stromectol kaletra kaletra generique colchicine generique colchicine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Sevdiğinin Sevdiğini Seven;

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Sevdiğinin Sevdiğini Seven;
1504 Mesaj -
Huzeyfe ibni Yemân (r.a) rivâyet eder.

Bir gün hazret-i Resûlullah (s.a.v) sabah namazýný kýlýp, dönüp, Ebû Bekr-i Sýddîký (r.a) sual etti. Kimse cevap vermedi. Hazret-i Resûlullah (s.a.v)ayaða kalkýp,

Ebû Bekr nerede, buyurdu.

Ebû Bekr arka saftan,

Lebbeyk (buradayým) yâ ResûlAllah (c.c.), dedi.

Resûlullah emir buyurdu. Ebû Bekre yol açtýlar. Yanýna gelip, hazret-i Fahr-i kâinât buyurdular ki,

Yâ Ebâ Bekr nerede idin. Birinci rek'at da bana yetiþtin mi.

Ebû Bekr (r.a) dedi ki:

Yâ ResûlAllah (c.c.)! Birinci safta sizinle tekbîr alýp, Fâtiha sûresini okumaða baþlamýþtým. Sonra, abdestim de vesvese oldu. Abdest için dönüp, mescit kapýsýna geldim. Birdenbire bir ses iþittim. Ardýma baktým, gördüm ki, altundan bir kab asýlmýþ ve içi dolu su idi. O su, kardan beyâz ve baldan tatlý idi. Üstünde bir mendil örtülmüþtü. Üzerinde, (Lâ ilâhe illAllah (c.c.) Muhammedün Resûlullah Ebû Bekr-i Sýddîk) diye yazýlmýþ idi. Mendili alýp, önüme koydum. Abdest alýp, mendili geri kabýn üzerine koydum. Sonra gördüm, kaybolmuþ. Sonra gelip, evvel rek'at da size yetiþtim, dedi.

Hazret-i Resûl-i ekrem (s.a.v)buyurdu ki:

Müjdeler olsun sana yâ Ebâ Bekr (r.a). Ben namazda kýrâ'eti tamamladým ki, rükû'a gideyim. Dizlerim tutuldu. Sen gelmeyince, rükû edemedim. Sana abdest suyu veren Cebrâîl idi. Mendili tutan Mikâîl idi. Benim dizlerimi tutan Ýsrâfîl idi 'aleyhissalâtü vesselâm'
Gönderen: 06.07.2008 - 20:54
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
SeVdÝðÝnÝ sEvDiÐiNe SöYlEmEk
Sevmek, sevgiyle yaþayabilmek; ömrümüz boyunca sahib olduðumuz cevherlerdir. Sevgi etrafýndakiler için aydýnlatan bir ýþýk, yýkayýp arýndýran bir Rahmet, besleyip büyüten bir gýda, kazandýrýp zengin eden bir sermaye demektir. Sevgi; ilahi bir týlsýmdýr. Girdiði her yere inanmayý, güvenmeyi, yardým etmeyi ve hoþgörüyü getirir. Sevgiyle yola çýkan her yolcu; engelleri aþar. Menzillere ulaþýr. Aradýðýný bulur. Sevgi; bütün güzelliklerin tohumudur. Bizler sevgi dolu yüreklerle, tebessümlerle çevremize sevgi ýþýklarý saçarsak bizim bir sevgimiz bin sevgilere gebe kalýr inþaAllah. Sevgi fidanlarý büyüyüp muhabbet çýnarlarý yetiþir. Kökü sevgiyle beslenmiþ gövdesi muhabbetle sulanmýþ bu çýnarlar ise kolay kolay devrilmez toplumlar oluþturur. Ýlahi vuslatlara ererler.

Sevmek gönül iþidir, sevmek her kiþinin deðil, er kiþinin hakkýdýr. Seven kiþi her olaya sevgiyle, merhametle bakar. Her þeyde sevilebilecek bir güzellik görür. Hatta en çetin imtihanlar en zorlu kiþilerde bile bunu “Vedud olan Rabbim yarattý. O sevgi kaynaðýnýn yarattýðý varlýk nasýl kötü olabilir? Nasýl sevilemez” diye merhamet eder. Ve her þeyi sever. Sevdiði için de Hz. Hamza’nýn ciðerini vahþice parçalayan Vahþi gibi tevbe edip birer sevgili olmaya and içen yürekler çoðalýr.

Sevmeyenler ise yaþamayanlardýr. Onlar ölü kalplerdir. Hayatý anlamsýz ve tatsýz duygularla bitkisel hayatta yaþarlar. Gönüllerinde sevgi yerine menfaat, kin, hýrs, nefret beslerler. Bunun için de bulunduklarý ortamlarda anarþiye ve bunalýma düþerler. Etrafýndaki en yakýn insanlarla bile çatýþma içindedirler. Yürekleri sevgiden mahrum olduklarý için de hiç bir zaman güzellikleri göremezler. Nimetlere ulaþamazlar. Devamlý kýsýr dünyalarýnda egoistçe yaþarlar.

