generique plaquenil ivermectine ivermektine ivermectin generique kaletra cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Dostum!

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Dostum!
1686 Mesaj -

Yeni bir iþyeri açmýþsýn. Hayýrlý, mübarek olsun.
Heyecanýný anlýyor, sevincini paylaþýyorum. Seninle paylaþmak istediðim baþka þeyler de var. Umarým ki, sen de beni anlarsýn.

“Hayýrlý olsun” demek kolay. Ama “hayýrlý kýlmak” o kadar kolay deðil. Mübarek olsun demek kolay. Ama berekete nail olmak o kadar kolay deðil. Çünkü, parçada nice hayýr görünen þeyler vardýr ki, onu bütün içindeki yerine yerleþtirince hiç de hayýr olmadýðý görülür. Neden mübarek deðil, iþte o zaman anlaþýlýr.

Sen sen ol, parçaya bütünden kopuk deðer biçme. Baþý gövdeden ayýrýrsan, ne baþýn ne gövdenin deðeri kalýr. Parçayý ait olduðu bütün içinde deðerlendir. Gerçek hayýr o zaman tecelli edecektir. O zaman mübarek olacaktýr. Çünkü her parça bereketini bütünden alýr.

Bir de parçayý ait olduðu yere koy da seyret. O zaman duyduðun heyecan, daha farklý bir heyecan olacaktýr. “Allah’ýn gör dediði yer” iþte orasýdýr.
Oradan bakarsan, “Ne varlýða sevinirim / Ne yokluða yerinirim” sýrrýna erersin.

Oradan bakarsan, “Ey Þamlýlar! Sizin taptýðýnýz ayaðýmýn altýndadýr!” diye haykýran adamý yüreðinde duyarsýn. Orayý kazýnca, ne çýkacaðýný bilirsin.
Oradan bakarsan, “elin kârda gönlün Yârda” olur. Bilirsin ki, gönlünü da kâra kaptýrýrsan Yâra bir þey kalmaz.

Oradan bakarsan, elini kaldýrýr “Ya Rab! Elimizde çok eyle, gönlümüzde yok eyle!” diye niyaz edersin.
Dostum!
Unutma, dünyalýk bir okyanus, sense bu okyanusta bir gemisin. Yol hayattýr. Yolunu yitiren hayatýný yitirir. Yolunu bulan hayatýný bulur. Geminin yolu sudur. Su geminin dýþýnda durdukça gemi yol alýr. Bu saadettir. Su geminin içine girerse, gemi batar. Bu felakettir.

Sen hiç atýný sýrtýnda taþýyan süvari gördün mü dostum? Görsen ne derdin? Sýrtta taþýnan at, süvarisine ne hayýr getirir?

Etrafýna bak! Ne kadar malýný sýrtýnda taþýyan adam varsa, iþte onlar atýný sýrtýnda taþýyan süvarilerdir.
Atýn yaðýz olsun. Atýn küheylan olsun. Koþumlarý atlastan, üzengisi altýndan olsun. Fakat sen sýrtýnda ol. O sana binmesin, sen ona bin.

Hayýrlý mal, sahibinin sýrtýna bindiði maldýr. Onu menziline ulaþtýran bir binektir. Sahibinin sýrtýna binen mal asla hayýr getirmez. Çünkü artýk “sahip” ile “mal” yer deðiþtirmiþtir. Mal onun sahibidir. Mal onu istediði yere sürer. Mal ona gem vurur. Mal onun süvarisi olur ve istediði yere sürer götürür.

Malý süvarisi olan neyin sahibidir dostum? Tut ki dünyalar onun olsun. Fakat karþýlýðýnda kendisini vermiþse, neyi elde etmiþtir?

Söyler misin, böyle bir alýþveriþten kazançlý çýkmak mümkün müdür? Kendinizi vererek aldýðýnýz hiçbir þeyden kârlý çýkamazsýnýz. Ortada “benim” diyecek biri kalmamýþtýr ki, “sahip” olmaktan söz etsin.
Kendini kaybeden, neyi kazanabilir ki?

Dostum, kendine mukayyet ol. Mukayyet ol ki; deniz gemisiz, gemi kaptansýz, kaptan rotasýz kalmasýn. Yol yolcusuz, yolcu yolsuz, at süvarisiz kalmasýn.
Hz. Süleyman’la Karun’u ayýran çizgi budur iþte. Fakat Süleyman atýna kendisini taþýttýran süvariydi, Karun atýný sýrtýnda taþýyan süvari.

