ivermektine ivermectine ivermectin kamagra fluvoxamine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » KIYMET BİLMEK

önceki konu   diğer konu
10 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
KIYMET BİLMEK
1504 Mesaj -
Bir padiþah acemi bir köle ile gemiye binmiþti. Köle hiç deniz görmemiþ,
geminin mihnetini tatmamýþtý. Aðlamaya, inlemeye basladý. Tir tir
titriyordu. Avutmak için çok uðraþtýlar, ama bir türlü sakinleþmedi.
Padiþahin keyfi kaçtý. Herkes aciz bir vaziyetteyken gemide bulunan yaslý
bir adam padiþahýn huzuruna çýktý,
' Müsaade buyurursanýz ben onu sustururum' dedi. Padisah da ' Lütfetmis
olursunuz' dedi.

Yaslý adam emretti, köleyi denize attilar. Köle birkaç kere suya battý
çýktý. Sonra saçýndan yakaladýlar, gemiden tarafa çektiler. Köle gemiye
yaklaþýnca iki eliyle dümene asýldý, oradan gemiye çýktý, bir köþede uslu
uslu oturmaya baþladý.
Yaþlý adamýn yaptýðý iþ padiþahý hayrete düþürdü, ' Bu isteki hikmet nedir'
diye sordu.
Yaslý adam cevap verdi: ' ' Köle evvelce suya batmayý tatmamýþtý. Gemideki
selâmetin kýymetini bilmiyordu. Ýþte huzur ve saadet de böyledir, bir
felâket görmeyen kimse , huzurun kýymetini bilemez."
Gönderen: 11.07.2008 - 18:07
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Selma72 su an offline Selma72  
56 Mesaj -

Kýrlangýcýn biri, bir gün, bir adama aþýk olur. Günlerce penceresinde onu gözler. Derdini anlatmak, içini dökmek ister ama nedense bir türlü csaret edemez.

Günler günleri takip eder, sonbahar yaklaþýr. Zamanýnýn az kaldýðýný farkeden Kýrlangýç nihayet tüm cesaretini toplayarak gönül verdiði adama her þeyi anlatmaya karar verir.

Pencereyi açýp temiz havayý teneffüs etmek isteyen genç adam, güzel bir kuþun karþýdaki aðacýn bir dalýndan kendini izlediðini görür. Camýna doðru uçtuðunu farkederek irkilir. O ne! Hayret edilecek bir þey, kuþ hiç korkmamakta hatta, camýn pervazýný tutan ellerine kadar yaklaþmaktadýr. Kýsa bir sessizliðin ardýndan kuþ dile gelir ve

'Ey sevimli adam, ne zamandýr ben sana aþýðým. Ne olur beni içeri al, dost olalým' der. Fakat son derece ciddi olan adamýn bu kuþla uðraþacak vakti yoktur, kabaca kuþu iter ve

'Hadi git iþine. Ben senle uðraþamam' der.

Kýrgýn, küskün bir halde geri dönen Kýrlangýç sevilmeden sevebilecek kadar sadýk, herþeyi göze alabilecek kadar sevdalýymýþ adama. Bir kaç gün sonra tekrar gelir.

'Ne olur beni reddetme. Al beni içeriye. Sana arkadaþ olurum, bak sen de benim gibi yanlýzsýn.'

Fakat adam çok acýmasýzdýr. Bir türlü taþ kalbi yumuþamaz,

'Git iþne yahu. Sen ne biçim bir yaratýksýn. Ben seni içeri alýp da ne yapacaðým?'

Dertli Kýrlangýç tekrar uçar yanlýzlýk kokan yerlere. Çok üzüntülüdür. Kendi kendine bir süre daha bekleyeyim de son bir defa daha varayým yanýna. Belki bu defa kabul eder der.

Yaz neredeyse bitmek üzeredir. Esen rüzgarlar ile etrafa daðýlmaya baþlayan yapraklar güz'ün geldiðini acý acý hatýrlatýr masum kuþa. Bir ümit daha yeþerir içinde ve son bir kez daha sevdiðini görmeye gider.

'Bak, yaz bitiyor. Yakýnda sýcak ülkelere göç etmem gerekecek. Dýþarýsý soðuk. Çok üþüyorum. Ne olur beni al içeri. Seni eylendirir hoþ vakit geçirtirim sana. Senin hiç mi bir dosta ihtiyacýn yok. Arkadaþ olayým sana.'

