lopinavir ritonavir generique plaquenil dexamethasone kaletra stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Ben, Kur’an okuyarak insan oldum

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ben, Kur’an okuyarak insan oldum
1686 Mesaj -

Din adýna her þeyin yasak olduðu dönemde Kur’an-ý Kerim’i gizli gizli öðrenmeye baþladý. Ders notlarýný Ýngilizce aldýðýnda arkadaþlarý tarafýndan ayýplanmazken, Arapça not tutarken yadýrgandý. Kendini yangýndan çýkmýþ bir neslin çocuðu olarak gören yazar Hekimoðlu Ýsmail, Kur’an-ý Kerim’i okuyarak insan olmanýn þerefine eriþtiðini söylüyor.

Kýrk yýl önce yazdýðý Minyeli Abdullah romaný ile yazarlýða ilk adýmýný attý. Büyük ilgi uyandýran bu eserinden sonra otuzdan fazla kitabý yayýmlandý. Geçtiðimiz yýllarda geçirdiði beyin kanamasý sonucu vücudunun yüzde ellisi felç oldu. Çocukluðunda polisten, jandarmadan, zabýtadan kaçarak öðrenmeye çalýþtýðý Kur’an-ý Kerim’i rahatsýzlýðýndan sonra rahat okuyamamaya baþladý. Þimdi çantasýnda taþýdýðý ‘Elifba’yý okuyor. Hekimoðlu Ýsmail ile Kur’an-ý Kerim’in insan hayatýndaki önemini konuþtuk.

Bir vesile ile görüþtüðümüzde rahatsýzlýðýnýz dolayýsý ile Kur’an-ý Kerim’i unuttuðunuzu ve yeniden öðreneceðinizi söylemiþtiniz. Bu süreci anlatýr mýsýnýz?
Tabii. Ben beyin kanamasý geçirdim. Hastanede çok uzun yattým. Þu anda Kur’an-ý Kerim’in aðýrlýðýný elimde taþýyamýyorum. Dolayýsýyla elif cüzü aldým, ondan okuyabiliyorum ancak. Fakat tamamen iyileþtiðimde ‘Kur’an Öðreniyorum’ diye CD’ler çýkmýþ, onlarý alacaðým. Baþtan baþlayacaðým tecvitli olarak çalýþmaya.

Kur’an-ý Kerim’i ilk ne zaman öðrendiniz?
1939’da kendi kendime öðrendim. Bir hanýmdan Kur’an-ý Kerim dersi alýp, okumaya baþladýk. O dönemde durum þöyleydi; koþa koþa gidiyorduk o hanýmýn evine. Saða sola bakýyorduk. Bir, polis var mý; iki, jandarma var mý; üç, zabýta var mý? Bunlarýn hepsi bizi yakalýyordu. Bunlar yoksa hemen kapýyý açýp içeriye dalýyorduk. Zaten evler o zaman kerpiçten ve tek katlýydý. O haným hocanýn ilk sorduðu ‘Kimse gördü mü?’ olurdu. ‘Yok’ derdik ‘kimse görmedi, biz koþarak geldik’. Ondan sonra baþlardý okutmaya. Çok da acayip, zor bir öðretme metodu vardý.

