stromectol ivermectin hydroxychloroquine lopinavir ritonavir ivermektin aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » istiklal marsi skandali

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
istiklal marsi skandali
922 Mesaj -
Yillar sonra ortaya çikan skandal!
(03 Eylül 2009 Persembe 01:05)

Mehmet Akif Ersoy tarafindan yazilan Istiklal Marsi'ni degistirme girisimlerinin ilkinin, marsin kabulünden 4 yil sonra 1925 yilinda yapildigi ortaya çikti.

Maarif Vekaleti'nin (Milli Egitim Bakanligi), batiyi çok fazla yerdigi ve Atatürk'ten bahsetmedigi gerekçesiyle yeni bir mars yarismasi düzenledigi,
Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne bagislanan tarihi belgelerden anlasildi.

Van'da görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ögretmeni Kasim Kocabas, internet araciligiyla tanistigi bir saticidan aldigi toplam 57 parça belgeyi Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne getirdi.
Belgeleri inceleyen tarihçiler, Istiklal Marsi'nin 1921 yilinda kabulünün ardindan, 4 yil sonra ikinci bir yarisma daha düzenlenerek, marsin degistirilmek istendigini tespit etti.
Belgelerin dönemi aydinlatacak nitelikte oldugu vurgulandi.
Belgeleri inceleyen Selçuk Üniversitesi Iletisim Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabaci, ikinci yarismanin Maarif Vekaleti (Milli Egitim Bakanligi) tarafindan düzenlendigini ifade etti.

Istiklal Marsi'nin 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafindan kabul edildikten sonra neden tekrar bir yarismaya gidildiginin sorgulanmasi gerektigini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Caner Arabaci, "Inceledigimiz belgelerde yarismayi dönemin Milli Egitim Bakanligina bagli Hars (Kültür) Müdürlügü'nün düzenledigini ve bu yarismaya 57 basvuru yapildigini tespit ettik. Hars Müdürü Dr. Hamit Zübeyir Kosay'in notlarini inceledigimizde Mehmet Akif Ersoy'un siirinin, batiyi çok fazla yerdigi, manevi unsurlar agir bastigi ve Atatürk'ten bahsedilmedigi için degistirilmesi gerektigi üzerinde durdugunu gördük." dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Istiklal Marsi'ni kabul kararinin ardindan meclisin en ön sirasinda ve ayakta dinlediginin altini çizen Arabaci,
"Marsi degistirmeye çalisanlar, gerekçeyi Atatürk'ün isminin geçmemesine bagliyor.
Burada görüyoruz ki batici kulüp, Atatürkçülügü kullanarak kendi fikirlerini uygulamaya çalismis.
Sadece bu tarihte degil 1930 yilinda da bir yarisma düzenlenmeye çalisildigini biliyoruz.
Tüm bu girisimlere ragmen mars millet tarafindan benimsendigi için degistirilememistir." diye konustu.

Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Sahin de belgelerin ilk getirildiginde bakimsizliktan mantarlarla kapli oldugunu ve kütüphane görevlilerinin temizlige basladigini söyledi.
Bekir Sahin, belgeler üzerindeki restorasyon ve tasnif çalismalarinin yaklasik 1 yil sürecegini dile getirdi.
Belgelerin yazildiklari dönemi aydinlatacagini aktaran Bekir Sahin,
"Her biri ayri bir öneme sahip, baska bir örnegi bulunmayan bu belgelerden 57 adet eser elimize ulasti.
Söz konusu yarismaya katilanlarin isimleri ve dilekçeleri bulunuyor. Akademisyenler kütüphaneye gelerek belgeleri inceledi.
Bu eserlerin kültür tarihine büyük katki saglayacagini düsünüyorum." ifadesini kullandi.

