lopinavir ritonavir stromectol dexamethasone kaletra stromectol 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Gönderen
Konu icon    Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)
211 Mesaj -

Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ýn adýyla...

Elzem bir ikâz: Bu yazýnýn tamamý dikkatle okunmazsa, anlatýlmak istenen vakýalarda kopukluk olabileceðinden, yanlýþ anlaþýlmalar zuhur edebilir bu nedenle okuyacak kardeþim dikkatli olursa sevinirim, þimdi olmasa da belki dün belki yarýn bizi yakýndan ilgilendiren olaylarý ihtiva eden bir yazý olur.

Daha önce yazmýþ olduðumu Allah belaný versin internet! - Ýlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kiþisel Bilgi Sitesi ve Kýz ile erkek arkadaþ olamaz - Ýlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kiþisel Bilgi Sitesi yazýlarýnýn mütemmimi olarak bu yazýyý da sizlerle paylaþma gerekliliði hâsýl oldu bendenizde, haddimize deðil aslýnda yazmak ama duygulara ve fikirlerde de gem vurulmuyor ki. Ve'l hâsýl, mevzuu derin söylenecek çok söz var acizâne. Yazýnýn bir seri þeklinde olacaðýný düþünüyorum eðer aklýmdakileri aktarabilme baþarýsýna ulaþabilirsem. Bu bölümde konuyla ilgili olarak "Ýnternet" kavramýný irdelemeyi düþünüyorum. Mevla mahcub eylemesin, hepimizin yar ve yardýmcýsý olsun. Satýrlara yazýlacaklarýn inâyet-i Ýlâhi ile sudurlara da yazýlmasýný niyâz ediyorum.

Muzdarip olduðumuz ancak bir o kadar da uzak kalamadýðýmýz artýk günlük hayatýmýzý bile etkileyecek boyuta ulaþan bir vaký aslýnda burada anlatýlmak istenenler. Bir taraftan oluþtururken bir taraftan yýkmaya çalýþtýðýmýz bir paradoks. Ve yine duygularýmýzýn, fikirlerimizin, fiillerimizin mündemiç olduðu bir realite. Evet, çoðu kez sonunda ahlarýmýzla baþbaþa kaldýðýmýz, dövünmelere þahit olduðumuz bir olgu veya da ne diye adlandýrýrsanýz adlandýrýn etkisi yadsýnamayacak kadar büyük bir imtihan. Ýmtihanýn sonunda kim kazanýr kim kaybeder Allahu a'lem. Yalnýz bunu bilmiyoruz diye geliþgüzel bir hayat sürmekte pek yakýþýk almaz diye düþünüyorum. Ýþte öncelikle nefsim olmak üzere küçük de olsa bir tenbih, ufak da olsa bir ikaz olarak kabul edebilirsiniz bu yazýyý ama katýlýrsýnýz ama katýlmazsýnýz.

Ýnsanoðlunun Hz. Adem ile baþlayan yaþam serüveni neler neler gördü, neler neler geçirdi tarihi bir seyri tutup da size anlatacak halim yok burda ama tarih de kiþinin kendisine çeki düzen vermesini saðlayan bir aynadýr bence müslüman için. Tarih gösteriyor ki nasihate kulak týkayanlar, yaþanan olaylardan ibret almayanlar, vurdumduymaz yaþayanlar, heva ve hevesine kulluk edenler ya kötü bir þekilde yok olup gitmiþler ya da kendilerinden sonrakilere birer mir'at-ý ibret olmuþlardýr. Ýþte günümüz insanlarý da fýtratlarý gereði isteseler de istemeseler de bu imtihana ittiba etmiþlerdir. Baþta da zikrettiðim gibi bu imtihaný baþarýyla geçebilmek için ise riâyet etmemiz gerek hususlar mevcuttur. Bunlarý da en kapsamlý þekilde ihtiva eden þüphesiz yüce Kitabýmýz Kur'an-ý Kerim ve Efendimiz'in s.a.v mübarek hadisleridir zaten kendisi de bunu Veda Haccý'nda bizler akledelim diye ifade ediyor. Ne mutlu o mübarek sözlere muttali ve müdrik olanlara...

Efendim af buyurun iþgüzarlýk yapýp uzatýyoruz aslýnda lafý ancak inanýn bazen yazmaya bile haya ediyorum, yazmasam mý diyorum lakin kulluðumun gerektirdiði emr-i bil'l mâruf nehy-i ani'l münker (iyiliði tavsiye etmek, kötülükten sakýndýrmak) görevini ifa edebilmek adýna þecaatleniyorum. Binaenaleyh buraya kadar da geldik durmak yakýþýk almaz. Evet, baþlýk dahi edep sýnýrlarýmý aþýp oraya kondu ve bundan kaçýnmak da imkansýzdý çünkü içeriði en iyi ifade eden bu cümle oldu diye düþünüyorum. Tabii bu baþlýða göre umumi birþeyler yazmaya kalksak ezilip kalýrýz altýnda bundan dolayý spesifik olarak internet kavramý ile iliþkilendirdim zaten yazýnýn oluþmasýna sebep olan ana faktör de bu kavram. 6 yýllýk (2003-2009) internet macerasýndan arta kalanlarý yukarda ifade ettiðimiz þeyler doðrultusunda sizlerle paylaþacaðým. Bu süre zarfýnýn büyük kýsmýný (5 yýl) çeþitli sitelerde ve kendi sitelerimde yöneticilik yaparak geçirdiðim için birçok bilinmeyen yönlediri de aktarma fýrsatým olacak sizlere ayrýca sürenin uzun olmasý ile paylaþacaðým tecrübelerimiz de paralel olarak çok olacak. Bakalým internet nefsin uçkuruna ne gibi bir tesirde bulunuyor. Yoksa biz mi suçumuza bir ortak arýyoruz. Bundan sonraki yazý da görüþebilmek ümidiyle...

Devamý... (Nefsin uçkuruna sahip olamamak-II (Kýz-erkek iliþkileri açýsýndan platformlar) )
Yazýnýn kaynaðý: Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm) - Ýlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kiþisel Bilgi Sitesi

Ýlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
03.03.2009 - 17:21

Gönderen: 03.03.2009 - 20:44
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
önceki konu   diğer konu

Mesajlar Gönderen Tarih
Konu icon  Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)
rudeyha 03.03.2009 - 20:44
 NEFSE "ÖL" DEME "OL" DE !
Muhtazaf 03.03.2009 - 23:31
 Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)
rudeyha 04.03.2009 - 13:52

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 615 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56807 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.