Dostum, þu Kur’anî duaya yürekten amin de: “Rabbimiz! Bize dünyada da güzellik ver ahirette de; ve bizi (elimizle yaktýðýmýz) ateþin azabýndan koru!” (2.201)

Mustafa Ýslamoðlu

Gönderen: 17.07.2008 - 02:51
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
pembe_PAPATYA su an offline pembe_PAPATYA  
Dostum!
330 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý cananberraramazan

Yeni bir iþyeri açmýþsýn. Hayýrlý, mübarek olsun.
Heyecanýný anlýyor, sevincini paylaþýyorum. Seninle paylaþmak istediðim baþka þeyler de var. Umarým ki, sen de beni anlarsýn.

“Hayýrlý olsun” demek kolay. Ama “hayýrlý kýlmak” o kadar kolay deðil. Mübarek olsun demek kolay. Ama berekete nail olmak o kadar kolay deðil. Çünkü, parçada nice hayýr görünen þeyler vardýr ki, onu bütün içindeki yerine yerleþtirince hiç de hayýr olmadýðý görülür. Neden mübarek deðil, iþte o zaman anlaþýlýr.

Sen sen ol, parçaya bütünden kopuk deðer biçme. Baþý gövdeden ayýrýrsan, ne baþýn ne gövdenin deðeri kalýr. Parçayý ait olduðu bütün içinde deðerlendir. Gerçek hayýr o zaman tecelli edecektir. O zaman mübarek olacaktýr. Çünkü her parça bereketini bütünden alýr.

Bir de parçayý ait olduðu yere koy da seyret. O zaman duyduðun heyecan, daha farklý bir heyecan olacaktýr. “Allah’ýn gör dediði yer” iþte orasýdýr.
Oradan bakarsan, “Ne varlýða sevinirim / Ne yokluða yerinirim” sýrrýna erersin.

Oradan bakarsan, “Ey Þamlýlar! Sizin taptýðýnýz ayaðýmýn altýndadýr!” diye haykýran adamý yüreðinde duyarsýn. Orayý kazýnca, ne çýkacaðýný bilirsin.
Oradan bakarsan, “elin kârda gönlün Yârda” olur. Bilirsin ki, gönlünü da kâra kaptýrýrsan Yâra bir þey kalmaz.

Oradan bakarsan, elini kaldýrýr “Ya Rab! Elimizde çok eyle, gönlümüzde yok eyle!” diye niyaz edersin.
Dostum!
Unutma, dünyalýk bir okyanus, sense bu okyanusta bir gemisin. Yol hayattýr. Yolunu yitiren hayatýný yitirir. Yolunu bulan hayatýný bulur. Geminin yolu sudur. Su geminin dýþýnda durdukça gemi yol alýr. Bu saadettir. Su geminin içine girerse, gemi batar. Bu felakettir.

Sen hiç atýný sýrtýnda taþýyan süvari gördün mü dostum? Görsen ne derdin? Sýrtta taþýnan at, süvarisine ne hayýr getirir?

Etrafýna bak! Ne kadar malýný sýrtýnda taþýyan adam varsa, iþte onlar atýný sýrtýnda taþýyan süvarilerdir.
Atýn yaðýz olsun. Atýn küheylan olsun. Koþumlarý atlastan, üzengisi altýndan olsun. Fakat sen sýrtýnda ol. O sana binmesin, sen ona bin.

Hayýrlý mal, sahibinin sýrtýna bindiði maldýr. Onu menziline ulaþtýran bir binektir. Sahibinin sýrtýna binen mal asla hayýr getirmez. Çünkü artýk “sahip” ile “mal” yer deðiþtirmiþtir. Mal onun sahibidir. Mal onu istediði yere sürer. Mal ona gem vurur. Mal onun süvarisi olur ve istediði yere sürer götürür.

Malý süvarisi olan neyin sahibidir dostum? Tut ki dünyalar onun olsun. Fakat karþýlýðýnda kendisini vermiþse, neyi elde etmiþtir?

Söyler misin, böyle bir alýþveriþten kazançlý çýkmak mümkün müdür? Kendinizi vererek aldýðýnýz hiçbir þeyden kârlý çýkamazsýnýz. Ortada “benim” diyecek biri kalmamýþtýr ki, “sahip” olmaktan söz etsin.
Kendini kaybeden, neyi kazanabilir ki?