Kütüphanede incelenen belgeler arasinda Istiklal Marsi'ni besteleyen Osman Zeki Üngör'e ait mektup, yarismaya katilan önemli sairlerin dilekçeleri, dönemin Hars Müdürü Dr. Hamit Zübeyir Kosay'a ait el yazmasi notlar ve yarismaya gönderilen bestelenmis siirler bulunuyor.

alinti haber
Gönderen: 29.09.2009 - 01:51
Bu Mesaji Bildir   Dai üyenin diger mesajlarini ara Dai üyenin Profiline bak Dai üyeye özel mesaj gönder Dai üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ZeYNeP. su an offline ZeYNeP.  
114 Mesaj -
skandaldaki amacýnýz isteðiniz nedir?
Gönderen: 29.09.2009 - 13:11
Bu Mesaji Bildir   ZeYNeP. üyenin diger mesajlarini ara ZeYNeP. üyenin Profiline bak ZeYNeP. üyeye özel mesaj gönder ZeYNeP. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dai su an offline Dai  
922 Mesaj -
ilgi ve alakan icin tesekkürler zeynep kardes

iki amac gütmektedir konu

1.si kraldan cok kralci bir gecmise sahip oldugumuzu dile getirip "atatürkcülük" kisvesi altinda cevrilen entrikalarin gündemde kalmasi

2.si (iyi yada kötügöz kırpma kurulan bir düzenin nasil nasil bie gecmise sahip oldugu ve günümüzeki yeri

umarim anlatabilmisimdir
Gönderen: 29.09.2009 - 23:14
Bu Mesaji Bildir   Dai üyenin diger mesajlarini ara Dai üyenin Profiline bak Dai üyeye özel mesaj gönder Dai üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
istiklal marþýmýz batýlýþma sevdasýna deðiþtirilmek istenmiþ olabilir mi?
Ezanlarýn deðiþtiði,kuran-ý azimüþþana yeni sure tekliflerinin meclise öneri verilmesine kadar gittiði,türkçe ibadetin gündeme geldiði,dahasý birçok caminin rezil duruma düþtüðü atmosferde istiklal marþýmýzda acaba deðiþtirilmek istendi mi bana sorarsanýz evet olabilir.

Ýstiklal Marþý'ný deðiþtirmek istemiþler

Haber
Ýstiklal Marþý kabul edildikten sonra, batýyý çok fazla yerdiði ve marþta Atatürk’ten bahsedilmediði için 1925 yýlýnda bir marþ yarýþmasý daha yapýldýðý ortaya çýktý.

Öðretmen Kasým Kocabaþ’ýn eski yazma ve matbu eserlere duyduðu merak Ýstiklal Marþý yarýþmasýnýn sadece bir sefer düzenlenmediðini ortaya çýkardý. 1921 yýlýnda kabul edilen ve Mehmet Akif Ersoy’a ait olan Ýstiklal Marþý’nýn batýyý çok fazla eleþtirdiði ve Atatürk’ten bahsetmediði gerekçesiyle yeni bir ulusal marþ için 1925’te tekrar bir yarýþma düzenlendi. Yarýþmaya 50 civarýnda baþvuru oldu ancak Ýstiklal Marþý’nýn millet tarafýndan benimsenmesi sebebiyle Ýstiklal Marþý’nda bir deðiþiklik olmadý.

