generique luvox generique luvox kaletra stromectol generique stromectol apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Yuvamı Kaybettim. Hükümsüzdür!

önceki konu   diğer konu
13 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Yuvamı Kaybettim. Hükümsüzdür!
211 Mesaj -
Yuvamý Kaybettim. Hükümsüzdür!

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ýn adýyla...

Ramazanýn ikinci günü, vakit öðle telefonum mutad olduðu üzere çalýyor bilmiyorumki neler duyacaðým. Uzanýyor ve açýyorum usulca, karþýmda bir dostum ne zamandýr sesine hasret kaldýðým birkaç kelam hasbihale döndürüyor konuþmamýz. Eskilerden, tanýdýklardan haberdar ediyoruz birbirimizi ve ardýndan hiç de duymak istemediðim o talihsiz cümleleri duyuyorum. Yüreðimden vuruluyorum, içime bir kor düþüyor yakýyor tüm bedenimi hayýr demek istiyorum, þaka yapýyorsun, dalga geçiyorsun benle demek istiyorum ama konuþamýyorum. Ya Rabbim sen herþeyi en iyi bilensin, hayrý da þerri de veren sensin bu kaçýncý þok, bu kaçýncý vurgun. Dostumu biraz teselli edip ona moral verdikten sonra muhabbetimize son veriyoruz.
Ve iþte tek baþýnayým, ve yine düþüncelerimde kaybolmaktayým, sen aklýmý koru Ya Rabbim.
Son zamanlarda duyduðum kaçýncý üzücü haber bu bilemiyorum ama insanýn en yakýnlarýnýn, dostlarýnýn baþýna böyle istenmedik þeylerin gelmesi bende tam bir vurgun havasý oluþturuyor, kendime gelmekte zorlanýyorum. Önceleri böyle þeyler duymuyordum acaba ilgi alanýma girmediði için mi yoksa böyle þeyler mi olmuyordu bilemiyorum. Ýnsanýn türlü sýkýntýlarla, zorluklarla ve büyük umutlarla kurduðu hayat boyu mutlu olacaðýný düþündüðü kendi yuvasýný yýkmasý ne acý þey. Bunun altýnda yatan amiller tabii ki birçok, bu sosyal bir vakýa ve sosyal olaylarýn tek sebebe indirgenmesi imkansýz. Bayan tarafýna sorsanýz kendi haklý çýkartacak þeyler söyleyecektir, erkek tarafýna sorsanýz kendini haklý çýkartacak þeyler söyleyecektir zaten bu olmasa hiç yýkýlýr mý yuvalar. Ýnatlaþmalar, gururlanmalar, bencilleþmeler, kalýba sokmalar, tahakküm altýna almalar, senler, benler, sizler, bizler...Bir bayaný anlamak için bir bayan, bir erkeði anlamak için de illa bir erkek mi olmak gerekiyor acaba. Aman Allah'ým ne de çok sebep var deðil mi yuvayý ayakta tutmamak için!
Birazcýk araþtýrma yaptým ve gördüðüm tablo tüylerimi diken diken etti. Yýldan yýla boþanmalarýn sayýsý artýyormuþ ve daha acýsý boþanmalarýn %90'ýna varan kýsmý ilk 6 aylýk dilime yaþanýyormuþ bir an temenni ettim yanlýþ bilgi almýþýmdýr diye ama yaþananlar da gösteriyorki galiba doðru, hiç istemesekte. Dahasý var peki ya geri kalanlar, geri kalanlardan kaçý mutlu bir yuva sürdürüyor bir bakýn çevrenize, kendi ailenizden iþe baþlayýn ve en yakýnlarýnýzdan kaçý saðdan soldan destek çubuklarý olmasa ayakta kalacak. Ve yine öyleleri var ki evine mi giriyor yoksa zindana mý bilemiyor. Mevla herkesin yardýmcýsý olsun, kimsenin yolunu þaþýrtmasýn. Olayýn ilgi çekici bir baþka yaný ise okuma-yazma oranýda artma, kültür seviyesinde geliþme olduðu halde hatta eþler onlarca kiþisel eðitim, rehberlik, psikolojik kitaplarýný devirdiði halde bu durumlarýn yaþanmasý. "Kitap taþýyan