Dostum, kendine mukayyet ol. Mukayyet ol ki; deniz gemisiz, gemi kaptansýz, kaptan rotasýz kalmasýn. Yol yolcusuz, yolcu yolsuz, at süvarisiz kalmasýn.
Hz. Süleyman’la Karun’u ayýran çizgi budur iþte. Fakat Süleyman atýna kendisini taþýttýran süvariydi, Karun atýný sýrtýnda taþýyan süvari.

Dostum, þu Kur’anî duaya yürekten amin de: “Rabbimiz! Bize dünyada da güzellik ver ahirette de; ve bizi (elimizle yaktýðýmýz) ateþin azabýndan koru!” (2.201)

Mustafa Ýslamoðlu

Eline Saglýk Abla..Her bir cümlesi anlam yüklü bir yazýý.
Rabbim yazandanda,paylaþandanda razý gelsin inþ.

Gönderen: 17.07.2008 - 09:05
Bu Mesaji Bildir   pembe_PAPATYA üyenin diger mesajlarini ara pembe_PAPATYA üyenin Profiline bak pembe_PAPATYA üyeye özel mesaj gönder pembe_PAPATYA üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -

Gönderen: 17.07.2008 - 18:10
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Elinize Saglik kardesim
Selam ve Dua ile

HÜKÜMDAR ÝLE KUÞ FENZE BABI

Hükümdar Debþelim, filozof Beydebâya dedi ki:

— Bu hikâyeyi de dinledim. Þimdi, birbirlerinden uzak durmalarý gereken azýlý düþmanlarý anlat!

Beydebâ aldý sözü:

— Anlatýrlar: Hint hükümdarlarýndan Feridun (Feridun) adlý pâdiþâhýn bir kuþu varmýþ Fenze adýnda. Fenze ile cücüðü pek güzel öterlermiþ. Pâdiþâh bu kuþlarý çok sevdiði için hanýmýnýn yanýna konulmalarýný emretmiþ, hanýmýna da sýký sýký tenbihlemiþ: "Aman ha, dikkat et bu kuþlara; iyi koru onlarý!" diye.

Olacaða dur denmez: haným bir erkek çocuk doðuruyor, çocukla cücük birbirlerine ýsýnýyorlar, ikisi de kendi aralarýnda tatlý tatlý eðleniyorlar... Anne Fenze ise hergün daða uçuyor hiç kimsenin bilmediði garip bir meyve getiriyor. Yarýsýný hükümdarýn oðluna yansýný da kendi cücüðüne yediriyor.

Bu hârika meyve iki yavrucaðýn saðlýk büyümelerine ve kýsa zamanda gencelmelerine yol açýyor. Hükümdar da açýkça tanýk olduðu bu enteresan hâdiseden ötürü Fenze'ye daha çok hürmet gösteriyor, daha fazla ihsan ediyor gün geçtikçe....

Fenze yine bir gün meyve devþirmek için dýþarý çýkýyor. Bu arada cücük, þehzade ile oynamakta iken duramýyor, arkadaþýnýn kucaðýna pisliyor. Çocuk ansýzýn hiddetleniyor, cücüðü tuttuðu gibi yere çalýyor, zavallý oracýkta can veriyor... Bir süre sonra Fenze saraya geliyor, yavrusunu kanlar içinde yerde cansýz bulunca çýðlýðý basýyor. Aðlýyor, aðlýyor... Habire de söyleniyor:

— Yazýklar olsun ahdini tutmayan hükümdarlara! Hukuka riâyet etmeyen, dostunu korumayan, edepten bînasip hükümdarlarla dostluk kuranlarýn vay haline! Hakikatte onlar hiçkimseyi sevemezler, hiç kimsenin kýymeti yok onlar nezdinde. Ancak birinden bir fayda umduklarý zaman yana þýrlar, bilgisinden istifâa etmek için adam tutarlar. Lâkin amaçlarýna eriþince ne dostluk kalýr ne saygý! Ne ihsan ne de hukuka riâyet! Böyle hükümdardan iþlerini dâima cürm ü cefâ ve ikiyüzlülükle götürürler. Ýþledikleri nice büyük hatayý küçümserler ama istedikleri en hafif, önemsiz bir þey engellenmeye görsün... Birden azýlý bir canavar kesilir, zâlimlerin zalimi olurlar! Ýþte bu hükümdar da öyle, dostuna zulmeden merhametsiz bir nankör olduðu için! Kuþ zehir zemberek bu laflan ettikten sonra hýnçla þehzadeye atýlmýþ, gözünü çýkarmýþ ve havalanýp sarayýn saçaðýna konmuþ. Hâdise kendisine aktarýlýnca çok üzülen hükümdar, kuþ Fenze'yi tuzaða düþürme arzusuyla yaklaþmýþ ve demiþ ki:

— Senin canýn emniyette olacaktýr! Sana bir þey yapmayacaðým, in artýk Fenze kardeþ!

