stromectol kaletra generique plaquenil kaletra budesonide aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » SAHABENİN ÖLÜMLE İLGİLİ SÖZLERİ

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
SAHABENİN ÖLÜMLE İLGİLİ SÖZLERİ
215 Mesaj -
Sahabenin Ölümle ilgili sözleri..
Muaz b. Cebel (r.a.) öleceði zaman þöyle dedi;
"Ey Allah'ým! Senden korkuyordum, bugün ise ümit ediyorum.
Ey Allah'ým! Bilirsin ki dünya için ve dünyadaki nehirleri akýtmak, aðaçlarý dikmek için uzun yaþamayý istemiyordum. Dünyada sýcak günlerde (oruç tutmak suretiyle) susamak için ve ibadet yapmak suretiyle zahmet çekmek, zikir halkalarýnda alimlerle diz dize oturmak için istiyordum. Sekeratý þiddetlenince hiç kimsenin geçirmediði krizi geçirirdi. Her krizden ayrýlýrken gözünü açtýktan sonra 'Yârab! Beni boðdurduðunla boðdur (hükmüne razýyým). Sen izzetine yemin ederim! Kalbimin seni sevdiðini bilirsin'"
Hz. Selman öleceði zaman aðladý, 'Seni aðlatan nedir?' diye sorulunca 'dünya için aðlamýyorum. Fakat Hz. Peygamber (s.a.v.) bize dünyadan azýðýmýzýn, yolculuðunun azýðý gibi olmasýný tavsiye etti. (Bunun için aðlýyorum)' dedi.
Bilal-i Habeþi (r.a.) öleceði zaman hanýmý "Vay üzüntüsüne!" dedi. O cevap olarak dedi ki: 'Hayýr! Aksine vay onun sevincine! Yarýn dostlarla Muhammed ve arkadaþlarýyla buluþacaðým.'
Abdullah b. Mübarek öleceði anda gözünü açýp gülerek þöyle dedi: "Çalýþanlar bunun için çalýþsýn!" (Saffat, 61)
Fudayl b. Ýyaz öleceði zaman bayýldý. Ayýldýktan sonra gözlerini açýnca 'Eyvah Seferinin uzaklýðýna, azýðýnýn azlýðýna!' dedi.
Ata b. Yesar þöyle demiþtir: Ýblis ölüm anýnda bir kiþiye göründü ve ona kurtuldun! dedi. Buna karþýlýk kiþi "senden hâlâ emin deðilim!" dedi.
Seleften biri öleceði anda aðladý. Seni aðlatan nedir? diye sorulunca: "Allah'ýn kitabýndaki þu ayet beni aðlattý" dedi. "Allah sadece muttakilerden kabul eder!" (Maide, 27)
Seleften biri þöyle anlatýyor:
Mumþad ed-Dineveri'nin yanýnda bulunuyordum. Bir fakir gelip dedi ki: "Selam size! Burada temiz bir yer var mýdýr ki, orada insanýn ölmesi mümkün olsun?" Ona bir yer gösterildi. Gösterilen yerde pýnar bulunuyordu. O fakir abdestini tazeledi. Allah'ýn dilediði kadar namaz kýldý. O yere gitti ayaklarýný uzattý ve öldü.
Ebu Süleyman Darani öleceði zaman arkadaþlarý geldiler ve dediler ki: "Sana müjde olsun! Sen gafur ve rahim olan bir rabbin huzuruna varýyorsun!" Ebu Süleyman onlara "Neden? Sen küçük günahtan dolayý hesaba çeken büyük günahtan dolayý aza veren bir rabbin huzuruna varýyorsun demiyorsunuz" dedi.
Ebu Bekir el-Vasýti ölüme hazýrlanýrken kendisine 'Bize nasihat et!" denildi. Bunun üzerine Allah Teala'nýn sizdeki murad-ý ilahisini gözetiniz! dedi.
Seleften biri ölüme hazýrlanýrken hanýmý aðladý. Bunun üzerine hanýmýna 'seni aðlatan nedir? dedi. Hanýmý, 'senin için aðlýyorum!' deyince o zat: 'eðer illa aðlayacaksan kendin için aðla! Ben bugün için kýrk sene aðladým!' dedi.
Kalp yanmýþ gözyaþý çekilmiþtir: Üzüntü derlenmiþ sabýr daðýlmýþ heva þevk ve ýzdýrabýn iþledikleri suçtan ötürü kararsýzýn üzerinde karar tutmak nasýl olur?
ALINTIDIR
Gönderen: 11.08.2008 - 23:59
Bu Mesaji Bildir   kanayan gül üyenin diger mesajlarini ara kanayan gül üyenin Profiline bak kanayan gül üyeye özel mesaj gönder kanayan gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
seher gülü su an offline seher gülü  
112 Mesaj -
eline diline saglýk gülüm okudum çokda duygulandým biz neyizki onlarýn yanýnda çok güzel bir paylaþým gerçekden

Elinize Saglik
Gönderen: 12.08.2008 - 01:07
Bu Mesaji Bildir   seher gülü üyenin diger mesajlarini ara seher gülü üyenin Profiline bak seher gülü üyeye özel mesaj gönder seher gülü üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dostlar su an offline Dostlar  
238 Mesaj -
gülüm Allah cc bizlerede hayýrlý imanlý ölümler nasip etsin efendimizin þefaatýna nail eylesin inþlh ağlar ağlar paylaþým için sagol dualarýmdasýngül
Gönderen: 12.08.2008 - 11:08
Bu Mesaji Bildir   Dostlar üyenin diger mesajlarini ara Dostlar üyenin Profiline bak Dostlar üyeye özel mesaj gönder Dostlar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 802 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57048 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.