stromectol stromectol chloroquine fluvoxamine hydroxychloroquine imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Bitmez Güzelin Vasfı, Ağaçlar Kalem Olsa

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Bitmez Güzelin Vasfı, Ağaçlar Kalem Olsa
Admin

1760 Mesaj -
Bir gün, Fahr-i Kâinat Efendimiz -sallallahü aleyhi ve sellem-in yanýna azýlý müþrik Ebû Cehil çýkagelir. Bir nazarýyla kýþlarý bahar eden, varlýðýyla el-Emîn olan, sohbetiyle güller derilen, susuþuyla ayrý bir asalet sergileyen Ýki Cihan Güneþi -aleyhisselam- Efendimiz, her zamanki nezaketiyle, mütebessim karþýlar bu Peygamber düþmanýný. Ebû Cehil ise her zamanki kabalýðýyladýr.
Ebû Cehil, bu dünyalar güzeline bakýp:
“Ne kadar çirkin bir yüzün var ey Muhammed, Senden hiç hoþlanmýyorum” der.
Seyyidü’l Kevneyn -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz: “Haklýsýn ya Ebu Cehil” buyururlar gül lebi ve gül femiyle.
Derken az sonra sâdýk dost Ebû Bekir sýddîk çýkagelir. O da hayran hayran bakar, güzeller güzelinin dünyalar tatlýsý yüzüne. Mübârek dudaklarýndan þunlar dökülür: “
Ne kadar da güzelsin yâ RasûlAllah, gönüllere ferahlýk veriyorsun. Dünyada senden daha güzelini görmedim.” Bu gerçeði, en yakýn dostundan duyan Ýki Cihan Güneþi -aleyhisselam- Efendimiz, mesrûr bir þekilde : “Haklýsýn yâ Ebû Bekir, doðru söylüyorsun” buyururlar. Buna þahit olan o meclisteki insanlar: “Bu nasýl iþ yâ RasûlAllah, hem Ebû Cehil’e hem Ebû Bekir’e “haklýsýn” buyurdunuz, oysa ki ikisi de birbirinin zýddý þeyler söyledi?” þeklinde soru yöneltince, insanlýðýn baþ tâcý olan Mihenk -aleyhisselam- Efendimiz mükemmel bir cevap verir: “Ben bir aynayým, bana bakan, kendini bende görür.”
Güzel bir ifâdeyle “bitmez güzelin vasfý, aðaçlar kalem olsa..”

Ayna... Anlatýlmak istenen bütün ifadeleri kendinde toplayacak kadar kesin bir ifade. Açýk, net, berrak olan bu kelimeyi seçmesi, muhakkak ki rast gele deðildir. Zâten, cevâmiü’l kelîm olan en güzel lisan sahibi Efendimiz, az kelimeyle çok anlam ifâde etme san’atýnda da, dünyada eþsizdi.

Dünyalar güzeli anlatýlmaya çalýþýlýyorsa, kelimeler kýsýr kalýr, zîrâ “bitmez güzelin vasfý, aðaçlar kalem olsa..”
Ayýn dolunay olduðu bir zamanda, aylara, güneþlere ýþýðýndan bir kývýlcým sunan Güzel’in -aleyhisselam- yüzüne bakan bir sahâbe: “Bir ayýn dolunay haline, bir de Allah Rasûlünün yüzüne baktým. Vallahi Rasûlüllah’ýn -aleyhisselam- yüzü aydan daha parlaktý.”
Ay dahi güneþ dahi
Nurundan Muhammed’in
Cümle felekler dahi
Þavkýndan Muhammed’in
(Yunus Emre)

Seni anlatmak için yâ Muhammed, göklerle yer arasý kadar aðza ihtiyacým var.” Zîrâ: “bitmez güzelin vasfý, aðaçlar kalem olsa..”
“Beni yaþlýlarýnýz yalanladý, gençleriniz tasdik etti” dediði demlerde 10 yaþýnda Ýslam’ý tanýyan Hz. Ali, 18 yaþýnda evlatlýktan reddedilip Allah Rasûlü-Aleyhisselamýn- þefkat kanatlarý altýna giren Mus’ab Bin Umeyr düþer yâdýmýza. Aðaç dallarýnýn çýtýr çýtýr budanýþý gibi sancak taþýyan kollarýný Mûte’de þehid veren cennet kuþu Câfer bin ebî Tâlip’in 22 yaþýnda Peygamber saflarýna katýlýþý iþleniyor hafýzalara. Peki onlarýn damarlarýna zerre zerre sevgi iþleyen kâinatýn sevgilisi –Aleyhisselam- için ne denir?Ümmetine olan düþkünlüðü, kulluktaki eriþilmezliði, her þeyi bizzat kendisine yakýþýr tarzdaki mükemmelliði ile herhalde ancak þu denir:

“Bitmez güzelin vasfý, aðaçlar kalem olsa..”
Kutlu doðumlar, ümmet için gerçek KUTLU DOÐUMLAR ý beraberinde getirsin inþaAllah. Konu O –aleyhisselam- olunca, kelimelerin boðazý düðümleniyor, müthiþ bir çýkmaza giriyor insan. Hz. Aiþe Validemiz, bütün sözleri içinde barýndýran bir kelime sarf ediyor ki, gerisine ihtiyaç yok: “O’nun ahlaký Kur’an idi. O -aleyhisselam- yürüyen bir Kur’an idi. Zîrâ:
“Bitmez güzelin vasfý, aðaçlar kalem olsa..”
Gönderen: 21.12.2009 - 18:16
Bu Mesaji Bildir   SaYaCGIN üyenin diger mesajlarini ara SaYaCGIN üyenin Profiline bak SaYaCGIN üyeye özel mesaj gönder SaYaCGIN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
“Ben bir aynayým, bana bakan, kendini bende görür.”
Bundan güzel cevap olurmu?
Elinize Saglik kardesim
Gönderen: 21.12.2009 - 20:26
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 837 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57698 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.