merkepler" ayetini Yüce Mevla boþuna buyurmamýþ diye düþünmekten kendini alýkoyamýyor insan kimse alýnmasýn belki orda kastedilen kesim çok farklý ama olsun þu bir gerçek ki bildikleriniz ile yaþamaz, onlarý hayatýnmza tatbik etmezsek hüsrana uðrayanlardan oluruz. Heyhat ne acý bir durum, durup bir düþünmeliyiz oysa nerdeyiz, neyi yanlýþ yapýyoruz diye. Kýzlarýn yetiþme tarzý, erkeklerin yetiþme tarzý, ebeveynlerin gençlere yaklaþým tarzý, gençlerin evlilik kurumuna bakýþ açýlarý deðiþmedikten sonra bunlardan kaçýnýlmasý imkansýz zannýmca. Daha niþanlýlýk devresinde ailelerin birbirini düþman gibi görüp ne koparýrsak kardýr çocuðumuza düþüncesi, gençlerin nikahta birbirlerinin ayaklarýna basýp üstünlük bende diye güç gösterisi yapmasý veya yakýn çevrenin ilk günden ezeceksin, ezdirmeyeceksin gibi saçma sapan tavsiyeleri oldukça iflah olmayýz gibi geliyor. Ýnþaallah ben yanýlýrým da nice sevdiklerimin caný yanmaz. Kitaba ve sünnete uymayan bir evliliðin zaten ayakta kalmasý imkansýz veya ayakta ise onun varlýðý diðerleri için bir ibret vesikasýdýr. Efendimiz'in (s.a.v) nikahýn ne için yapýlacaðýný açýk açýk belirtmesi bile bizler için onlar kayýn doyurmuyor, kimseye güvenilmiyor, iyi ama olmuyor, ben zaten uyuyorum onlara gibi aldatmacalara düþürüyor bizleri. Yazýk onca emeðe, yazýk onca zamana, yazýk onca insana. Kur'an uyarýyor bakýn "yapmadýðýnýz þeyleri niye söylüyorsunuz" diye evet sorun kendinize ne kadar sadýksýnýz bu söze, hesaplaþalým kendimizle, kaçýmýz amenna derken bunlarý düþünerek söylüyoruz yoksa bir çýrpýda aðzýmýzdan çýkan cümlecikler mi bunlar. "Sizlere iki þey býrakýyorum, onlara sýký sýkýya tutunmadýkça kurtulamazsýnýz" diyen Efendimiz (s.a.v) haþa boþuna mý söylüyor bu söz, hevasýndan mý konuþuyor. Evet sen, sana söylüyorum herkes alýnsýn bu cümleleri üzerine, yarasý olan gocunur derler biliniz ki yaramýz derin, vurdumduymaz olmayalým, banane ben iyiyim, benim kimseye zararým yok, benim yuvam huzurlu, ben mutluyum demeyelim yok mu çevrenizde çok mutlu iken bir anda birbirlerine düþman kesilen aileler. Daha dün bir abimiz üç tane pýrlanta gibi evladý olduðu halde boþanmak istediðini belirtti sizce acý bir durum deðil mi bu? O çocuklarýn durumu ne olacak, o bayanýn durumu ne olacak, o abinin durumu ne olacak? Kimse bile bile kendini ateþe atmak ister mi? Bizler bu düþünceler kurtulmadýktan, kýlýk-kýyafete göre birbirimize deðer verdikten, Kitaba ve sünnete deðil de eþin, dostun sözlerine baðlý yaþadýktan sonra daha çok böyle olaylar göreceðiz gibime geliyor. Mevla bizlere acýsýn, bizleri böyle þeylerden korusun, bu durumlara düþmekten muhafaza eylesin. Son bir hatýrlatmayý da unutmayalým, evlenmek zor olsa da boþanmak ondan daha zordur bu düþünce içinde olanlar varsa inþaallah bu yazý vesilesiyle ailesine ve kendisine çeki düzen versin, en önemlisi bu durumu yaþamýþ insanlarla konuþup onlardan baþlarýna gelenleri dinlesinler. Allahu Tealanýn bile en sevmediði helallerden biri olmasý bize oldukça fazla bilgi vermiyor mu sizce? Lafý boþuna uzattý ve kalplerinizi kýrdý isem affola ve haklarýnýzý helal ediniz, bu aciz Ýlyas Uçar kardeþinize de dua etmeyi unutmayýnýz.

