahatsiz etmemmek sart ile

Arkadaslar size bu yazdiklarim hep aklimda kalanlar kitabimi bulamiyorum

Allah a emanet olun

SU MÜBAREK RAMAZAN AYI HEPIMIZ ICIN HAYIRLARA VESILE OLSUN
Gönderen: 04.10.2005 - 11:01
salim_sahin su an offline salim_sahin  
selamünaleyküm
7 Mesaj
arkadaþlar müzik hakkýnda anlattýklarýnýza göre çalgýlý aletli müzik dinlemek dinimize göre haram peki geçmiþimizle övündüðümüz osmanlý da mehter takýmýnda tam datarife uyan bi durum söz konusu görüþ ve cevaplarýnýzý bekliiyorum
Gönderen: 27.12.2005 - 21:20
Bu Mesaji Bildir   salim_sahin üyenin diger mesajlarini ara salim_sahin üyenin Profiline bak salim_sahin üyeye özel mesaj gönder salim_sahin üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
RE: selamünaleyküm
Moderator

1295 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý salim_sahin

arkadaþlar müzik hakkýnda anlattýklarýnýza göre çalgýlý aletli müzik dinlemek dinimize göre haram peki geçmiþimizle övündüðümüz osmanlý da mehter takýmýnda tam datarife uyan bi durum söz konusu görüþ ve cevaplarýnýzý bekliiyorum

Ahmet Günay abi bunu açýklamýþ, görmediniz sanýrým:

Keyf ve eðlence için, her çalgýyý çalmak ve dinlemek haramdýr. Yalnýz savaþta, askerin moralini kuvvetlendirmek için, bando, mýzýka çalmak ve bunlara sulhta da hazýrlanmak ve düðünlerde davul, def çalmak caizdir. Mescidlerde her çalgý haramdýr. (Ukud-üd-dürriyye)
Gönderen: 27.12.2005 - 22:10
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast Misafir  
müziğe göre
Misafir
müzik haram,caiz,mübah,müstehap da olabilir.
Gönderen: 28.12.2005 - 08:40
omermeyge su an offline omermeyge  
ilahi
44 Mesaj -
Allah ý hatýrlatmayan,kalbi dünya ile alakandýran þeyin adý sözde ilahi bile olsa helal deðildir.
Gönderen: 13.01.2006 - 01:27
Bu Mesaji Bildir   omermeyge üyenin diger mesajlarini ara omermeyge üyenin Profiline bak omermeyge üyeye özel mesaj gönder omermeyge üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast Misafir  
RE:
Misafir
Alıntı
Orijýnalý zec

Ýmam Gazzâlî Ýhyâ isimli eserinin 35 sayfasýný bu meseleye ayýrarak bütün söylenenleri tahlil etmiþ, delilleri karþýlaþtýrmýþ ve þu neticeye varmýþtýr:
Mûsýkî ister ses ister âlet ile olsun tek hükme baðlý deðildir: Haram, mekruh, mübah ve müstehab olabilir.
1) Dünya arzusu ve þehvet hisleri ile dolup taþan gençler için yalnýzca bu duygularý tahrik eden müzik haramdýr.
2) Vakitlerinin çoðunu buna veren, iþtigâli âdet haline getiren kimse için mekruhtur.
3) Güzel sesten zevk alma dýþýnda bir duyguya kapýlmayan kimse için müzik mübahtýr, serbesttir.
4) Allah sevgisi ile dolup taþan, duyduðu güzel ses kendisinde yalnýzca güzel sýfatlarý tahrik eden kimse için müstehabdýr.59
Gazzâlî incelemesini sürdürürken müziðin duruma göre ya mübah veya mendûb olduðunu, onu haram kýlan þeyin kendisi deðil, dýþtan ârýz olan beþ sebepten ibaret bulunduðunu ifade ederek þöyle devam ediyor:
1) Þarký söyleyen kadýn olur, dinleyen de kadýn sesinin þehvetini tahrik edeceðinden korkarsa dinlemek haramdýr. Burada haram hükmü müzikten deðil, kadýnýn sesinden gelmektedir. Aslýnda kadýnýn sesi haram deðildir; ancak þehveti tahrik ederse Kur'ân okumasýný bile dinlemek haram olur.60
2) Müzik âleti içki meclislerinin sembolü olan âletlerden ise bunu kullanmak haram olur; diðerleri mübah olmakta devam eder.
3) Þarký ve türkünün güftesi bozuk, Ýslâm inancýna ve ahlâkýna aykýrý ise bunu müzikli veya müziksiz söylemek ve dinlemek haramdýr.
4) Gençliði icabý þehevî duygularýn mahkûmu olan bir kimse aþýrý derecede müziðe düþer, müzik onun yalnýzca cinsî arzusunu tahrik ederse onun müzikten uzak durmasý gerekir.
5) Sýradan bir insanýn müzik þehvetini de ilâhî aþkýný da tahrik etmediði halde bütün vakitlerini alýr, onu baþka iþlerden alýkorsa yine haram olur.61

