kamagra kaletra stromectol hydroxychloroquine ivermektin naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » LÖSEV ’in Kurban Afişine Diyanetten Tepki..

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
LÖSEV ’in Kurban Afişine Diyanetten Tepki..
Moderator

4254 Mesaj -
LÖSEV ’in Kurban Afiþine Diyanetten Tepki..
Konu hakkýnda görüþleri alýnan ilahiyatçýlar, kesimsiz kurban’ýn ‘kurban ibadeti’ yerine geçmeyeceðini vurguluyor. Kurban ibadetinin kabulü için hayvanýn kesilip, kanýnýn akýtýlmasýnýn þart olduðuna vurgu yapan ilahiyatçýlar, sadaka ile kurbanýn karýþtýrýlmamasýný istedi.

Sakarya Üniversitesi Ýlahiyat Fakültesi Ýslam Hukuku (Fýkýh) Anabilim Dalý Baþkaný Prof. Dr. Faruk Beþer, kurbanýn baþlý baþýna bir ibadet olduðuna dikkat çekerek, “Kurban kesilmeden olmaz. Ýþin özü budur zaten. Din dediðimiz þey, istendiði gibi zamana ve zemine göre manipüle edilecek, uyulmayacak, deðiþtirilecek þeyler deðildir. Ýbadetler, özü itibarýyla dinin sabiteleridir, onlarýn üzerinde deðiþiklik yapýlamaz. Ýslam’da farklý yardýmlaþma þekilleri vardýr. Sadaka vardýr, infak vardýr, zekât vardýr. Her biri farklý alana hizmet eder. Ancak Kurban baþlý baþýna bir ibadettir. O kesilmeden yapýlamaz.” diye konuþtu.

“VATANDAÞ DÝKKATLÝ OLSUN”

Diyanet ‘Alo Fetva’ hattý ise bu tür kampanya düzenleyenlerin ciddi kurumlar olmadýðý belirterek, “Vatandaþý yanýltýyorlar, vatandaþýn dikkatli olmasý gerekir. Ýbadet algýsý oluþturmaya çalýþýyorlar. “Kesimsiz kurban ile vatandaþýn kurban ibadeti sorumluluðu üzerinden kalkamaz.” uyarýsýnda bulunuyor.

“BAÐIÞ ÝBADET HÜKMÜNE GEÇMEZ”

Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý ise internet sitesinde vekâlet yolu ile kurban kesimi hakkýnda geniþ bilgiler veriyor. Açýklamada, kurban kesmek yerine bedelinin muhtaç kiþilere ya da ilgili kurumlara verilmesi ile ‘ibadetin yerine getirilmeyeceði’ vurgulanýyor.

Kurbanda asýl olanýn, kiþinin bu ibadeti ALLAH rýzasý için yerine getirmesi olduðu, bu bakýmdan vekâletle de olsa, kurban kesme uygulamasýnýn amacýndan uzaklaþtýrýlarak ‘yardým kampanyasý’ þekline dönüþtürülmesinin uygun olmayacaðý belirtiliyor..
ALINTI

Kurban kesme LÖSEV'e yardým et.
Adamlar iþi iyice abarttýlar.Bu kadarýnada pes artýk. Sayýn lösevciler biz kurbaný ALLAH için kesiyoruz, bu bizim için bir ibadettir. ALLAH, kuran, ibadet gibi kavramlarý önemsemiyorsunuz bari müslüman halkýn inancýna saygýlý olun gidin baþka yere tezgah açýn.
ALINTI
Gönderen: 25.11.2009 - 23:33
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Konu icon    Kurban!!!
Moderator