Fakat ne mümkün bu defa da terslenen Kýrlangýç tüm ümitleri kýrýlmýþ, çaresiz tekrar uçar, gider. Hem de bir daha geri dönmemecesine. Sýcak ülkelere göç eder.

Uzun süre kuþun gelmediðini fark eden adam yavaþ, yavaþ fikrini deðiþtirmeye baþlar.

'Ben ne aptal bir adamýmým. Þuncacýk kuþun bana ne zararý olurdu ki bir türlü bu teklifi kabul etmedim. Hem ona iyilik yapmýþ olurdum, hem de can sýkýntýsýndan kurtulurdum' demeye baþlamýþ. Fakat kuþ bir daha geri gelmemiþ.

Kýþ bitmiþ, göçmen kuþlar dönmeye baþlamýþlar. Genç adam gözlerini pencereden ayýramýyormuþ. Fakat beklediði kuþ bir türlü dönmüyor, penceresine uðramýyormuþ.

Günler günleri kovalamýþ, yaz aylarýnýn ortalarýna gelinmiþ. Kuþun geri dönmesinden ümidini kesen genç adam, görmüþ geçirmiþ bir dostuna gitmiþ. O her þeyi bilirmiþ. Çünkü hayatý kitaplar arasýnda geçmiþ.

Derdini ona anlatýp akýl danýþmýþ. Yaþlý bilgin onu sabýrla dinlemiþ. Söyleyecek sözü kalmayan, piþmanlýðýný defalarca itiraf eden genç adama dömüþ ve aðýr, aðýr su sözler dökülmüþ dudaklarýndan.

'KIRLANGIÇLARIN ÖMRÜ SADECE ALTI AYDIR OÐUL.'

bir kýssada ben ekledim acizhane

Gönderen: 11.07.2008 - 18:54
Bu Mesaji Bildir   Selma72 üyenin diger mesajlarini ara Selma72 üyenin Profiline bak Selma72 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
"Bir felâket görmeyen kimse , huzurun kýymetini bilemez."

Çok doðru, insanoðlu iþte..
Gönderen: 11.07.2008 - 20:23
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sevdacicegi su an offline sevdacicegi  
5 Mesaj
evet kardesim kim söylemisse cok dogru söylemisElinize Saglik
Gönderen: 12.07.2008 - 06:05
Bu Mesaji Bildir   sevdacicegi üyenin diger mesajlarini ara sevdacicegi üyenin Profiline bak sevdacicegi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
KARDEÞÝM ÇOK GÜZEL ELÝNE SAGLIK BEN ETKÝLENDÝM YAZIDANN Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 12.07.2008 - 16:05
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rahil su an offline rahil  
1191 Mesaj -
felâket görmeyen kimse , huzurun kýymetini bilemez."
BÝR MUSÝBET, BÝN NASÝHATTEN ÝYÝDÝR...
Þu 3 günlük dünyada kimsenin kalbini kýrmaya deðmez.. Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 12.07.2008 - 16:25
Bu Mesaji Bildir   rahil üyenin diger mesajlarini ara rahil üyenin Profiline bak rahil üyeye özel mesaj gönder rahil üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1504 Mesaj -
Þu 3 günlük dünyada kimsenin kalbini kýrmaya deðmez..

Gönderen: 12.07.2008 - 19:02
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -
Kýymet Bilmek Ýçin Kaybetmek mi Gerekir!!! Acaba nedersiniz....
Kaybetmeden deðer bilenlerden olmak dileðimle......

Selametle kalýn...

Gönderen: 13.07.2008 - 08:00
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
der_ya su an offline der_ya  
875 Mesaj -
elýndekýnýn kýymetýný býlen zaten kaybetmez;kýymet býlýr çunký.

kaybeden zaten kýymetýný býlemedýgý için kaybetmýstýr...onada soylenecek tek cumle; ugurlar ola demektýr....sevinçli
Gönderen: 13.07.2008 - 13:39
Bu Mesaji Bildir   der_ya üyenin diger mesajlarini ara der_ya üyenin Profiline bak der_ya üyeye özel mesaj gönder der_ya üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1504 Mesaj -
KARDEÞÝM ÝNSAN SEVDÝÐÝNÝ KAYBEDÝNCE AANLIYOR KIYMETÝNÝ.KARDEÞÝMÝN DEDÝÐÝ GÝBÝ KIYMET BÝLENLERDEN OLALIM ÝNÞ.
Gönderen: 13.07.2008 - 17:04
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 844 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58515 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.