Sevgiyle yaþayarak, birer sevgi insaný olabilmek en çok özlenen þeyler.

Herkesi ama Rabbimin yarattýðý herkesi istisnasýz sevmeli, tanýdýklarýmýza ‘Seni seviyorum’, bunun için de arýyorum, önem verip ziyaretine geliyorum, seviyorum, sevdiðim için de seccademde oturup Ganiyy olan Rabbimden isterken senin için de istiyorum” desek, hastalandýðýnda biz de onunla aðrý çeksek, iþleri bir ucundan biz de tutsak. Mutlu olduðunda tebessümümüzle katkýda bulunsak, zor anlarýnda yemeðimizi onlarla bölüþsek herhalde hayat bir baþka olurdu.

Hz. Ali gibi sevdiðimiz için ölüm döþeklerine yatabiliyor muyuz? Hz. Ebu Bekir gibi yýlan deliklerini ayaðýmýzla týkayabiliyor muyuz? Ensar gibi kardeþlerimiz için evimizin yarýsýný, aþýmýzýn tamamýný verebiliyor muyuz? Yunus’un deyimiyle “Ol dost için aðularý þeker gibi yutabiliyor muyuz?” Varýmýzý yoðumuzu bir gönül karþýlýðýnda kýyabiliyor muyuz? Yoksa sevgi maðdurlarý olarak sevgisiz, aþksýz, muhabbetsiz, “Bunlar olamaz mý” diyoruz? Ama büyük bir yitiðimiz de var.. Sevgi, muhabbet, samimiyet. Sevginin tadýný doyasýya yaþamýþ Mevlanamýz da öyle söylemiyor mu?

“Altýn ne oluyor? Can ne oluyor? Ýnci mercan da nedir? Bir sevgiye harcanmadýktan, bir Sevgiliye feda edilmedikten sonra...”

Niye herkesi gönülden sevip, sevginin yollarýna dökmüyoruz her þeyleri... Hele bir verelim sadakalarý tebessümlerle...

Niye Efendimiz (sav) ýsrarla “Sevdiðini sevdiðine söyle” diye nasihat etmiþ. Belki de sevgiler ortalara dökülsün, konuþulsun. Çaðlayanlar gibi coþsun, diye.
ALINTI

Kardesim

Gönderen: 07.07.2008 - 18:05
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
**su** su an offline **su**  
45 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý halk yolcusu
Sevdiðinin Sevdiðini Seven

Alıntı
Orijýnalý Muhtazaf
SeVdÝðÝnÝ sEvDiÐiNe SöYlEmEk

Allah Razı Olsun ne kadar hoþ ve içli bir konu...gül

men ehabbe ehan lillâhi fillâh ve kàle innî uhibbuke lillâh, fekàd ehabbehullàh,fedehalâ cemîanil-cenneh.
Gönderen: 07.07.2008 - 20:48
Bu Mesaji Bildir   **su** üyenin diger mesajlarini ara **su** üyenin Profiline bak **su** üyeye özel mesaj gönder **su** üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
Sevdiðinin sevdiðini sevmek yaaaa ne güzeller deðilmi yarabbi
ey resulumüz
ashabýn
ne kadar
güzeller....
Bir mümin kendini baþkasýna tercih edendir eder
hayatýný vermekten kaçýnmaz dünyanýn saadetini
diler iþi odur hayýr ister hayra çaðýrýr...
Mazlumdur mahkumdur dünyayý sevmez o güzel görür güzel bakar bekler
sevdiðini bekler güzel kul güzel arkadaþ güzel yoldaþtýr yarýyolda býrakmaz
Sevgisi sonsuzdur ebedi sever sevgisi Allah cc içindir Allah için sever Allah için buðz eder kýzmasý allah içindir sevgiside....
Sevilen sevdiðinin hürmetince sevilir deðerlidir sevgisi deðerinde sevilen seveni sevgisi ve muhabbeti mukabilinde insanlarýn gönüllerinde sevileni sevdirir...
Mümin Allah cc çok severse Allah cc onu diðer müminlerin gönüllerinde taht kurdurur onu herkese sevdirir..
Ashab birbirlerine aþýk gibi idiler sevgileri o kadar yüce ki ölüm anlarýnda bile bir danla suyu kendi muhtaç olduðu halde kardeþine tercih edendiler..
kardeþlerini o kadar severlerdi ki yiyeceðin yetmeyeceðinden korkup karanlýkta yemek yiyendiler beraber aç kalýrlar karýnlarýna taþ baðlarlar beraber doyarlardý kimse ama kimse sevgide resulullahý geçemez ve geçemeyecek!!!
Ashabýn karnýnda bir taþ varsa onda 2 taþ vardý onlar bir aðladýðýnda resul bim aðladý o ümmetine aþýk bir peygamber her yerde ümmeti ümmeti bu söz doðparkende ölürkende miracýndada dilinden düþürmedi.....
Binlerce salat selam habibi kibriyasýnýn üzerine olsun!!!
Gönderen: 08.07.2008 - 19:32
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 846 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60302 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.