ivermectin ivermectin colchicine generique luvox ivermectin voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » K İ T A P / K Ü L T Ü R / S A N A T » BİLMECE / BULMACA » BİLMECELER

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
BİLMECELER
Moderator

4254 Mesaj -
BÝLMECELER

Yazýn sývasýný yapar,

Kýþýn kapýsýný kapar. (Kýrlangýçgöz kırpma

Dalda durur

Elde durmaz. (Kuþgöz kırpma

Tek bacaklý kuþ,

Evin üstüne konmuþ. (Leylek)

Üstü çayýr, biçilir.

Altý çeþme, içilir. (Koyun)

Uzun kulaklý,

Top kuyruklu,

Hýzlý mý hýzlý,

Sever havucu. (Tavþan)

Açtým okudum dalýndan,

Yedim doydum balýndan.(Kitap)

Ufacýk kuþlar,

Camiyi taþlar.

Kendi yemez,

Ele baðýþlar. (Arýgöz kırpma

Askerden küçük,

paþadan büyük. (Çocuk)

Gönderen: 22.07.2008 - 23:26
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
hey masallah sübhanallah size kardeþim
Gönderen: 22.07.2008 - 23:36
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sevdaa1 su an offline sevdaa1  
1090 Mesaj -
Elinize Saglik güzel olmuþ sevinçli sevinçli
Gönderen: 07.09.2008 - 14:18
Bu Mesaji Bildir   sevdaa1 üyenin diger mesajlarini ara sevdaa1 üyenin Profiline bak sevdaa1 üyeye özel mesaj gönder sevdaa1 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
BİLMECELER 2
Moderator

4254 Mesaj -
BÝLMECELER 2

Sandýr safran gibi, okunur Kur'an gibi. (Altýn)

Küçücük mezar, dünyayý gezer. (Ayakkabýgöz kırpma

Sarý tavuk dalda yatýr, dal kýrýldý yerde yatýr. (Ayva)

Altý tahta üstü tahta, içinde bir sarý yafta. (Badem)

Eðri büðrü anasý var, yeþil kürklü babasý var. Oðlu var saybette gezer, kýzý var dünyadan güzel. (Baðgöz kırpma

Ben giderim o gider, nokta nokta iz eder. (Baston)

Yedi delikli tokmak, bunu bilmeyen ahmak.(Baþgöz kırpma

Daðdan gelir takla makla, aman abla beni sakla. (Ceviz)

Taþtandýr, demirdendir; yediði hep hamurdandýr. Dünya alemi doyurur, kendi doymaz nedendir? (Deðirmen)

Altý mermer, üstü mermer; içinde gelin oynar. (Aðýz)

Anneye deðmez, babaya deðer; halaya deðmez, amcaya deðer; vallaha deðmez, billalýa deðer. (Dudak)

Nar tanesi, nur tanesi; dört köþenin bir tanesi. (Gelin)

Mavi atlas, iðne batmaz, terzi biçmez, iðne geçmez. (Gök)

Bahçelerde üzerlik, baþýndaki al terlik, yeni mi evlenmiþ bu yiðit, ne bundaki güzellik? (Gül)

Çýt demeden çalýya düþer? (Güneþgöz kırpma

Dilim dilim nar; dizime kadar kar, uçtu keklik kaldý dilber. (Buðday tanesi)

Yer altýnda kýrmýzý minare. (Havuçgöz kırpma

Attým rafa, bir kuru kafa. Yemesi tatlý, maymun suratlý. (Hindistan Cevizi)

Küçücük al yastýk, içine un bastýk. (Ýðde)

Sapý var keser görmedik, unu var deðirmen görmedik, pantolonu var terzi görmedik. (Ýðde)

Küçücük niþatýr, dünyayý giydirir, kuþatýr. (Ýðne)

Aheste aheste, bülbül kafeste. Yem yemez, su içmez, böyle nevreste. (Ýpek Böceði)

Aktýr tarlasý, karadýr tohumu. El ile ekilir, dil ile biçilir. (Kaðýt, mürekkep, yazý ve okumak)

Kan dilde var, mumda yok. (Kan)

Gelen Leyla, giden Leyla, ayak üstü duran Leyla. (Kapýgöz kırpma

Altý tahta, üstü tahta içinde bir kara fatma. (Kaplumbaða)

Yer altýnda bulgur kaynar. (Karýnca)

Bir küçücük kumbara, zahire çeker ambara (Kaþýk)

Allah yapar yapýsýný, demir açar kapýsýný. (Kavun)

Daðdan gelir, taþtan gelir; sekerek iniþten gelir. (Keçi)

Ben ne idim, ne idim; samur kürklü bey idim. Felek beni þaþýrdý, küllüklere düþürdü. (Kestane)

