generique kaletra hydroxychloroquine kaletra lopinavir ritonavir ivermectine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Eğer yalancı isen

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Eğer yalancı isen
Misafir
'Ýsrâiloðullarý'ndan abraþ (cilt hastasýgöz kırpma, kel ve kör üç kiþi vardý. Hz. Allah bu üç kiþiyi imtihan etmek istedi de kendilerine bir melek gönderdi. Melek abraþa geldi ve:
' Hangi þey sana daha sevimlidir? diye sordu. Abraþ:

' Güzel vücut, güzel ten ve halkýn iðrendiði abraþlýðýn benden giderilmesidir, dedi. Melek onun vücudunu sývazladý, hemen çirkin manzarasý gitti; kendisine güzel bir renk, güzel bir ten verildi. Melek yine sordu:

' En çok hangi maldan hoþlanýrsýn? Abraþ:

' Deve'den, dedi. Ona, on aylýk bir diþi deve verildi. Melek:

' Allah bu deveye senin için bereket kýlsýn, diye duâ etti.

Sonra melek kel'in yanýna geldi ve ona:

' En çok hangi þeyi istersin? diye sordu. Kel:

' Güzel saç ve halkýn tiksindiði þu kelliðin benden gitmesini, dedi. Melek onu da sývazladý, kelliði gitti; kendisine güzel bir saç verildi.

Melek tekrar sordu:

' Hangi mal daha çok hoþuna gider? Kel:

' Sýðýr, dedi. Ona da yüklü bir inek verildi. Melek:

' Allah bu inekte senin için bereket kýlsýn, diye duâ etti.

Daha sonra melek, kör'ün yanýna geldi ve ona da sordu:

' Hangi þey daha çok hoþuna gider?

' Allâh'ýn, gözümü bana iâde buyurup insanlarý görmem, dedi. Melek onu da sývazladý. Allah Teâlâ da ona gözünü iâde buyurdu. Melek:

' Hangi mal daha çok hoþuna gider? dedi. Kör:

' Koyun, diye cevap verdi. Ona da kuzulu bir koyun verildi.

Bir müddet sonra deve ve sýðýr sahiplerinin bu hayvanlarý yavruladý, koyun sahibinin koyunu da kuzuladý. Öyle ki; deve sahibinin bir vâdi dolusu devesi, sýðýr sahibinin bir vâdi dolusu sýðýrý, koyun sahibinin de bir dere dolusu koyunu oldu... Derken bir zaman sonra o melek, ilk görüþtüðü andaki sûret ve hey'etinde abraþ'a geldi:

' Ben yoksul bir adamým, dedi, yolculuðum esnasýnda maiþet imkânlarým kesildi. Bugün gitmek istediðim yere varmam, ancak evvelâ Allâh'ýn, sonra da senin sâyende olacak. Sana güzel renk, güzel ten ve bolca mal veren Allah hakký için, ben senden bir deve istiyorum ki, yolculuðumda (gitmek istediðim yere) onun sýrtýnda varayým. Abraþ:

' Hak sahipleri çoktur (yardým edilecek pek çok yer var, sana verecek malým yoktur), dedi. Melek:

' Ben seni tanýyor gibiyim. Sen halkýn tiksindiði abraþ deðil misin? Sen Allâh'ýn (sonradan) servet verdiði fakir deðil misin? dedi. Abraþ:

' Ben bu mala ancak ata'dan ata'ya intikâl ile vâris oldum, dedi. Melek:

' Eðer iddiânda yalancý isen, Allah seni eski vaziyetine çevirsin, dedi.

Sonra melek (ilk görüþmelerindeki) sûret ve hey'etinde kel adama geldi. Ona da abraþ'a dediði gibi dedi. Kel de abraþ gibi reddetti. Melek:

' Eðer yalancý isen, Allah seni önceki hâline soksun, dedi.

Daha sonra melek (yine ilk görüþmelerindeki) sûret ve þekliyle kör'e geldi ve dedi ki:

' Ben yoksul biriyim; yolda kaldým, yolculuðum esnasýnda maîþet sebeplerim kesildi. Bugün gitmek istediðim yere varmam, önce Allah, sonra da senin sâyende olacak. Sana gözünü iâde eden Zât hakký için, senden bir koyun istiyorum ki; yolculuðumda onun (sütünden gýdâlanarak) memleketime varayým.

Bunun üzerine o adam:

' Dilediðin kadar al, dilediðin kadarýný da býrak. Vallâhi bugün, Allah için alacaðýn hiçbir þeyde sana güçlük çýkarmayacaðým, dedi. Melek de:

' Malýn sana kalsýn. Siz imtihan olundunuz. Senden râzý olundu (hoþnut kalýndýgöz kırpma, diðer iki arkadaþýna da gadap olundu, dedi.

Mevlâmýz, cümlemizi cimrilik ve nankörlük illetlerinden uzak eyleyip, hayýr ve hasenatta yarýþan ve zâtýna dâima þükreden kullarýndan eylesin. Âmîn...

Gönderen: 21.07.2009 - 01:29
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 899 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osman12 (77), vahvah71 (53), ssercan (50), sabr_yolcusu (56), Yorumsuz_91 (33), Asya6666 (62), angel (42), cankalemdar (39), meltem6666 (59), MeCaL (56), emiremre (44), ozdalomer (53), ayþeayd&#2.. (40), talha_34 (47), mhammettelo (43), leto18 (59), sinepuryan (42), Yalnizlik (39), BATAKLIK60 (55), kamil33 (54), hmfatih (62), Soldat34 (54), MrVoLKaN (37), yusuf kuyu (44), Yusuf_Adiyaman (53), farfarlone (41), Osman_20 (39), yunusemre_56 (58), eminecanersoy (46), eren.06 (60), tugba1986 (38), tanerok (41), MAHMUT2005 (48), musbaba18 (41), Bahar38 (40), ehhan ünlü (37), ard75 (68), ofliayhan61 (54), osman42 (45), enver66 (40), ayten66 (36), adem2007 (57), uludag64 (60), kadir ibraimi (35), Hace Türkistan (52), tufan03 (48), hasimpakirbaba (48), kuscu (60), ONUR45 (41), Allah_Asigi (41), _Hilal_ (40), aydin_yilmaz (42), cemil_keskin (64), cesurkagan (37)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56801 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.