hydroxychloroquine generique kaletra stromectol kaletra colchicine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Biz bir vartayamı düştük?RiSaLE-İ NUR VARTAMI????CEVAB???

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Biz bir vartayamı düştük?RiSaLE-İ NUR VARTAMI????CEVAB???
81 Mesaj -
Aþaðýdakileri söyleyen þahsý tanýyalým önce eleþtirmeden dikkatli olun!!!

---> http://www.tasavvuf.info/nazim1.htm

Risale-i Nur’u Okumanýn Zamaný Geçti!

28. Þevval 1428 / 8. Kasým 2007

Mevlana Þeyh Nazým Hakkani, Lefke, KKTC

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Ýlim talebi, yani ilim öðrenmek kadýn ve erkeðe farzdýr. Ýlimden murad; öðrenilecek þey nedir? Ýlmihaldir, yani ferd olarak kendi halimizi, cemaat ve cemiyet olarak bu insanýmýzýn hal ve þanýný öðrenmek…

"Ben doðru yolda mýyým? Benim cemaatim doðru yolda mý deðil mi? Doðru yol bugünkü günde nedir? Baþlangýcý nedir? Sonu nedir?”

Yani bu Risale okumanýn zamaný geçti. Risaleden hiç bir fayda yok þimdi, kimseye fayda yoktur! Yukarýdan gelen talimat.. talimat geliyor bana þiddetli.. bu risaleler bu bizim gençlerimizi bir miktar yaklaþtýrdý, lakin ondan öteye götüremiyor. Azýcýk bir uyanýklýk verdi lakin ondan öteye kuvveti yok.

Risale-i Nur'u ne için okur bunlar? Niye okuyor? Okuduklarýndan ne yapýyor, ne fayda buluyorlar?

Ýlim, amel içindir. Okuduklarý ilmi biliyorlar mý? Okuduklarý onlara ne gösteriyor? Yani mecliste oturup sabahtan akþama, akþamdan sabaha risale okuyup uyuklayýp durmak…

Bu mu Risale-i Nurun size verdiði gösterdiði ýþýk, iþaret veya beþaret? Bu ise olamaz! Ýçinde bulunduðumuz hali bilmemiz mühimdir. Ýçinde bulunduðumuz hal iyi midir deðil midir? Bunu bilecek. Bilmeyecek kimseler çok var þimdi.

Uyanan bir gençlik var. Uyanan bir okumuþ sýnýfý var. Uyanan düþünen insanlarýmýz var. Bunlarýn yazýlarý var; bunlarýn söyledikleri var. Bunlarýn sözleri ve yazýlarý bir yere toplanýp okunmasý lazýmdýr...

Nasýl düþtük bu vartaya? Veya nasýl düþürüldük? Bu milletimiz aldatýldý mý aldatýlmadý mý? Risale-i Nur söylüyor mu bunu?

Kütüphanede kitaplarý var, Risale-i Nur var; isterse bin tane Risale-i Nur olsun, bu benim sorduðum sualin cevabýný bulamazsan o okuduðunun on para kýymeti yoktur. Götür, efendim, kabrinin baþýna koy Said-i Nursi Hazretlerinin, "Sen oku burada" de kendine, yahut bize yol gösterecek adam gönder.

Bu millet bir vartanýn içine düþtü mü? Düþtük mü yoksa dýþarda mýyýz? Vartanýn içinde yani bir kuyuya düþmüþ insana benzedi. Nasýl düþürüldük? ... Bu millet düþtü mü umumi olarak bu vartanýn içerisine? Mesela laiklik var. Laiklik bir vartadýr. Laiklik milli töremizde olan bir þey deðildir. Neye boyuna bize bunu veriyorlar? Bu Risale-i Nur bunu söylüyor mu? Söylemiyor. Laiklik kelimesi geçiyor mu Risalede? E ne anladýk Risale-i Nurdan?!! Risale-i Nurdan ne anladýk laikliði izah edemedikten sonra, efendim, laiklik kuyusuna.. o da kör kuyudur; içerisinde su olsa insan içer ve yaþar... kör kuyu da deðil içerisine kanalizasyon suyu akan kuyu…

Bu vartaya biz nasýl düþtük? Düþtük mü düþmedik mi? Yukarýdan bana da þiddet geldi bu konuda dün akþam, bu nedir yukardan büyük zatlardan iþaret geldi..

