stromectol ivermectin generique rhinocortdexamethasone kaletra aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Sultanü-ş Şuara

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Lokman Hamitoglu su an offline Lokman Hamitoglu  
Sultanü-ş Şuara

113 Mesaj -

En Son On: 20.03.2008 - 01:28
Cinsiyeti: Erkek 
SULTANÜ-Ş - ŞUARA

1904 Te İstanbul da Doğdu. Babasının Adı Fazıl Beydir. Baba Tarafından Kahramanmaraş lı Olup Anne Tarafından İse Girit li dir.
Başarılı Bir Okul Dönemi Yaşamasıyla Beraber Öğrenim Gördüğü Yıllarda Bir Çok Okul Değiştirmiştir. Mezun Olduğu Okul Heybeli Ada Denizcilik Okuludur. İstanbul Üniversitesinde Okurken Katıldığı Bir Sınavı Kazanıp 1924 Te Paris e Gitti Paris te ki Eğitimini Tamamlamadan Yurda Geri Döndü. Bir Süre Bankacılık Yaptıktan Sonra Politikaya Atıldı . Sivri ( ! ) Çıkışları Vardı Bir Kaç Sefer Ceza Evine Girip Çıktı.
Tabiki Yukarıda Bahsettiğim Kişi Çoğunuzun Başlıktan Anlayacağı Gibi Üstad Necip Fazıl Kısakürek ten Başkası Değil. Üstad ın Yüzüncü Doğum Yılısebebiyle Necip Fazıl Yılının Son Demlerini Yaşıyoruz. Yurdumuzun Bir Ucundan Öbür Ucuna Yüden Fazla Yerleşim Yerinde En Az Birmilyon Kişiye Hitap Eden Bu Değerli İnsanı Yıl Boyunca Nekadar Hatırlayabildik. Maalesef ki Çok Az.
Dünya Görüşü Nedeniyle Batıda Çok Fazla Tanınmasa Da Necip Fazıl ın Eserleri Yıllardır Dillerden Düşmeyen Shakespeare Den Çok Daha Önce Ve Kalitelidir. Üstad ı Benim Bildiğim 67 Tane Eseri Var.
Necip Fazıl Eserlerin En Önemli Özelliği İse Okuyucunun Muhakkak Kendinden Bir Şeyler Bulması Kitapta Geçen Karektere Hayran Kalmasıdır. Oysa Tüm Dünya Otoriteleri Tarafından En Büyük Roman Olarak Bilinen - Savaş Ve Barış- Ta Bile Kişinin Kendini Bir Karektere Benzetmesi , Yahut Bir Karekterde Tamamen Kendini Bulması Çok Zordur. Aynı Durum Şolohov un Eserleri İçinde Dostoyevski nin Eserleri İçinde Bence Geçerlidir. Sağ Ve Sol Demeden Hepimizin Necip Fazıl Kısakürek in Eserlerine Daha Çok Değer Vermemiz Gerek. En Azından Tolstoy u , Balzac ı ,
S. Kıng i Ve Daha Bir Çok Rus Ve Batı Edebiyatçısına Gösterdiğimiz İlgiyi Necip Fazıl Gibi Önemli Edebiyatçımıza Da Göstermeliyiz.
-Görsel Medya Ve Basından Takip Ettiğim Kadarıyla Şu Ana Kadar En Önemli Çalışmayı Fatih Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yaptı, Kendilerine Teşekkür Ediyorum -

Sakarya Kıvrılırken Ben Kıvranırım Dertten
Biz Yağmuru Beklerken Kurşun Yağıyor Gökten
Bırak ! Şehid Olayım Barışlar Tarlasında
Bırak Beni Üstad- ım Mazlum Kurtulsun Zulümden. . .

Üstad ın Anısına Yazdığım Şiirin İlk Kıtasıdır.

Lokman HAMİTOĞLU
Ekleme Tarihi: 02.09.2006 - 13:23
Bu mesajı bildir   Lokman Hamitoglu üyenin diğer mesajları Lokman Hamitoglu`in Profili Lokman Hamitoglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Hadimül Islam su an offline Hadimül Islam  
H. Üzmez'in hatiralarindan N.Fazil

618 Mesaj -

En Son On: 04.08.2007 - 13:15
Cinsiyeti: Erkek 
En son karsilasmamiz yine bir mezarlikta olmustu. Ama bu sefer Karsiyaka'da degilde, Eyüp Sultan'da...
Üstad artik Hak'ka yürümüstü.
Bora, Firtina, zelzele dinmis, o dünyaya sigmayan dev adam kücücük bir tabuta sigmisti.
Prof. Ayhan Songar agabeyimiz aglamakli bir sesle:
-Biraktigi boslugu kimse dolduramaz...diyordu.
Ve Osman Agabey ( Osman Yüksel Serdengecti ) O gün bile " Espri budalaligi" yapiyordu:
-Bosluk birakmadiki doldurulsun. Herseyi doldurdu gitti. Kafalari doldurdu, gönülleri doldurdu ve yasini doldurdu.

Vasiyeti okunuyordu. Hapishanede yüzlercesini yazip yirttigi, ama bu sefer yirtmaya firsat bulamadigi son vasiyet. Ne dedigini pek anlamiyordum. Dilimde bir dörtlügü...Onu icimden döne döne tekrarliyor ve gözyaslarimi zaptetmeye calisiyordum;
" Cenazemde olmasin, celengim top arabam,
Tabutumu tasisin dört tam inanmis adam "
O dört "tam inanmis " adama bile raziydi. Ama iste ve cok sükür cenazesinde yüzbinlerce inanmis insan vardi. Mümkün olsada tabutundan dogrulsa ve bu mahseri kalabaligi görseydi.
Belki da söyle derdi:
-Camileri dolduran kuru kalabalik degil, bana bir otobüs dolusu tam inanmis adam lazim...

Vasiyetinin bir yerinde:
" Simdi sira en büyük dilegimde "diyordu. Müslümanlardan, eger bu davada hizmetim gectigine inanan varsa, sunlari istiyorum.
Her ferdin, herhangi bir kifayet hesabina yanasmaksizin, benim icin " Necip Fazil'in kaza borcuna karsilik niyetiyle bir günlük (5 vakit) namaz kilmasi ve yine bir gün oruc tutmasi...
Her ferdin en asagi 100 tevhid kelimesi okuyup sevabinin mislini bana hediye etmesi...70 bine dolmasi lazim"

Osman agabey bir taraftan üzülüyor, agliyor, titriyor, bir taraftan da söyleniyordu:
-Üstad sonunda cenneti de bedavaya getirdi. Helal olsun.

Yukaridaki yazi Sn. Hüseyin Üzmez'in " Su Bizimkiler " adli eserinden alintidir.

N.F. Kisakürek hakinda cok güzel anilar anlatilmistir bu kitapta.
Meraklisi icin tavsiye edilir.

Ayrica Üstadi bu vesileyle bize hatirlattigin icin Allah razi olsun kardesim.

Makami Cennet olur ins.

Bu mesaj 1 kez ve en son vatandas72 tarafından 02.09.2006 - 18:13 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 02.09.2006 - 18:12
Bu mesajı bildir   Hadimül Islam üyenin diğer mesajları Hadimül Islam`in Profili Hadimül Islam Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1009 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54788 saniyede açıldı