kaletra kaletra ivermektine dexamethasone ivermektin voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » K İ T A P / K Ü L T Ü R / S A N A T » KİTAP & DERGİ » TEFSİR TAVSİYE EDİNİZ.

önceki konu   diğer konu
29 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
TEFSİR TAVSİYE EDİNİZ.
Misafir
ELÝMDE
RUHUL BEYAN
HAK DÝNÝ KURAN DÝLÝ
SAFVETÜTTEFASÝR
ADLI TEFSÝRLER VAR.
TEFSÝR ALMAYIDÜÞÜNÜYORUM.BEÐENDÝÐÝNÝZ BÝR TEFSÝR TAVSÝYE EDERSENÝZ SEVÝNÝRÝM
Gönderen: 10.08.2005 - 12:23
Bu Mesaji Bildir   Yukari
akincimetin su an offline akincimetin  
Bismillahirrahmanirrahim
359 Mesaj -
Ben size tam olarak 30 cild sürecek olan yanlýz ilk 11 cildi çýkmýþ olan ruhul-Furkan tefsirini öneriyorum.bu zamana kadar üzwerinde çalýþýlmýþ ve tasavvuf aðýrlýklý bu tefsir size yardýmcý olacaðý kanaatindeyim...Selametle
Gönderen: 10.08.2005 - 12:43
Bu Mesaji Bildir   akincimetin üyenin diger mesajlarini ara akincimetin üyenin Profiline bak akincimetin üyeye özel mesaj gönder akincimetin üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast TASARIM  
rahman ve rahim olan allahın adıyla..
Misafir
teþekkürler...
haberim var. onu almayý düþünüyorum..
Gönderen: 10.08.2005 - 20:52
TOVBEKAR 68 su an offline TOVBEKAR 68  
SELAMÜN ALEYKÜM
31 Mesaj -
BENDE AKINCI METÝN KARDEÞÝME KATILIYORUM.

RUHUL FURKAN TEFSÝRÝ

SELAM VE DUA ÝLE
Gönderen: 11.08.2005 - 01:41
Bu Mesaji Bildir   TOVBEKAR 68 üyenin diger mesajlarini ara TOVBEKAR 68 üyenin Profiline bak TOVBEKAR 68 üyeye özel mesaj gönder TOVBEKAR 68 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Karahilal su an offline Karahilal  
265 Mesaj -
Mustafa islamoðlunun kaleme aldýðý ve yazýmý halen devam eden tefsiri okumanýzý tavsiye ederim.
Birde Seyyid Kutup Hz. nin Fizilal-il Kur'an isimli tefsirini okumanýz size çok fayda saðlayacaktýr.

Okuyun piþman olmayacaksýnýz...
Gönderen: 11.08.2005 - 03:30
Bu Mesaji Bildir   Karahilal üyenin diger mesajlarini ara Karahilal üyenin Profiline bak Karahilal üyeye özel mesaj gönder Karahilal üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast Misafir  
Misafir
MEVDUDÝ NÝN TEFHÝMUL KURAN TEFSÝRÝNÝ tavsiye ederim..

MUHAMMED ESED in meal tefsiri de cok güzel...
Gönderen: 08.02.2006 - 16:37
aybars77 su an offline aybars77  
Konu icon    Ruh'ul Beyan'dan şaşma !...
264 Mesaj -
Kardeþler !

Ýlk 5 cildi çýkmýþ olan Ruh'ul-Beyan Tefsiri günümüz tefsirleri içinde en sýhhatlisi ve muteberidir. Bugün her önüne gelen "Sarý Cizmeli Mehmet Aða" nýn tefsir yazdýðý ve piyasada tefsir enflasyonunun zirveye taþýndýðý bir durumda , tek tesellimiz muteber tefsirlerin de neþredilmiþ veya neþredilmekte olduðudur.
Dinimizi "sarý cizmeli"lerden öðrenmeyelim
!