Tavsiye okunacak yazý, konuyla alakalý, týklayýnýz: Büyük Zatlar Eþlerine Nasýl Hitap Ederlerdi

Ýlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
02.09.2008 - 18:30

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son SaYaCGIN tarafından, 02.09.2008 - 22:37 tarihinde.
Gönderen: 02.09.2008 - 22:35
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
1686 Mesaj -
Allah razi olsun mubarek insan....
Ne kadar güzel bir yaziydi...
Isin püf noktasi iyi birer "mümin" ve "mümine" olmak...
Kullukta basarisiz olan her konumda basarisiz oluyor...
Selam ve dua ile...
Kardesiniz...

Gönderen: 02.09.2008 - 23:19
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SendenKalan su an offline SendenKalan  
178 Mesaj -
"Kitap taþýyan merkepler" ayetini Yüce Mevla boþuna buyurmamýþ diye düþünmekten kendini alýkoyamýyor insan kimse alýnmasýn belki orda kastedilen kesim çok farklý ama olsun þu bir gerçek ki bildikleriniz ile yaþamaz, onlarý hayatýnmza tatbik etmezsek hüsrana uðrayanlardan oluruz. "

Suyun h2O dan ibaret olduðu bilmekle susuzluðumuzu gideremeyiz, ancak suyu içersek, su ile munasebet kurar isek susuzluðumuz diner... derdi Senai Üstad...

O hesap gibi çok fazla söze gerek yok... Evli deðilim lakin ben bu iþin bu müessesenin yürümesinin bu kadar zor olduðuna inanmýyorum...

Ýþ;
Gece 3 de eþini Namaza kaldýrmada!
Bilmem anlatabildimmii...

Saygýlar...
Gönderen: 03.09.2008 - 10:53
Bu Mesaji Bildir   SendenKalan üyenin diger mesajlarini ara SendenKalan üyenin Profiline bak SendenKalan üyeye özel mesaj gönder SendenKalan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_LaL_ su an offline _LaL_  
Yuvamı Kaybettim. Hükümsüzdür
838 Mesaj -
Kitaba ve sünnete uymayan bir evliliðin zaten ayakta kalmasý imkansýz veya ayakta ise onun varlýðý diðerleri için bir ibret vesikasýdýr..

Allah bizlere O'nun rýzasý üzerine yaþayabileceðimiz bir hayat nasip etsin...
selam ve dua ile..

Gönderen: 03.09.2008 - 11:38
Bu Mesaji Bildir   _LaL_ üyenin diger mesajlarini ara _LaL_ üyenin Profiline bak _LaL_ üyeye özel mesaj gönder _LaL_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
amin cümlemizden inþaallah saðolun
Gönderen: 03.09.2008 - 12:27
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rahil su an offline rahil  
RE: Yuvamı Kaybettim. Hükümsüzdür
1191 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý aysen

Kitaba ve sünnete uymayan bir evliliðin zaten ayakta kalmasý imkansýz veya ayakta ise onun varlýðý diðerleri için bir ibret vesikasýdýr..

Allah bizlere O'nun rýzasý üzerine yaþayabileceðimiz bir hayat nasip etsin...
selam ve dua ile..

amin
Gönderen: 03.09.2008 - 15:04
Bu Mesaji Bildir   rahil üyenin diger mesajlarini ara rahil üyenin Profiline bak rahil üyeye özel mesaj gönder rahil üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
..
Moderator

1295 Mesaj -
Ýbretlik bir yazý..
Maalesef etrafýmýzda da o kadar ibretlik örnekler var ki, Rabbim herkesin yardýmcýsý olsun. Ailelerdeki sýkýntýlar toplumun da bozulmasý olarak bize dönüyor muhakkak, Rabbim ailelerimizi Ýslam üzere imar etsin..