ben zec bugün sitemiz beni misafir olarak algýlýyor. neyse imam-ý gazali'nin müzük hakkýndaki enfes yorumu dikkattlerden kaçmýþ olmalýký takip eden yazýlardan bu anlaþýlýyor. bu nedenle bir tekrar yapalým inþallah.

selam sevgi ve dua ile
Gönderen: 13.01.2006 - 11:26
tahahalit su an offline tahahalit  
Müzik
39 Mesaj -
Müzik
Soru:
Müzik dinlemek ve enstrüman çalmak caiz midir? Kimisi ‘þehvete ve isyana götürmeyen müzik caizdir, dinlenebilir’ ve ‘eþyada ibaha esastýr; her türlü enstrüman çalýnabilir’ derken kimisi de Peygamberimizin(sav.) sadece defe izin verdiðini söylüyor. Bu baðlamda ney’e bile karþý çýkýyorlar. Ayrýca -metni tam hatýrlamamakla beraber- müzik yapmanýn fýsk, sesinden zevk almanýn küfür olduðu þeklinde bir hadis duydum. Bu konudaki hüküm nedir?
Cevap
*Günümüzde hakkýnda en çok soru sorulan ve cevap verilen meselelerden biri olmasý, müzik dinlemenin hükmünün net olarak açýklýða kavuþturulduðunu söylememize ne yazýk ki yetmiyor. Konu hakkýndaki sorular ve cevaplar yaygýnlaþtýkça, adeta kafa karýþýklýðý da artýyor.
Gerek basýlý eserlerde, gerekse internette konuyla ilgili olarak bol miktarda delil ve yorum mevcut olduðundan, burada bunlarý bir defa da benim tekrar etmem zait olacak. Bu itibarla ben burada, müzik meselesine saðlýklý bakýþ açýsýnýn zeminine dair birkaç þey söylemeyi tercih edeceðim.
Her þeyden önce þunu söyleyelim: Dinimizin “haram” kategorisine girdiðini belirttiði hususlar iki kýsýmdýr: Li aynihî (bizzat kendisi) haram olanlar ve li gayrihî (kendisi helal olduðu halde harama götürücü olduðunda) haram olanlar.
Birincilere domuz ve þarap örnek olarak gösterilebilir. Haramlarý mübah kýlan “zaruret” hali ve miktarý dýþýnda bu kategori her zaman ve zeminde haramdýr.
Ýkincilere en iyi örneklerden biri müziktir. Düzenli, ahenkli ve güzel ses bizatihi kötü, yerilmiþ ve haram deðildir. Aksine, mesela Efendimiz (s.a.v)’in Kur’an’ýn teganni ile okunmasýný ve sesle süslenmesini teþvik buyurduðunu biliyoruz.1
Þu halde ahenkli ses tek baþýna haram ve yerilmiþ olmadýðýna göre, müziðin ancak ilave bazý arýzî özellikler taþýmasý durumunda haramlýðýndan bahsedebiliriz ki bu, en genel ifadesiyle “herhangi bir gayrimeþru þeye teþvik etmek” þeklinde olabilir.
Bu özelliði taþýmadýðý sürece müziðin de müzik aletinin de bizatihi haramlýðýndan söz etmenin isabetli olmayacaðýný söyleyebiliriz.
Öte yandan bizim geçmiþimizde müziðin farklý sahalarda etkin biçimde kullanýldýðýný biliyoruz. Mesela bütün haþmet ve fonksiyonelliði ile Mehter Müziði, ya da bazý klasik makamlarýn kimi psikolojik hastalýklarýn tedavisinde kullanýlmasý yahut ilahi formundaki beste ve güfteler…
Bununla birlikte konunun þu boyutunu gözden uzak tutmamak durumundayýz: Günümüzde müzik, geçmiþteki gibi kendi sýnýrlý sahasý içinde icra edilen ve hayatýn diðer alanlarýyla pek ilgisi olmayan bir uðraþ olmaktan çýkmýþtýr. O, yerine göre bir hayat tarzýnýn ifadesi, bir ideolojinin dýþa vurulmasý, bir propagandanýn yan unsuru, bir dünya görüþünün terennümü olarak vazgeçilmez bir rol oynamakta, artýk onun, kitleleri sürükleyen ve sýnýr tanýmayan gücüne kimse bigâne kalamamaktadýr.
Müzikte kadýn sesi ya da enstrüman çalma konusunda söylenmesi gerekenler de yukarýda çizdiðim çerçeveye dahildir. (Bu arada müzikte kadýn sesi konusunda nefis bir araþtýrma için þu adrese bakmanýzý tavsiye ederim: http://www.darulhikme.org.tr/makale/atr01.htm#_ftnref3)
1- el-Buhari, “Tevhîd”, 32, 52, “Fedâilu’l-Kur’ân”, 31; Müslim, “Müsâfirûn, 232, 236; Ebû Dâvûd, “Vitr”, 20; en-Nesâi, “Ýftitâh, 83; Ýbn Mâce, “Ýkame”, 176; ed-Dârimî, “Salât”, 171; Ahmed b. Hanbel, IV, 146…

