chloroquine budesonide budesonide budesonide hydroxychloroquine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Said bin cubeyr ile gardiyan arasindaki diyalog

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Said bin cubeyr ile gardiyan arasindaki diyalog
Moderator

4254 Mesaj -
SAÝD BÝN CUBEYR ÝLE GARDÝYAN ARASINDAKÝ DÝYALOG
--------------------------------------------------------------------------------
Müslüman halka zulmeden emevi kralý abdulmelik bin mervan ve onun valisi haccacý zalime karþý kýyam eden islam alimlerinden said b. cubeyr yakalanýp hapse düþer yýlar sonra . Hapishanede haccacýn gardiyaný sorar:
ey imam ! benim hakkýma ne düþünüyorsun ? yoksa ben demi zalimlerin yardýmcýsýyým ?
said b. cubeyr :
Ne münasebet ! zalimlerin yardýmcýlarý mesela senin gibi memurlarýn elbiselerini yýkayan yemeklerini hazýrlayanlardýr!
ya ben ?
sen ha? sen zaten zalimin zalimin ta kendisisin . ALLAH ýn kullarýna zulmedilirken , bu zulme ortak olmaktan baþka ne yapýyorsun ? ALLAH , israiloðullarýna zulmeden firavuna lanet ederken onun emirlerini uygulayan askerlerede lanet ediyor
"...Þüphesiz Firavun ile Hâmân ve askerleri yanýlýyorlardý. "aglakasas)
"Biz de onu ve askerlerini yakalayýp denize atýverdik. Bir bak, zalimlerin sonu nice oldu"aglakasas 40)
gardiyan çaresizlik içinde
- fakat benim olara itiraz etmeye gücüm yetmez !
- hiç hayýflanma ! onlar , senin kalbinin karardýðýný bilmeselerdi , sana bu görevi vermezlerdi .
ALLAH tan baþka ilah tanýmayan , ALLAH tan baþka ilahlýk iddiasýnda bulunanlara iltifat etmeyen kimselere firavunlar görev verirlerimi hiç? yada onlar firavunlardan hiç görev alirlarmý? unutmaki "Herkes kendi mizaç ve karakterine uygun iþ yapar 1 (isra 84)
gardiyan:
-Ama ben islamý seviyor , din kardeþlerime gücüm yettiðince faydalý oluyorum. benim gibi olanlarda bu makamlarý býrakýrsa daha zalimeri gelir . benim yaptýðým bir nevi islama ve müslümanlara hizmet deðilmi?
said b. cubeyr
- Yüce ALLAH ýn amelleri kabul etmesi için þu 3 þartýn yerine gelmesi gerekir :
1- o iþi ALLAH emredecek.
2- peygamberlerde örneði olacak.
3- kulda mutlaka ihlas olacak.
Þimdi sana dönelim, senin islama ve müslümanlara yaptýðýn güya hizmet þeklini ALLAH hangi ayetinde emrediyor ? hangi peygamberde böyle bir hizmet modeli var. Hiç bir peygamber taðutlarýn emri altýnda hizmet yürütmez.
"Biz hangi peygamberi gönderdikse, sýrf Allah'ýn izni ile itaat edilmek üzere gönderdik"aglanisa 64) bu ayet bunun en açýk delilidir. Sen önce zalimlere boyun eðmekten kendini kurtarmalýsýn ki þirkten uzak kalabilesin . Bu halinle müslümanlara iyiliðin dokunsa bile, ALLAH katýnda sana fayda saðlamaz . Çünkü ALLAH buyuruyorki:eðer þirk koþacak olursan amellerin boþa gider ve hüsrana uðrayanlardan olursun "
iyice bunalan gardiyan:
-Fakat çoluk çocuðum var, bu benim tek iþim, baþka gelirimde yok, aileme karþý sorumluluðum yok mu? onlarý rýzýksýz býrakmam doðru olurmu ?
- ALLAH ýn rýzký her yerde var, önce rýzkýnýn helal olmasýna bakmalýsýn, eðer istemiþ olsan baþka bir iþ arar zalimin zulmüne ortak olmaktan kurtulursun. Senin ilk yapacaðýn iþ bu zalimlere destek olmamaktýr. Hiç bir müslüman zalim düzenlerde diþlilerin daha iyi çalýþmasýna destek vermez.
"Ve zulüm yapanlara yakýnlýk göstermeyin ki, size de ateþ dokunmasýn. Allah'dan baþka yardýmcýlarýnýz da yoktur. Sonra yardým da göremezsiniz"aglahud 113) bu ihtarda bulunan ALLAH , ayný zaman da þu müjdeyide veriyor:
"Kim Allah'tan korkarsa Allah ona bir çýkýþ yolu yaratýr.
Ve onu ummadýðý yerden rýzýklandýrýr. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Allah, emrini yerine getirendir. Allah her þey için bir ölçü koymuþtur. "aglatalak 2-3)
(yusuf kardavi alim ve taðuttan özetlenmiþtir)
"Taðuttan, ona kulluk etmekten kaçýnýp da tam gönülle Allah'a yönelenlere gelince, müjde onlaradýr. Haydi müjdele kullarýmý.
O kullarýmý ki, onlar sözü dinlerler, sonra da en güzeline uyarlar. Ýþte onlar, Allah'ýn kendilerine hidayet verdiði kimselerdir. Ýþte temiz akýllýlar da onlardýr. "aglazümer 17- 18)
alýntý
Gönderen: 28.11.2008 - 10:10
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 706 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58174 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.