ESKÝ ESERLERE MERAKLIYIM

Eski yazma ve matbu eserlere çok meraklý olduðu dile getiren Kasým Kocabaþ, bu tür belgeleri hem kütüphanelerden hem de internetten sürekli takip ettiðini dile getirdi. Ýstiklal Marþý’nýn kabulünden sonra yapýlan bu diðer yarýþmayla ilgili olan bilgiye internet üzerinde araþtýrma yaparken ulaþtýðýný söyleyen Kocabaþ, “Ben 6-7 yýldýr internet üzerinden yazma eserler alarak bu Konya Yazma Eserler Kütüphanesi’ne getiriyordum. Buraya 100’ün üzerinde eser kazandýrdým. Ben bu yarýþmanýn olduðunu ve bu yarýþmadan kalan el yazmasý eserlerin olduðu bir alýþveriþ sitesinde öðrendim ve hemen bunlarý satan kiþiyle irtibata geçtim. Ankara sahaflýk yaptýðýný öðrendim ve bu eserleri hemen satýn aldým” diye konuþtu. Belgeler eline ulaþtýktan sonra bunlarýn üzerinde ayrýntýlý bir çalýþma yapan Kocabaþ, böyle bir yarýþma yapýldýðýnýn bilgisine ulaþtýðýný ve bunu TBMM’ye sorduðunu ve böyle bir yarýþmadan haberdar olmadýklarýnýn cevabýný aldýðýný dile getirdi. Kocabaþ, bu eserlerin çok önemli olduðunu söyleyerek, “Ben yaptýðým araþtýrmalar neticesinde ikinci bir marþ yarýþmasýnýn yapýldýðýný anlayýnca bu belgelerin hemen bir örneðini aldým. Milli Eðitim Bakanlýðýna baðlý Kültür (Hars) Müdürlüðü tarafýndan düzenlendiðini ve 57 baþvurunun yapýldýðýný tespit ettim” dedi. Bu yazma eserleri bulmasýnýn kendisi için hiçbir çýkar saðlamadýðýný dile getiren Kocabaþ bu iþi tamamen sevdiði ve böyle þeyleri merak ettiði için yaptýðýný söyledi.

KÜLTÜRE YAPILMIÞ BÝR HÝZMET

Kasým Kocabaþ’ýn böyle bir durumun varlýðýnýn ortaya çýkarmasýnýn ve hiç vakit kaybetmeden eline geçirdiði yazma eserleri kütüphaneye teslim etmesinin kültüre yapýlmýþ bir hizmet olduðunu dile getiren Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Þahin, “Biz bu eserler elimize geçtikten sonra, korunmadýðýndan yýprandýðýný gördük ve hemen sterilizasyon çalýþmasýný baþlattýk. Daha sonra tamirat iþlemine geçtik. Bu tamiratýn bir yýl sürmesini bekliyoruz. Eserlerde çürümüþ olan yerler var. Bunlara gerekli olan eklemeleri yapacaðýz. Bunun düzenlemesini Selçuk Üniversitesi Ýletiþim Fakültesi Öðretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacý ile birlikte yapacaðýz. Kütüphanemiz yazma eserlerin, nadir ve önemli bilgilerin bulunun bir yer. Bu belgelerin kütüphanemize kazandýrýlmasýyla birlikte, arþivimiz daha da zenginleþti. Öðretmen maaþýyla artýrdýðý parayla böyle eserleri kazanmamýza vesile olan Kasým Kocabaþ’a çok teþekkür ediyorum” dedi.

NEDEN BÝR YARIÞMA DAHA YAPILDI

Ýstiklal Marþýnýn 1921’de meclis kararýyla kabul edildikten sonra neden tekrar bir yarýþmaya gidildiðinin sorgulanmasý gerektiðini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacý, “Ýstiklal Marþý, batý medeniyetlerine ‘tek diþi kalmýþ canavar’ benzetmesini yapmasý nedeniyle her tarafta beðenilmiyor. Atatürk bu marþýn kabulünden sonra marþý meclisin en ön sýrasýnda ve ayakta dinliyor. Bunlarýn kültür tarihimiz açýsýndan önemli bir yeri vardýr. Türkiye yazýlan ilk Ýstiklal Marþý’ný benimsedi ve daha sonra kültürel deðiþim konusunda önemli adýmlar atýldý. Her þeyden önce bir marþ düzenlenmesine gidilmek istendi ama milletimiz Ýstiklal Marþý’ný öyle çok benimsedi ve maaþýmýzda bir deðiþiklik olmadý” diye konuþtu

http://www.itibarhaber.com/haber-arsivi/

istiklal-marsini-degistirmek-istemisler.