Gönderen: 03.09.2008 - 18:23
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KUTAY_ su an offline KUTAY_  
335 Mesaj -
Rabbim HUZUR versin cümlemize.aslýnda basittir derler iki insanýn birbirini idare etmesi biri sinirli olunca karþýsýndaki susacak idare edicek sakinlesince sakin bir þekilde konuþmaya baþlýcak.
Hatay eskisi gibi degil arkadaþlar hayat þimdi çok zor,geçim derdi çocuk giderleri esnafsa dükkan giderleri memursa kira giderleri her çocukta telefon evlerde ve çeplerde telefon,pc ler oyuncaklar ateriler vs.vs.vs.anne baba ne yapsýn bakýyorlar çare yok birbirlerini yiyorlar ve kavga baþlýyor tartýþmalar iþ boþanmalara kadar gidiyor.
Eskiden bu saydýklarýmýn hangisi vardý arkadaþlar bunlar hep sýkýntý bu isteklere kolay kolayda insanýn omuzlarý dayanmaz heleki durumu iyi deðilse.onun için günümüzün gençleri evliliðe sýcak bakmamaktadýr yada biriyle hayat birleþtireceksede kazancýna maddi güçüne bakmaktadýr...daha neler neler................................................

Rabbim huzur versin huzurrr gül

Gönderen: 03.09.2008 - 19:00
Bu Mesaji Bildir   KUTAY_ üyenin diger mesajlarini ara KUTAY_ üyenin Profiline bak KUTAY_ üyeye özel mesaj gönder KUTAY_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
RE: ..
1463 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý RuZGaR

Ýbretlik bir yazý..
Maalesef etrafýmýzda da o kadar ibretlik örnekler var ki, Rabbim herkesin yardýmcýsý olsun. Ailelerdeki sýkýntýlar toplumun da bozulmasý olarak bize dönüyor muhakkak, Rabbim ailelerimizi Ýslam üzere imar etsin..

Gönderen: 03.09.2008 - 19:04
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DeLiAsIk su an offline DeLiAsIk  
Moderator

352 Mesaj -
Dünyanin gidisati kötü, günümüzde bosanmak evlenmekten kolay olmus.

insanin icinden cok sey demek geliyo ama bos..

Rabbim sonumuzu hayr etsin.
Gönderen: 03.09.2008 - 22:16
Bu Mesaji Bildir   DeLiAsIk üyenin diger mesajlarini ara DeLiAsIk üyenin Profiline bak DeLiAsIk üyeye özel mesaj gönder DeLiAsIk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
211 Mesaj -
amin inþaallah bu arada boþanma lafta kolay gerçekte ise oldukça zor hiç boþanma evresi geçiren birine sordunuz mu neler çekmiþ, ne kadar süre beklemiþ
Gönderen: 04.09.2008 - 12:16
ebrulii su an offline ebrulii  
3 Mesaj
Günümüz þartlarýna göre çok manidar bir yazý..Benimde boþanma evresi geçiren bir arkadaþým oldu.Ama boþanma gerçekten lafta kolaymýþ.Allaha þükürki onun düþüncesi lafta kaldý ve boþanmadý..Arkadaþýmýn tecrübesinden anladýðým kadarýyla sabýr,þükür ve zaman herþeyin ilacý..
Gönderen: 04.09.2008 - 15:58
Bu Mesaji Bildir   ebrulii üyenin diger mesajlarini ara ebrulii üyenin Profiline bak ebrulii üyeye özel mesaj gönder ebrulii üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
211 Mesaj -
evet gerçektende öyle zaman herþeyin ilacý derler ya aynen öyle.
Gönderen: 06.09.2008 - 12:18
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 632 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57920 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.