budesonide lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir kaletra chloroquine super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » M E A L » meal

önceki konu   diğer konu
8 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    meal
41 Mesaj -
KUR'AN-I KERÝM VE SÜNNET'E GÖRE EHL-Ý KÝTAB'IN DURUMU NEDÝR?

Ayet-i Kerimeler :

"Ey iman edenler! Eðer kendilerine daha önce kitap verilenlerden herhangi bir topluluða uyarsanýz, onlar sizi imanýnýzdan çevirip kafir yaparlar."
(Ali Ýmran : 100)

"Her kim Ýslam'dan baþka din ararsa, o din, ondan kabul olunmaz. Ahirette ise o, hüsrana uðrayanlardandýr."
(Ali Ýmran : 85)

"Þüphesiz ki Allah katýnda, yegane Hak din ancak Ýslam'dýr."
(Ali Ýmran :19)

"Ey iman edenler! Yahudi ve Hýristiyanlarý dost edinmeyiniz. Onlar birbirlerinin dostlarýdýr. Sizden kim onlarý dost edinirse, hiç þüphesiz o da onlardandýr. Allah zalimleri doðru yola iletmez. Nitekim kalplerinde hastalýk olanlarýn 'ne yapalým, baþýmýza bir felaket gelmesinden korkuyoruz' diyerek o Yahudi ve Hýristiyanlarýn arasýnda koþuþturup durduklarýný görürsün... Onlarýn bütün yaptýklarý boþa gitmiþtir. Dünyada rezil, ahirette de büyük bir azaba duçar olarak hüsrana uðramýþlardýr. "
(Maide : 51-52)

"Bütün dinlere üstün kýlmak üzere Rasulü (Muhammed) ini hidayet ve Hak din ile gönderen O'dur. Buna þahit olarak Allah yeter."
(Fetih : 28)

"De ki Allah'a ve Peygamberi (Muhammed)ine itaat edin. Eðer yüz çevirirseniz muhakkak ki Allah kafirleri sevmez."
(Ali Ýmran : 32)

"Allah, Meryem oðlu Mesih'tir, diyenler andolsun ki kafir oldular. Halbuki Mesih 'Ey Ýsrailoðullarý' demiþti, 'Yalnýz Allah'a ibadet edin. O benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir. Allah'a ortak koþan kimseye muhakkak ki, Allah cennetini haram kýlmýþtýr. Onun varacaðý yer cehennemdir. Zalimlerin hiçbir yardýmcýsý da yoktur."
(Maide : 72)

"Yahudiler 'Üzeyir, Allah'ýn oðludur' dediler. Hýristiyanlar da 'Mesih Allah'ýn oðludur' dediler. Bu, onlarýn aðýzlarýyla söyledikleri sözleridir ki, daha önce küfredenlerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onlarý kahretsin, nasýl da saptýrýyorlar? Hahamlarýný ve rahiplerini Allah'tan gayrý rabler edindiler, Meryem oðlu Mesih'i de. Halbuki hepsi de, ancak bir olan ilaha ibadetle emr olunmuþlardý ki, zaten O'ndan baþka ilah yoktur. Þüphesiz O Allah, onlarýn koþtuklarý ortaklardan yüce ve münezzehtir."
(Tevbe : 30-31)

Hadis-i Þerifler :

Hz. Ömer (ra), bir grup Ehl-i Kitap'tan elde ettiði birkaç evraký Resulullah'a getirip okumak isteyince, Hz. Peygamber kýzgýn bir vaziyette þöyle buyururlar: "And olsun ki ben, size bu son Hak din olan Ýslam'ý, bembeyaz ve tertemiz olarak getirdim. Din konusunda onlara (yani Ehl-i Kitab'a ) hiç bir þey sormayýnýz. Çünkü onlara sorarsanýz gün olur, hak olan bir þeyler söylerler de siz onun yalan olduðunu söylersiniz. Veya batýl bir þeyler söylerler, siz ise tasdik edersiniz. "Muhammed'in kudreti elinde olan Allah'a yemin olsun ki, eðer Musa peygamber sizin aranýzda bulunsaydý da, O' na tabi olup beni terk etseydiniz; sizler bu halde kesinlikle sapýtanlardan olurdunuz. Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, eðer Musa hayatta olsaydý, bana uymaktan baþka bir yolu olmazdý."
(Fethü'l Bari, c. 13 s.281; Ahmed bin Hanbel, Müsned, c. 3, 338; Ýbn Kesir, Tefsir'ül Kur'an-il Azim, c.1, s.386; Darimi, Sünen, Mukaddime, 49; ed-Durru'l-Mensur, c. 2, s. 84)
Son peygamber Hz. Muhammed buyurur ki: "Ümmetimden veya Yahudilerden ya da Hýristiyanlardan, her kim benim peygamber olduðumu iþitir de bana iman etmezse o kiþi cennete giremeyecektir."
(Ahmed bin Hanbel, > Müsned, c. 4 s. 396; Ýbn Kesir, Tefsir'ül Kur'an-il Azim, c. 2 s. 266)

