generique luvox generique colchicine stromectol stromectol ivermectin 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Mason Olmayan Tek Ülke ?

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Mason Olmayan Tek Ülke ?
Moderator

4254 Mesaj -
Mason Olmayan Tek Ülke ?
Masonlarýn 100. yýl programýna katýlýp izlenimlerini yazan deprem uzmaný Prof. Dr. Ahmet Ercan’ýn bir masonla konuþtuklarý tartýþma baþlatacak türden.... Bu konuþmalar içinde dünyada Mason olmayan tek ülkenin Ýran olduðunu öðreniyoruz. Çünkü Ayetullah hepsini asmýþ!
MASON LOCASI TÜRKÝYE'DE 100 YIL ÖNCE KURULDU
Yýl, 1908… Aylardan aðustos... Ýkinci Meþrutiyet ilan edileli bir ay olmuþ. Beyoðlu’ndaki Tokatlýyan Oteli salonlarýnda toplanan Ýstanbul ve Rumeli localarýnýn Türk ve yabancý katýlýmcýlarý, yeniden bir millî masonluk teþkilatý oluþturmak için bir aradalar. Ýtalya, Fransa, Mýsýr ve Belçika yüksek þûralarý, onlara rehberlik etmeye dünden hazýr olduklarýný belirttiler. Ayný yýl Belçika’da düzenlenen Yüksek Þûralar Toplantýsý’nda bizzat Belçika Yüksek Þûrasý’nýn teklifi ile Türkiye’de yeniden bir yüksek þûra kurulmasý kararý verildi. Bu vazife de Mýsýr Yüksek Þûrasý’na tevdi edildi.
Bu emeller üzerine 3 Mart 1909’da yapýlan toplantýda Türkiye Yüksek Þûrasý hayata geçirildi. Ýttihatçýlardan Talat Paþa da burada görevliydi. Türkiye Büyük Locasý ise 13 Temmuz 1909’da kuruldu. Yani 1909 senesi, Ýstanbul’daki masonlar için oldukça hareketli bir seneydi. 100 yýl önce böyle baþlamýþtý masonlarýn Türkiye’deki macerasý.
MASONLARLA YARIM GÜN
2009 yýlýnda, büyük üstatlýðýný Salih Evcilerli’nin yaptýðý Hür ve Kabul Edilmiþ Masonlar Büyük Locasý bir dizi etkinlik düzenledi. PTT’nin özel pul baskýlý kart hazýrlayarak katýldýðý 100. yýldönümünün ilk etkinliði temmuz ayýndaydý ve ENKA Eþref Denizhan Açýkhava Tiyatrosu’nda bir konserle bir araya geldi mason biraderler. 25 Eylül’de, bu sefer Hilton Oteli’nde, 450 kadar mason ile eþleri ve 400’ü aþan sayýda da yabancý konuðun katýldýðý bir program düzenlendi. Hem de harem selamlýk. Ardýndan da Four Seasons’da akþam yemeði yendi. Bunlarý masonlarýn kendi açýklamalarýndan deðil, baþka kaynaklardan öðreniyorduk. Mesela, mason olmamasýna raðmen bu toplantýlara katýlan deprem uzmaný Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan… Ercan, kendi adýný taþýyan internet sitesinde ‘Masonlarla yarým gün’ baþlýðý altýnda, 100. yýl toplantýsýndaki izlenimlerini kaleme almýþtý. Ercan’ýn yazýsý çok enteresan bir diyalogla sona eriyordu. Okuyoruz: “Yanýmdaki bey, üst kuþak bir mason olan, Ýzmir’den sayýn bir katýlýmcý. Onunla söyleþiyi kaynattýk. Çok içten bir masondu. Oradaki herkes mason üstadý muhterem iken benim çaðrýlý olmamý bir süre algýlayamadý. Türkiye’de olan 215 gözün (locanýn) baþkanlarý birkaç özrü olan dýþýnda tümü oradaydý. Katýlýmcý bey bana masonluk üzerine edinmek istediðim bilgileri yetkin bir aðýzla bir bir anlattý.”