Mesaj 6 kez düzenlendi. En son aybars77 tarafından, 08.02.2006 - 22:22 tarihinde.
Gönderen: 08.02.2006 - 22:19
Bu Mesaji Bildir   aybars77 üyenin diger mesajlarini ara aybars77 üyenin Profiline bak aybars77 üyeye özel mesaj gönder aybars77 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
amine1 su an offline amine1  
RE: Bismillahirrahmanirrahim
295 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý akincimetin

Ben size tam olarak 30 cild sürecek olan yanlýz ilk 11 cildi çýkmýþ olan ruhul-Furkan tefsirini öneriyorum.bu zamana kadar üzwerinde çalýþýlmýþ ve tasavvuf aðýrlýklý bu tefsir size yardýmcý olacaðý kanaatindeyim...Selametle

Abime katýlýyorum..Kesinlikle tavsiye ediyoruz...
Gönderen: 08.02.2006 - 22:24
Bu Mesaji Bildir   amine1 üyenin diger mesajlarini ara amine1 üyenin Profiline bak amine1 üyeye özel mesaj gönder amine1 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
RE:
Moderator

1295 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Karahilal

Birde Seyyid Kutup Hz. nin Fizilal-il Kur'an isimli tefsirini okumanýz size çok fayda saðlayacaktýr.

Okuyun piþman olmayacaksýnýz...

bende fizilalil Kuran tefsirini tavsiye edebilirim, inþ. faydalanýrsýnýz
Gönderen: 12.02.2006 - 20:00
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dildade su an offline Dildade  
El-Mizan
21 Mesaj -
Asrýmýzýn Tefsir Kitabý; El-Mizan a bakmanýzý tavsiye ederim..
selametle
Gönderen: 24.06.2006 - 14:55
Bu Mesaji Bildir   Dildade üyenin diger mesajlarini ara Dildade üyenin Profiline bak Dildade üyeye özel mesaj gönder Dildade üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
talha serdar su an offline talha serdar  
186 Mesaj -
V.A.S Kardeþler hakkýnýzý helal edin bu tanýtýmýný yaptýðýnýz kitaplar cüppeli ahmat hocanin ve MAHMUT efendinin manevi desteklediði tefsir deyilmi ben daða sayýp olmadým ama dua edin inþALLAH alayým duyduðuma gere daða cýlt bitmemiþ kacýncý sayýda
selametleAllah Razı Olsun
Gönderen: 24.06.2006 - 15:02
Bu Mesaji Bildir   talha serdar üyenin diger mesajlarini ara talha serdar üyenin Profiline bak talha serdar üyeye özel mesaj gönder talha serdar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ebu Huzeyfe su an offline Ebu Huzeyfe  
RE: Ruh'ul Beyan'dan şaşma !...
236 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý aybars77

Kardeþler !

Ýlk 5 cildi çýkmýþ olan Ruh'ul-Beyan Tefsiri günümüz tefsirleri içinde en sýhhatlisi ve muteberidir. Bugün her önüne gelen "Sarý Cizmeli Mehmet Aða" nýn tefsir yazdýðý ve piyasada tefsir enflasyonunun zirveye taþýndýðý bir durumda , tek tesellimiz muteber tefsirlerin de neþredilmiþ veya neþredilmekte olduðudur.
Dinimizi "sarý cizmeli"lerden öðrenmeyelim
!

Bu yazýnýzý biraz daha açar mýsýnýz? Bana çok aðýr bir itham gibi geldi!!!

Gönderen: 24.06.2006 - 15:12
Bu Mesaji Bildir   Ebu Huzeyfe üyenin diger mesajlarini ara Ebu Huzeyfe üyenin Profiline bak Ebu Huzeyfe üyeye özel mesaj gönder Ebu Huzeyfe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
..... su an offline .....  
172 Mesaj -

ELMALI HAMDI YAZIR VE IBNI KESIR:::DIGERLERI

Gönderen: 24.06.2006 - 15:15
Bu Mesaji Bildir   ..... üyenin diger mesajlarini ara ..... üyenin Profiline bak ..... üyeye özel mesaj gönder ..... üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
alemihuccet su an offline alemihuccet  
359 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý akincimetin

esselamu aleykum ümmed-i Muhammed;
bende kardeþime katýlýyorum.. terddütsüz tavsiye ederim..
Gönderen: 24.06.2006 - 15:19
Bu Mesaji Bildir   alemihuccet üyenin diger mesajlarini ara alemihuccet üyenin Profiline bak alemihuccet üyeye özel mesaj gönder alemihuccet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
186 Mesaj -
Ebu huzeyfe kardeþ aslýmda seni tenkit etmek istemiyorum ama
kardeþim sen eser yazmazsýn ama yazanlarýda beðenmezsin nasýl olacak bu müslümanlarýn sonu merak ediyorum bir de herkezin aldýðý manevi bir hal vardýr herkez deyiþik halýr sana kýzmak deyil sadece yanlýþ düþüncede olduðunu vurgulamak istedim selametle hakkýný helal et
Gönderen: 24.06.2006 - 15:27
Bu Mesaji Bildir   talha serdar üyenin diger mesajlarini ara talha serdar üyenin Profiline bak talha serdar üyeye özel mesaj gönder talha serdar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Konu icon   
236 Mesaj -

Yaw nereden çýktý eser yazmadýðým?

