ivermektine stromectol kaletra generique plaquenil generique stromectol super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Niyet ettim, Ramazan'da sigarayı bırakmaya!..

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Niyet ettim, Ramazan'da sigarayı bırakmaya!..
178 Mesaj -
Pek çok arkadaþým "sigarayý býrakamýyorum" diye dertleniyor. Ben, yapamadýðým þeye kýzarým. Sigarayý býrakamamak ne demek yahu!.. "Ben sigara içmeyeceðim!" Hepsi bu.

1950'lerde askerî öðrenciyken her talebeye yarým kilo sigara verirlerdi. Ben sigara yerine, ihtiyacým olan þeyleri alýrdým. Hatta iyi hatýrlýyorum, sigara paralarýný biriktirmiþ, kendime güzel bir kol saati almýþtým.

Yapamadýðým þeye kýzarým! Neden yapamýyorum? Hangi iþ bana kafa tutacakmýþ.

Bir arkadaþým vardý. Bu arkadaþ bir kýza âþýk olmuþ. Ýnce bir defter aldý, akþamüzeri baþladý, sabaha kadar o defteri þiirlerle doldurdu, sevgilisine götürüp verdi. Halbuki o arkadaþ kompozisyon dersinde çok baþarýsýzdý!..

Düþündüm; nasýl olur?.. Böyle bir adam bir kýzý sevmiþ, yazar olmuþ. Buna nasýl muvaffak oldu?

Öyleyse dedim, benim de bir sevgilim olmalý. Ben o sevgiliyi buldum. Sevgilimin adý; Ýslamiyet! Ta 1950'den beri sevgilime mektup yazýyorum. Bu mektuplarým bazen makale olarak, bazen kitap olarak çýktý. Yani ben, yapamadýðým þeye kýzarým. Sevgilim yokmuþ; niye yok? Ben sevgilimi de buldum.

Defalarca yurtdýþýna çýktým. Oralardan bir paket sigara alýp getirmedim. Misafirlerime sigara ikram etmem. Eðer misafir sigara paketini unutur giderse, ilk iþim o paketi parçalayýp çöpe atmaktýr. Çünkü bana göre sigara haramdýr.

Onu içenler býrakamýyormuþ! Sigara insana böyle yapýþýyorsa ben de onu hayatýmdan tamamen silip attým. Kokusunu da, yüzünü de görmek istemem. Bu halimi çok görmeyin. Bazý þeyler, ya hep ya hiç kanunuyla çalýþýr. Ýþte ben, bu kötü alýþkanlýða karþý amansýz bir savaþ açtým.

Sigara içen arkadaþlarýmdan bazýlarý öyle durumlara düþtüler ki; doktor onlara "býrakacaksýn" diyor, ama adam ölümü göze alýyor, sigarayý býrakamýyor.

Yirmi yaþýndaki bir gencin, içkiden, sigaradan, kýz arkadaþtan uzak kalmasý bana göre bu devrin en büyük kerametidir.

Ramazan, bir talim, bir eðitim zamanýdýr. Ramazan'da bir ay sigara içmeyen, bir ömür boyu içmemelidir. Çünkü anladý ki, sigara içmeyi caný çok istediði halde o, paketi evde býrakýp dýþarý çýkabiliyor, cebine koymayabiliyor, sigara içenlerin yanýna gitmeyebiliyor, uzun süre sigara içmeden durabiliyor... Bu bir eðitimdir.

Demek ki istediðin halde sigara içmeyebiliyorsun! Bu anlaþýldý. Þimdi bir daha içmemek üzere sigara adýna ne varsa evinde üstünde, her þeyi at! Sigara içmeyeceðim diye inat et, o inat sigarayý býrakmaya yeter.

Hekimoðlu ÝSMAÝL

Yazýnýn en çok burasý hoþuma gitti :)

"Yirmi yaþýndaki bir gencin, içkiden, sigaradan, kýz arkadaþtan uzak kalmasý bana göre bu devrin en büyük kerametidir."