Kuþ cevap vermiþ:

— Ey Pâdiþâh! Elbette zâlime hesap sorulacak! Þu anda kurtulsa cezadan ilerde asla kurtulamayacak. Hattâ nesilden nesile devam edecek bu ceza! Senin oðlun benim biricik yavrumu mahvetti, ben de cezasýný derhal verdim!

Hükümdar:

— Hayâtým hakký için ey dost, (ne olursun dur dinle) Biz senin yavruna zulmettik. Sen de bizden öcünü aldýn! Artýk senin bizden, bizim senden alýp veremediðimiz bir þey kalmadý. Haydi sakin ol ve can güvenliðinin saðlanacaðýna inanarak gel yanýmýza!

Fenze itiraz etti:

— Asla sana dönmeyeceðim. Zîrâ dirayetli kiþiler "intikam alacak adama yaklaþma!" derler. Gizli bir kini olan kiþi, sana lûtfedermiþ gibi davranýyorsa sende bir kuþku uyanýr da ondan kaçma ihtiyacý hissedersin tabîi olarak! Böyle birine karþý en iyi tedbir, uzak durmak ve dâima "bir þeyler yapacaðýndan" endiþe etmektir. Derler ya: "Akýllý adam ana babayý dost, kardeþleri arkadaþ, eþleri refik, oðullarý iyi nam, kýzlarý hasým, akrabayý borçlu ve kendisini yapayalnýz görür!

Ben de bir yalnýzým, yabancýyým ve kovulmuþum artýk... Benim payýma aðýr bir hüzün düþtü sizin saltanatýnýzdan; hiç kimse taþýyamaz onu, derdime kimse ortak olamaz.

Ben gidiyorum. Sana benden bol selam...

Hükümdar aldý hemen sözü:

— Eðer sen bizim yaptýðýmýza karþýlýk vermeseydin yahut biz zulmetmeden sen bu iþi yapsaydýn durum senin dediðin gibi olurdu. Ama önce biz sana yapacaðýmýzý yaptýk... Senin suçun ne ki bizden kaçýyorsun? Niye bize güvenmiyorsun? Gel, dön artýk evine! Sana eman veriyorum... Kuþ Fenze cevap yetiþtirdi:

— Þunu bilmelisin ki kin ve husûmet kalbe yerleþir ve daimî bir acý kaynaðý olur. Dil her zaman kalptekini olduðu gibi söylemez. Kalbin dile þahitliði, dilin kalp adýna avukatlýk yapmasýndan daha saðlam, daha gerçekçidir. Ýyi biliyorum ki senin kalbin benim dilime, benim kalbim senin diline güvenmiyor!

Hükümdar itiraz etti:

— Bilmiyor musun, pek çok insan arasýnda derin kinler ve düþmanlýklar vardýr ama aklý baþýnda olan, uzun uzadýya kin beslemez (bu his ile kendini bitireceðine meseleyi kökten halleder) düþmanýnýn iþini bitirir!

Kuþ Fenze:

— Doðru söylüyorsun bu konuda! Ama basiretli kiþi asla inanmaz, intikam hissiyle yanan adamýn asýl hâdiseyi unutup kalbini her türlü kin ve nefretten temizleyeceðine! Akýllý adam tuzak, hile ve komplodan dâima endiþe eder böyle durumlarda! O iyi bilir ki düþmanlarýn bir kýsmý dikine dikine gitmekle bertaraf edilmez, vahþî filin ehlî fille avlandýðý gibi yað çekmek ve yumuþak davranmak gerekir bu gibi hallerde...