Ýstiklâl Marþý ile ilgili yeni belgeler ortaya çýktý.
Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Þahin, 1925 yýlýndaki Ýstiklal Marþý Beste ve Güfte Yarýþmasý'yla ilgili bazý belgeler ortaya çýkarýldýðýný belirtti.

Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Þahin, yaptýðý açýklamada, bir öðretmenin internetten satýþ yapan bir sahaftan satýn alýp Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne teslim ettiði belgelerde, 1925 yýlýnda gerçekleþtiren Ýstiklal Marþý Beste ve Güfte Yarýþmasý'na ait þartname, baþvuru dilekçeleri ve çok sayýda þiirin yer aldýðýný söyledi.

Yazma eserlere ilgisi olan öðretmenin son 6-7 yýldýr Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne internetten satýn aldýðý veya çeþitli þekillerde temin ettiði 100'ün üzerinde belgeyi kazandýrdýðýný ifade eden Þahin, son teslim edilen 57 belgede 1925 yýlýnda düzenlenen Ýstiklal Marþý yarýþmasýyla ilgili önemli bilgiler yer aldýðýný kaydetti.

Belgelerin restorasyonu 1 yýl sürecek

Þahin, çok yýpranmýþ olan belgelerin uygun koþullarda korunmadýðýný belirterek, ''Belgeler mantarlaþmýþ ve çürümeye yüz tutmuþ durumdaydý. Sterilizasyon makinesi kullanýlarak uygun kimyasallarla dezenfekte edildi. Daha sonra restorasyona baþlandý. Belgelerin restorasyonu yaklaþýk 1 yýl sürecek'' dedi.

Belgelerin Latin alfabesiyle yazýlmasý iþleminin sürdürüldüðünü, dijital kopyalar oluþturulduðunu söyleyen Þahin, ''Bu belgelerden oluþan sergi açmayý düþünüyoruz. Belgelerle ilgili kitap çalýþmasý da baþlattýk'' diye konuþtu.

"Allah bu millete yeniden Ýstiklal Marþý yazdýrmasýn"

Selçuk Üniversitesi Ýletiþim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öðretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacý da bu belgeleri kütüphaneye kazandýranlarýn önemli bir iþ baþardýðýný belirtti.

Cumhuriyet döneminde yeniden milli marþ yazýlmasý konusunda yarýþmalar yapýldýðýný bildiklerini ifade eden Arabacý, þunlarý kaydetti: ''1924, 1925'ten itibaren Ýstiklal Marþý'ný deðiþtirmeye yönelik bu tür çabalar resmen sarf edilmiþ, basýnda yazýlar yazýlmýþ. Fakat bu yarýþmalarla ve mahiyetiyle ilgili ilk defa birinci elden belgeler böylece ortaya çýkarýlmýþ oluyor. Ýstiklal Marþý 12 Mart 1921'de kabul edildiði halde neden 1925'ten sonra yeniden güfte yarýþmasý yapýldý? Bunu Türkiye'nin 1924'ten sonraki siyasal eðilimi, yöneliþi ve yapýlanmasýyla iliþkilendirmek gerekiyor. Türkiye, batý medeniyetine yöneldi. Batý medeniyetinin unsurlarýný kabule yöneldi. Sosyal ve toplumsal dönüþüm de bu genel çerçevede tasarlandý. Ýstiklal Marþý ise Sakarya Meydan Muharebesi'nden önceki günlerde Ýngiltere, Fransa, Yunanistan ve Ýtalya Türkiye'de iþgalci durumdayken yazýldý. Onun için Ýstiklal Marþý'nda batýyla ilgili çok net ifadeler var. Batýyý 'tek diþi kalmýþ canavar' olarak gören ifadeler var. Türk milletinin inancýna, deðerlerine net vurgular var.''

