generique rhinocortivermectin generique stromectol generique rhinocortivermectine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Medîneli ilk Müslümanlardan: ABDULLAH BİN ATİK

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Medîneli ilk Müslümanlardan: ABDULLAH BİN ATİK
Moderator

4254 Mesaj -
Medîneli ilk Müslümanlardan: ABDULLAH BÝN ATÝK

Medîne'de, hicretten önce Hz. Es'ad bin Zürâre'nin ve Peygamberimiz tarafindan oraya Kur'ân-ý kerîmi ve Ýslâmiyeti öðretmek için gönderilen Hz. Mus'ab bin Umeyr'in teblið hizmetleri sebebiyle birçok kimse îmân etmiþti. Daha Peygamberimizin hicreti gerçekleþmeden Müslüman olmakla sereflenenlerden biri de Hz. Abdullah bin Atîk idi.Hz. Abdullah bin Atîk, Bedir ve Uhud harplerinde, Resûlullahýn yanýndabirçok hizmetlerde bulunmuþtur. 627 yýlýnda Medîne'nin savunulmasý için yapýlan Hendek harbine de katýlmýþtýr.

Her hususta yardýmcý oldular

Mekke'de müþriklerin zulmünden kurtulmak için Peygamberimiz ve Müslümanlar Medîne'ye hicret etmiþlerdi. Burada yaþayan Evs ve Hazrec kabîlelerinin tamamý Ýslâmiyeti kabûl etmiþler, Resûlullaha her hususta yardýmcý olmuþlardý.Öteden beri bunlara düþman olan Yahûdilerin kini, Ýslâm düþmanlýðý ile birleþmiþti. Resûlullah efendimize düþmanlýkta çok ileri gidenlerden biri de, Hayber Yahûdilerinin reisi olan Ebû Râfi Selâm bin Ebû Hukayk idi.Hayber Yahûdilerinin reisi olan Ebû Râfi, azýlý Ýslâm düþmaný birisi idi. Sýk sýk Resûlullahý rahatsýz ettiði gibi, Eshâbýný da rahat býrakmýyor, fýrsat buldukça onlara eziyet ediyordu. Müslüman olmayanlarý, Ýslâma karþý düþmanlýkta bir araya topluyor, devamlý onlarý kýþkýrtýyordu.Zengin olduðu için, Resûlullahýn düþmanlarýna dünyalýk yardýmda yapýyordu.Eshâb-i kirâm, kendilerine yapýlan sýkýntýya katlanýyor, fakat Resûlullaha verilen rahatsýzlýða bir türlü râzý olamýyorlardý. Bunun için kendi aralarýnda toplanýp, bunun bir çâresini aradýlar. Sonunda

Ebû Râfi'yi öldürmeye karar verdiler. Beþ kiþi bu iþ için izin almak üzere Resûlullaha gittiler.Peygamber efendimiz izin vererek, baþlarýna Hz. Abdullah bin Atîk'i emîr tâyin etti. Sâdece Ebû Râfi'nin öldürülmesini, kadýnlara, çocuklara dokunulmamasýný emretti.Ebû Râfi'nin kendisine âit muhkem bir kalesi vardý. Buradandýþarý çýkmazdý.Kaleye yaklaþtýklarýnda, Hz. Abdullah arkadaþlarýna dedi ki:- Siz burada kalýn, kaleye yaklaþmayýn! Ben kalede kalan birisiymiþ gibi, içeri girmeye çalýþayým.

Herkes içeri girsin!

Kale kapýsýna iyice yaklaþtýðýnda, kapýlar kapanmak üzere idi. Kapýnýn yakýnýndakilerin arasýna girip, onlardan biri gibi birþeylerle oyalanmaya baþladý. O sýrada, kapýcý seslendi:- Herkes içeri girsin, kapýlarý kapatýyorum, sonra dýþarýda kalýrsýnýz!