Elimde 20 küsur tefsir var desem ne derdiniz acaba?

Tefsirler içinde en muteber olanlarý aþaðýya yazýyorum:

1. Taberi
2. Ýbni Kesir
3. Kurtubi
4. Alusi (?)
5. FiyZilal
6. Tefhim
7. Hak Dini Kur'an Dili
8. Keþþaf (?)
9. Nesefi
10. Beyzavi
11. Ahkam Tefsiri / Ýbni Arabi
12. Ahkam Tefsiri / Cessas
13. Safvet-ut Tefasir
14. Eyser-ut Tefasir
15. El-Esas
vs vs

(?) Her yönden deðil!

Gönderen: 24.06.2006 - 15:39
Bu Mesaji Bildir   Ebu Huzeyfe üyenin diger mesajlarini ara Ebu Huzeyfe üyenin Profiline bak Ebu Huzeyfe üyeye özel mesaj gönder Ebu Huzeyfe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
186 Mesaj -
akardeþ bu bu eserleri yenidenmi yazýyorsun yoksa birbirine karýþýmmý yapýyorsun merak ediyorum inþALLAH biz yanýlýyoruzdur
Gönderen: 24.06.2006 - 15:56
186 Mesaj -
Kardeþ helallik konusundamý her yönden deyil buyurdun ama sizce helallik. konularamý özel bir durum bukadar eser yazmýþsýn ama demek istemiyorum benlik bir mezu yok ALLAH c.c yardýmcýn olsun selamýnaleyküm selametle kalasýn
Gönderen: 24.06.2006 - 16:15
utaniyorum su an offline utaniyorum  
1942 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý akincimetin

katýlýyorum...gül
Gönderen: 24.06.2006 - 16:23
Bu Mesaji Bildir   utaniyorum üyenin diger mesajlarini ara utaniyorum üyenin Profiline bak utaniyorum üyeye özel mesaj gönder utaniyorum üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
236 Mesaj -

ve aleykumusselam ve rahmetullah

Hakkýmýz helal hoþ olsun.

Cevaplarýnýzdan bir þey anlamadýðýmý açýkça belirteyim.

Bizim anlayacaðýmýz dilde yazarsanýz, daha müstefid oluruz.

Selam ve Dua ile...

Gönderen: 24.06.2006 - 16:23
$ua su an offline $ua  
Konu icon    *Yeterince uyanik miyiz ?* diye boşuna sormuyoruz ?
222 Mesaj -
Forumdaki bütün arkadaþlarýn bence en çok dikkat etmeleri gereken konularýn baþýnda mesajlardaki niyet ve maksatlari anlayabilmek gelmelidir.
Ýþte bütün mesele budur. Yani, mesajlarýn asýlýþ maksatlarýný hissedebilmek ve bu yönde bir tuzaða düþmemektir.
Þimdi buraya dikkat ederseniz forumun öyle pek fazla müdavimi olmayan ve oldukça yabancý bir nick'e sahip olan ve hatta ortalýkta hemen hemen hiç gözükmeyen TASARIM rumuzlu bir arkadaþ ** TEFSÝR TAVSÝYE EDÝNÝZ. ** baþlýðýnda kendisine bir tefsir kitabý tavsiye edilmesi yönündeki taleple bir yazý astý. Dikkat edilirse yazýnýn içeriðinden asýl amacýn kendisine tefsir tavsiye edilmesinden çok bizlerin hangi tefsiri tavsiye edeceðini öðrenmek ve bu hususta bir kaosa sebebiyet vermek için olduðu anlaþýlacaktýr. Bunu nereden mi anladým ? Zira, tefsir tavsiyesi talep eden zat foruma topu-topu 6 mesaj asmýþ ve 11.02.2006 tarihinden sonra da sýrra-kadem basmýþtýr. Bu husustaki haklýlýðýmýzý ortaya çýkarabilecek diðer beyyineler ise þunlardýr.
Öncelikle kendisine tefsir tevsiye edilmesini isteyen TASARIM elinde