1924 yýlýndan sonra batý medeniyetine giriþ, batý medeniyetinin unsurlarýný kabulle ilgili bir süreç olduðunu ifade eden Arabacý, þöyle devam etti:

''O zaman 1921'de kabul edilen Ýstiklal Marþý ile genel siyasal yöneliþ arasýnda zýtlýk ortaya çýkýyor. Bunun için bazý çevreler özellikle yeniden bir Ýstiklal Marþý'nýn yazýlmasý konusunda çaba sarf etti. Bu çabalara Milli Eðitim Bakanlýðýnýn da katkýda bulunduðunu bu belgelerle açýkça görmüþ oluyoruz. Zaten bu çabalar devam ettiði için bu konu ölüm yataðýnda Mehmet Akif'e soruldu. Milli þair bu soruya çok samimi ve yürekten bir cevap vermiþti: Allah bu millete yeniden Ýstiklal Marþý yazdýrmasýn. 1925'ten sonra Ýstiklal Marþý'ný yeniden yazma çalýþmalarý benimsenmedi ve kabul görmedi.''

Tartýþmalar havada kalmadý

Yrd. Doç. Dr. Arabacý, Ýstiklal Marþý'nda milli mücadeleye liderlik eden Büyük Önder Atatürk'ün isminin geçmediðini belirterek, ''Milli Eðitim Bakanlýðýnca belgede yeni bir Ýstiklal Marþý'nýn yazýlmasý gerektiði belirtilmiþ. Halbuki Atatürk, Mehmet Akif Ersoy'un yazdýðý Ýstiklal Marþý kabul edildiðinde meclis baþkaný sýfatýyla mecliste dinliyor. Hatta en ön sýrada ve sýranýn önüne çýkarak dinliyor ve benimsiyor'' dedi.

Yeni milli marþ arayýþýnýn 1925'ten itibaren defalarca gündeme geldiðini kaydeden Arabacý, ilk marþ seviyesinde, büyüklüðünde, muhtevasýnda ve bütün toplumu yüreðinden yakalayacak nitelikte bir marþ yazýlamadýðý için Ýstiklal Marþý'nýn deðiþtirilmediðini ifade etti. Arabacý, belgelerin Ýstiklal Marþý yarýþmalarýyla ilgili tartýþmalarý açýða çýkardýðýný, tartýþmalarýn havada kalmadýðýný sözlerine ekledi.

Belgeler arasýnda, Enis Behiç Koryürek'in bir þiiri ve Osman Zeki Üngör'e ait bestenin yazdýðý mektup, 1925 yýlýnda yapýlan Ýstiklal Marþý Beste ve Güfte Yarýþmasý'yla ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nin 13 Kasým 1925 tarihinde yayýmlanan nüshasýndaki duyuru da yer alýyor.

http://www.milligazete.com.tr/haber/istiklâl-marsi-ile-ilgili-yeni-belgeler-ortaya-cikti-136898.htm

Marþýmýzý Deðiþtireceklerdi

Ýstiklal Marþý, batýyý çok fazla yerdiði, manevi unsurlar aðýr bastýðý ve Atatürk'ten bahsedilmediði için deðiþtirilecekti...

Mehmet Akif Ersoy tarafýndan yazýlan Ýstiklal Marþý'ný deðiþtirme giriþimlerinin ilkinin, marþýn kabulünden 4 yýl sonra 1925 yýlýnda yapýldýðý ortaya çýktý.

Maarif Vekaleti'nin (Milli Eðitim Bakanlýðýgöz kırpma, batýyý çok fazla yerdiði ve Atatürk'ten bahsetmediði gerekçesiyle yeni bir marþ yarýþmasý düzenlediði, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne baðýþlanan tarihi belgelerden anlaþýldý.

