fluvoxamine kaletra lopinavir ritonavir kamagra generique kaletra imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Hz Musa ve Hz Hızır

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Lokman Hamitoglu su an offline Lokman Hamitoglu  
Hz Musa ve Hz Hızır

113 Mesaj -

En Son On: 20.03.2008 - 01:28
Cinsiyeti: Erkek 
HZ MUSA VE HZ HIZIR

Hazreti Musa, İsrailoğulları arasında hutbe vermek için ayağa kalkar. Bu sırada kendisine; İnsanların en bilgini kimdir? diye sorulur.

Hazreti Musa - Ben- cevabını verince Cenab-ı Allah (cc), ona şöyle vahyeder: - İki denizin birleştiği yerde kullarımızdan bir kul vardır ki, o senden daha bilgisizdir.-

Hazreti Musa: - Ey Rabbim ona nasıl ulaşabilirim
- diye sorunca Cenab-ı Allah Azze ve Celle kendisine şöyle vahyeder:

- Bir zenbil içerisine bir balık al ve taşı, balığı kaybettiğin zaman ki yer işte arasıdır.-

Hz Musa yanına bir arkadaşını da alarak yola çıkar. Bir kayaya varıp biraz dinlenince balık zenbilden çıkıp denize dolar. Uyandıklarında tekrar yolculuklarına devam ederler. Sabah olunca Hz Musa arkadaşına - Yemeğimizi getir, yolculuğumuzda yorulduk- der. Arkadaşı:- Hani bir kayaya vermiştik ya işte ben orada balığı unuttum -diye cevap verir. - Hz Musa; - İşte benim de aradığım buydu - deyip geri dönerler. Kayaya vardıklarında bir adam (Hızır) görürler. Hz Musa, selam verir. Hz Hızır, kim olduğunu sorunca - Ben Musa yım der. Hz Hızır: -İsrailoğullarının Musa sı mı? - der Hz Musa: -Evet- der ve devam eder:
-Sana öğretilen ilimden bana öğretmen üzere sana tabi alabilir miyim?- sözünü bitirince Hz Hızır: Sen benimle asla dayanamazsın Ey Musa! Ben, Allah ın (cc) bana öğrettiği senin bilmediğin bir bilgi üzerindeyim. Sen de benim bilmediğim sana öğretilen bir bilgi üzerindesin. Diye cevap verir. Bunun üzerine Hz Musa İnşallah beni sabırlı bulacaksın, sana hiçbir şeyde karşı çıkmayacağım diye cevap verir.

Hz Musa ile Hz Hızır sahilde yürüyerek aradan ayrılırlar. Buldukları bir gemiden kendilerini gemiye almalarını isterler. Hz Hızırı tanıyan gemilerden biri onları ücretsiz gemiye alır. Bu sırada bir serçe gelip geminin kenarından iki yudum su alır. Hz Hızır;

Ey Musa, benim bilgim ve senin bilgin Allah ın (cc) bilgisinden ancakşu serçenin denizden aldığı yudum kadar eksiltebilirler.

Adamlar bizi gemiye ücretsiz bindirirler. Sende içindekiler batsın diye gemiyi deldin

Bu sözler üzerine Hz Hızır;

Ben sana benimle dayanamazsın demedim mi? der. Hz Musa;
Unuttuğumdan ötürü beni cezalandırma ve bu davranışımdan dolayı bana güçlük yükleme diye Hz Hızıra cevap verir.

Yollarına devam ettikleri sırada Hz Hızır oyun oynayan bir çocuk gurubundan bir çocuğun kafasını tutup eliyle başını koparır. Hz Musa dayanamayıp;

Bir kısas olmadan suçsuz bir cana kıydın deyince Hz Hızır ikinci defa;

Ben sana, benimle dayanamazsın demedim mi? der.

Yollarına yeniden devam ederler. Bir müddet sonra yıkılmak üzere olan bir duvar görürler. Hz Hızır bu duvarı eliyle düzeltince Hz Musa;

İsteseydin bundan dolayı ücret alabilirdin der ve bu konuşması Hz Hızırla arkadaşlıklarının sonuna getirir. Hz Hızır;

İşte bu benimle senin ayrılmamıza sebeptir. Der ve yaptıklarının sebebini açıklar;

Gemi denizde çalışan birkaç yoksula çıttı. Onu kusurla kılmak istedim, çünkü ötelerinde her gemiye el koyan bir hükümdar vardı.

Çocuğa gelince, onun anne ve babası inanmış kimselerdi. Çocuğun onları azdırmasından ve inkara sürüklemesinden korkmuştuk. Rablerinin daha temiz ve onlara daha çok merhamet eden birisinin vermesini istedik.

Duvar ise şehirde iki yetim çocuğa çıttı. Duvarın altında onların bir hazinesi vardı, Babaları da iyi bir insandı. Rabbin onların erginlik çağına ulaşmasını ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarmalarını istedi.

Ben bunları kendiliğinden yapmadım. İşte dayanamadığın şeylerin yorumu budur

---------------------

Peygamber Efendimiz Aleyhisselam, Hz Musa ve Hz Hızırın kıssasını yukarıdakine benzer anlattıktan sonra:

Allah (cc) Musaya merhamet etsin istedik ki keşke sabretseydi de bize ilginç işlerini anlatsaydı. Buyurmuştur.

Hz Musa ve Hz Hızırın kıssaları Kuran-ı Kerimde Kehf Süresinin 60. ayetiyle başlayıp 82. ayetiyle biter. Selam ve Duâ ile

Lokman HAMİTOĞLU
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 16:58
Bu mesajı bildir   Lokman Hamitoglu üyenin diğer mesajları Lokman Hamitoglu`in Profili Lokman Hamitoglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 999 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56781 saniyede açıldı