Beyaz ile baþladým, yeþil ile iþledim; al ile bitirdim; cümle aleme yetirdim. (Kiraz)

Bir kuyum var; hep içine, hep içine. (Kulak)

Ol haným geldi, sol haným geldi. Aylan bakýþlý, keklik sekiþli, dere karpuzu bir haným geldi. (Kurbaða)

Elde yapýlýr, ete takýlýr. (Küpe)

Bir kýzý var, biz gibi. Kýrk kat esvap içinde, yine içi buz gibi. (Lahana)

Benim bir evim var. Sivridir ucu, taþtýr dýþý, boþtur içi. (Minare)

Etrafýna sur çekilmiþ, ortasýnda nuru var. Kendi kendin yer bitirir. Böyle bir huyu var iþte. (Mum)

Biri bilmeyen bir kiþi; ne biri bilir, ne beþi. Bir koyun kuzu kuzulamýþ; anasý erkek kuzusu diþi. (Namaz, Havva, Adem)

Anne beni aðlatma, kanlý yaþým damlatma, yakut gibi diziliyim, kandil gibi asýlýyým. (Nar)

Haným cama dayandý; cam kýrýldý al kanlara boyandý. (Nar)

Abdest alýr, namaz kýlmaz (Ölügöz kırpma

Hevaidir, hevai yüksek yapar yuvayý, kuyumcular dökemez, ipekçiler yapamaz. (Örümcek)

Kýsacýk boylu, mor kadife pantolonlu. (Patlýcan)

Çýn çýn hamam, kubbesi tamam, bir gelin aldým, babasý yaman. (Saat)

Bilmece bildirmece, el üstünde kaydýrmaca. (Sabun)

Odaya götürsem aðlamaz, sofraya götürsem aðlamaz, ocaða götürsem aðlar. (Tere Yaðýgöz kırpma

Kardan beyaz, þekerden tatlý. Kadýnlar bilir tadýný, erkekler bilir adýný. (Sakýz)

Bir aðacý oymuþlar, içine naðme koymuþlar. Yanýlmýþ yalan söylemiþ, kulaðýný burmuþlar. (Saz)

Yapan satar, alan kullanmaz, kullanan görmez. (Mezartaþýgöz kırpma

Sular harhara gider. Ölü mezara gider. Anasý toprak içinde oðlu pazara gider. (Sebze)

Daðdan gelir, taþtan gelir, bir yularsýz aslan gelir. (Sel)

Kat kat amma katmer deðil, kýrmýzý amma elma deðil. (Soðan)

Bir oðlum var; gelen öper, giden öper. ( Su Bardaðýgöz kırpma

Çat burada, çat kapý arkasýnda. (Süpürge)

Çarþýdan alýnmaz, bohçaya konulmaz, ondan tatlý birþey olmaz. (Uyku)

Billurdan bir havuz, içinde bir kýlavuz, aðzýnda sarý yavuz. (Gaz Lambasýgöz kırpma

Daðdan gelir hýz ile, yedibin yýldýz ile ne taþtýr, ne tüfek, neler yapar bilinmez. (Yýldýrým)

Bir küçücük sil taþý, içinde bekler aþý. Piþirirsin aþ olur, piþirmezsen kuþ olur. (Yumurta)

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Muhtazaf tarafından, 10.09.2008 - 01:26 tarihinde.
Gönderen: 10.09.2008 - 01:14
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 819 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osman12 (77), vahvah71 (53), ssercan (50), sabr_yolcusu (56), Yorumsuz_91 (33), Asya6666 (62), angel (42), cankalemdar (39), meltem6666 (59), MeCaL (56), emiremre (44), ozdalomer (53), ayþeayd&#2.. (40), talha_34 (47), mhammettelo (43), leto18 (59), sinepuryan (42), Yalnizlik (39), BATAKLIK60 (55), kamil33 (54), hmfatih (62), Soldat34 (54), MrVoLKaN (37), yusuf kuyu (44), Yusuf_Adiyaman (53), farfarlone (41), Osman_20 (39), yunusemre_56 (58), eminecanersoy (46), eren.06 (60), tugba1986 (38), tanerok (41), MAHMUT2005 (48), musbaba18 (41), Bahar38 (40), ehhan ünlü (37), ard75 (68), ofliayhan61 (54), osman42 (45), enver66 (40), ayten66 (36), adem2007 (57), uludag64 (60), kadir ibraimi (35), Hace Türkistan (52), tufan03 (48), hasimpakirbaba (48), kuscu (60), ONUR45 (41), Allah_Asigi (41), _Hilal_ (40), aydin_yilmaz (42), cemil_keskin (64), cesurkagan (37)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58841 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.