Bir önceki yazýda söylenenlerden ortaya çýkmýþ olmalýdýr ki, “müziðin her türlüsü her hal-u kârda haramdýr” þeklinde mutlak bir hüküm vermeden önce meseleyi bütün boyutlarýyla dikkate almak durumundayýz. Müziði icra edene, icra edildiði ortama, besteye, güfteye ve dinleyene göre hükmün deðiþtiðini gösteren en önemli nokta, meselenin Fukaha arasýnda enikonu bir ihtilafa medar olmasýdýr.
Merhum Ahmed Davudoðlu hoca, müzik dinlemenin dört mezhebe göre hükmünü Sahîhu Müslim’e yazdýðý þerhte1 oldukça güzel bir þekilde özetlemiþtir. Buna göre mezheplerin konu hakkýndaki hükümleri þöyledir:
Hanefîler’e göre: Haram olan teganni, sað olan muayyen bir kadýný tavsif, içkiyi ve meyhaneleri meth, müslümaný hiciv gibi gayri meþru hususlarý anlatan þiirleri yanýk sesle okumaktýr…
Þafiiler’e göre: Ýmam eþ-Þâfi’î’nin þarký okumayý kerih (çirkin) gördüðü nakledilmiþse de, Ýmam el-Gazzâlî bu rivayeti batýla benzetmiþ, söz konusu hükümle, sadece müziðin yasak olan kýsmýný kasdettiðini söylemiþtir.
Mâlikîler’e göre: Ýmam el-Gazzâlî’nin naklettiðine göre Ýmam eþ-Þâfi’î, “Ben Hicaz ulemasýndan, þarký söylemeyi kerih gören kimse bilmiyorum” demiþtir. Özellikle nikâhý ilan etmek için kullanýlan def, davul, kaval, zurna gibi müzik aletleri, lehviyyat (günaha kaçan eðlence) sýnýrýna vardýrmamak þartýyla kullanýlabilir.
Hanbelîler’e göre: Ud, keman, davul, zurna gibi þeyler haramdýr. Bu aletlerden birinin bulunduðu bir düðüne davet edilen kimsenin, bu davete icabet etmesi mübah deðildir.
Konu hakkýnda daha detaylý bilgi edinmek isteyenler, Ýmam el-Gazzâlî’nin Ýhyâ’sý2 ile es-Sühreverdî’nin Avârif’ine3 bakabilirler…
