generique stromectol dexamethasone generique kaletra hydroxychloroquine kaletra imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » ZÜBEYİR'İN CEVİZLERİ

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ZÜBEYİR'İN CEVİZLERİ
4 Mesaj
Zübeyir babasýnýn yeni aldýðý arabasýyla oyun oynuyor onu elinden hiç düþürmüyordu.O gün okulda tatildi.Vaktinin büyük bir kýsmýný oyuna ayýrmýþtý.Kendini oyuna öyle kaptýrmýþtý ki ikindi ezanýnýn okunduðunu bile duymamýþtý.Arkasýnda duran annesini bile farketmemiþti.Annesinin omuzuna dokunmasýyla irkildi.

-Biriciðim ezan okundu yoksa duymadýn mý?Biz hazýrlýðýmýzý yaptýk seni bekliyoruz.Abdestini al da namazýmýzý kýlalým.

Zübeyir de bir gariplik vardý.Bir arabasýna baktý birde annesine.Hiçte oyununu býrakýp gitmek istemiyordu.Biraz daha bekledi.Yine oyuna kaptýrmýþtý kendini.Bu defa babasýnýn sesini duydu.

-Zübeyir oðlum,nerdesin? diye seslenerek yanýna geldi.

-Oðlum nerdesin neden gelmiyorsun seni bekliyoruz.Yoksa hastamýsýn? diyerek saçlarýný okþadý .

-Babacýðým þey....diyerek baþýný öne eðdi Zübeyir.

-Ben bugün namaz kýlmasam olmaz mý baba?Her gün her gün namaz kýlmaktan sýkýldým ve daha çok oyun oynamak istiyorum.Namaz kýlmayýda seviyorum ama ben oyun oynamak istiyorum .

-Caným oðlum dedi babasý ve sarýldý büyük bir içtenlikle.Küçükken bende senin gibi oyunumu býrakýp namaz kýlmak istemezdim.Köþe bucak kaçacak yer arardým.Ve dedende hiç yorulmaz peþimi býrakmazdý.Taki senin gibi namaz kýlmaktan sýkýldýðýmý söyleyene kadar.Ve deden o zaman bana beþ tane ceviz hediye etmiþti.Hem biliyormusun ben o cevizleri yedikten sonra namazýmý hiç býrakmadým ,namaz kýlmaktan hiç sýkýlmadým.

Zübeyir cevizi çok seviyordu.Babasý ceviz dediði anda gözlerinin içi parlamýþtý.

-Deden de o cevizlerden hala vardýr.Ýstersen belki sanada verir ve göz kýrptý Zübeyir' e

Dedesi o sýrada namazýný kýlmýþ ve içeri girmek üzereydi.Koþar adýmlarla dedesinin bacaklarýna sarýldý ve

-Dedeciðim babam sende ceviz olduðunu söyledi bana da veririmisin? dedi.

Dedesi oðlunun yüzüne baktý ve tebessüm ederek.

-Çok mu istiyorsun dedi.

-Evet dedeciðim çok istiyorum lütfen dedi

-Peki öyleyse dedi ama bir þartla.Ben sana 5 soru soracaðým sen de bu sorulara cevap verebilirsen cevizler senin anlaþtýk mý?

-Anlaþtýk anlaþtýk diyerek hoplayýp zýplamaya baþladý Zübeyir.

-Gel otur bakalým dedenin dizine.Evet birinci soruyu soruyorum Zübeyir
hazýr ol.

- Acaba ömrün ebedimi zübeyir .Yani yarýn veya bugün ölmeyeceðini biliyormusun?

-Hayýr dedeciðim bu dünya geçici sen söylemiþtin.Asýl hiç ayrýlamadan sizlerle beraber olacaðýmýz yer cennet hayatý ve oraya hangimizin daha önce gideceðini ancak Rabbimiz biliyor.Cenneti kazanmak içinde ibadet etmemiz gerekiyor.

-Zübeyir peki o zaman Allah'ýn bize ikram ettiði kocaman bir günün bir kaç dakikasýný namaza ayýrmak çokmudur.Sanki bu dünyada sürekli kalacak gibi yaþamak doðrumudur?

-Hayýr dedeciðim dedi baþýný öne eðerek;

Aferim dedi dedesi cevizin ilkini hak ettin al bakalým

Gelelim ikinci soruya;

-Her gün hergün ekmek yersin su içersin onlar sana usanç veriyormu Zübeyir?

-Hayýr dedeciðim çünkü acýkýyorum ve yemek yemek çok hoþuma gidiyor.

-Madem vermiyor.Çünkü o bizim vücudumuzun ihtiyacý.Midemizin ihtiyacýný bunlarla karþýlýyoruz Ve bundan da büyük zevk alýyoruz .Namazda kalbimizin gýdasý ihtiyacý peki ozaman namaz kýlmazsak kalbimize gýdasýný vermemiþ oluyoruz deðil mi?