“Nedir bu; ben ne yapayým?” dedim.. Bir sürü gençler gidip geliyor, onlar Risale-i Nur talebesi, Amerika’da Gülen var, onun talebeleri onlardan bize bir þey gelmiyor.. Bu gençliðimizde bir hareketlilik yoktur, bir aksul-amel yoktur… Bu hareketlere karþý; karþý hareket! Bu Risale-i Nurdan bu gençler hislenip kendi hallerini biliyorlar mý, yoksa o Risale-i Nur talebesi veyahut Gülen Beyin talebesi birinci geliyormuþ.. Bana ne; birinciymiþ? Düþtüðü vartalardan haberi olmayan adam nedir o? Bu baþka bir tuzak. Söylendi. “Risale-i Nur baþka tuzaktýr.”

Risale-i Nur baþta tuzaktýr. Ses çýkarmadý 80 senedir T.C. ona; býraktý. Uyutur mu uyandýrýr mý? Uyuttu. Mühim olan nokta... bu vartanýn içine düþdük mü düþmedik mi? Düþüren kim? Bu vartanýn içine bizi itenler, ne gibi sebeblerle nasýl bizi ittiler? Bunu Risale-i Nur söylüyor mu? Bize lüzum eden budur: “Vartanýn içine düþdük mü düþmedik mi?” Düþdüysek, nasýl düþdük?

Bunu yazan þeyler var... uyanan gençlik var, uyanan kalem sahipleri var; güzel yazýlar var.. takip ettik. VAKÝT gazetesinden acaib makaleler geliyorki; bundan kitap yapýp bunlara okutmak lazým... Bir makale okudum dün gece, ondan yukarýdan emir geldi. Türkiye’de din Hükümetin kontrolunda diyor. Ne demek? Hükümetin baþka bir iþi yok mu; Milletin dininle uðraþmaktan baþka? Bunu yap, bunu yapmama.. Milletin kýlýðýyla kýyafetiyle; inancýyla yaptýðý ibadetiyle, zikriyle fikriyle uðraþmaya memur mudur bu devlet yahu?!

Türkiye’de din devletin kontrolundadýr.. 85 senedir Türkiye’de Islam ismi yasaktýr.. bir Islam mühesesi söyle.. yok.. Islam üniversitesi de.. Islam topluluðu de.. Islam cemiyeti de.. Islam medresesi de.. Islam hastanesi de.. Islam ticarethanesi de.. hepsi birden yeþil sermaye diyerekden topa tutuyorlar.. ne haklarý vardýr?? Risale-i Nurda bunlar varmý? Ne okursun be sen? Gazete deki yazý ondan mühüm oldu þimdi.. bu insanlarýn yazýlarýný... okudumda.. 3 makaledir o.. ikisini buldum bir tanesini bulamadim ...

Bunlarýn üzerine yürüyecek hiçbir kelime yok risalede. 1. lema 2. lema… Bunlardan bize bir fayda yok þimdi. Hiç fayda yok. Hiç.

Hastanýn ihtiyacý olan basit bir hapdýr. Onu vermýyor en aðýrlarýný veriyor, hastanýn eli ayaðý baðlanýp kalýyor. Risale-i Nur bu milleti uyutuyor demektir. Baþka bir þey yok. Kaç milyon Risale var. Milyonlarý istemem. Anlayan insan isterim ben. Biri bu vartaya düþürüldüðümüzü göstersin Risaleden. “Sözler”dir, bilmem “hutbe”dir.. Bunlar beni doyurmuyor. Benim istediðim beni doyuracak ilimdir. Þimdi gideceðim yolu bana aþikâre edecek ilimdir benim istediðim. Fiildir.

Risale-i Nur’da bu yoktur. Yok, hiç yok. Çocuklar oturur ;orada toplanýp birisi okuyacak dinleyeceksiniz diyor. Ýster anla ister anlama. Ben de diyorum ki Hýristiyanlar da öyle söyler. Hýristiyanlar da bir araya toplandýðýnda bir kimse sorarsa Papaza bu nasýl olur? “Sormayacaksýn, inanacaksýn!” Bu Hýristiyanlarýn adeti. Sormadan nasýl? Ýlmin yarýsý soru sormaktýr. Cahil soru soramaz... Sende Nurcusun?