Bu fýrsatý iyi deðerlendiren Hz. Abdullah, hemen içeri girdi. Bundan sonrasýný kendisi þöyle anlatýr:Ýçeri girince, ahýra girip saklandým. Saklandýðým yerden kapýcýyý tâkip ettim. Kapýyý kilitledi, anahtarlarý direðe asýp gitti. Anahtarlarý alýp, her tarafý dolaþtým. Baktým en üst katta, Ebû Râfi arkadaþlarý ile sohbet ediyordu.Ebû Râfi'nin, sohbet ettiði yerden ayrýlmasýný bekledim. Sohbet daðýlýp yattýktan sonra, harekete geçtim. Birçok kapýdan geçtim. Her kapýyý açtýkça, kapýyý iç tarafýndan sürgülüyordum. Bunu, eðer Ebû Râfi'nin adamlarý beni farkederlerse, adamý öldürünceye kadar, bana yeteri kadar zaman kazandýrsýn, diye yapýyordum. Bu suretle Ebû Râfi'nin yattýðý odaya kadar vardým.

Bir þey mi istediniz?

Odasý karanlýk olduðu için, yatanlardan hangisinin olduðunu anlayabilmek için, “Yâ Ebâ Râfi” diye seslendim. “Kim o?” diye yataðýn birinden ses geldi. Hemen sesin geldiði tarafa fýrlayýp, kýlýcýmý indirdim. Fakat kýlýç tam isâbet etmemiþti.“Yetiþin, birisi beni öldürmek istiyor!” diye baðýrdý. O arada hemen dýþarý çýkýp, deðiþik bir sesle dedim ki:- Yâ Ebâ Râfi, birþey mi istediniz?

- Caný Cehenneme! Sen seslenmeden önce birisi gelip, beni oda içinde kýlýçla yaraladý!Artýk hedefimi tam tesbit etmiþtim. Ýyi bir kýlýç darbesi daha indirdim. Yine yýkýlmadý. Bu defa kýlýcýmý karnýna soktum. Yere yýkýlýnca, odadan çýkýp merdivenleri birer ikiþer atlayarak inmeye baþladým. Nihâyet, merdivenlerin sonuna geldiðimi zannederek, kendimi yere attým. Hâlbuki daha yüksekteymiþim. Yere düþünce, baldýr kemiðim kýrýldý. Bacaðýmý bir bezle sarýp, oraya oturdum ve kendi kendime, “Þunu öldürüp öldürmediðimi iyice anlayýncaya kadar, bu gece kaleden çýkmam” dedim.Büyük acýlar içinde kývrana kývrana beklemeye baþladým. Bir zaman sonra, kalenin surlarýna birisi çýkýp baðýrdý:- Ey Hicaz halký! Büyük tâcir Ebû Râfi, odasýnda öldürülmüþ olarak bulundu. Ýlân ediyorum!

Ebû Râfi'nin iþi tamam!

Artýk maksat hâsýl olmuþtu. Sevinçten bacaðýmýn aðrýsýný çoktan unutmuþtum. Hemen arkadaþlarýmýn yanýna varýp, dedim ki:- Artýk kurtulduk! Ebû Râfi'nin iþi tamam!

Hep beraber, Resûlullahýn huzûruna varýp, müjdeyi verdik. Resûlullah çok sevindi. Ayaðýmýn kýrýldýðýný duyunca, bana buyurdu ki:- Ayaðýný uzat!

Ben de, ayaðýmý uzattým. Resûlullah efendimiz, ayaðýmý sývazladý. Sanki hiç aðrý duymamýþ kimseye döndüm. Kýrýk tamamen iyileþmiþti.Hz. Abdullah bin Atîk, bu seriyyesinden sonra, Hayber'in fethine katýlarak, burada da büyük yararlýklar gösterdi. Sonra Mekke'nin fethine ve Huneyn harbine katýldý ve çok hizmeti görüldü.Abdullah bin Atîk hazretleri, mürtedlerle yapýlan savaþta çok özlediði þehîdlik rütbesine kavuþtu.
Gönderen: 19.10.2009 - 00:15
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 772 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57525 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.