YERYÜZÜNDEKÝ MASONLAR BÝRBÝRÝYLE ÝLÝÞKÝ ÝÇÝNDE
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ýn yazýsýnýn en ilginç bölümü, Ýzmirli mason iþ adamý ile aralarýnda geçen þu diyalog:
“Yeryüzünde tüm masonlar birbirleriyle dayanýþma içindedirler.”
Ahmet Ercan: “Örnek?”
“Ýran’da Ayetullahlar, Þah döneminde mason olanlarý astýlar. Bunun hesabýný er ya da geç verecekler.”
Ercan: “Þaka mý bu?”
“Yok gerçekçiyim. Tüm Amerikan baþkanlarý masondur. Türk büyükleri de öyle... Tüm masonlar bu öcü beklerler.”
Ercan: “Bak sen!”
ÜSTADIN ÝSTEKLERÝ EMÝRDÝR
“Bir üstadý muhteremin isteklerini, bulunduðu gözün üyeleri kesin yerine getirir. Bu sözler bir buyruktur.”
Ercan: “Ne, her þey mi?”
“Töreye aykýrý olan iþler dýþýnda her þey.”
Ercan: “Yönetim içinde de mason var mý?”
“Çok… Hem de en üst düzeylerde. Kaldý ki masonlarla çok iyi geçinir. Bunun nedenlerini de iyi bilir. O nedenle bize dokunmaz. Ancak bizim kimliklerimiz devletin elinde vardýr. Bu bilgileri ellerinde tutarlar.”
Ercan: “Bu gizem niye?”
“Bunu yanýtlamak güç. Býrakýn o bizde kalsýn.”
ÇOÐUNU KAMUOYU TANIYOR
Yazý, kendi adýna açýlmýþ web sayfasýnda idi ama yine de herhangi bir internet kazasýna maruz kalmamak için önce yazýnýn Ahmet Ercan’a ait olup olmadýðýný öðrenmemiz gerekiyordu. Kendisine ulaþtýðýmýzda Ercan, konsolos olan eþini temsilen davet edilip katýldýðý toplantýdan kiþisel izlenimlerini kaleme aldýðýný, yazýnýn kendisine ait olduðunu söyledi. O toplantýda kendisini gören mason arkadaþlarýnýn þaþýrdýðýný ifade eden Ercan, ayný masayý paylaþtýðý masonun söylediklerini yorum katmadan aktardýðýný iddia etti. Prof. Dr. Ercan, Kavalalý Mehmet Ali Paþa’nýn soyundan. Deprem uzmaný Ercan, Mehmet Ali Paþa’nýn çocuk veya torunlarýndan birinin de locaya kayýtlý bulunmasý ve ayrýca ailesinin de masonlarýn çokça bulunduðu Selanik’ten göçmen gelmesinden mülhem, kendisinin de mason bir aileden geldiðinin düþünüldüðünü tahmin ediyor. Pek çok kez masonluða davet edilen Ercan, 100. yýl toplantýsýna katýlanlarýn gerek iliþkilerinden, gerek kendisine anlatýlanlardan çok etkilenmiþ. O yüzden de bu hislerini yazýya döküp halkla paylaþmak istemiþ:
-100. yýl toplantýsýna katýlanlar arasýnda sizi þaþýrtan kimseler var mýydý?
“Onu söylemeyeyim. Çok, ne insanlar var yani. Birçoðunu da kamuoyu tanýyor.”
-Meslek grubu olarak tasnif yapsak ne söyleyebilirsiniz?
“Bizim (Ýstanbul) Teknik Üniversite’den dahi öðretim üyeleri vardý. Yani toplumun böyle kaymak tabakasý, seçkin insanlar. Televizyonlardan vardý. Þimdi burada bazý þeyleri açýklarsam birçok þeyi karýþtýrmýþ olurum.”