E ne faydasý var? Bu vartadan kurtulmamýz lazýmdýr. Nasýl kurtulacaðýz? Risale-i Nurdan göstersinler yerini bana... yok yok.. Risale-i Nur’u 1940’tan beri bilirim. 70 sene oluyor. Eskisi de ayný; yenisini de bilirim. Said Nursi Hazretleri hayattaydý o zaman.

Hasýl-ý kelam, þimdi ilimden bahsediyoruz; farz olan ilim. Cenab-ý Peygamber buyuruyor. Ýlim talebi, yani insanýn kurtuluþunu ve saadetini kefalet altýna alýp, ona kurtuluþuna ve istikbaline dair yol gösterecek ilim manasýnadýr o. E þimdi bakýyoruzki Risale-i Nurdaki ibareler, yazýlar bu gençlerin hiçbirisi hiç birisini anlamazlar. Koyu Osmanlýca. Koyu Osmanlýca’yý çoktan kaldýrdý köprüyü yýktý. Geçemiyor þimdi o tarafa. Ancak kayýklarla.. bir parça ordan buraya burdan oraya belki ipin üstünde geçen çocuklarda var þimdi okuturlar ya... demirin üstünden yol yok sokak yok.. ne okutacan be?

Neyi okutuyorsun sen? Okuma deðil mühim olan. Ama bunu yapan kimse kolay okuma yazma.. be kolay okuma yazmayý çingene de yapar. Kolay öðrenip anlamayý sen bu harflerle yapabiliyor musun? Yapamazsýn. Niye deðistirdin bu harfleri? Kolay okumakla insan alim mi olur? Gazete okumakla insan alim mi olur... Gazete okumaylan insan alim mi olur. Þimdi bir köylüde versen oda okur.. þimdi ne oldu? Hiç bir þeyden anlamaz.. okur ama anlamaz. Okur-anlamaz sýnýfý yetiþtirdik biz. Boyunla uðraþýyorlar..

Kýbrýste bir üniversite açmadan yani maksat bir þey yoktur eriþilecek bir gayemiz yoktur. Bir þey öðreteceksin öðretemiyorsun. Kalitesiz bir sürü üniversiteler açtýk. Kalitesiz hesapsýz mezun verdik biz. Peki bu adamlar ne halt edecek be? “Ne halt ederse etsin…”

3 makale vardý. Sonunu bitti dediðinden anladým. Aklý baþýnda bir kimse.. aman ne hoþ tahliller yapmýþ; ne güzel anlatmýþ. Diline saðlýk, ömrüne bereket o adamýn. Bunlarý kitap yapýp onlara okutmak lazým. Risale-i Nur’u müzehaneye… Müzehaneye...

Serbest hayat.. þimdi bu mektebleri kiz erkek ayýrsan kimse gelmez.. kiz mektebleri ayrý erkek mektebleri ayrý yapsýn bakalým kaç kiþi gelecek? ... böyle okumamý olur.. milletin ýrzýný namusunu berbat ettiler..

Böyle bir muhitte yaþýyoruz.. Bunlarý ne ile terbiye edeceðiz? Kolay okullar.. ABC.. elif be olmiyacak.. saðdan sola olmiyacak.. saðý býraktýk sola taptýk manasýna o.. soldan baþlar ya.. saðdan elif be..

Ya neler, neler.. Bunlarýn hiç birisi Risale-i Nur’da var mý? Ben haþa, minel huzur, Allah benliðimize býrakmasýn, lakin söyleyecek olursak Said-i Nursi’nin yazdýðý kitaplarýn beþ defasýný yazdýrýrým; hem de vakien, yani içinde bulunduðumuz hali göstererekten, kurtuluþ yollarýný göstererekten. Bunlarda þimdi yok. Çocuklar bize gelir, efendim “Nurcu talebeleri geldi deyince tepem atar zaten, Cumartesi ya da Pazar gelirler, “efendim görüþek”, ne görüþecekler. “Siz fikr-i Sabit sahibi kimselersiniz. Din-i sabittesiniz. Binaenaleyh, yani size ne söylesek “Yok”, “Risale’de böyle þey yok” “Onun için biz Þeyh Efendi ile görüþürüz” Þudur budur. Bundan ibaret. Niye sizinle olayým? Otursunlar bir çay içirin, çorba da içirin, “selamet” deyin hayýrlan beraber olsun. Baþka ne yapacaksýn?