Alemlerin Efendisi buyurur ki: "Muhammed'in nefsi elinde olan Allah 'a yemin olsun ki, bu ümmetten hiç kimsenin Yahudi veya Hýristiyan olduðunu duymak istemiyorum. Eðer böyle bir kiþi bana inanmadan ölürse o cehennemliktir."
(Müslim, Sahih, Kitab'ül Ýman; bab 70; Zad'ül Mesir, c. 1 s. 365, Tefsir'ül Kur'an-il Azim c.1 s. 363)

Hz. Peygamber buyurur ki: " Ashabým! Yahudiler ve Hýristiyanlar sakallarýný boyamazlar. Siz onlara muhalefet ediniz. Kýna ile boyayýnýz."
( Sahih-i Buhari, Tecrid-i Sarih tercemesi c:12, s.111)

Enes bin Malik þöyle anlatýyor: "Resulullah'ýn hizmetinde bulunan bir Yahudi genç vardý. Bir gün hastalandý. Resulullah kendisini ziyarete gitti. Ve ona "Müslüman ol" buyurdu. Genç o sýrada orada bulunan babasýna baktý, babasý 'Ebul Kasým'a (yani peygambere) itaat et' dedi. Genç de þehadet getirerek Müslüman oldu. Resulullah oradan çýkarken 'Hamdolsun, þu genci ateþten kurtaran Allah'a" buyurdu.
(Buhari, Sahih, Kitab'ül Cenaiz, 78; Ahmet b. Hanbel, Müsned, c. 3, s. 227-280; Ebu Davut, Sünen, Kitab'ül Cenaiz, 5)

Adiy bin Hakim anlatýyor: "Boynumda altýndan yapýlmýþ bir haç olduðu halde Resulüllah'a geldim. Bana "Ey Adiy boynundan þu putu çýkar, at" dedi. Ve arkadan þu ayeti okudu; 'Onlar Allah'ý býrakýp hahamlarý, papazlarý ve Meryem oðlu Mesih'i rabler olarak kabul ettiler. Oysa tek ilahtan baþkasýna kulluk etmemekle emr olunmuþlardý. Ondan baþka ilah yoktur. Allah, ortak koþtuklarý þeylerden münezzehtir.'
(Tevbe:131)" (Tirmizi, Sünen, Tefsir babý, Berae, H. No. 3094)
Gönderen: 21.08.2003 - 15:00
Bu Mesaji Bildir   mehmetdemir üyenin diger mesajlarini ara mehmetdemir üyenin Profiline bak mehmetdemir üyeye özel mesaj gönder mehmetdemir üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
cem_80 su an offline cem_80  
slm
51 Mesaj -
Allah razý olsun..
Gönderen: 21.08.2003 - 16:00
Bu Mesaji Bildir   cem_80 üyenin diger mesajlarini ara cem_80 üyenin Profiline bak cem_80 üyeye özel mesaj gönder cem_80 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
musab_ su an offline musab_  
s.a
122 Mesaj -
Allah tazý olsun
Gönderen: 21.08.2003 - 16:01
Bu Mesaji Bildir   musab_ üyenin diger mesajlarini ara musab_ üyenin Profiline bak musab_ üyeye özel mesaj gönder musab_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
endulus su an offline endulus  
611 Mesaj -
Allah razi olsun...
Gönderen: 21.08.2003 - 16:01
Bu Mesaji Bildir   endulus üyenin diger mesajlarini ara endulus üyenin Profiline bak endulus üyeye özel mesaj gönder endulus üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 767 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
firefly (42), tiknaz (53), sonerözdil (53), sambloom (42), ayrilikzor21 (39), dervisan (63), selincik (37), X-YASIN-X (50), selsebil571 (50), sregma (38), zlm (41), khanagaoglu (56), yakub16 (35), davut12 (47), ergunozgen (55), niyazibeycan (40), erol31 (52), seyidhan59 (64), aksoyemre (44), vesile (43), selvinaz (40), HaTiRLa (124), inciler (40), zene (37), elrude (49), bulentzan (48), acizane_06 (39), IslamYurdu.net (32), emmre (37), envercakar (43), kitmir32 (41), ebru_82 (42), mert.kaan (47), senvarya_49 (46), zümra (42), mustafa_tekin87 (37), Hasret08 (40), hhan (43), cancandar (49), naim sever (46), baþkentli (63)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59040 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.