4254 Mesaj -

Kurban
A.Dilipak
Teþekkürler Mehmetçik Vakfý.. Teþekkürler THK.. Ve tabii teþekkürler LÖSEV.. Teþekkürler DÝB..
Öncelikle Müslüman kardeþlerimizin, “yaþayan Ýsmailler”in ve “Ýsmail’in annesi Hacer’in kýzlarý”nýn Kurban bayramlarýný tebrik ediyorum.. “Millet-i Ýbrahim”in bayramý mübarek olsun!
Ben bu günlerde, inþALLAH Yemen’de, eski adý ile Hadramud’da olacaðým.. Hani þu adýna türküler yaktýðýmýz yemen! ÝHH ile birlikte kurban kampanyasý için gidiyoruz.. Ekipte Ömer Korkmaz, Mehmet Kaya, Taylan Çetin de var.. Kim bilir, belki de sizin kurbanlarýnýzý da biz keseceðiz..
Yazýnýn giriþindeki teþekkür biraz kafa karýþtýrýcý olabilir. Onun için hemen açýklayayým.. Mehmetçik Vakfý ve LÖSEV bu sene, adeta “Kurban kesme, baðýþta bulun” gibi bir kampanya baþlattý. “Kurban baðýþýmla lösemili çocuklarýn parasýz tedavilerine, eðitimlerine ve sosyal ihtiyaçlarýna destek olmak istiyorum” gibi bir anonsla kurban parasý toplayýp, bunu kendi projelerinde kullanmayý hedefliyor..
Kurban kampanyasýnýn ilk tercihi bu. Ýkinci tercih, “Ýslâmi usule göre kesim.”
Bu tür tartýþmalar can sýkýcý da olsa belli kesimlerde olumlu ve verimli tartýþmalara sebeb oluyor.. Bana göre son derece önemli..
Piyasada öyle kurban kampanyalarýna þahid oluyoruz ki, “eve teslim paketlenmiþ et” hizmeti verenler bile var. Eðer mesele sadece et daðýtmaksa, Avustralya’dan kuzu eti ithal edelim, yoksullara daðýtalým. Bir kuzu kaç kilo ise o kadar et daðýtýlsýn, olsun bitsin bu iþ.. Ýyi, eðer bütün mesele et yemekse, buyursun yesinler.. Ya da sadaka vermekse, hayýr yapmaksa onu da dileyen dilediði zaman ve dilediði þekilde yapar.. Et yemek yasak da deðil, günah da deðil. Ama o ne kadar kurbandýr o ayrý bir þey. Kurbanýn zamaný ve þekli var... Kurban insaný ALLAH’a yaklaþtýran bir eylemdir.. Ötekisi Kurban bayramý deðil, et bayramý, köfte bayramý, kuzu bayramý, ne derseniz deyin..
TSK MEHMETÇÝK VAKFI’nýn kurban kampanyasýnda da ayný durum sözkonusu. Online Kurban Baðýþ Formu’na baktýðýnýzda, “Kurban kesimli”, “Kurban Kesimsiz” diye iki tercih var. “Kurban kesimsiz kurban!” Harika bir keþif.. Halksýz demokrasi, Ali’siz Alevilik, ALLAH’sýz Ýslâm (haþa) gibi bir þey bu..
Birileri Ýslâm’la mý, Müslümanlarla mý dalga geçiyor bilmiyorum.. Ama yine de böyle bir kampanya düzenledikleri ve bu konuyu gündemde tuttuklarý için kendilerine teþekkür ediyorum. Týpký, Dersim konusunda Onur Öymen’e, bu konunun yeniden tartýþýlmasýna fýrsat verdikleri için teþekkür ettiðimiz gibi..
Aslýnda bu bana göre, tüketici haklarý açýsýndan tam bir aldatma, kandýrma, suç. Ýslâm’a ve Müslümanlara saygýsýzlýk.. Bilmeden bu oyuna gelenler, durumun farkýna vardýktan sonra bu kiþi ya da kurumlar hakkýnda tazminat davasý açabilirler. Suç duyurusunda bulunabilirler.. Ýl ve ilçe Tüketici ve Ýnsan Haklarý kurullarýna gidebilirler... Paralarýný geri isteyebilirler.. Bu yanlýþa düþenler varsa, þimdiden avukatlarý ile görüþebilirler.. Diyanet’e, bu yanlýþa dikkat çekip, kesimsiz kurban olmayacaðýný açýkladýðý için teþekkür ediyorum.. Türk Hava Kurumu da bu sene, güzel bir açýklama yaptý ve insanlarýn kurban derisi baðýþlama konusundaki tercihlerine saygý duyduðunu açýkladý. Öte yandan, teknik olarak usulüne uygun bir kampanya düzenlediði için yöneticilerine teþekkür ediyorum..
Y.N., Z.B. gibi birtakým “Ýlahiyatçýlar”ýn fetvalarýnýn da LÖSEV ve Mehmetçik Vakfý’ný kurtaracaðýný sanmýyorum. ZB’ye kalsa, balýktan da kurban olur. Soya etinden de. Kan yerine sulandýrýlmýþ salça da, görsel efekt olarak yüklenebilir. Hatta “Mee” sesi bile ses efekti olarak kullanýlabilir. Digital kurban daha bir çaðdaþ olur hem... Hatta sanal kurban bile icad eder ona kalsa..
“Çaðdaþ Kurban” deyince, iyi ki, ADD’ciler ve ÇYDD kurban kampanyasý düzenlemiyor. Hani bir onlar eksik.. Ergenekoncular kurban þenliðini Koç Müzesi için planlamýþlar ama, deþifre oldu..
Ýþin ilginç yaný, Kurban Bayramý bu sene de Hac mevsimine denk geldi (?!).. Hacca giden kardeþlerimin de Haclarýný tebrik ediyorum. Kabul olan ibadetlerden sayýlsýn inþALLAH..
Þaka bir yana, ben Kurban Bayramýnýzý þimdiden tekrar tebrik ediyorum.. Bu günler okuma ve tefekkür, Müslümanlarýn vahdeti açýsýndan vesile olsun inþALLAH..
Kulaktan dolma bilgilerle din olmaz.. Birilerinin böylesine ucuz sahteciliklerle toplumu kandýrabileceðini hesab etmiþ olmasý bile bizim açýmýzdan üzerinde düþünmemiz gereken bir hadisedir.. Zorunlu din derslerinde anlatýlan Ýslâm’ýn pratik hayattaki karþýlýðý bu.. Sonuçta aklýmýz kadar iman ediyor ve amel iþliyoruz. Dinimiz, aklýmýzdan daha fazla deðildir..
Fikrin suç, kitabýn suç aleti, düþünen adamýn potansiyel suçlu muamelesi gördüðü bir ülkede yaþýyoruz sonuçta..
Sonuçta herkes yaptýklarý ile ya kendi cennetlerine sýrtlarýnda tuðla, ya da kendi cehennemlerine sýrtlarýnda odun taþýyorlar..
Selam ve dua ile..

Gönderen: 27.11.2009 - 11:33
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 684 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ilkser (43), gorkem yildiz (37), akky (39), HAKAN KÜCÜK (51), feride orhan (56), ME10 (47), MDMETIN (39), deniz-19 (37), avni kamzeli (43), asteroit (49), erdem (), Webcam_M (54), sel14tr (44), icalim (53), ilyas.fr (46), maneviyat (46), Ý.TEKGÜL (55), vgozukara (42), EMRULLAH (39), artvinli (59), emineyzc (48), looder (56), Cheetah (34), Keje (43), sahmeran28 (50), meto54 (63), selmani fahrisi (40), alonewolf (47), ibocan2 (42), chocuq87_54 (37), KaRaGoZLuM (41)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61254 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.