generique plaquenil budesonide stromectol kamagra dexamethasone super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Ben ne isterim?

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ben ne isterim?
1686 Mesaj -

Ýnsanýn en gizli düþmaný kimdir?

Ýnsanýn en büyük, en tehlikeli, en gizli, en saklý, en fecî düþmaný kendisidir, nefsidir, (ego'sudur). Pek çok insan, onun azýlý bir düþman olduðunun farkýnda deðildir. Halbuki en büyük hatalar, yanýlgýlar, yenilgiler, ayýplar, kusurlar, suçlar ondan kaynaklanýr.

Nefis tembeldir, yatmak uyumak ister; halbuki hayat ciddî bir mücadele, acýmasýz bir savaþ, devamlý bir uðraþtýr; uyumamayý, gevþememeyi, gaflete düþmemeyi, sýký çalýþmayý, ter dökmeyi, cehd etmeyi, cihad yapmayý gerektirir.

Nefis oburdur, pisboðazdýr, açgözlüdür; doyunca, patlayýnca, týksýrýncaya kadar yer, semirir, þiþmanlar, þýmarýr, azar, kudurur; "rabbenâ hep bana!" der, haram helâl ayýrmaz, insaf, adalet, müsâvât, muvâsât, îsâr, tercih, ikram, sabýr, fedakârlýk bilmez, baþkalarýný düþünmek istemez. Fakat toplum hayatý, tamamen aksinedir; ölçü ister, diðerbînlik ister, uyum ister, sabýr ister; aþýrý arzulara, hýrs ve heveslere, bencilliðe dizgin ister, tahdit koyar, sýnýr çizer, karþý çýkar.

Nefis çok þehvetlidir, yar ister, eþ ister, flört ister, aþk ister; nikâhla yetinmez, zinâya kayar, mahremi varken harama bakar, eþi varken metres tutar, camdan bakýp kaþ göz eder, yuva yýkar, düðün basar, kýz kaçýrýr, namus meselesinden silâh çeker, kan döker, can verir, can alýr, kâtil olur.

Halbuki namahreme bakmamak, doðru yoldan sapmamak, namusunu iyi korumak, þehvete esir, nefse köle, þeytana maskara olmamak þart, farz, zaruri, zorunlu, mecburi. Çünkü toplum düzeni, aile nizamý, dinin kývamý, ahlâkýn devamý buna baðlý.

Nefis, keyif ehlidir, zevkperesttir, havâîdir, haylazdýr, yaramazdýr. Saz ister, söz ister, çalgý ister tatlý ister, tuzlu ister, turþu ister, kadayýfý bulur kaymak ister, istirahatý bulur, þak þak ister, zengin olur makam ister, rýyaset ister, izzet ü itibar, kudret u iktidar ister. Baþkan olur saray ister, kumaþ bulur ipek ister, sýhhat bulur, rahat bulur tantana, saltanat, sanat, bale, orkestra, heykel, anýt ister, nam u þan ister; sade giyinmez, süs, zinet, pýrlanta, zümrüt, yakut, mücevher ister, köþk bulur yalý ister, yalý bulur yaðlý boya tablo, antika eþya ister...

Hasýlý, cihaný mahveden, halklarý kahreden nefistir, diktatörleri savaþa sürükleyen nefistir, hýrsýza hýrsýzlýðý yaptýran nefistir, rüþvetçiye rüþveti aldýran nefistir, zalime mazlumu sömürttüren nefistir, kâfirin mümin olmasýný engelleyen nefistir, cihaný fesada veren nefistir, ahireti mahvettiren nefistir, kiþiyi Allah'ýn kahrýna uðratan nefistir, cehennemde çatýr çatýr, cayýr cayýr yandýran nefistir.

O halde bu zalim nefsi mutlaka ýslâh etmek lâzýmdýr, onu müslüman yapmak þarttýr, kurtuluþ için baþka yol yoktur, iki cihanda rahata, felaha ermek, iflah olmak, saadet bulmak nefsi terbiye ve tezkiye eylemekle mümkündür.

Nefsini terbiye eden, insan-ý kâmil olur, halkça matlub, Hakk'a mahbub olur, iki cihanda aziz ve þerif, berhurdar ve bahtiyar olur. Ne mutlu nefsini ýslâh edip, Müslüman eyleyebilenlere!

Prof. Dr. M. Es’ad Coþan, Panzehir, Þubat 1998

Gönderen: 31.07.2008 - 16:36
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Elinize Saglik Kardesim

Dün sabaha karþý kendimle konuþtum,
Ben hep kendime çýkan bir yokuþtum,
Yokusun baþýnda bir düþman vardý,
Onu vurmaya gittim kendimle vuruþtum.
ALINTI

Gönderen: 31.07.2008 - 16:54
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 883 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59499 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.