stromectol generique kaletra stromectol kaletra ivermectin cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SİYER-İ NEBİ » Peygamberİmİzİn Latifelerinden Bİr Demet…..

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Peygamberİmİzİn Latifelerinden Bİr Demet…..
Moderator

4254 Mesaj -
PeygamberÝmÝzÝn Latifelerinden BÝr Demet…..
Bir gün yaþlý bir kadýn Peygamberimize gelerek:
—Yâ Resulallah! Cennete girmem için bana dua eder misiniz?" dedi
Peygamber Efendimiz:
—Yaþlý kadýnlar Cennete giremez" diye ona takýldý
Bunun üzerine kadýn aðlayarak oradan ayrýldý
—Peygamber Efendimiz, Sahabîlere:
"Gidin ona söyleyin, 'Sen Cennete yaþlý olarak giremezsin' Cenab-ý Hak, 'Biz onlarý yepyeni bir yaratýlýþla yarattýk da, eþlerine sevgi ile düþkün hep ayný yaþta genç kýzlar yaptýk' buyurmuyor mu?" (Vakýa Sûresi, 36)

Sevgili Peygamberimiz (sav) bir gün Hazreti Ömer (ra) ile hurma yiyiyorlardý. Hazreti Ömer (ra) Rahmet Peygamberini (sav) biraz neþelendirmek için önündeki hurma çekirdeklerini fark ettirmeden peygamber efendimiz (sav) in önüne koyarak, Ya Resulullah ne kadar acýkmýþsýnýz deyince, Rahmet Peygamberimiz (sav), ya Ömer (ra) sen daha çok acýkmýþsýn ki çekirdekleriyle beraber yemiþsin buyurmuþlardýr.

Yine bir gün Âiþe vâlidemizle Hz. Sevde annemiz Peygamberimizle birlikte hâne-i saâdetlerinde yemekte bulamaç aþýný yerken Sevde (r.a.): “Bu yemeði sevmiyorum” dedi. Âiþe (r.a.): “Yemezsen yemeði yüzüne sürerim” diyerek Hz. Sevde’nin yüzüne, sonra da Hz. Sevde, Hz. Âiþe’nin yüzüne birer parmak bulamaç sürerek þakalaþmýþlar, Hz. Peygamber de bunlarý devamlý bir gülümsemeyle izlemiþti. Rasûlullah çokça tebessüm etmeyi ve nezâketle þaka yapmayý severdi. Ebû Hureyre (r.a.)’nin rivâyetine göre Peygamberimiz, þakalaþmak derecesine varan samimi söz ve davranýþlarla ashâbýnýn içine, onlardan biri gibi karýþýrdý. Latif latifeler yapar, þakalarýnda yanlýþ ve yalan söz bulunmazdý.

-“Hz. Peygamber hanýmlarýndan birisine geniþ bir elbise giydirdi, bu elbiseyi giy, Allah’a þükret, eteðini de gelin eteði gibi bir sürü bakalým.” buyurduðunu nakleder.

Hz. Aiþe’den gelen bir rivayette O þöyle demektedir. “Bir defasýnda, Rasûlullah ile beraber bir yolculuða çýkmýþtým. O zaman zayýftým. Þiþman deðildim. Rasûlullah yanýndakilere:
- 'Siz önden gidin.' buyurdu. Onlar epeyce arayý açýnca, bana:
- 'Haydi gel, seninle yarýþalým.' dedi.
Rasûlullah ile yarýþ ettik. Ben O'nu geçtim. Ben þiþmanlayýncaya kadar sesini çýkarmadý. Bu arada ben de bu hadiseyi unutmuþtum. Yine Rasûlullah ile birlikte bir yolculuða çýktýðýmýzda, yanýndakilere:
- 'Siz önden gidin.' buyurdu. Onlar ilerleyince de, bana:
- 'Haydi gel yarýþ edelim.' dedi. Bu seferki yarýþta O beni geçti ve:
- 'Ödeþtik.' diyerek gülmeye baþladý.”

Enes bin Mâlik anlatýyor:
"Bir gün adamýn biri Peygamber (sav) Efendimizin huzuruna geldi ve kendisinden bir binek hayvaný istedi
"Peygamberimiz (sav) ona, 'Peki, sana bir diþi deve yavrusu vereyim mi?' diye takýldý
"Adamcaðýz, 'Yâ Resulallah, ben sizden bir binek istiyorum, diþi deve yavrusunu ne yapayým?"
"Peygamber (sav) Efendimiz gülerek:
"Bütün develer diþi deve yavrusu deðil midir?' buyurdu"
Peygamberimiz (sav)’in dadýsý ve Zeyd bin Hârise'nin hanýmý Ümmü Eymen, bir gün Peygamber (sav) Efendimize gelir ve onu evine davet eder:
"Yâ Resulallah, beyim sizi davet ediyor"
"O da kim, hani þu gözlerinde beyazlýk olan adam mý?"
"Beyimin gözlerinde beyazlýk yok yâ Resulallah!"
"Evet, gözlerinde beyazlýk var"
"Vallahi yok yâ Resulallah"
"Hiçbir insan yoktur ki, gözlerinde beyazlýk bulunmasýn"

Bir gün Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin sýrtýnda iken hane–i saadetten içeriye Hazreti Ömer girdi. Onlarý böyle þerefli bir yerde görünce “Ne güzel bineðiniz var” dedi.
Ve hemen Allah Resûlü þöyle buyurdu: “Ya ne güzel süvariler onlar!”

Peygamberimizin bir baþka latifesini de Enes bin Mâlik'ten dinleyelim:

"Çöl halkýndan Zahir adýnda bir adam vardý. Zahir Peygamberimize her geliþinde kendi yetiþtirdiði ürünlerden hediyeler getirirdi. Þehirden çöle döneceði zaman da, Peygamber Efendimiz ihtiyacý olan þeylerle onun heybesini doldururdu. Gelen hediyelere bu þekilde karþýlýk verdikten sonra da þöyle buyururdu:
"Zahir bizim çölümüz, biz de onun þehriyiz."
"Peygamberimiz Zahir'i çok severdi. Halbuki Zahir hiç de güzel deðildi. Fizikî olarak son derece çirkin bir adamdý.
"Bir gün pazarda çölden getirdiði mallarý satmaya çalýþtýðý bir sýrada Peygamber Efendimiz gitti, sessizce yaklaþtý, Zahir'i arkasýndan kucakladý ve elleriyle gözlerini kapadý.
"Zahir tutanýn kim olduðunu göremiyordu. Tutan kimse býraksýn' diye çabalamaya baþladý. Bu arada göz ucuyla arkasýndan tutanýn Efendimiz olduðunu anlayýnca sýrtýný Peygamberimizin göðsüne iyice dayamaya baþladý.
"Zahir'in bu neþeli hareketinden hoþlanan Peygamber Efendimiz yüksek sesle:
"Bu köleyi satýyorum, var mý alan?' diye seslenmeye baþladý.
"Zahir boynu bükük, mahzun bir halde:
"Yâ Resulallah, benim gibi deðersiz bir köleye vallahi
kuruþ veren olmaz' deyince Peygamber Efendimiz: "Hayýr, yâ Zahir, sen Allah katýnda hiç de deðersiz
deðilsin' buyurdu ...
Gönderen: 12.10.2009 - 22:05
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 891 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58757 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.