lopinavir ritonavir ivermektine lopinavir ritonavir generique colchicine chloroquine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Almanya'da camiler tartışmaya açıldı

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Almanya'da camiler tartışmaya açıldı
Moderator

4254 Mesaj -

Almanya'da camiler tartýþmaya açýldý

Almanya Bilim Konseyi'nin Ýlahiyat fakülteleri kurulmasýna iliþkin önerisinden sonra yaklaþýk 2 bin camiinin bulunduðu ülkede camilerde yapýlan sosyal faaliyetler masaya yatýrýldý. Ýmamlar için özel vurgu yapýldý.

Almanya'da camilerde sosyal çalýþmalar da yürütülüyor. Bu çalýþmalarýn önemli bölümünü çocuk ve gençlere yönelik faaliyetler oluþturuyor. Uzmanlara göre bu çerçevede imamlara da önemli görevler düþüyor.

Almanya Bilim Konseyi’nin ilahiyat fakülteleri kurulmasýna iliþkin önerisi, imamlarýn gelecekte Almanya’da yetiþtirilmesine olanak saðlayacak.

Uzmanlara göre, imamlarýn Almanya’da öðrenim görmesi özellikle göçmen kökenli Müslüman gençler ve çocuklar açýsýndan önem taþýyor. Zira, Almanya’da camiler dinî eðitimin yaný sýra gençlere yönelik çalýþmalar da yapýyor. Berlin’de Konrad Adenauer Vakfý tarafýndan düzenlenen "Uyum Sürecinde Ýmamlar ve Camiler" baþlýðýný taþýyan iki günlük kongrenin son gününde, cami ve imamlarýn eðitimdeki rolü ele alýndý.

Camilerin kültür merkezi iþlevi

Almanya Ýçiþleri Bakanlýðý’nýn verilerine göre ülkede yaklaþýk 2 bin cami bulunuyor. Ýslam uzmaný Kathrin Klausing, Almanya’da camilerin çoðunun ibadetin yaný sýra sosyal çalýþmalar için de kullanýldýðýna dikkat çekiyor ve þöyle konuþuyor:

”Genellikle hafta sonlarýnda camilerde çeþitli alanlarda kurslar düzenleniyor. Bu kurslar dinî eðitimin yaný sýra dil, çeþitli müzik enstrümanlarýnýn öðretilmesi gibi kültürel konularda olabiliyor. Camiler ayný zamanda kimliðin oluþmasýnda önemli bir etken. Mesela Ramazan gibi özel aylarda neredeyse her camide iftar yemeði sunuluyor.”

Gençlere yönelik çalýþmalar

Almanya’da camilerde yapýlan sosyal faaliyetlerin önemli bölümünü gençlere ve çocuklara yönelik çalýþmalar oluþturuyor. Duisburg-Essen Üniversitesi Eðitim Bilimleri Bölümü Öðretim Üyesi Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning, camilerin bu çalýþmalarla önemli bir boþluðu doldurduðunu belirtiyor ve þunlarý kaydediyor:

”Neredeyse her camide eðitim alanýnda ve gençlere yönelik özel çalýþmalar yapýlýyor. Eðitim konusunda genellikle öðleden sonralarý öðretmenler ev ödevlerine yardým ediyor. Gençlere yönelik çalýþmalarda ise boþ zamanlarý deðerlendirmek için faaliyetler düzenleniyor. Bunlar arasýnda Fantasialand adlý oyun parkýna gezi veya futbol turnuvalarý bulunuyor. Böylelikle de Almanya’da göçmen kökenli gençlere yönelik çalýþmalardaki eksiklikleri kapatýyorlar.”

Almanya’daki camiler Müslüman örgütlerden birine baðlý olarak dernek statüsünde faaliyet gösteriyor. Eðitim bilimleri uzmaný Boos-Nünning, bu sosyal çalýþmalarý imamlarýn tek baþýna yürütemeyeceðini vurguluyor. Cami derneðinin yönetim kurulu ve baðlý olduklarý örgütün bu sosyal çalýþmalarda destek verdiðini belirten Boos-Nünning örneðin çocuðu uyuþturucu kullanmaya baþlayan bir aileye imamýn farklý þekillerde yol gösterebileceðini belirtiyor ve þöyle konuþuyor:

”Ýmam uyuþturucu maddeler konusunda danýþmanlýk yapmaya kalkmamalý veya hýrsýzlýk yapan gençlere azarlar gibi nasihat vermemeli. Ama 'namaz kýlarsan, bunlar geçer' de dememeli. Akýllý Ýmam bölgedeki ilgili kurumlarla iþbirliði yapar.”

Ýmamýn cemaati ile Alman kuruluþlarý arasýnda bir köprü olabileceðine iþaret eden Boos-Nünning, imamlara meslek için eðitim verilmesini de desteklediðini ifade ediyor.

Osnabrück Üniversitesi Kültürlerarasý Ýslam Çalýþmalarý Bölümü Öðretim Görevlisi Jörg Ballnus da, gelecekte imamlarýn Almanya’da öðrenim görmesiyle gençlere daha kolay ulaþabileceklerine dikkat çekiyor. Zira böylelikle imamlarýn gençlerin yetiþtiði sosyal çevreyi daha yakýndan tanýma imkâný bulacak, vaazlarý Almanca vererek, gençlerin daha iyi anlamasýný saðlayacak. Ballnus, gençlerin radikal eðilimlerden korunmasýnda imamlarýn yardýmcý olabileceðini belirtiyor:

”Radikal eðilimler belki gençlere çekici gelebilir. Çünkü ultra tutucu Müslümanlarýn dindarlýðý gençler için cazip olabilir. Burada ilerde imam olacaklara önemli bir görev düþüyor. Zira imamlar, ilahi tezleri öðretici konularla biraraya getirerek, ilerde bu tür radikal Müslüman gruplarla temas kurulmasý sonucu oluþan sorunlarý çözebilirler.”

Almanya'nýn Sesi

Gönderen: 20.06.2010 - 02:29
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an 1 üye ve 799 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56278 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.