Hükümdar cevap verdi:

— Akýllý adam dostunu asla terketmez, arkadaþlarý ile baðýný koparmaz. Canýndan endiþe etse bile onlardan ayrýlmaya yanaþmaz. Bu huy hayvanlarýn en aþaðýsýnda bile vardýr. Bilirsin niceleri köpek oynatýr sonra onu keser ve etini yer ama sahibine ünsiyet peyda etmiþ köpek asla ayrýlmaz ondan!

Fenze aldý sözü:

— Kin ve nefret her yerde, her keþte dehþetlidir: sahibini alev alev yakar. En dehþetli olan ise hükümdarýn kalbinde yeþerendir. Zîrâ hükümdar tayfasý intikam almayý din gibi görürler! Onlar öç almak için çaba göstermeyi þeref sayarlar. Akýllý kiþi, kindar adamýn sakinleþmesine aldanmaz. Ondaki kinin, için için yandýðýný bilir.

Tahrik ettirici bir sebep zuhur etmedikçe kül altýnda ödünsüz bekleyen köze benzer kin. Kor ateþ nasýl iþtahla çýtýr çýtýr yakacaðý odunu ararsa kin hissi de kendini zuhur ettirici sebepler arar, bahaneler bulur! Bulduðu anda parlar, sarý dilli dev alevler gibi! Artýk kindara ne yumuþak söz, ne alttan alma, ne yalvarýp yakarma ne de "haklýsýn!" demek fayda eder. Ancak hasmýnýn caný kindarýn içindeki ateþi söndürebilir.

Evet, bazý kindarlar özel yararlar temin etmek ve bazý zararlý þeylerden de kurtulmak için hasmýna yaklaþýr, bir süre onunla kalabilirler. Ama ben içindeki nefret ateþini kýsamayacak kadar âcizim, kendime hâkim deðilim....

Senin kalbin dilinle ayný olsa da bana faydasý yok artýk bunun! Ben dâima korku, endiþe keder ve öç hisleriyle yanacaðým seninle yanyana olduðumuz sürece. Bizim için en uygun karar ayrýlmaktýr vesselam!

Hükümdar aldý sözü:

— Ben kesin olarak bildim ki kimse kimseye bir þey yapamaz: kaderde yazýlandan gayrý ve küçük büyük ne gelmiþse baþa, ancak bir malum kader ve kaza ile olmuþtur. Nasýl ki mahlûkatýn yaratýlýþý, çocuðun doðuþu ve canlýnýn yaþayýþýnda yaratýklarýn hakîkî bir müdâhelesi söz konusu deðilse fâni olanýn gidiþi ve canlýnýn ölümü de böyledir. O halde sen benim oðluma yaptýðýn eza konusunda nasýl mesul deðilsen benim oðlum da senin yavruna yaptýðý þeyde mesul deðil...

Öyle deðil mi ya, bunlarýn hepsi önceden takdir edilmiþ bir kaderdir ve her birimizin kendine özgü bir mazereti var; dolayýsýyla kaderin getirdiklerinden sorumlu olamayýz.

Fenze cevap verdi:

— Evet kader elbette senin dediðin gibi (bir takdir iþidir.) Ancak bu durum, saðduyulu kiþinin tehlikeden uzaklaþma ve zarardan kaçýnma hususunda bir þey yapmayacaðý anlamýna gelmez. Bilakis akýllý adam tedbirini alýr, gücünü sarfeder ve bununla beraber kadere inanýr! Hakîkî kader inancý böyledir....

Ben biliyorum ki sen içinden geçeni söylemiyorsun bana. Aramýzda öyle basit bir hâdise vuku bulmadý, senin oðlun benim yavrumu öldürdü, ben de senin oðlunun gözünü çýkardým... Sen aslýnda beni tuzaða düþürüp iþimi bitirerek içinde alev alev yanan öç ateþini söndürmek istiyorsun. Oysa ben þimdi ölmek istemiyorum... Eskiler derler ki:

"Yoksulluk belâdýr, tasa belâdýr, düþmanýn civarýnda bulunmak belâdýr, dostlardan ýrak olmak belâdýr, hastalýk belâdýr, ihtiyarlýk belâdýr lâkin tüm belâlarýn büyüðü elbette ölümdür!"

Ruhu acýyla kývranan kiþiyi, ancak ayný acýya mübtelâ olan anlarý.. Bende de sendeki dayanýlmaz elemin bir benzeri var, içim yanýyor ve seni anlýyorum. Seninle olmak, beraber gezmek bana hayýr getirmez. Zîrâ sen ne zaman benim senin oðluna yaptýðýmý hatýrlasan, ben de ne zaman seninkinin benim yavruma yaptýðýný hatýrlasam kalplerimiz nefretle kararacaktýr...