Saygýlar
Gönderen: 07.09.2008 - 14:19
Bu Mesaji Bildir   SendenKalan üyenin diger mesajlarini ara SendenKalan üyenin Profiline bak SendenKalan üyeye özel mesaj gönder SendenKalan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kübraaaa su an offline kübraaaa  
144 Mesaj -
allah razý olsun sendenkalan abim çok güzel bir yazý paylaþtýðýnýz için teþekkürler
allah inþ en yakýn zamanda içenlerin býrakmalarýný nasip etsin ramazaný þerif hürmetine çok önemli bir konu gerçekten Elinize Saglik
Gönderen: 07.09.2008 - 16:04
Bu Mesaji Bildir   kübraaaa üyenin diger mesajlarini ara kübraaaa üyenin Profiline bak kübraaaa üyeye özel mesaj gönder kübraaaa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SendenKalan su an offline SendenKalan  
RE:
178 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý kübraaaa

allah razý olsun sendenkalan abim çok güzel bir yazý paylaþtýðýnýz için teþekkürler
allah inþ en yakýn zamanda içenlerin býrakmalarýný nasip etsin ramazaný þerif hürmetine çok önemli bir konu gerçekten (E.S.)

Bencede hayet ehemmiyetli ve güzel bir yazý...
Zaten söz konusu Ömer hocam olduðunda aksini düþünmekde ahmaklýktýr..

Allah hepimizden razý olsun...
Gönderen: 07.09.2008 - 16:23
Bu Mesaji Bildir   SendenKalan üyenin diger mesajlarini ara SendenKalan üyenin Profiline bak SendenKalan üyeye özel mesaj gönder SendenKalan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DeLiAsIk su an offline DeLiAsIk  
Moderator

352 Mesaj -
zaten sigarayi birakmak istiyorum ama olmuyor birakamiyorum diyen bence yalan söylüyor,
cünkü o aslinda birakmak istemiyor.

tabiki insan yapmak istedikten sonra herseyi yapabilir, yeterki insan yürekten istesin..
Gönderen: 07.09.2008 - 16:50
Bu Mesaji Bildir   DeLiAsIk üyenin diger mesajlarini ara DeLiAsIk üyenin Profiline bak DeLiAsIk üyeye özel mesaj gönder DeLiAsIk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kerim75 su an offline kerim75  
125 Mesaj -
...........BU YAZIYI TEKRAR GUNDEME TAÞIDIM CUNKI SIGARA YASAGININ MIADI DOLDU SANKI...

ben sýgarayý 22 yýl býr fýýl ýcýtým hemde kucuk cok kucuk yasta baslayýp,yýlbasýnda aravermek maksadý ýle pakedý ýsyerýnde býrakmakla neden bunun suresýný uzatmýyorum dedým,ve ogunden sonrada ýcmedým ýlerde tekrar ýcmemek ýcýnde Allah a sýgýnýyorum...

sýgarayasagý ulkede once tedýrgýnlýkle basladý yasaklý olan seylerýn yapýlmasýnýn daha zevklý oldugu bu dunyada babalardan gýzlý cekýlen nefesler gýbý saklandý once kapalý odalarda camlar sona kadar acýk,mýllet balkolara ýþyerý kapýlarýna cýktý once gýzlý gýzlý suclu oldugunu ve kotubýsey yaptýgýnýn farkýnda gýbýydý fakat aradan gecen 5 ay takýpsýzlýgýn ve cezanýn uygulanmamanýn verdýgý rahatlýkla yenýden kapalý ortama saglýklý ýcmeyen ýnsanlarýn cevresýne gýrdý,,evet saglýklý ýnsan yazdým zýra sýgara kullanmak hastalýkmýs ve ben ýcýmdeký azýmle hastalýgýmýn buyumeden sorun cýkarmadan tedavý etmem gerektýgýne kararverdým rabbým yardýmcý oldu hastalýktan kurtuldum,,dýger hastalar ýcýnde acýl sýfalar dýlýyor ve gýbý toplumu ozellýkle cocuklarý ve onlarýn gelecegýne onemlý zararlarý olan bu konuyu gundemde tutmayý onerýyorummmmmm

selam ve dua ýle
Gönderen: 03.11.2008 - 14:52
Bu Mesaji Bildir   kerim75 üyenin diger mesajlarini ara kerim75 üyenin Profiline bak kerim75 üyeye özel mesaj gönder kerim75 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
tabiki insan yapmak istedikten sonra herseyi yapabilir, yeterki insan yürekten istesin

ÇOK GÜZEL BÝR SÖZ KARDEÞÝM EMEGÝNE SAGLIK
Gönderen: 03.11.2008 - 15:02
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 604 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56132 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.