kamagra stromectol generique luvox stromectol generique luvox aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Kadir Gecesi, nasıl ihya edilir?

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Kadir Gecesi, nasıl ihya edilir?
178 Mesaj -
Ýhya, hayat kelimesinden gelir. Yani, Kadir Gecesi nasýl canlandýrýlabilir?
Nasýl ki yazýsýz bir kaðýda önem vermeyiz, fakat kaðýdýn üzerine bir ayet yazarsak, artýk o kaðýdý baþýmýzýn üstünde tutarýz; iþte Kadir Gecesi de gecelerden bir gecedir. O gecede Kur’an-ý Kerim’in inmiþ olmasý ve okumanýn da dünyamýzý cennet etmesi karþýlýðýnda bu geceye önem veriyoruz…

Kadir Gecesi’nde yapýlacak en önemli ibadet, günahlara tövbe etmektir. Günahlarýmýzýn bütününe tövbe edemiyorsak, hiç deðilse bir tanesine tövbe etmeliyiz. Bana göre bir þahýs, "Allah’ým, bu mübarek gecenin hürmetine sigara içmemeye karar verdim, içtiklerime de tövbe ettim" dese, iþte o þahýs Kadir Gecesi’ni en güzel þekilde ihya etti…

Bir haným kapanmaya, bir daha gýybet etmemeye yahut tefsir okumaya karar verir. Ýþte o haným da Kadir Gecesi’ni en güzel þekilde ihya etti. Bir genç, kütüphaneden Peygamberimiz’in hayatýyla ilgili kitabý alýr, onu okumaya baþlar. Ýþte o genç, Kadir Gecesi’ni ihya etti.

Kadir gecelerinde fizik, kimya çalýþýrdým ibadet diye… Neden ibadet oluyor? Fizik, kimya maddeyi anlatýr. Maddeyi yaratan Allah’týr. Allah’ýn yarattýklarýný öðrenmek ibadettir. Okullarda bize bu bilgileri, tabiatçýlýk adýna okuttular. Ben Kadir Gecesi’nde o kitaplarý Allah adýna okuyarak büyük bir tabiatçýlýktan Ýslamiyet’e geçtim. Böylece Kadir Gecesi’ni ihya ettim. Yani karanlýktan aydýnlýða çýktým. Ýhyadan itaate çýktým Kadir Gecesi’nde…

Türkiye’de hemen her evde Kur’an vardýr. Kullanýlmayan reçete gibi durmaktadýr. Okunup tatbik edilmeyen reçete… Ezberlenip, muhtevasýndan haberdar olunmayan reçete… Halbuki Kadir Gecesi’nde, insanýn dünya ve ahiretini cennet edecek bir kitap gelmiþtir. Ben þahit oldum ki, Kur’an’a uyan herkes üstün oldu, Kur’an’a uymayanlar da sefil oldu…

Kadir Gecesi, bir bulut gibi þehrin üzerine gelmiþ bakmýþ ki, kahveler týklým týklým dolu, insanlar dedikodu yapýyor, Müslümanlar "asýl meseleden" uzaklaþmýþ. (Ýslam’ýn maruz kaldýðý tehlikeler) O zaman, þehre gelir, bizim mahalleye uðramadan gider…

Garabetin bu da bir nevidir ki insanlar,

Arar hakikati bir baþka yolda yürür.

Ezkaza bir gün karþýlaþsalar,

Hakikat onlara, onlar hakikate tükürür.

Dünle bugün aynýysa gelen giden yok demektir…

Hekimoðlu ÝSMAÝL || http://www.zaman.com.tr

Dinlemek için; http://sendenkalan.net/2008/09/21/kadir-gecesi-nasil-ihya-edilir/
Gönderen: 21.09.2008 - 06:20
Bu Mesaji Bildir   SendenKalan üyenin diger mesajlarini ara SendenKalan üyenin Profiline bak SendenKalan üyeye özel mesaj gönder SendenKalan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 607 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55261 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.