generique colchicine generique plaquenil lopinavir ritonavir stromectol budesonide 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Ağlayan ve AĞLATAN EKMEK!

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ağlayan ve AĞLATAN EKMEK!
Admin

1760 Mesaj -
Ýnsanoðlu, çoðu kere içinde bulunduðu nimetlerin farkýna varmaz. Bilhassa elde çokça mevcut olan nimetler hususunda zaman zaman vurdumduymaz hâle düþer. Onlarý hoyratça kullanýr. Hattâ sorumsuzca israf eder. Mahþerdeki hesabýný zorlaþtýracak davranýþlar sergiler.
Oysa onlarýn, bize verilen bütün nimetlerin her biri o kadar deðerlidir ki. Meselâ bir kuru ekmeðe kimse dönüp bakmaz fakat bir de ona ihtiyacý olanlara sorun. Aslýnda o ekmeði rahat bulanlar da ona muhtaç, ancak bu ihtiyaçlarýný giderirken zorluk çekmedikleri için deðerini fark etmiyorlar. Lâkin , üzerimizdeki sayýsýz nimetleri fark etmemizi ve daima O’na þükür hâlinde olmamýzý emrediyor.
Bu ilâhî emri yerine getirebilmek için her nimetin öncelikle deðerini ve hesabýný idrak etmemiz þart. Bu gerçeði bana her zaman hatýrlatan yaþadýðým bir hâdise var. Onu hiç unutmam:
Bir akþam vaktiydi. Annem dýþarýdan eve gelmiþti. Bir yandan mantosunu çýkarýyordu, bir yandan da için için aðlýyordu. Sordum:

–Niye aðlýyorsun anne?”
Aðlamaya devam ederek:
“–Kardeþingilden geliyorum.” dedi.
Tekrar sordum. Daha fazla aðlamaya baþladý. Sonra hýçkýrýklara boðuldu. Ýyice merak ettim. Acaba baþýna bir þey mi gelmiþti. Soruyor, cevap alamýyordum. Bir müddet sonra yüzünü-gözünü silip anlatmaya baþladý:
“–Nasýl aðlamayayým oðlum! Gelirken yol kenarýndaki çöpte hiç yenmeden atýlmýþ bir ekmek gördüm. Ýçim acýdý. Hemen onu oradan çýkardým. Belki bir kuþ filân yer diye bahçeye ufaladým. Bu sebeple aðlýyorum.”
Ben yine bir þey anlayamadým. Bu sebepten bu kadar çok aðlamaya o an için bir mânâ veremedim. Dedim ki:
“–Anne, hiç bunun için bu kadar aðlanýr mý?”
Annem bana acý acý baktý. Hayýflanarak:
“–O ekmeði atan gibi sen de bilmiyorsun, oðlum!” dedi.
Derin bir iç çekerek sözlerine devam etti:
“–Yaþayan bilir. Bir lokma ekmeðin deðerini, onun yokluðunu çeken anlar. Biz bu yokluðu yaþadýk, gördük oðlum. Antep Harbi’nde ben 14 yaþýnda bir kýzdým. Evimizde hiç yiyecek yoktu. O yokluk içinde geçinmeye çalýþýrdýk. Amcam da harpteydi. Ona günde bir ekmek veriyorlardý. O da ekmeðin hepsini yemiyor, bizim durumumuzu bildiði için çantasýna koyup eve getiriyordu. Hava karardýktan sonra eve gelirdi. Biz 24 saat hep o vakti beklerdik. Amcamýn getirdiði yarým ekmek gelince kapýþarak yerdik.
Mevsimlerden sonbahardý. Bir gün baktým ki annem asma yapraðý sýyýrýyordu. Sonra aðzýna atýp çiðniyor, ardýndan da býrakýyordu. Merakla sordum:
«–Anne ne yapýyorsun?»
Titrek sesiyle dedi ki:
«–Yok bir þey kýzým.»
Israr ettim. Mecbur açýkladý:
«–Karnýmý kandýrmaya çalýþýyorum. Çok acýktým.»
«–Anne, akþam sen bizimle ekmek yemedin mi?» dedim.
Gerçeði söylemek zorunda kalmanýn mahcubiyetiyle kekeledi:
«–Hayýr kýzým, ben akþam amcanýn getirdiði yarým ekmeði size daðýttým, kendim yemedim.»”
Annem, annesinin bu hâtýrasýný naklettikten sonra yine aðlamaklý oldu. Derin bir iç çekerek:
“–Þimdi böyle bir hayat içinde yaþamýþ bir kimse olarak çöpte hiç el sürülmemiþ bir ekmek görüp de nasýl aðlamayayým? Sen benim yaþadýklarýmý yaþasan, aðlamaz mýydýn?” dedi.
Bu sözler rûhuma iþledi. Meðer annem çöpte aðlayan bir ekmek sebebiyle demek ne kadar haklý bir sebeple aðlýyormuþ.