RUHUL BEYAN
HAK DÝNÝ KURAN DÝLÝ
SAFVETÜTTEFASÝR

adlý tefsirlerin bulunduðundan bahsetmektedir. Þimdi, kendisine buradan soruyoruz.Bu tefsirleri kendileri yine bir tavsiye üzerine mi almýþlar , yoksa, kendileri bir tercih yapmýþlar ? Eðer, bir tavsiye üzerine almýþlarsa, baþka tefsir almak için neden yine tavsiye aldýðý ayný þahýstan baþka bir tefsir ismi talep etmemiþtir? Yok eðer, kendi tercihi ile almýþsa, bu tefsirlerin hepsini okumuþ da mutmain ve Kuran-ý Kerim'in açýklamasý ve yorumu hakkýnda yeterli derecede bilgi sahibi olamamýþ ya da olduðuna inanamamýþ da mý bunlardan baþka bir baþka tefsire ihtiyaç duymuþtur ?
Günümüzdeki müslümanlarýn býrakýn bir tefsiri baþtan sona okumayý, çoðumuzun bir Kuran mealini bile tamamen okumadýðý göz önüne alýnýrsa, bu arkadaþýmýz üç tefsiri bitirdikten sonra bir dördüncüsünü ve beþincisini okumaya niyetleniþi, sizce de biz muhatablarý ile arasýndaki araþtýrma ve bilgi edinme konusundaki bir uçurumu göstermiyor mu ? Yani bu istek, daha çok ; **Bakalým buradaki üyeler hangi tür bir tefsiri tasviye edecek ?** diye bir tespiti diðer üyelerin tefsir konusundaki eðilimini tesbiti çaðrýþtýrmýyor mu ?
Verilen cevaplardan da anlaþýlacaðý üzere herkes kendi yakýnýnda olduðu bir cemaatin veya cemaatinin tercih ettiði bir tefsiri tavsiye etmiþ ve TASARIM adlý arkadaþ bizim dikkat çektiðimiz amacýna ulaþmýþtýr. Yani, sizin anlayacaðýnýz üç tefsiri okuyup-bitiren bir müslüman
baþkalarýndan kendisine tefsir tavsiye edilmesini isteme makamýnda deðil, baþkalarýna kendisinin tefsir tavsiye etme
makamýnda olmasý gerektiðidir. Çünkü, üç tefsir okumuþ kiþiler aramýzda parmakla gösterilecek kadar azdýr.
Ýþte bu sebeplerden dolayý biz de yönetimden, bu konuyu kapatmasýný ve biz diðer üyelerin gereksiz yere birbirimizle
horoz döðüþü yapmasýnýn önüne geçilmesini talep ediyoruz.

Mesaj 6 kez düzenlendi. En son $ua tarafından, 24.06.2006 - 19:27 tarihinde.
Gönderen: 24.06.2006 - 19:18
Bu Mesaji Bildir   $ua üyenin diger mesajlarini ara $ua üyenin Profiline bak $ua üyeye özel mesaj gönder $ua üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
musab05 su an offline musab05  
251 Mesaj -
Sua arkadas merak ettim dediniz ki hangi cemaat hangi tefsiri okuyor v.s.araþtýrmasý...

Yani cemaatlerinde ayrý tefsirlerimi var.Eger dediginiz gibi ise þahsen hangi cemaat veya fýrkalar hangisini okur?Bizlerde bilgilenmiþ olalým hazýr konu dururken.

Yok sorumun altýnda baþka sebep arayacaksanýz lütfen cevab vermeyiniz.

Selam ve dua ile
Gönderen: 24.06.2006 - 19:59
Bu Mesaji Bildir   musab05 üyenin diger mesajlarini ara musab05 üyenin Profiline bak musab05 üyeye özel mesaj gönder musab05 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
..... su an offline .....  
elestirmeyiniz
172 Mesaj -

yukarida mukemmel ornekler verilmistir okuyalim ruhul furkan ruhul beyan hak dini .......ufku acilir insanin

Gönderen: 24.06.2006 - 22:21
Bu Mesaji Bildir   ..... üyenin diger mesajlarini ara ..... üyenin Profiline bak ..... üyeye özel mesaj gönder ..... üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
münib su an offline münib  
212 Mesaj -
ruhul furkan tefsirini þiddetle ve önemle tavsiye ediyorum.anlamak açýsýndan çok güzel bir uslup kullanýlmýþ eþsiz bir eser.okumaktan büyük bir haz duyacaðýnýz þuana kadar 12 cildi çýkmýþ mükemmel bir eserdir.
Gönderen: 24.06.2006 - 22:32
Bu Mesaji Bildir   münib üyenin diger mesajlarini ara münib üyenin Profiline bak münib üyeye özel mesaj gönder münib üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
236 Mesaj -

Israrla neden bazý tefsirlerin reklamý yapýlýyor. Tamamen ticari amaçlý mý acaba?