Okuyucu sorusunda hakkýnda bilgi istenen hadise gelince, Ýmam el-Gazzâlî’nin adý geçen eserindeki hadislerin tahricini yapmýþ olan Hadis hafýzý el-Irâkî bu rivayetin, “Ebu’þ-Þeyh” diye bilinen Ebû Muhammed Abdullah b. Muhammed b. Ca’fer el-Ýsbehânî tarafýndan Tabiun’dan Mekhûl’ün mürsel rivayeti olarak aktarýldýðýný söylemiþtir.4 Eðer benim muttali olamadýðým bir baþka tariki yok ise, bu, söz konusu rivayetin zayýf olduðunun, dolayýsýyla delil olarak kullanýlmaya elveriþli olmadýðýnýn ifadesidir…
Sonuç olarak, iletiþim vasýtalarýnýn hayatý bütünüyle kuþattýðý bir zaman diliminde müzik, bu vasýtalarý kullanarak istesek de istemesek de bize kendisini –týpký teknolojinin kendisi gibi– “dayatýyor”. Bunun tabii bir sonucu olarak her yaþ grubu, sosyal sýnýf, toplumsal tabaka… ne derseniz deyin, kendi kültürünü ve müziðini üretiyor.
Yediden yetmiþe büyük bir beðeniyle izlediðimiz “Çaðrý”, “Ömer Muhtar”… gibi filmleri (þu anda aklýma bunlar geldiði için bunlarý zikrediyorum, örnekler çoðaltýlabilir) özel olarak bestelenmiþ müzikleri olmadan bu kadar sevebilir miydik? Bu sorunun cevabýnýn büyük çoðunlukla olumsuz olacaðýný kestirmek zor deðil.
Halk Müziði formunda olsun, Sanat Müziði formunda olsun bizim öz kültürümüzü ve Ýslamî hassasiyetlerimizi yansýtan parçalara ve bunlarý icra edenlere bigâne kalmak, bu sahayý ve özellikle de yeni yetiþen nesilleri yabancý kültür, ideoloji ve hayat tarzlarýný yansýtan müzik “idol”lerinin ve onlarý piyasaya pompalayanlarýn eline terk etmek demektir. “Bu piyasadan bize ne?” deme lüksümüz yok! Zira ne yaparsak yapalým bizler de, çocuklarýmýz da sokaða, medyaya ve yaþaadýðýmýz çevreye þu veya bu oranda “maruz” durumdayýz…
1- Sahih-i Müslim Tercüme ve Þerhi, V, 33 vd.
2- Ýhyâu Ulûmi’d-Dîn, II, 266 vd.
3- Avârifu’l-Ma’ârif, 173 vd.; Krþ. Dr. Dilaver Selvi çevirisi, 219 vd.
4 Bkz. el-Muðnî (Ýhyâ ile birlikte), II, 269.