Tam olarak o dönem öðrenemediniz mi?
Hayýr öðrenemedim. 1956’da Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, “Kardeþlerimiz, eskimez yazýyý öðrensinler.” dedi. Nasýl öðreneceðiz? Kendi kendimize. Birr Kur’an alfabesi kitabý vardý. Türkçe ve Arapça. Ondan baþladýk öðrenmeye. Epeyce öðrendim. Bir gün cami imamýna gittim. Dedim; “Hocam ben kendi kendime Kuran öðreniyorum.” “Olmaz” dedi. “Ne öðrendin?” dedi. “Tebareke’yi öðrendim, ezberledim.” dedim. “Peki oku bakalým.” dedi. Okumaya baþladým, hoca uçmaya baþladý. Hayýr, hayýr olmaz olmaz, eyvah eyvah diyor. Yahu ne oldu? Yok dedi, her harfin hakkýný vermek lazým, sen harflerin hakkýný vermiyorsun. Telaffuz bozukluðu varmýþ. Tabii ben Ýngilizce bildiðim için orada anladým. Sonra anladým ki Arapçada da bir telaffuz durumu var. Onu biz yapamýyoruz. Velhasýl Bediüzzaman’a gittik. “Biz Kur’an okumasýný bilmiyoruz. Ne yapacaðýz?” dedik. “Günahý terk edin, sünneti seniyyeyi ihya edin, namazý vaktinde kýlýn ve tesbihatý býrakmayýn.” dedi. Bizim imanýmýzý yakmýþlardý tabiatçýlýkla. Öðretmenler, kuþu tabiat yarattý, yaðmuru tabiat yaðdýrdý deyip durdular ve böylece biz tabiatçý yetiþtik. Sonra Tabiat Risalesi’ni okuyunca anladým ki hâþâ ben tabiat dinindenmiþim. Tövbe ettim ona. Ýslam dinine girdim. Biz öyle deriz, biz sonradan Müslüman olduk deriz. Ben ve arkadaþlarým. Ne kadar becerebiliyorsak öyle gidiyor.

“Biz yangýndan çýkmýþ bir nesiliz.” dediniz. O dönemde insanlarýn Kur’an-ý Kerim’le olan baðlarý nasýldý?
Þimdi bir hatýramý anlatayým bu mesele ile ilgili. Babaeski’deyim. Bir kiralýk ev tuttuk. Bir baktým ki sayfa sayfa daðýlmýþ, döþemeye atýlmýþ bir kitap. Ama eskimez yazý. Onu sayfa sayfa topladým. Ev sahibine dedim: ‘Bu nedir?’ ‘Ne bileyim’ dedi. Biz de okuyamýyoruz, böyle parçalandý daðýldý. Bir baktým ki Kur’an-ý Kerim. O hanýma dedim ki, “Bu Kur’an’dýr; ben sana ciltli güzel bir Kur’an getireyim, bunu bana ver.” Gittim kitapçýdan aldým, ona verdim. Bugünkü deðeri 500 veya 1.000 lira. Onun Kur’an olduðunu bilmiyorlar. O devirde biz böyleydik. Ben birazcýk okuduðum için hiç deðilse namaz sureleri ezberimde, oradan baktým.

Kur’an-ý Kerim’in sizin hayatýnýzda dokunduðu yer nedir?
Efendim beni Kur’an-ý Kerim kurtardý, Ýslamiyet kurtardý. Nasýl kurtardý? Mesela arkadaþlarýn kimi ayyaþ oldu, kimi kumarbaz oldu, kimi çýldýrdý, kimi çok fakir düþtü. Kur’an-ý Kerim’de içki içmek, kumar oynamak haram olarak belirtilmiþ. Onlardan uzak kalýyorum. Kahvehaneye gitmiyorum, gazinoya gitmiyorum, bara gitmiyorum. O zaman oturup kitap okuyorum veya camilere vaaz dinlemeye gidiyorum.

Rahatsýzlýðýnýzdan sonra “Bu kadar kitap yazacaðýma insanlara Kur’an-ý Kerim öðretmeyi tercih ederdim” demiþtiniz...
Þimdi iyileþirsem televizyonda Kur’an-ý Kerim öðrenme seti çýkýyor, onu alacaðým ve eliften baþlayýp yeniden Kur’an öðreneceðim. ÝYani iyileþirsem roman yok. Kur’an çalýþacaðým doðrudan. Çünkü buyurulmuþ: “Sizin en hayýrlýnýz Kur’an’ý öðrenen ve öðretendir.” Yaþlandým; ölürken Kur’an öðrenirken öleyim, ahiretime yararlý olur.