-Evet dedeciðim çünkü namaz kýlarkende çok hoþuma gidiyor ve kendimi çok mutlu hissediyorum.

Dedesi 2. cevizide eline verdi Zübeyir'in aferim dedi tekrar

Gelelim 3. soruya

-Daha akþam ezaný okunmamýþ.Yarýn ki namaza sýra gelmemiþ.Sence bunlarý þimdiden düþünüp üzülmek ve sabýrsýzlýk göstermek doðrumudur?

-Hayýr doðru deðildir diye cevap verdi

-Madem öyledir bulunduðumuz vakti düþünüp ona göre hareket etmeliyiz.O anda yapmamýz gerekenleri yapmalýyýz.

Üçüncü soruyuda cevaplamýþtý Zübeyir ve cevizi almanýn heyecenýyla hadi dedeciðim diðer soruyuda sorda elindeki cevizleride alayým dedi gülümseyerek.

-Merak ediyorum Zübeyir acaba Rabbimizin bize emrettiði namaz ibadetinin ücreti azmýdýr yani bize kýlmamýz karþýlýðýnda vereceði hediye küçükmüdür.?

- Tabiki deðildir dedeciðim.Cennet gibi güzel bir bahçe veriliyor bize ve orda bütün sevdiklerim arkadaþlarým güzel güzel sürekli yenilenen oyuncaklar hoþ kokulu en sevdiðim meyveler,ve Peygamberimiz ve arkadaþlarý oradalar.Orada peygamberimizle oyunlar oynayacaðýz.

Bu cevap dedesinin çok hoþona gitmiþti.Mesela ben sana þu iþi yap desem ve karþýlýðýnda 5 ceviz daha versem yaparmýsýn.

-Tabi yaparým dede.Hemde en güzel bir þekilde yapmaya çalýþýrým ki belki daha çok verirsin diye.

-Peki o zaman karþýlýðýnda cennet gibi güzel bir hayatý kazandýracak namaz gibi güzel ve kolay bir iþi yapmayalým usanç duyalým?

Zübeyir den çýt çýkmýyordu.Gözleri dedesinin yüzüne çevirmiþ baka kalmýþtý.Dedesi 4. cevizide koydu dizine.Zeki torunum dedi Maþaallah sana sýra son soru da yoksa sýkýldýn mý?

-Hayýr dedeciðim sýkýlmadým.Bu soruyuda çok merak ediyorum.

-Acaba namazdan usanç duymana sebep daha çok oyun oynamayý istemen ve arkadaþlarýnla daha çok vakit geçirmek içinmidir?

-Bu soru çok kolaymýþ dedi zübeyir.Evet ben daha çok oyun oynamak istediðim için namaz kýlmak istememiþtim ama... dedi ve sessizleþti

-Anladým dedi dedesi baþýný sallayarak al bakalým beþinci cevizde senin þimdi onlarý yiyeblirsin.

-Teþekkür ederim dedeciðim ama ben bunlarý sonra yiyeceðim çünkü þimdi namaz kýlmam lazým.Sen herþeyi vaktinde yapmak gerekir demedin mi.Þimdi Ýkindi namazýnýn vaktidir.Cevizimi sonrada yiyebilirim dedi.Ve seccadesine koþtu.

Not
Burdaki yazý http://www.risalecocuk.com sitesine aittir.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son zumruduanka tarafından, 07.11.2008 - 11:47 tarihinde.
Gönderen: 27.08.2008 - 12:15
Bu Mesaji Bildir   AKIN TALHA üyenin diger mesajlarini ara AKIN TALHA üyenin Profiline bak AKIN TALHA üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Çok hoþ gerçekten, özelikle çocuklar için, hikayeleþtirilerek çok faydalý bir hikaye olmuþ, yalnýz konuyu Þiirler bölümünden Makaleler kýsmýna alýyorum kardeþim, teþekkürler paylaþtýðýnýz için..
Gönderen: 27.08.2008 - 12:59
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AKIN TALHA su an offline AKIN TALHA  
ZÜBEYİR'İN CEVİZLERİ
4 Mesaj
.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son AKIN TALHA tarafından, 18.09.2008 - 10:22 tarihinde.
Gönderen: 28.08.2008 - 10:02
Bu Mesaji Bildir   AKIN TALHA üyenin diger mesajlarini ara AKIN TALHA üyenin Profiline bak AKIN TALHA üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AKIN TALHA su an offline AKIN TALHA  
ZÜBEYİR'İN CEVİZLERİ
4 Mesaj
gül
Gönderen: 18.09.2008 - 10:25
rahil su an offline rahil  
1191 Mesaj -
Allah Razı Olsun çok güzel bi eklemeElinize Saglik
Gönderen: 18.09.2008 - 17:09
Bu Mesaji Bildir   rahil üyenin diger mesajlarini ara rahil üyenin Profiline bak rahil üyeye özel mesaj gönder rahil üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 586 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55792 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.