KONUÞAN MASON YALANLADI
Ýsmi bizde mahfuz Ýzmir doðumlu mason iþ adamý ise Prof. Dr. Ahmet Ercan’la yemekte yarým saat kadar sohbet ettiðini doðruluyor; fakat yazýlanlarýn pek çoðunun doðru olmadýðýný söylüyor. Masonluðunu saklamadýðýný, üyeliðinin eski olduðunu belirten iþ adamý, masonluðun kesinlikle politika ile ilgilenmediðini iddia ettikten sonra þunlarý anlatýyor bize: “Ýran’da Ayetullahlar, Þah döneminde mason olanlarý astýlar. Bunun hesabýný er ya da geç verecekler. Ben böyle bir þey söylemedim. Ýran’da masonlar Ayetullah döneminde asýldý, dedim. Yani bana þöyle soru sordu. Dünyada mason olmayan ülkeler var mý? Var dedim, Ýran. Niye? Þah’tan sonra tamamý asýldý ve kalaný da yurt dýþýna kaçtý, dedim. ‘Tüm Amerikan baþkanlarý masondur. Türk büyükleri de öyle. Tüm masonlar bu öcü beklerler.’ Hayýr, böyle bir laf da etmedim. Amerikan baþkanlarýnýn bir kýsmý masondur dedim. Bunu söyledim. Ama bu þekilde bir cümle ile çerçevelemedim iþi. ‘Yönetim içinde mason var mý?’ Evet, vardýr. Bu lafý söylemiþimdir. Sonra ‘Tüm masonlar dayanýþma içindedir.’ Doðrudur. Herhangi bir þekilde söylemedim. Lafýn arasýnda geçmiþ olabilir.”
ÝÞTE MASONLUK YEMÝNÝ
Masonlar, kendilerinin yanlýþ bilindiðini ýsrarla vurgular hep. Büyük Üstat Evcilerli de Loca’nýn internet sitesinde bu durumu þöyle ifade ediyor: “Dünyada Hür Masonluk kadar eski ve önemli olup da tam ve doðru anlaþýlamamýþ baþka bir kurum yoktur. Bu, yalnýz ülkemizde deðil, dünyada da öyledir.” Türk halký ve dünya milletlerinin masonlarý ‘tam ve doðru’ anlamamasýnda, haklýlýk payý var mýdýr acaba? Þimdi aktaracaðýmýz bir yemin metni bu kuþkuyu doðrulayacak nitelikte. Çünkü yýllardýr masonlar konusunda araþtýrmalar yapýp kitaplar yazanlar dahi böyle bir yemini duymadýklarýný söylüyor. Demek ki masonlarýn bir kamuoyuna deklare ettikleri yemin metni bir de kendi içlerinde baðlý kaldýklarý ayrý bir metin söz konusu.
Ýþte virgülüne dokunmadan o yemin:
“Biz aþaðýda isimleri yazýlý þovalyeler, serbest irademizle ve tam arzumuz ile kainatýn ulu mimarý ve kralý balta þovalyelerinin Lübnan Prenslerinin Kolej huzurunda vaad ve taahhüd ederiz ki bu derecenin sýrlarýný bu derecenin altýndaki dereceler masonlarýna bildirmeyeceðiz ve vaad ve taahhüd ederiz ki bütün kuvvetlerimizle çalýþan sýnýfýn kardeþlerini yükseltmeye, onlarýn hayat þartlarýný i’la etmeye ve çocuklarýný terbiye ve talimin iyiliklerinden faydalanmaya çalýþacaðýz, sa’yi tebcil ederek, faziletli ve zeki iþçiyi kendimizle kanunda müsavi (eþit) sayacaðýz.”