Þu anda Kur’an-ý Kerim’i rahat bir þekilde okuyamamak sizi nasýl etkiliyor?
Yarama dokundun. Ben Kur’an okuyorum da kendime göre okuyorum. Ben Ýngilizce bildiðim kadar Arapça bilseydim fevkalade olurdu. Þimdi ben öldüm gittim ahirete, melek soruyor; Ýngilizce biliyorsun Arapça bilmiyorsun. Ne kadar utanýrým. Cehennem azabý gibi bana azap verir. Ýngilizce bildiðim kadar Arapça bilseydim ne güzeldi. Ama öðrenmemiþiz, öðrenememiþiz, bu imkâný bulamamýþýz. Öðrenmek için eskimez yazý ile bazý yazýlar yazýyorum okulda. Yanýmdaki arkadaþ ne oluyor ya dedi. Bu defa Ýngilizce yazmaya baþladým. Bir þey söylemedi. Kur’an yazýsý ile yazarken kýzdý, Ýngilizce yazarken bir þey söylemedi. O dönemler öyleydi.

Bu neslin çocuðu olsaydýnýz her þey daha mý farklý olurdu?
Tabii, þimdi her þey serbest. Arapça öðrenmek, ibadet yapmak serbest. Þimdiki gençlerin Ýslam âlimi olmamasýna þaþýyorum. Ne acayip insanlar. Her þeyin imkâný var. Mesela bazý gençlere anlatýyorum. Kardeþim gramersiz Arapça öðrenin. Al bir tane teyp, oradan dinle, tercüme et. Defalarca dinleye dinleye öðrenirsin. Arapçayý öðrendikten sonra gramere geç. Allah gramersiz lisan öðretiyor.

Ýnsanlar neden Kur’an-ý Kerim’e sarýlmalý? Baþvurduklarýnda orada neyin cevabýný bulurlar?
Allah sadece insanlara Kur’an, Peygamber göndermiþtir. Ben niye Arapçayý, Kur’an okumayý öðrendim? Hayvan olmamak için. Çünkü hayvanlar ibadet etmez, Kur’an okumasýný bilmez. Bu açýk, insan aklýyla bunu buluyor. Organlarýmýz var; benim de ayaðým var, hayvanýn da; benim de midem var, hayvanýn da. Öküzün de gözü var, benim de gözüm var. Ama öküzün gözü okuyamaz, Allah bana okuyan göz vermiþ. Öküzün beyni ilim tahsil edemez; ama insan eder. Ahirette bana Ýngilizce öðrendin de Arapça öðrenmedin deseler ne diyeceðim? Ýyileþince hemen Kur’an Öðreniyorum setini alacaðým. Melek sordu mu; ‘ben Kur’an öðrenmeye karar vermiþtim. Baþladým, þu kadar da okudum’ diyeceðim. Allah, rahman ve rahimdir. Bu kulum Kur’an öðrenmeye baþlamýþ; ama ömrü yetmemiþ. Öyleyse affettim der. Aklýma yatýyor. Ýþte bütün mesele bu.

Ýnsan ömrünün en önemli vazifesi Kur’an’ý anlamaktýr diyorsunuz.
Ýnsanýn vazifesi Ýslamiyet’i öðrenmek, anlamak, yaþamaktýr. Ýslamiyet, Kur’an, hadisler ve insan beyninin toplamýdýr. Birini çýkarýnca Ýslamiyet ayaðýnýn biri kýrýlýr.

Kur’an-ý Kerim’i okuyoruz; ama anlayamýyoruz meselesi var bir de...
Elma yiyoruz, armut yiyoruz. Bunlarda ne vitamin var biliyor muyuz? Yediðimiz nedir bilmiyoruz; ama besleniyoruz. Ýþte Kur’an böyledir. Kur’an’ý okuyoruz, biz anlamýyoruz; fakat ruhumuz ondan pay alýyor. Kur’an’ý anlamadan da okusak yine çok faydalýdýr.

http://www.hekimogluismail.com

Gönderen: 31.07.2008 - 00:04
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 816 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57362 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.