Ben ekmeðin olmadýðý zamaný görmedim ama anamýn gözlerinin nasýl dolduðunu gördüm.
Bana çok hizmet eden, özü doðru, sözü doðru fedakâr, cefakâr, vefakâr anamýn o günkü hýçkýra hýçkýra, hüngür hüngür aðlamasý hayatým boyunca gözümün önüne geliyor. Ne vakit zamane

gençlerinin; «Ekmeðin içini ben yemem.» deyip de onu atmasý, hattâ kaþýðýný ve çatalýný silip de çöpe fýrlatmasý gibi acý davranýþlarýna rastlasam veya buna benzer hâllerini duysam, içim ürperir.
Annemin yaþlý gözleri gelir hatýrýma.
Ben de için için aðlamaya baþlarým...
alýntý
Gönderen: 26.03.2009 - 12:24
Bu Mesaji Bildir   SaYaCGIN üyenin diger mesajlarini ara SaYaCGIN üyenin Profiline bak SaYaCGIN üyeye özel mesaj gönder SaYaCGIN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sevdaa1 su an offline sevdaa1  
1090 Mesaj -
Elinize Saglik Te$ekkürler
çok güzeldi ders alýnmasý dileðiyle
Gönderen: 26.03.2009 - 13:52
Bu Mesaji Bildir   sevdaa1 üyenin diger mesajlarini ara sevdaa1 üyenin Profiline bak sevdaa1 üyeye özel mesaj gönder sevdaa1 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
RAB"bim okuyupta dogrulari anlamayi nasip etsin. Anlamli bir yazi..
Te$ekkürler Elinize Saglik Kardesim........
Gönderen: 30.04.2009 - 00:59
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
!MesuD! su an offline !MesuD!  
228 Mesaj -
Büyüklerimizcefasini sürdü simdi biz onlarin cefalarinin üzerine sefa sürdügümüzü saniyoruz. Allahim aldananlardan etmesin. Israftan sakindirsin.
Gönderen: 04.05.2009 - 13:25
Bu Mesaji Bildir   !MesuD! üyenin diger mesajlarini ara !MesuD! üyenin Profiline bak !MesuD! üyeye özel mesaj gönder !MesuD! üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Mona_Rose su an offline Mona_Rose  
374 Mesaj -
.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Mona_Rose tarafından, 12.08.2009 - 01:47 tarihinde.
Gönderen: 05.06.2009 - 00:29
Bu Mesaji Bildir   Mona_Rose üyenin diger mesajlarini ara Mona_Rose üyenin Profiline bak Mona_Rose üyeye özel mesaj gönder Mona_Rose üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 876 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ambulans64 (60), salihbayram (52), opel (54), islamci_genc (37), celal1974 (50), savage41xxx (52), LAZPARATOR61 (45), kral29 (35), siseyna (43), demir_kralll (33), yepremreha (47), YA_rab (31), zompur (54), ALMILA_GÜL (56), Mystigue (53), kecmk (53), akpinar61 (59), aqabe (60), agenc24 (52), y.erkek (52), internet22 (41), kutsalsavasc&ya.. (37), karindas (45), sehadet_61 (46), Serdar_ (44), bahtiyar28 (54), maun (42), bayramsalih (52), arifünal (64), HANCEREN (55), mecruh (45), MuSLimaNKa (34), bilalkale (50), DeLiCaN (944), veysel setdibi (62), tilli (51), erzurumlunet (46), sema_ihl (38), cemre (52), m.kara (58), yyunuss (39), x_X_x (41), Muhammed1968 (57), hçerçi (72), lcd (47), fatihreis (39), Baharayyildiz (40), haci_nl (47), cemil (46), yakupakyuz (60), gazikoc58 (51), Ankebut57 (45), L a V i N i a (40), sofu_23 (51), Beyaz dilek&cce.. (40), tabu (50), sümbül (37), yakupalan (45), Alperen Eren (46), HikmetSagir (81), YaSaX (44), Barnabas (39), islamasevdal&ya.. (38), ilyas1970 (54), criminalist (52), Ayhan-61 (58), nurayaz (30), mörscher (58), basmuharrir (58), Goodmanx (57), mahmut1968 (56), djnefret (41), karadeniz krali (54), ayseli (58), cengo06 (62), yasarerkek (52), hz.ömer (37), ismailxxx (46), tayyarozbak (40), karamurat1 (51), sari_kiz (38), kaslim (42), ayyildiz_70 (34), The Mediterrane.. (53), bahadir (50), ~TUTI~ (37), dostahasret (43), Selinnurx (56), apocalyptica (45), markat (46), derlerkahin (46), isa dogan (50), EROL AKBULUT (56), Yaseminnur (37), sehadet_aski (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58655 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.