Müzik meselesinde son iki yazýda dile getirdiði hususlara, müziðin hürmetine (haramlýðýna) delalet ettiði söylenerek bazý hadis metinleri hatýrlatýldý ve meseleyi eksik ele aldýðým söylendi bazý okuyucular tarafýndan. Kendilerine teþekkür ediyor, hassasiyetlerine saygý duyuyorum.
Bu konuda ulemanýn ihtilaf halinde olduðunun, cevaz görüþünü benimseyenlerin de, adem-i cevaz görüþünü benimseyenlerin de delilden hareket ettiðinin elbette farkýndayým. Bu köþe bunlarý yeni baþtan ele alýp tekrar etmeye ve tartýþmaya müsait olmadýðýndan, konu hakkýndaki (Cumartesi günkügöz kırpma ilk yazýmda þöyle demiþtim: “Gerek basýlý eserlerde, gerekse internette konuyla ilgili olarak bol miktarda delil ve yorum mevcut olduðundan, burada bunlarý bir defa da benim tekrar etmem zait olacak. Bu itibarla ben burada, müzik meselesine saðlýklý bakýþ açýsýnýn zeminine dair birkaç þey söylemeyi tercih edeceðim.”
Burada yapýlmasý gereken, konu hakkýndaki delilleri tek taraflý deðerlendirmek, bir kýsmýný esas alýp diðerlerini “yok saymak” deðildir þüphesiz. Bu, cevaz görüþü için de, adem-i cevaz görüþü için de böyledir. Yapýlmasý gereken, delilleri yakýndan inceleyip delaletlerini ortaya çýkarmaya çalýþmaktýr. Ezcümle eðer Hz. Peygamber (s.a.v), bazý hallerde ve belli tarzda müzik yapýlmasýna izin vermiþse, müzik dinlemenin mutlak hürmetini (haramlýðýnýgöz kırpma ifade eden rivayetlerdeki mutlaklýðý takyid ederek (delaletlerini bazý kayýtlarla sýnýrlayarak) anlamak durumundayýz. Bir diðer ifadeyle, o rivayetlerin, düðün eðlencesi, yolculukta develere ritm vermek, yalnýzlýk halinde duyulabilecek olumsuz hisleri daðýtmak… gibi durumlar, gayri meþruluða yol açmayan müzik türleri ve gayrimeþru çaðrýþýmlar yapmayan sesler haricindeki müzik türlerini anlattýðýný söylemek daha doðru olacaktýr. Nasslardan hüküm istinbatý konusunda dikkat edilecek diðer hususlara da elbette behemehal riayet edilmelidir. Aksi halde deliller tek taraflý deðerlendirilmiþ olacak, bu durumda da müziðe belli kayýt ve þartlarla cevaz veren ulemanýn bu tavrýný izah etmek mümkün olmayacaktýr.
Yazdýklarýma itiraz eden okuyucularýn dikkate almasý gereken önemli noktalardan biri de þu: Ben konu hakkýnda kendiliðimden hüküm vermedim. Bilakis ulema tarafýndan verilmiþ hükümleri yansýtmaya çalýþtým. Bu arada konu hakkýnda “cevaz” taraftarý olan ulemanýn bu kanaati doðrultusunda günümüzde müzik sahasýnda dikkate alýnmasý gereken geliþme ve oluþumlara dikkat çektim. Netice itibariyle, kendiliðimden bir hüküm vermediðim için bana yöneltilen itiraz, aslýnda o ulemaya yöneltilmiþ olmaktadýr.
Bütün bunlara raðmen yazdýklarýmdan “müzik dinlemek mutlak surette caizdir” þeklinde bir anlam çýkarýlmasý ihtimalini ortadan kaldýrmak için cevaz görüþünü benimseyen ulemanýn söylediklerini tekraren özetleyeyim: Söyleyen, söylenen, söyleyiþ tarzý, söylendiði ortam ve dinleyen bakýmýndan herhangi bir þekilde gayri meþruluða yol açmayan, aksine, Ýslam’ýn güzelliklerini terennüm eden, kültürümüzün Ýslamî motiflerini yansýtan ve Müslüman’a sorumluluklarýný hatýrlatan müzik türlerinin bir ibtila ve terk edilemeyen tutku haline dönüþmemesi kaydýyla yapýlmasý da dinlenilmesi de caizdir. Vallahu a’lem
Ebu Bekir SÝFÝL
Gönderen: 02.02.2006 - 21:20
Bu Mesaji Bildir   tahahalit üyenin diger mesajlarini ara tahahalit üyenin Profiline bak tahahalit üyeye özel mesaj gönder tahahalit üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 827 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63249 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.