colchicine ivermectin fluvoxamine lopinavir ritonavir generique kaletra voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DENEME TAHTASI » SEVİLENİN MUTLULUĞU SEVENİN GAYRETİYLEDİR

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
SEVİLENİN MUTLULUĞU SEVENİN GAYRETİYLEDİR
70 Mesaj -
gül Hz. Peygamberin (sav) eþi Hz. Aiþe (ra)anlatýyor:
"Resullah'a ilk eþi Hz.Hatice (ra) için gösterdiðim kýskançlýðý hiç kimse için göstermemiþtim. Zira sürekli ondan söz eder ve onu konuþurdu. Yine günün birinde ondan söz açarken dedim ki:
- Ne yapacaksýn kýrmýzý avurtlu yaþlý kadýný? Allah onun yerine daha iyisini sana ihsan etmedi mi?
Buyurdu:
- Vallahi! Allah bana ondan hayýrlýsýný vermemiþtir."
Ýþte sevgide kýskançlýk ile gayretin farký. Aiþe kýskanan; Efendimiz gayret gösteren...gül
Gönderen: 31.07.2008 - 14:37
Bu Mesaji Bildir   attar üyenin diger mesajlarini ara attar üyenin Profiline bak attar üyeye özel mesaj gönder attar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Allah’ý sevmemiz mahlukatsýz olmamalý, mahlukatý sevmemiz Allah’sýz olmamalý… (Senai Demirci)
Gayret kelimesinin bugün artýk pek kullanýlmayan bir anlamýdýr “kýskanma, kýskançlýk hâli, çekememe ve tahammülsüzlük…” Ehl–i diller, sevgi, aþk ve yakýnlýðýn derecesini ölçer bununla.
Galip Dede Hüsn ü Aþk’ta Hüsn’e (–ki sevilendir–) Ýsmet adlý dadýyý layýk görürken Aþk’ý (–ki sevendir–) Gayret adýnda bir lala elinde büyütür. Aþk, Kalb ülkesini bulmak için o yorucu serüvenine baþladýðýnda yanýnda daima Gayret’i bulacaktýr.
Seven gayretsiz olamaz. Kýskanma ve tahammülsüzlük, gayretin eli ve ayaðý; kalbi ve ruhudur çünki. Malýný, canýný, varýný yoðunu sevgili için göz kýrpmadan feda etmeyende de gayret bulunmaz. Menfi bir vasfýn sevgiliye izafe edilmesine tahammül gösteren yahut sevilenin hoþ görmediði bir niteliðin kendisinde bulunmasýný önemsemeyen kiþinin aþký ölmüþ demektir. Sevilen için gösterilen gayret, sevenin, sevgilisinin sevgisine baþkasýnýn ortak olmasýna karþý çýkmasý demektir. Bunun iki yüzü vardýr: Birinci yüzde sevilenin, baþkalarý tarafýndan sevilmesine rýza göstermemek; ikinci yüzünde de sevgilinin sevenden baþkasýný sevmesini çekememek yer alýr. Fuzulî’nin,
“Hâb görmez çeþmimiz endîþe-i aðyârdan
Pâsbânýz genc-i esrâr-ý mahabbet bekleriz.”
beytinin ilk dizesinde birinci, sonraki dizesinde de ikinci tür gayret görülür. Þair burada “Baþka âþýklarý sevgiliye ulaþýr korkusuyla geceler boyunca gözümüze uyku girmiyor” derken sevgisine baþka ortak edinmemenin; “Sevgi sýrrýný içeren hazinenin kapýsýnýn bekçisiyiz” derken de sevgilinin baþka âþýklar edinmesinin önünü almanýn gayreti içindedir. Sevgiliyi bir hazine gibi görmek ve onu paylaþma fikrine tahammülsüzlüktür ki zaten aþký kemâl noktasýna ulaþtýrýr. Bu açýdan bakýldýðýnda Fuzulî’nin ilk dizesindeki sýrrýn,
“Saçýn yüzüne deðse, telini kýskanýrým
Birine söz söylesen dilini kýskanýrým“
þeklinde baþlayan þarkýda yalýn þekilde ifade edildiðini görürüz. Sevgilisini göðsüne taktýðý gülden, beline dolanan kemerden, hatta bedeninde gezinen kendi elinden ve nihayet âþýkýn, bizzat kendi kalbinden bile kýskanmasý ancak bir gayretin sonucudur. Kalbinin, sevgilisine layýk olmadýðýný düþünen ve bu yüzden onu kalbinden bile kýskanan dünyada kaç âþýk yaþamýþtýr dersiniz?
Arap þairi de der ki:
Hiç þüphesiz ben gözlerimin sana bakmasýný dahi kýskanýrým. Öylesine sana doðru bakmak isteyince, gözlerimi yere çeviririm
Eðer elimden gelseydi, kýskançlýðýmdan dolayý tüm insanlarýn gözünü sana karþý yumdururdum.
O ünlü þarkýnýn,
Sakýn bir söz söyleme, yüzüme bakma sakýn
Yüzünü gören olur, sana göz koyan olur
beytinde de Fuzulî’nin ikinci dizesindeki düþünce yaþamaktadýr. Öyle ki sevgili gizli bir hazinedir de bilinmesi âþýký kýskandýrýr. Oysa ayný beyitte Fuzulî hazine (gençgöz kırpma ile mahabbet kelimelerini yanyana getirerek “Ben gizli bir hazine (kenz) idim, bilinmeyi sevdim.” hadis–i kudsîsini bize hatýrlatmaktadýr. Beþerî açýdan bakýldýðýnda bunu “Yüzünde göz izi var / Sana kim baktý yârim” diyen gönül sahibinin arý duru aþkýnda buluruz. Yüzdeki bir baþka gözün izini bile gören o berrak bakýþtýr ki gayretin, sevgilideki ismeti koruma sýrrýna ermiþtir.
Sevginin derecesi, ancak sevenin gayret derecesi kadardýr. Gayretin hedefi, sevgiliyi sevgi iþinde tek tutmak, ona tek baþýna talip olmaktýr. Üçüncü kiþilerden sevgiliye yönelik olarak meydana gelecek bir kötülük, ziyan veya saygýsýzlýk sevenin can fedasý ile ödenirse iþte o vakit aþka dair hakiki gayretten söz edilebilir. Yani seven, sevgiliyi tüm insanlardan korumak istediði için onun güzelliðini de tekeline alýr. O aþktan payýna düþen de genellikle bu gayretin derunî acýlarýdýr ki seveni kemâle erdirip ismet sahibi yapar. Hem öyle bir kemal ki, seven, sevgilisinin deðil vuslatýna, hicranýna bile sevinir; çünki onun hicraný kalbinde durdukça sevgiliyi kalbinde sakladýðý bir vuslatý yaþar. Hicran ateþi ki âþýký ne kadar yakarsa o kadar da arýtýr.
Gülistan’da Þirazlý Sa’dî, baþýndan geçen bir öykü anlatýr:
“Hatýrýmdadýr ki gençliðimde bir dostum ile bir kabukta iki badem içi gibiydik. Öyle kaynaþmýþ ve birbirimizi sevmiþtik. Umulmadýk bir zamanda bir iþi çýktý, sefere gitmek zorunda kaldý. Seferden döndüðü zaman baþladý siteme:
– Bu kadar zaman geçti, ne bir mektup, ne bir selam yolladýn. Bu kadar da vefasýzlýk olur mu?
Dedim:
– Ben yüzünü görmekten mahrum iken bu þerefi postacýya mý kazandýraydým!?..
ALINTI

Gönderen: 31.07.2008 - 16:30
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 808 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59173 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.