generique rhinocortfluvoxamine kamagra dexamethasone stromectol super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » İyiliğin peşinden imtihan gelir

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
İyiliğin peşinden imtihan gelir
Admin

1760 Mesaj -
Salih bir zat vardý. Çok cömertti. Elinde avucundakileri muhtaçlara daðýttýðý gibi, yardým isteyen fakirler olursa, onlara belli etmeden, baþkalarýndan kendi adýna borç alýr fakirlere hediye ederdi.

Bu zat bir gün hastalanýr, yataða düþer. Hastalýðý gittikçe artar. Bunu duyan alacaklýlar, onun ölüm döþeðinde olduðunu düþünerek baþucuna dikildiler.

Salih zat bundan son derece utanmýþ, rahatsýz olmuþtu. Asýk yüzlü, sýkýntýlý tiplerle çevrili olmasý onu üzmüþtü. Bir þeyler söylemek istedi ancak, bize para gerek, nasihat deðil, diye susturuldu.

Bu sýrada dýþarýdan helva satan bir çocuðun sesi duyuldu. Salih zat, bir adamýna seslenerek helvalarý satýn alýp ziyaretçilere ikram etmesini istedi. Görevli, çocuðun tepsisindeki bütün helvalarý aldý. Ziyaretçilere ikram etti.

Herkes abus çehrelerle helvalarý yediler. Çocuk gelip helvalarýn parasýný istedi. Salih zat, "Evlat bunlarý bana borç olarak yazar mýsýn?" deyince çocuk tek kelime söylemeden dýþarý çýktý, 50-100 metre ileride bir aðacýn altýna oturup sessizce aðlamaya baþladý.

Tesadüfen oradan geçmekte olan þehrin valisi onu gördü, yanýna gelip baþýný okþadý, niye aðladýðýný sordu. Çocuk olup biteni anlattý, o zata edebimden bir þey diyemedim ama, "Ben bunlarý zaten borç olarak almýþtým, nasýl ödeyeceðim, evime nasýl para götüreceðim?" diye aðlýyorum dedi. Vali, hasta yatan salih zatý yakýndan tanýyordu. Çocuðun parasýný ödedi.

Çocuða içi altýn dolu yedi sekiz kese altýn vererek gidip o salih zata vermesini söyledi. Altýnlar eve gelince alacaklýlarýn neþesi yerine geldi. Herkes alacaðýný tahsil etti. Ancak böyle aniden paranýn gelmesine de bir anlam veremediler. Salih zat þu cevabý verdi: "Ben sýkýntý içindeydim. Siz de sýkýntý içindeydiniz. Buna bir de çocuðun üzüntüsü eklendi. Çocuðun edebi, tek kelime etmeden gitmesi, iþi çözdü. Allahü teâlâ o masumun ihlasý, edebi hürmetine sýkýntýlarý giderdi. Ýmtihaný kazanan o masum oldu.

Alacaklýlar utanýp paralarý tekrar vermek istediler. Ancak kabul etmedi. "Ýnsan bir iyilik yaptýðýnda samimiyetinin belli olmasý için peþ peþe imtihanlardan geçirilir. Hatta iyilik yaptýklarýndan küfraný nimet görür. Eðer sabrederse iyiliðinin karþýlýðýný kat kat alýr. Sizler bir iyilik yaptýnýz. Ama sabredemediniz. Eþyanýn hakikati görüldükten sonra piþman oldunuz.

Gönderen: 15.12.2009 - 16:10
Bu Mesaji Bildir   SaYaCGIN üyenin diger mesajlarini ara SaYaCGIN üyenin Profiline bak SaYaCGIN üyeye özel mesaj gönder SaYaCGIN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Bu hikayeyi Daha önce okumuþtum Anlamlý bir konu.
Te$ekkürler Kardeþim.
Gönderen: 15.12.2009 - 22:29
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dai su an offline Dai  
922 Mesaj -
paylasim icin
Te$ekkürler
Gönderen: 17.12.2009 - 07:22
Bu Mesaji Bildir   Dai üyenin diger mesajlarini ara Dai üyenin Profiline bak Dai üyeye özel mesaj gönder Dai üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
calikususen su an offline calikususen  
ibret olarak yeter
36 Mesaj -
niyetin halis olmasýnýn öneminide cok güzel vurguluyor
Gönderen: 22.12.2009 - 02:41
Bu Mesaji Bildir   calikususen üyenin diger mesajlarini ara calikususen üyenin Profiline bak calikususen üyeye özel mesaj gönder calikususen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 874 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57844 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.