colchicine kaletra lopinavir ritonavir ivermektin ivermektin 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Çanakkale Savaşı’nda Yaşanmış Bir Hikaye

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Çanakkale Savaşı’nda Yaşanmış Bir Hikaye
Moderator

4254 Mesaj -
Çanakkale Savaþý’nda Yaþanmýþ Bir Hikaye
Koca dere köyünde büyük bi sargý yeri kuruluyor
Kimi Urfalý , kimi Bosnalý , Kimi Adýyamanlý , Kimi Gürünlü, Kimi Halepli çok sayýda yaralý getiriliyor…
Bunlardan biri Lapsekinin Beybaþ Köyndendir ve yarasý oldukça aðýrdýr
Zor nefes alýp vermektedir
Alçalýp yükselen göðsünü biraz daha tutabilmek için komutanýnýn elbisesine yapýþýr
Nefes alýp vermesi oldukça zorlaþýr ama tane tane kelimeler dökülür dudaklarýndan
“Ölme ihtimalim çok fazla…
Ben bir pusula yazdým…
Arkadaþýma ulaþtýrýn…”
Tekrar derin nefes alýp, defalarca yutkunur:
“Ben…Ben köylüm Lapseki’li Ýbrahim Onbaþýndan 1 Mecit borç aldýydým…
Kendisini göremedim
Belki ölürümÖlürsem söyleyin hakkýný helal etsin”
“Sen merak etme evladým” der Komutaný, kanýyla kýrmýzýya boyanmýþ alnýný eliyle okþar

Ve az sonra komutanýnýn kollarýnda þehit olur ve son sözü de
“söyleyin hakkýný helal etsin” olur…
Aradan fazla zaman geçmez
Oraya sürekli yaralýlar getiriliyor
Bunlardan çoðu daha sargý yerine ulaþtýrýlmadan þehit düþüyor
Þehitlerin üzerinden çýkan eþyalar, künyeler komutana ulaþtýrýlýyor Ýþte yine bir künye ve yine bir pusula

Komutan göz yaþlarýný silmeye daha fýrsat bulamamýþtýr
Pusulayý açar, hýçkýrarak okur ve olduðu yere yýðýlýr kalýr
Ellerini yüzüne kapatýr, ne titremesine nede göz yaþlarýna engel olamaz…

PUSULADAKÝ NOT:

“Ben Beybaþ Köyünden arkadaþým Halil’e 1 mecit borç verdiydim Kendisi beni göremediBiraz sonra taarruza kalkacaðýz
Belki ben dönemem Arkadaþýma söyleyin ben hakkýmý helal ettim”
Gönderen: 31.12.2009 - 21:03
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
"SAÐ KOLUMU KAYBETTÝM AMA SOL KOLUM VAR"

Seddülbahir ve Conkbayýr'ýn büyük kahramanlarýndan biride Bombacý Mehmet Çavuþ 'tu.
Bu kahraman Anadolu çocuðu, Ýngilizlerin siperlerimize fýrlattýðý el bombalarýný korkusuzca
hemen yakalar,karþý tarafa fýrlatýr ve zararýný kendilerine dokundururdu.

Ýngilizler bunu anlamýþ olacaklar ki bombalarý bir kaç sayý saydýktan sonra fýrlatarak
Mehmet Çavuþ 'un iadesini önlemeye çalýþmýþlardý.
Ýþte böyle bir bomba Mehmet Çavuþ 'un elinde patlayarak sað elinin bileðinden
kopmasýna sebep olmuþtu.
Bu yiðit delikanlý vazife þuuruyla hastahaneden tabur kumandanýna yazdýðý mektupta þöyle diyordu:

"Sað kolumu kaybettim, zarar yok,sol kolum var.
Onunla da pekala iþ görebilirim.
Beni müteessir eden ve yüne kýtama iltihak edip düþmanla çarpýþmama mani olan þey
yaramýn henüz kapanmamýþ olmasýdýr.

Hastahaneden kurtularak halen harbe iþtirak edemediðim için beni mazur görünüz, affedeniz muhterem kumandaným.."
Gönderen: 01.01.2010 - 09:46
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
"BENÝM GÖZLERÝM GÖRECEÐÝNÝ GÖRDÜ"

O gün Boðaz tabyalarý arasýnda en çok iþ gören ve en çok hasara uðrayan Rumeli Mecidiyesi
Bataryasý oldu. Sabahtan beri muharebenin en þiddetli anlarýnda dahi iki sahil arasýnda gidip gelmekten çekinmemiþ olan Müstahkem Mevki Komutaný Cevat Paþa,
tabyanýn feci durumunu haber aldýðý zaman yine motora atlayýp Çimenlik Ýskelesi'nden
karþý sahile hareket etti. Cephaneliði berhava olan tabyanýn durumu hazindi.
Ýstihkam yýkýntýlarý arasýnda dolaþmakta olduðu sýrada bir aðacýn altýna uzanmýþ olan
bir askerin hali dikkatini çekti ve yanýna gidip ;

" Ne var evlat ?" diye sordu.

Nefer hemen yerinden fýrlayýp esas duruþ vaziyeti aldý.
Çünkü sesi tanýmýþtý. Ama gözleri baþka tarafa bakýyordu.

" Gözlerine bir þey mi oldu oðlum?"

O zaman nefer tok sesiyle " Üzülmeyin efendim" diye cevap verdi. " benim gözlerim göreceðini gördü" ( Evet düþman gemilerine tam isabet kaydedilmiþ ve "Ocean" destroyeri hareket edemez hale getirilmiþti.)

Cevat Paþa sessiz sessiz aðlýyordu.
Gönderen: 01.01.2010 - 09:47
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 883 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58355 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.