Hasýl-ý kelam yani ilim dediðimiz vakitte ferdi ve cemaati kurtaracak ilimdir, dünyada ve ahirette. Ara sýra latife kabilinden söylüyorum lakin hakikatin ifadesidir...

“Onun için bana þiddet geldi. Bu Risale-i Nur, çocuklarý ki müsaittir ve istikbalimizi yükleyeceðimiz insanlar bunlardýr, bilemiyorlar, vakitlerini öldürüyorlar.. Zayi ediyorlar, en azýndan malayani sayýlýr, öðrenemiyorlar, bu cahilliði, bu vartanýn içerisine nasýl düþürüldüler.. Ve hala ýsrarla bu vartanýn çýkmamýzý ýsrarla istemiyorlar.. Gayet büyük ýsrar var.. Ýstemeyiz diyor.. Bu vartanýn içinde kalacaksýnýz. Teklif bile edemeyeceksiniz bu laiklik meselesinin kalkmasýný.. Bizim kaç bin senelik töremizde laiklik var mý?

Allahümme, La havle vela kuvvete illa billah...

Ve minallahi tevfik…

Tövbe Estaðfirullah Ya Rabbi…

Estaðfirullah el azim…

El-Fatiha.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son death tarafından, 14.07.2008 - 23:08 tarihinde.
Gönderen: 14.07.2008 - 23:06
Bu Mesaji Bildir   death üyenin diger mesajlarini ara death üyenin Profiline bak death üyeye özel mesaj gönder death üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Hmm..
Ýlginç bir yazý ancak mantýk hatalarýyla dolu bir yazý..

Laikliðin bir kitapta bulunmasý ölçü müdür yani, kusura bakmasýn ama Kur'an-ý Kerim'de de laikliðin geçtiðini sanmýyorum, bu kadardüz mantýk olamaz..

Tabii ki Risale-i Nur'larda o günün ihtiyaçlarý esas alýnmýþtýr ancak günümüz için de hiç bir faydasý olmadýðýný söylemek insafsýzlýk olur. Müslümanlarýn birlik içinde bulunamamasý, namaza gereken önemi veremeyiþimiz, imanýmýzýn her an tehlikede olmasý bu sorunlar deðiþmiþ midir ki?
Risale-i Nurlarýn diliyle ilgili olarak da bilmiyorum ki Üstad bugünü görseydi dilini sadeleþtirmeye karþý çýkar mýydý bu önemli bir konu esasýnda..

Farklý fikirleri görmek ve üzerinde konuþabilmek açýsýndan faydalýydý kardeþim, teþekkürler..

Gönderen: 16.07.2008 - 14:59
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
death su an offline death  
laiklik derken ifade edilen neydi???
81 Mesaj -
LAÝKLÝK'den kastý bence ordaki þeyhin müslümanlarýn boyun eðiþleri erkek kýz ayný okulda okutulmasýna göz yummalarý, baþ açýp okumaya göz yummalarý bunlara karþý çýkmaya çýkanlar olsada bunun azýnlýk olmasý.Bencede Risalelere kesinlikle faydasýz diyemeyiz ama orda sanki þunu ifade ediyor biraz müslümanlarýn kendi baþlarýna cemaatleþmesi yani ayrý ayrý cemaatler birlik olupta olaylara toplu karþýlýk verip islama uygun yaþayabilmeye çabalamamalarý...aslýnda mantýklý geldi söylediklerinin bir kýsmý ama sizinde dediðiniz gibi...
Gönderen: 16.07.2008 - 19:17
Bu Mesaji Bildir   death üyenin diger mesajlarini ara death üyenin Profiline bak death üyeye özel mesaj gönder death üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 692 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58089 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.