Gönderen: 25.06.2006 - 01:02
münib su an offline münib  
212 Mesaj -
ticari amaçmý?bu hoþ olmayan bir itham.her ne kadar bu cümleleri üzerime alýnmasamda açýklama ihtiyacý hissediyorum:kendi adýma ruhul furkan tefsirini son derece saðlam kaynaklarla hazýrlanmýþ bir tefsir olarak gördüðüm için tefsir tavsiyesinde bulunan kardeþime tavsiye ediyorum.tabi seçim kendisinindir.ben bu tefsiri büyük bir keyif ve haz duyarak okuyorum.ýsrarlý tavsiyelerin altýnda art niyet aranmasýný üzüntü ile karþýlarým.selm ve dua ile.
Gönderen: 25.06.2006 - 10:34
Bu Mesaji Bildir   münib üyenin diger mesajlarini ara münib üyenin Profiline bak münib üyeye özel mesaj gönder münib üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
$ua su an offline $ua  
Artık vazgeçin ve bu konuyu kaşımayın !
222 Mesaj -
Her þeyden önce bu yazým Ebu Huzeyfe'yi teyid olmadýðýný açýkladýktan sonra diyorum ki;
Bu Ruhu'l-Furkan tefsirinin reklamýnýn ticari amaçlý olmasa da tamamlanmasýna henüz daha 19 cilt varken yapýlmasýnýn mantýðýný ben bir türlü anlayabilmiþ deðilim. Yani, þimdibir müslüman bu çýkan 11 cildi alacak örneðin son sûrelerdeki bir ayetin veya sûrenin tefsirine bakmak istese elbetteki tefsir henüz tamamlanmýþ olmadýðýndan bir baþka tefsriden istifade etmek zorunda kalacaktýr.
Hal böyle olunca, tamamlanmamýþ bir tefsirin tavsiye edilmesi benim aklýma zaid geliyor. Oysa, günümüze kadar gerek orjinal lisanlarý ve gerek tercümeleri ile bir-kaç muteber tefsir elimizde mevcuttur. Bunlarýn haþa suyu mu çýktý ki, henüz tamamlanmamýþ tefsirleri ve daha çok mezhepsizlerin raðbet gösterdiði Tefhimu'l-Kuraný ve Fizilâli okuyalim ?
Allah akýl-fikir versin.

Gönderen: 25.06.2006 - 11:10
Bu Mesaji Bildir   $ua üyenin diger mesajlarini ara $ua üyenin Profiline bak $ua üyeye özel mesaj gönder $ua üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kale_la su an offline kale_la  
16 Mesaj -
hadislerle tefsir hususunda ÝBN-Ý KESÝR hadis ezberinizde oluyor (meali çok güzel)

günümüze ýþýk tutmasýndan dolayý (darulharb fýkhý hususunda);
TEFHÝM'UL KURAN ve FÝZÝLAL-ÝL KURAN

e birde bunlarla beraber TABERÝ tefsiri olmazsa olmaz bana göre.
ha birde ELMALI HAMDÝ YAZIRýn tefsiri (ama onun dili ve üslubu osmanlýca olduðu için bazý arkadaþlar belki anlamakta güçlük çeker ,en azýndan daha önce tesfir deneyimi olmayan)

soruyu soran arkadaþ hakkýnda ÞUA ile ayný düþünmekteyim.

EBU HUZEYFE senin tavsiyelerinde çok güzel gerçekten

esselamu aleyk men iteba ala hüda
Gönderen: 27.06.2006 - 09:51
Bu Mesaji Bildir   kale_la üyenin diger mesajlarini ara kale_la üyenin Profiline bak kale_la üyeye özel mesaj gönder kale_la üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
$ua su an offline $ua  
Hayret doğrusu ! Herkesin haklılık payı varmış !
222 Mesaj -
kale_la arkadaþ,

Sizin Türkiyedeki politikacýlarla organik bir baðýnýz var galiba!
Walla ne güzel de herkesin aðzýna bir parmak bal çalarak, diðer bir ifade ile Nasrettin hoca gibi herkese mavi boncuk vererek hiç kimseyi üzmeyen bir yazý asmýþsýn. Asmýþsýn asmasýna ama, þunu iyi bil ki, bu tavýr müslümanlara yakýþan bir tavýr deðildir.
Bizden söylemesi!..
Gayrý yine de sen bilirsin...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son $ua tarafından, 27.06.2006 - 21:30 tarihinde.
Gönderen: 27.06.2006 - 21:29
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 760 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60093 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.