Hükümdar cevap verdi:

— Kalbinde iz býrakan dostun dostluðunu unutturacak denli kara bir kin dalgasýna kapýlan kimsede hayýr yoktur!

Fenze aldý sözü:

— Tabaný yaralý adam ite kakýla yürümeye mecbur kalsa veya kendi arzusuyla yürümek istese muhakkak açýlacaktýr yarasý ve müthiþ bir ýzdýrap verecektir ona! Gözü yanan adam yüzünü rüzgâra çevirirse acýyla kývranacaktýr... intikama kurban gidecek kiþi de intikam alacak adama yaklaþtýðýnda hayâtýnýn kumarýný oynamýþ olur. Bu dünyada yaþayan kiþi, tehlikeden kaçýnmalý; belâ gelecek yere sokulmamalý; ölçüp tartarak iþe baþlamalý, kabadayý edalarýyla gücüne güvenmemeli; îtimad etmediði adamlarla yola çýkmamalýdýr. Zîrâ kim kaba kuvvete güvenir de tehlikeye atýlýrsa kendini ölüme teslim etmiþ demektir. Yaþamasý için gerekli olan yiyecek ve içeceðini hazýrlamadan yola düþen ve asla takat getiremeyeceði iþlerin peþinde koþan adam kendini helak eder.

Boðazýna týkanacak kadar büyük lokmayý yutan ölçüsüz adam elbet debelene debelene boðulacaktýr! Düþmanýn lafýna aldanarak ihtiyatý terkeden kiþi herkesten çok düþmandýr kendine karþý! Ne getirip ne götüreceði, hangi sýrlara gebe olduðu hususunda bilgi elde edilemeyecek kader mevzuu hakkýnda fikir beyân etmek kimsenin haddine düþmez! Kiþiye düþen ihtiyata sarýlmak, tedbiri almak, özgücünü sonuna kadar seferber etmek ve kendini mesul tutmaktýr. Akýllý kiþi, imkaný nisbetinde kimseye dayanmamaya çalýþýr; kaçýþ ve kurtuluþ yolu varken kendini endiþeye sürükleyen mýntýkada beklemez. Benim de gideceðim pek çok yol var. Nereye gitsem gideyim kendime yeterim, iþimi bulurum.....

Beþ nitelik vardýr; kim bunlara her zaman sahip olursa asla muhtaç durumuna düþmez, gurbet ilde mahzun olmaz, uzak yakýn gibi olur ona ve nice dostlar kazanýr o!

Þöyle sayabiliriz:

1- Hiç kimseyi kýrmamak

2- Ýyi terbiye görmüþ olmak

3- Kuþkulu iþler yapmamak: itham altýnda kalmamak

4- Düzgün bir sîret: iyi ahlak

5- Olgun davranmak: asil ve seçici olmak.

Kiþi hayâtýndan endiþe ediyorsa kendini kurtarmak için malýný, karýsýný, çocuðunu feda edebilir; yerini yurdunu terkedebilir. Zîrâ bu saydýklarýmýz helak olsa kiþi yine birini bulur, bir þeyler kazanýr; yenilerinin geleceðine dâir ümit besler. Oysa can bedeni terkettikte yenisi gelmez... En kötü para, gerektiðinde harcanmayandýr; en kötü haným, kocasýna karþý serkeþ davranandýr; en kötü evlat, ana babaya eziyet edip âsi davranandýr; en kötü dost, zor zamanda sýrtýný çevirip gidendir...

Ve en kötü hükümdar, masumlarý korkutan, haydutlarý ve çeteleri kollayan, kýsaca halkýný koruyamayandýr. En kötü ülke anarþinin kol gezdiði, ekonomik sýkýntýlarýn had safhaya vardýðý ülkedir. Þüphesiz benim can güvenliðim yoktur senin yanýnda... Sana yakýn olursam bana huzur yok!...

Kuþ Fenze bu sözlerden sonra hükümdara veda etti, uçup gitti. Ýþte birbirlerine asla güvenmemeleri gereken kin dolu düþmanlarýn hikâyesi budur!

ALINTI
Gönderen: 18.07.2008 - 19:55
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -

Gönderen: 18.07.2008 - 20:32
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 876 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58588 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.