ivermectin generique luvox lopinavir ritonavir stromectol stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » ANNE,BABA,COCUK,İSİM VE YETİMLE İLGİLİ HADİSLER!!!

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ANNE,BABA,COCUK,İSİM VE YETİMLE İLGİLİ HADİSLER!!!
160 Mesaj -
710. Bir adam, Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme gelip, þöyle dedi:
"Ey Allahýn Resûlü! Kendisine iyilik yapmaya kim daha lâyýktýr?"
"Annen, sonra annen, sonra baban, sonra yakýnlýk derecelerine göre diðer yakýnlarýn," buyurdu.
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Buhârî.

711. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Yanýnda ana babasý, ya da onlardan biri yaþlanýp da, gerekeni yaparak cennete giremeyen kimsenin burnu sürtülsün!"
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Müslim.

712. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allahýn hoþnutluðu babanýn hoþnutluðunda, öfkesi de babanýn öfkesindedir."
Ýbn Amr radýyallahu anh. Tirmizî.

713. Cahime dedi:
"Ey Allahýn Resûlü! Harbe katýlmak istiyorum, sana danýþmaya geldim."
"Annen var mý?"
"Evet."
"Onun yanýndan ayrýlma! Çünkü cennet, onun ayaklarý yanýndadýr."
Ýbn Cahime radýyallahu anh. Nesêî.

714. Esma: Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme sordum:
"Müþrik olan annem yanýma geldi. Ona yardým edeyim mi?"
"Evet. Annene yardým et!" buyurdu.
Esma radýyallahu anha. Buhârî.

715. Bir adam Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme dedi ki:
"Ey Allahýn Resûlü! Çok büyük bir günah iþledim, acaba tevbe edebilir miyim?"
"Annen var mý?" buyurdu.
"Hayýr."
"Teyzen var mý?"
"Evet."
"Öyleyse ona bir iyilikte bulun!" buyurdu.
Ýbn Ömer radýyallahu anh. Tirmizî.

716. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, bir gün oturuyordu. Süt babasý geldi. Ona hemen elbisesinin bir tarafýný serdi. Süt babasý onun üzerine oturdu. Sonra süt annesi geldi. Elbisesinin öbür tarafýný da ona serdi. O da onun üzerine oturdu. Sonra süt kardeþi geldi. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem hemen ayaða kalktý, onu önüne oturttu.
Ýbn Sâib radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

717. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Ana babasýna iyilik yapana ne mutlu! Allah onun ömrünü artýrsýn!"
Ýbn Enes radýyallahu anh. Taberânî.

718. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Babalarýnýza iyilik edin ki, oðullarýnýz da size iyilik etsin.
Siz kendiniz namuslu olun ki, kadýnlarýnýz da namuslu olsunlar."
Ýbn Ömer radýyallahu anh. Taberânî.

719. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"En iyiniz, ailesine iyi davranandýr. Ben, ailesine en iyi davrananýzým."
Aiþe radýyallahu anha. Tirmizî.

720. Yanýma bir kadýn geldi. Beraberinde iki kýzý vardý. Yanýmda bir hurmadan baþka yiyecek de yoktu. Hurmayý ona verdim. Onu iki kýzýna paylaþtýrdý. Kendisi bir þey yemedi. Sonra çýkýp gitti.
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem gelince, bu olayý ona anlattým. Þöyle dedi:
"Kimin bu þekilde kýzlarý olup da, onlara iyilik ederse, onun bu iyiliði, ateþe karþý bir perde olur."
Aiþe radýyallahu anha. Buhârî.

721. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Bir baba, çocuðuna güzel terbiyeden daha iyi bir miras býrakamaz."
Ýbn As radýyallahu anh. Tirmizî.

722. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim üç kýza, ya da kýz kardeþe, yahut iki kýz kardeþe, veya iki kýza bakýp, onlarý güzelce terbiye edip yetiþtirir, sonra da evlendirirse, cenneti hak eder."
Ebû Saîd radýyallahu anh. Tirmizî.

723. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim, erginlik çaðýna eriþinceye kadar iki kýzý yetiþtirirse, kýyamet gününde, o ve ben yanyana iki parmak gibi oluruz."
Enes radýyallahu anh. Müslim.

724. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kýyamet gününde, siz kendi isimleriniz ve babalarýnýzýn ismi ile çaðýrýlacaksýnýz. isimlerinizi güzel takýn!"
Ebû Derda radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

725. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Muhammed adýný koyarsanýz, onu dövmeyin ve yoksun etmeyin!"
Ebû Rafi radýyallahu anh. Bezzâr.

726. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, çirkin ismi deðiþtirirdi.
Aiþe radýyallahu anha. Tirmizî.

727. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, "Asiye" adýný deðiþtirip yerine "Cemîle" ismini taktý.
Ýbn Ömer radýyallahu anh. Müslim.

728. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Ben ve yanaklarý solmuþ dul kadýn, kýyamet gününde, yanyana iki parmak gibi beraber olacaðýz. Mevki ve güzellik sahibi bu kadýn, kocasýndan dul kalmýþtýr. Kendini yetimlerine adamýþ ve bu durum onlar evleninceye, ya da ölünceye dek böyle devam etmiþtir."
Ýbn Mâlik radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

729. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem, parmaklarýný yanyana getirerek þöyle buyurdu:
"Ben ve yetime bakan kimse cennette iki parmak gibi yanyanayýz."
Sehl radýyallahu anh. Buhârî.

730. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim, müslümanlarýn arasýndan, bir yetimi yedirip içirirse, Allah onu elbette cennete koyar. Baðýþlanmayacak günahý varsa o baþka."
Ýbn Abbas radýyallahu anh. Tirmizî.

731. Bir adam, Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme, kalbinin katýlýðýndan yakýndý.
Bunun üzerine þöyle buyurdu:
"Yetimin baþýný okþa, yoksulu doyur!"
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Ahmed.

732. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Sofralarýnda yetim bulunduran kimselerin sofrasýna þeytan asla yaklaþamaz."
Ebû Mûsa radýyallahu anh. Taberânî.

733. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Dul kadýnlarýn ve yoksullarýn yardýmýna koþan kimse, Allah yolunda savaþan, býkmadan gece namazý kýlan ve devamlý oruç tutan gibidir."
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Buhârî.
Gönderen: 25.02.2004 - 22:46
Bu Mesaji Bildir   asil_kalp_4 üyenin diger mesajlarini ara asil_kalp_4 üyenin Profiline bak asil_kalp_4 üyeye özel mesaj gönder asil_kalp_4 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YaSinYuSuf su an offline YaSinYuSuf  
s.a
440 Mesaj -
rabbim razi olsun
kardesim ellerine saglik...

Gönderen: 26.02.2004 - 00:26
Bu Mesaji Bildir   YaSinYuSuf üyenin diger mesajlarini ara YaSinYuSuf üyenin Profiline bak YaSinYuSuf üyeye özel mesaj gönder YaSinYuSuf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 791 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ambulans64 (60), salihbayram (52), opel (54), islamci_genc (37), celal1974 (50), savage41xxx (52), LAZPARATOR61 (45), kral29 (35), siseyna (43), demir_kralll (33), yepremreha (47), YA_rab (31), zompur (54), ALMILA_GÜL (56), Mystigue (53), kecmk (53), akpinar61 (59), aqabe (60), agenc24 (52), y.erkek (52), internet22 (41), kutsalsavasc&ya.. (37), karindas (45), sehadet_61 (46), Serdar_ (44), bahtiyar28 (54), maun (42), bayramsalih (52), arifünal (64), HANCEREN (55), mecruh (45), MuSLimaNKa (34), bilalkale (50), DeLiCaN (944), veysel setdibi (62), tilli (51), erzurumlunet (46), sema_ihl (38), cemre (52), m.kara (58), yyunuss (39), x_X_x (41), Muhammed1968 (57), hçerçi (72), lcd (47), fatihreis (39), Baharayyildiz (40), haci_nl (47), cemil (46), yakupakyuz (60), gazikoc58 (51), Ankebut57 (45), L a V i N i a (40), sofu_23 (51), Beyaz dilek&cce.. (40), tabu (50), sümbül (37), yakupalan (45), Alperen Eren (46), HikmetSagir (81), YaSaX (44), Barnabas (39), islamasevdal&ya.. (38), ilyas1970 (54), criminalist (52), Ayhan-61 (58), nurayaz (30), mörscher (58), basmuharrir (58), Goodmanx (57), mahmut1968 (56), djnefret (41), karadeniz krali (54), ayseli (58), cengo06 (62), yasarerkek (52), hz.ömer (37), ismailxxx (46), tayyarozbak (40), karamurat1 (51), sari_kiz (38), kaslim (42), ayyildiz_70 (34), The Mediterrane.. (53), bahadir (50), ~TUTI~ (37), dostahasret (43), Selinnurx (56), apocalyptica (45), markat (46), derlerkahin (46), isa dogan (50), EROL AKBULUT (56), Yaseminnur (37), sehadet_aski (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63164 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.