Yeminin burasý ilginç:
“Bu vaad ve taahhüdlerimizi tutmadýðýmýz takdirde buzlu Lübnan daðlarýnda, karlar içerisinde, sefilane ölmeye razýyýz. Ýþbu taahhüdnameyi istiklal reokajýnýn 26 Nisan 1960 tarihli celsesinde imza eyledik. Ertuðrul Kemal Eyüpoðlu, Ali Fuat Berkman, Abdullah Atasaðun, Þükrü Ýmre, Ali Rýza Tezel, Abdi Alkan, Mümtaz Rek, Kazým Ýsmail Gürkan, Ali Ratýp Dinçer, Reþit Güvengil, Nami Serdaroðlu.” Belge, ‘mason yemini’ üst baþlýðý ile 4 Mayýs 1960 tarihinde, yani 27 Mayýs Darbesi’nden 3 hafta kadar önce “Ýstiklal areopajýnýn (masonlukta 19 ile 30. arasýndaki felsefi localara verilen ad. C.K.) 26 Nisan 1960 tarihine rastlayan Salý günü saat 18’de in’ikad eden celsesinde ekli yemin varakasýnda isimleri yazýlý Kralî Balta Þovalyelerinin 18 dereceden 22. dereceye terfi merasimlerinin yapýlmýþ olduðu kardeþ sevgi ve saygýlarýmýzla arz olunur.” ön yazýsý ile büyükelçi Coþkun Kýrca’nýn babasý, Loca’da Amir Hakim olan Mehmet Ali Haþmet Kýrca, Celal Öget ve Suat Arpat tarafýndan Türk Yüksek Þûra Riyaseti’ne sunulmuþ. Belge, ilgili toplantýda bulunan idarecileri ile aralarýnda o zamanlar daha Devlet Su Ýþleri Genel Müdürü olan Süleyman Demirel’in de bulunduðu uzun bir mason üye listesini de kapsýyor. Masonlar ve masonluk üzerine uzun yýllar çalýþmalar yapmýþ gazeteci-tarihçi Orhan Koloðlu ile araþtýrmacý Süleyman Yeþilyurt’a da sorduðumuzda, böyle bir yemin duymadýklarý cevabýný alýyoruz. Biraz daha araþtýrýnca, masonlukta 33. dereceye kadar yükseltilirken her bir derecede farklý bir baðlýlýk yemini edildiði anlaþýlýyor. Burada da belirtildiði gibi 18. dereceden 22. dereceye intisab ettirilenler Kralî Balta veya Lübnan Prensi adýna yemine tabi tutuluyor. Metinde geçen Lübnan Prenslerinin Kolej huzuru tabiri de 22. derecedeki mason mabedinin adý oluyor. Askerlerin üyeliðinin yasak olmasýna raðmen bu cenahtan pek çok mensubu bulunan masonluk, kamuoyuna açýlmaya bir türlü karar veremediði sürece, Büyük Üstat Salih Evcilerli gibi bundan sonraki üstadlarýn da ‘yanlýþ anlaþýlýyoruz’ yakýnmalarý Türkiye’de ve dünyada bitmeyecek galiba. Tarihçi-gazeteci Orhan Koloðlu: Masonlar, sömürgeci mantýkla gelir ülkeye Masonlar on yýl önceki 90. yýl kutlamalarýný yaparken beni 15-20 defa konferanslara çaðýrdýlar. O zaman sadece Abdülhamit ve Masonlar kitabým çýkmýþtý. Cumhuriyet Dönemi Masonlar kitabý çýkýnca, orada tabii bu iç dedikodular falan da var bir haylice. Bu iç kavgalar da baþlayýnca içe kapandýlar, benimle de iliþkiyi kestiler. Beni masonluðu aramaya sevk eden olay, 1890’lý yýllardaki Osmanlý basýnýný tararken gördüðüm haberler oldu. Müthiþ þaþýrdým hatta. Küçük küçük haberler. Mesela diyor ki ‘Dün Pera, Beyoðlu’ndaki bilmem ne mason locasýnda tören yapýldý, tören Hamidiye Marþý ile açýldý. Sultanýn baþyaveri geldi, 100-150 altýn da baðýþta bulundu.’ Buna þaþýrdým. Abdülhamit gibi adam… Hamidiye Marþý ile balo açýlýr mý? Üstüne de para veriyor. Araþtýrdýðým zaman anladým ki adamlarý satýn alýyor. Diyor ki ‘politika yapmayýn, istediðiniz kadar balo yapýn, benim marþýmý söyleyin. Hiç umurumda deðil.’ Bu, müthiþ bir politika. Ve hakikaten etkiliyor da masonlarý. Ama Ýttihatçýlarýn mason locasýndan yararlanmalarýndaki asýl sebep de bu. Mason localarý tehlikeli deðildir dediðin zaman Ýttihatçýlar gitmiþler Makedonya’da bir tek locayý ele geçirmiþler, Makedonya Risorta’yý. Ama bir tek loca. Yani Ýttihatçýlarýn on tane locasý yok. Ondan sonra da asýl masonlar, Ýttihatçýlar toplantý yapmaya baþlayýnca ayrýlýp baþka loca kuruyorlar. Ýttihatçýlar mason yemini etmez. Onlar tabanca üzerine yemin ederler, apayrý bir hikâyedir. Ýttihatçýlar locayý Abdülhamit polisinin kontrolünden kurtulmak için kullanýyorlar. Dikkat edin localarda Ýttihat Terakki hâkim, masonluk Ýttihat Terakki’ye hâkim deðil. Yani Abdülhamit de masonlarý kullanmýþtýr. Ýngilizlerin, 1919’da Ýstanbul’a hâkim olduklarýnda ilk yaptýklarý iþ mason locasýný tamamen Ýttihatçýlardan temizlemek olur. Kendilerine baðlý hâle getirirler. Çok ayrý politik oyun var orada. Mason locasýnýn baþýna eski Ýttihatçý Rýza Tevfik’i getiriyorlar. Rýza Tevfik, Talat ve Enver’le kavga etmiþ, Ýttihat Terakki’den uzaklaþmýþ ama baþlangýçta Ýttihatçý. Mason locasýnýn baþýna getirip Doðu Locasý’ndaki bütün ittihatçýlarý tasfiye et diyorlar ona. Ýngiliz politika oynuyor. Atatürk’ün 1935’te onlarý kapatmasý da bu. Orada belirgin bir belge bulamadým ama Atatürk, Þükrü Kaya’ya, Loca’nýn baþkanýna kapattýrýyor. Demek ki bir þey hissettik ki. (Adnan) Menderes masonlukla oynamýþtýr. Menderes nasýl oynadý? Destek almaya çalýþýyor. Bu tabii sadece içeriye yönelik deðil, dýþarýya da yönelik.
Bugün ise þu var. Kendi içlerindeki hýrlaþmalara baktýðýn zaman pek fazla güçlü olduklarýný zannetmiyorum. Avantacýlýktan mahkemelik oldular. Özgürlüklerin elde edilmediði zamanlarda Batý’da etkindiler. Bize, yani Ýslam dünyasýna, yani geliþen toplumlara hakikaten sömürgeci bir mantýkla gelirler.
(Cemal Kalyoncu-Aksiyon)
Gönderen: 25.11.2009 - 23:35
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Masonlarda Türk bayraðý tartýþmasý
Türk masonlarý localarýnýn giriþine bayraðý asmanýn `evrensel masonik deðerlere uygunluðunu tartýþýyor.Türk masonlarý localarýnýn giriþine bayraðý asmanýn `evrensel masonik deðerlere uygunluðunu tartýþýyor. MASONLAR localarýnda asýlý olan Türk bayraklarýnýn `masonluðun evrensellik ilkesi` ile baðdaþýp baðdaþmadýðýný tartýþmaya açtý. Bazý masonlar, localara Türk bayraðý asýlmasýnýn `evrensel masonik deðerlerle çeliþtiði`, dünyadaki mason localarýnýn hiç birisinde o ülkenin ulusal bayraðýnýn bulunmadýðý belirtilerek, Türk localarýnýn, baðlý olduklarý merkez localardan (Ritin) sürekli uyarý aldýklarý bildirdi. Hür ve Kabul Edilmiþ Masonlar Büyük Locasý, Özgür Masonlar Büyük Locasý ve Türkiye Büyük Locasý bu konuda ortak bir karar almak için bir araya geldi. Localarýn`Üstad-ý Azamlarý`nýn belirli bir uzlaþma zemini aradýklarý ve alýnacak ortak karara kesin olarak uyulmasý gerektiði üzerinde birleþildiði kaydedildi. Bayrak tartýþmasý, Hür ve Kabul Edilmiþ Masonlar Büyük Locasý tarafýndan çýkartýlan Mimar Sinan dergisinde de konu edildi. Dergide bu konuda bir de forum açýldý. Loca yetkililerinin, masonlarýn forumda dile getirdikleri sorulara cevabý ise dikkat çekici. Yetkili, Türk bayraðýnýn localarda olmamasý gerektiðini savunanlara, `Her ülkenin kendine özgü olan kültürel ya da yöresel kurallar ve geleneklerine saygý duyularak bunlara olabildiðince uyum saðlanýr, böylece daha az dikkat çekilir` cevabýný veriyor. HASAN ÖYMEZ
Gönderen: 25.11.2009 - 23:35
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 578 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57163 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.