stromectol ivermektin lopinavir ritonavir stromectol chloroquine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » BERAAT KANDILI HAKKINDA

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
BERAAT KANDILI HAKKINDA
128 Mesaj -
ISLAM DA BERAAT KANDILI DIYE BISEY YOKTUR!!!!!!!

BERAT KANDILI VARDIR DIYEN O GUN HAKKINDA BANA BIR TANE HADIS VEYA AYET GOSTEREBILIR MI?

BERAAT VARDIR AMA O KADIR GECESINE AYITTIR

KADIR GECESI DE RAMAZAN AYI ICERISINDEDIR

YANI BUGUN BERAT KANDILI DIYE OZEL BISEYLER YAPMAK BID'AT DIR

BID'AT ISE HARAMDIR

Bid’at(istilahi ‘seriat’ manasi)= Allaha daha cok ibadet etme maksadi ile ve sonradan ortaya konulan dini görünümlü bir yol

Peygamberimiz diyor ki; Allahin emrettigi hic bir sey yokki muhakkak ben onu size emretmissimdir,

Yani peygamberimiz beraat kandili diye bisey vardir demediyse biz ne olioz da kutlioz???
alinti

bana aciklama yapabilirmisiniz?
Gönderen: 18.12.2008 - 14:04
Bu Mesaji Bildir   gul-ay üyenin diger mesajlarini ara gul-ay üyenin Profiline bak gul-ay üyeye özel mesaj gönder gul-ay üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SaYaCGIN su an offline SaYaCGIN  
Admin

1760 Mesaj -

Apaçýk kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ý mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarýcýyýz. O mübarek gecede, her hikmetli iþ katýmýzdan bir emirle ayýrt edilir...'(Duhan, 44/1-4)

Ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Berat gecesidir. Kur'ânýn bu gecede, Yedinci semadan dünya semasýna indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye baþlandý.

Bu gecenin, dört adý vardýr. "Mübarek gece", "Berae gecesi" "Sakk gecesi", "Rahmet gecesi". Ve denildi ki bununla Kadir Gecesi arasýnda kýrk gün vardýr. Berae ve Sakk gecesi denilmesi hakkýnda da denilmiþtir ki, haraç tamamen alýndýðý zaman beraetlerini (temize çýkmalarýnýgöz kırpma dile getiren bir sened yazýldýðý gibi, Allah Teâlâ da bu gece mümin kullarýna beraet yazar. Ve denilmiþtir ki bu gecede beþ özellik vardýr:

Bu gecenin beþ özelliði vardýr:

1) Bu gecede önemli iþlerin seçimi ve ayýrýmý yapýlýr.

2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardýmcý olmasý amacýyla Allah tarafýndan melekler gönderilir.

3) Bu gece baðýþlanma ve af gecesidir.

4) Bu gecede yapýlan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

5) Bu gecede Peygamberimize þefaat yetkisinin tamamý verilmiþtir. Bu yetkinin üçte biri Þaban'ýn onüçüncü günü, üçte biri Þaban'ýn ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Þaban'ýn onbeþinci günü verilmiþtir.

Hazreti Âiþe (ranha) bu gecenin fazileti hakkýnda þunlarý anlatýyor:

Günün birinde Hazreti Peygamber yanýma girdi. Elbisesini çýkardý. Aradan zaman geçmeden tekrar giyindi. Bunun üzerine beni þüphe, kýskançlýk sardý. Ortaklarýmdan birinin yanýna gidecek sandým ve peþini takip ettim. Medine’nin kabristaný olan Bakîu’l-Garkad’da kendisine eriþtim. Mü’minlere ve þehidlere istiðfar ve dua ediyordu. Kendi kendime: ‘Anam babam sana feda olsun! Sen Rabb’ýnýn rýzasý uðrunda, ben ise dünya peþindeyim!’ diyerek döndüm. Soluk soluða eve girdim. Arkamdan da Resülüllah (sav) girdi.

-Neden böyle hýzlý nefes alýyorsun?’ dedi.

Ben,

-Anam babam uðruna feda olsun. Yanýma gelip elbisenizi çýkardýktan sonra tekrar giyindiniz, beni kýskançlýk tuttu. Ortaklarýmdan birinin yanýna gideceðinizi zannettim. Nihayet sizi kabristana giderken gördüm,dedim.

Resul–ü Ekrem,

-Resülüllah sana haksýzlýk edecek diye mi korkuyorsun?’ dedi.

