chloroquine generique colchicine generique stromectol budesonide generique rhinocortcipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Ve kelimeler biter...

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ve kelimeler biter...
Admin

246 Mesaj -
Hz. Ömer arkadaþlarýyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler. Derler ki :

- Ey halife, bu aramýzdaki arkadaþ bizim babamýzý öldürdü. Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin.

Bu söz üzerine Hz. Ömer suçlanan gence dönerek :

- Söyledikleri doðru mu diye sorar.

Suçlanan genç der ki :

- Evet doðru.

Bu söz üzerine Hz Ömer anlat bakalým nasýl oldu diye sorar. Genç anlatmaya baþlar:

- - Ben bulunduðum kasabada hali vakti yerinde olan bir insaným. Ailemle beraber gezmeye çýktýk, kader bizi arkadaþlarýn bulunduðu yere getirdi. Affedersiniz hayvanlarýmýn arasýnda bir güzel atým var ki dönen bir defa daha bakýyor. Hayvana ne yaptýysam bu arkadaþlarýn bahçesinden meyve koparmasýna engel olamadým. Arkadaþlarýn babasý içerden hýþýmla çýktý atýma bir taþ attý, atým oracýkta öldü. Nefsime bu durum aðýr geldi, ben de bir taþ attým, babasý
öldü. Kaçmak istedim fakat arkadaþlar beni yakaladý, durum bundan ibaret, dedi. Hz Ömer:

- Söyleyecek bir þey yok, bu suçun cezasý idam. Madem suçunu da kabul ettin, dedi. Bu sözden sonra delikanlý söz alarak:

- Efendim bir özrüm var, diyerek konuþmaya baþladý:

- Ben memleketinde zengin bir insaným, babam, rahmetli olmadan bana epey bir altýn býraktý. Gelirken kardeþim küçük olduðu için saklamak zorunda kaldým. Þimdi siz bu cezayý infaz ederseniz yetimin hakkýný zayi ettiðiniz için Allah(cc) indinde sorumlu olursunuz, bana üç gün izin verirseniz ben emaneti kardeþime teslim eder gelirim, bu üç gün içinde yerime birini bulurum, der.

Hz. Ömer der ki:

- Bu topluluða yabancý birisin, senin yerine kim kalýr ki?

Sözün burasýnda genç adam ortama bir göz atar, der ki:

- Bu zat benim yerime kalýr. O zat Hz. Peygamber Efendimizin (sav) en iyi arkadaþlarýndan, daha yaþarken cennetle müjdelenen Amr Ibni As' dan baþkasý deðildir. Hz. Ömer Amr'a dönerek:

- Ey Amr, delikanlýyý duydun, der. O yüce sahabe:

- Evet, ben kefilim, der ve genç adam serbest býrakýlýr. Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur. Medine'nin ileri gelenleri Hz. Ömer'e çýkarak gencin gelmeyeceði, dolayýsýyla Amr Ibni As'a verilecek idam yerine maktulün diyetini vermeyi teklif ederler, fakat gençler razý olmaz ve babamýzýn kaný yerde kalsýn istemiyoruz derler. Hz. Ömer kendinden beklenen cevabý verir der ki:

- Bu kefil babam olsa fark etmez cezayý infaz ederim. Hz Amr Ibni As ise tam bir teslimiyet içerisinde der ki:

- Biz de sözümün arkasýndayýz. Bu arada kalabalýkta bir dalgalanma olur ve insanlarýn arasýndan genç görünür. Hz. Ömer gence dönerek derki:

- Evladým gelmeme gibi önemli bir nedenin vardý neden geldin?

Genç vakurla baþýný kaldýrýr ve (günümüz insani için pek de önemli olmayan):

- 'AHDE VEFASIZLIK ETTI' demeyesiniz diye geldim der. Hz. Ömer baþýný bu defa çevirir ve Amr Ibni As'a der ki:

- Ey Amr, sen bu delikanlýyý tanýmýyorsun, nasýl oldu onun yerine kefil oldun?. Amr Ibni As Allah kendisinden ebediyyen razý olsun, vakurla kanýmýzý donduracak bir cevap verir:

- Bu kadar insanýn içerisinden beni seçti.'ÝNSANLIK ÖLDÜ 'dedirtmemek için kabul ettim, der. Sýra gençlere gelir, derler ki:

- Biz bu davadan vazgeçiyoruz.

Bu sözün üzerine Hz Ömer:

- Biraz evvel babamýzýn kani yerde kalmasýn diyordunuz ne oldu da vazgeçiyorsunuz, der. Gençlerin cevabý da dehþetlidir:

- MERHAMETLÝ ÝNSAN KALMADI' DEMEYESINIZ DÝYE…
Gönderen: 18.08.2008 - 21:37
Bu Mesaji Bildir   zumruduanka üyenin diger mesajlarini ara zumruduanka üyenin Profiline bak zumruduanka üyeye özel mesaj gönder zumruduanka üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kanayan gül su an offline kanayan gül  
215 Mesaj -
Ey Rabbim!Gizlide ve açýkta senden haþyetini istiyorum.Rýza halinde de,gadab halinde de ihlas sözünden ayýrmamaný istiyorum,fakirlikte de zenginlikte de itidalden ayýrmamaný istiyorum.
Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 19.08.2008 - 00:15
Bu Mesaji Bildir   kanayan gül üyenin diger mesajlarini ara kanayan gül üyenin Profiline bak kanayan gül üyeye özel mesaj gönder kanayan gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
BETÜLSENA su an offline BETÜLSENA  
Konu icon   
64 Mesaj -
ÇOK GÜZEL.AH KEÞKE BÝZLERDE BÖYLE OLABÝLSEK.AHDE VEFA ....VS.ÇOK GÜZEL HASLETLER.ÖRNEK ALIP BÝZLERDE UYGULASAK.
ALLAH BÝZLERE ONLAR GÝBÝ YAÞAMAYI,OLMAYI, ONLARIN YAPTIKLARINI UYGULAMAYI NASÝP ETSÝN.YOLUN DAN NURUNDAN AYIRMASIN.

Elinize Saglik Te$ekkürler

YAÞANTIMIZ ÝNÞALLAH ONLAR GÝBÝ OLUR.Güle Güle Güle Güle Güle Güle
Gönderen: 19.08.2008 - 15:46
Bu Mesaji Bildir   BETÜLSENA üyenin diger mesajlarini ara BETÜLSENA üyenin Profiline bak BETÜLSENA üyeye özel mesaj gönder BETÜLSENA üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 867 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Huseyin Gurbuz (49), hayrunisa2006 (52), paradies (45), gurbetci mucahi.. (50), ZEYVAH (37), mustafapala74 (38), genc hafýz (34), _?=)(/ (41), ist1965m (59), carina_caresse (36), carina.caresse (36), carina_caressee (36), es_me (38), vuslatim (36), mustafakemalpas.. (39), garibb (48), mdadag (53), CILGIN28 (59), mahmut aga (52), ilhan_27 (46), yunus_emre1983 (41), mchd (49), aozkan78 (46), ertan-1 (54), hittmann313 (49), ahmetolsun (43), feyza20 (39), yilmaz47 (49), babasininkizi86 (38), yasam (42), Ebu_AkiL (43), red_knight (39), HuseyinAbi (49)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.65311 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.