Van'da görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öðretmeni Kasým Kocabaþ, internet aracýlýðýyla tanýþtýðý bir satýcýdan aldýðý toplam 57 parça belgeyi Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne getirdi. Belgeleri inceleyen tarihçiler, Ýstiklal Marþý'nýn 1921 yýlýnda kabulünün ardýndan, 4 yýl sonra ikinci bir yarýþma daha düzenlenerek, marþýn deðiþtirilmek istendiðini tespit etti. Belgelerin dönemi aydýnlatacak nitelikte olduðu vurgulandý. Belgeleri inceleyen Selçuk Üniversitesi Ýletiþim Fakültesi Öðretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacý, ikinci yarýþmanýn Maarif Vekaleti (Milli Eðitim Bakanlýðýgöz kırpma tarafýndan düzenlendiðini ifade etti.

MANEVÝ DUYGULAR AÐIR BASTIÐI ÝÇÝN

Ýstiklal Marþý'nýn 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafýndan kabul edildikten sonra neden tekrar bir yarýþmaya gidildiðinin sorgulanmasý gerektiðini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacý, "Ýncelediðimiz belgelerde yarýþmayý dönemin Milli Eðitim Bakanlýðýna baðlý Hars (Kültür) Müdürlüðü'nün düzenlediðini ve bu yarýþmaya 57 baþvuru yapýldýðýný tespit ettik. Hars Müdürü Dr. Hamit Zübeyir Koþay'ýn notlarýný incelediðimizde Mehmet Akif Ersoy'un þiirinin, batýyý çok fazla yerdiði, manevi unsurlar aðýr bastýðý ve Atatürk'ten bahsedilmediði için deðiþtirilmesi gerektiði üzerinde durduðunu gördük." dedi.

ATATÜRK, ÝSTÝKLAL MARÞINI EN ÖN SIRADA DÝNLEDÝ

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ýstiklal Marþý'ný kabul kararýnýn ardýndan meclisin en ön sýrasýnda ve ayakta dinlediðinin altýný çizen Arabacý, "Marþý deðiþtirmeye çalýþanlar, gerekçeyi Atatürk'ün isminin geçmemesine baðlýyor. Burada görüyoruz ki batýcý kulüp, Atatürkçülüðü kullanarak kendi fikirlerini uygulamaya çalýþmýþ. Sadece bu tarihte deðil 1930 yýlýnda da bir yarýþma düzenlenmeye çalýþýldýðýný biliyoruz. Tüm bu giriþimlere raðmen marþ millet tarafýndan benimsendiði için deðiþtirilememiþtir." diye konuþtu.

Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Þahin de belgelerin ilk getirildiðinde bakýmsýzlýktan mantarlarla kaplý olduðunu söyledi ve kütüphane görevlilerinin temizliðe baþladýðýný söyledi. Bekir Þahin, belgeler üzerindeki restorasyon ve tasnif çalýþmalarýnýn yaklaþýk 1 yýl süreceðini dile getirdi. Belgelerin yazýldýklarý dönemi aydýnlatacaðýný aktaran Bekir Þahin, "Her biri ayrý bir öneme sahip, baþka bir örneði bulunmayan bu belgelerden 57 adet eser elimize ulaþtý. Söz konusu yarýþmaya katýlanlarýn isimleri ve dilekçeleri bulunuyor. Akademisyenler kütüphaneye gelerek belgeleri inceledi. Bu eserlerin kültür tarihine büyük katký saðlayacaðýný düþünüyorum." ifadesini kullandý.

Kütüphanede incelenen belgeler arasýnda Ýstiklal Marþý'ný besteleyen Osman Zeki Üngör'e ait mektup, yarýþmaya katýlan önemli þairlerin dilekçeleri, dönemin Hars Müdürü Dr. Hamit Zübeyir Koþay'a ait el yazmasý notlar ve yarýþmaya gönderilen bestelenmiþ þiirler bulunuyor.

http://www.stratejikboyut.com/news_detail.php?id=23233
Gönderen: 30.09.2009 - 02:09
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 810 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60262 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.