Ardýndan Cibril geldi ve þöyle dedi:

-Bu gece Þa’bân’ýn on beþinci gecesidir. Cenabý Hak bu gecede Benî Kelb kabilesi koyunlarýnýn sayýsý kadar kimseyi cehennemden âzâd eder. Fakat bu gece Allah; müþriklerin, kincilerin, akrabalarýyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtiþamlarýna maðrur olanlarýn, ana ve babalarýna isyan edenlerin, içki düþkünlerinin yüzlerine bakmaz.

Resul–ü Ekrem, elbisesini çýkardý.

-Bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz? buyurdu.

-Evet, sana anam babam feda olsun, dedim.

Peygamber namaza kalktý. Secdeye kapanýp uzun müddet kaldý. Endiþelendim, elimle yokladým. Elim, ayaðýnýn altýna dokununca kýmýldadý. Ben de sevindim. Secdede þöyle niyaz ettiðini iþittim:

‘Allah’ým! azabýndan afvýna, gazabýndan rýzana sýðýnýyorum. Sen’den yine Sana iltica ediyorum. Þânýn yücedir. Sana yaptýðým senayý Senin kendine yaptýðýn senaya denk bulmuyorum. Sana lâyýk bir surette hamd etmekten âcizim.’
Sabah olunca bunlarý Resul–ü Ekrem’e söyledim. O da,

- Yâ Âiþe, bunlarý öðrendin mi? dedi.

-Evet yâ Resülüllah, dedim.

Resuli Ekrem;

-Bunlarý hem öðren hem de baþkalarýna öðret. Zira bunlarý bana Cibril öðretti ve secdede bunlarý okumamý ta’lîm buyurdu.’ dedi.”

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor:

"Her kim bu gece yüz rekat namaz kýlarsa yüce Allah ona yüz melek gönderir. Otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu ona cehennem azabýndan teminat verir. Otuzu da ondan dünya afetlerini savarlar, O'nu da ondan þeytanýn tuzaklarýný hilelerini savarlar."

"Yüce Allah bu gece ümmetine öyle rahmet eder ki Kelb kabilesinin koyunlarýnýn kýllarý sayýsýnca."

"Yüce Allah bu gece bütün müslümanlara maðfiret buyurur ancak kâhin, sihirbaz, yahut çok kin güden veya içkiye düþkün olan, yahut ana-babasýný inciten, veya zinaya ýsrarla devam eden müstesna."

'Þaban ayýnýn 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü yüce Allah, bu gece dünya semasýna rahmetiyle tecelli eder ve; 'tevbe eden yok mu! Onu affedeyim. Rýzýk isteyen yok mu, ona rýzýk vereyim, hastalýðýndan þifa isteyen yok mu ona þifa vereyim. Yok mu þunu isteyen yok mu bunu isteyen' der. Bu durum, sabaha kadar devam eder'

'Ameller, bu ayda âlemlerin Rabb'ý yüce Allah'a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah'a arzedilmesini isterim'

Rahmeti gazabýný geçen Yüce Rabb'imizin hayýr ve bereketini, af ve maðfiretini yaðmur gibi üzerimize yaðdýrdýðý bu mübarek geceyi fýrsat bilip tevbe, dua ve niyaz ile geçirmeli; bu ilâhî ziyafetten faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Ýnsanlarýn bir sene içerisindeki rýzýklarý, zengin veya fakir olacaklarý ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kýlmak sevaptýr. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiþ ve dua etmiþtir.

Allah Teâlâ Þaban'ýn onbeþinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koþanlar dýþýnda bütün kullarýný baðýþlar. " (Ýbn Mace, Ýkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).
Gönderen: 18.12.2008 - 15:06
Bu Mesaji Bildir   SaYaCGIN üyenin diger mesajlarini ara SaYaCGIN üyenin Profiline bak SaYaCGIN üyeye özel mesaj gönder SaYaCGIN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 693 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ilkser (43), gorkem yildiz (37), akky (39), HAKAN KÜCÜK (51), feride orhan (56), ME10 (47), MDMETIN (39), deniz-19 (37), avni kamzeli (43), asteroit (49), erdem (), Webcam_M (54), sel14tr (44), icalim (53), ilyas.fr (46), maneviyat (46), Ý.TEKGÜL (55), vgozukara (42), EMRULLAH (39), artvinli (59), emineyzc (48), looder (56), Cheetah (34), Keje (43), sahmeran28 (50), meto54 (63), selmani fahrisi (40), alonewolf (47), ibocan2 (42), chocuq87_54 (37), KaRaGoZLuM (41)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59950 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.