generique rhinocortivermectin generique plaquenil chloroquine chloroquine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » Lüks ve İsrafa Karşı İslam'ın Kanaat Ahlakı (ÇOK BEGENDIM)

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Lüks ve İsrafa Karşı İslam'ın Kanaat Ahlakı (ÇOK BEGENDIM)
875 Mesaj -
Ülkemizde her sene, Afrika"daki Nijer ülkesinin bütün halkýný bir sene doyuracak kadar ekmek çöpe atýlýyormuþ. Ne büyük vicdansýzlýk, ne büyük ahlâksýzlýk...

ANTÝ-TÜKETÝM konusunda bir kitap hazýrlayacaðým inþaallah. Yýllardýr düþünüyorum, bir türlü gerçekleþtiremiyorum.

Halkýn bir kýsmý korkunç, cehennemi, þeytanî bir israf ve lüks çukuruna düþmüþtür. Ýsraf ve lüks dinimize, akla, vicdana, bilgeliðe, ahlâka, fazilete aykýrýdýr.

Türkiye halký, Ýslâm"ýn kanaat ve iktisat (tutumluluk) ahlâkýna uygun bir hayat sürse, ülkemizin nimetleri hepimize bol bol yeter de artar. Kalanýný da dünyada sefalet çeken kardeþlerimize ve insanlara göndeririz.

Bir vatandaþýn, bir ailenin, bir toplumun kendisine yetecek miktardan fazla tüketmesi ve harcamasý ahlâka aykýrýdýr.

Ülkemizde her sene, Afrika"daki Nijer ülkesinin bütün halkýný bir sene doyuracak kadar ekmek çöpe atýlýyormuþ. Ne büyük vicdansýzlýk, ne büyük ahlâksýzlýk...

Markete gidiyor, nakit parasý yok, kredi kartýyla alýþveriþ edecek... Kocaman bir araba alýyor, ihtiyacý olup olmadýðýný düþünmüyor, dolduruyor da dolduruyor. Kasada kartý veriyor, ödüyor. Asýl ödeme sonra... Bir yýðýn sýkýntý çekiyor, sonra devlete kýzýyor. Kýzýlacak, öfkelenilecek bir surat görmek istiyorsa aynaya baksýn!

Geçenlerde, elbise dolabýmda hiç giyilmemiþ yazlýk bir ceket buldum, ona uyacak bir pantolon yoktu. Aksaray"daki yeraltý çarþýsýna pantolon almaya gittim, bir elbise maðazasýnýn önünde 30 liraya kumaþý ve dikiþi birinci sýnýf yazlýk elbiseler vardý. Niçin bu kadar ucuz diye sordum, görünmeyen yerlerinde küçük defolarý varmýþ, seri sonuymuþlar. 30 lira verdim, bedenime uyan bir takým elbise aldým. Giydiðimde, bazý dostlarým, gayet þýksýnýz dediler, 30 liraya!..

Geçen hafta Beyazýt karakolu civarýndaki geçitte yürüyordum, oradaki bir dükkândan son derece kaliteli ihraç malý, Ýstanbulin tipi boyna kadar düðmeli bir ceket aldým. Kaç lira verdim biliyor musunuz? Tam 10 lira!..

Birkaç ay önce Çemberlitaþ ile Çarþýkapý arasýnda Mimar Hayrettin Camii altýndaki bir ayakkabýcýdan birinci sýnýf iþçilik, kösele bir ayakkabý aldým, 39 lira. Niçin bu kadar ucuz? Seri sonu, artýk o model üretilmiyor, maliyetinin altý fiyata satýyorlar.

Yeme içme konusunda da hiç lükse, israfa, gösteriþe, gurura, kibre kapýlmam. Halk, esnaf lokantalarýnda yemek yerim. “Dün Altýnkemik restoranda beyaz þaraplý lüfer balýðý zýkkýmlandým” gibi meraklarým yoktur.

Kýþlarý, Güney Amerika"da yaþayan devegiller cinsinden lama tüyünden yapýlmýþ palto giyerim. Böyle paltolar Avrupa maðazalarýnda 1000 eurodan aþaðýya satýlmaz. Bendeniz sonuncu paltomu 90 liraya almýþtým.

Gömleðe genellikle 10 lira veririm.

Bir iki yýl önce Sirkeci Ebussuud caddesindeki devlete ait gümrük mallarý maðazasýndan çok kaliteli ve gerçekten nefis kravatlar almýþtým, tanesi 3 lira...

Geçenlerde Avrupa yelekleri aldým. Tanesi 2,5 lira...

Bereketli, rahat, huzurlu bir hayat sürmek isteyen kanaate ve iktisada riayet etsin.

Eve erzak alýyorum, yemekle bitiremiyorum.

Cebime harçlýk koyuyorum, tükenmiyor...

Beslediðim kedilerin berekette ve bollukta rolleri olduðunu düþünüyorum.

Ben kedilere bir tabak yemek veriyorum, Allah bana bir sofra yemek ihsan ediyor.

Yaz geldi ya, açýk býraktýðým pencerelerden kumrular evin içine yuvalar yaptýlar. Yumurtladýlar, kuluçkaya yattýlar ve civciv çýkarttýlar. Bazýlarý büyüdü, uçtu gitti.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz “Kanaat bitmez tükenmez bir hazinedir” buyurmuþlardýr.

Geçim sýkýntýsý çekenlere, hanelerinde bereketsizlik olanlara tavsiyelerim;

1. Pahalý ve lüks þeyler almayýnýz ve yemeyiniz.

2. Makarna, nohut, yeþil mercimek, patates, kuru fasulye gibi gýda maddelerini alýp piþiriniz.

3. Doyduktan sonra kesinlikle yemeyiniz.

4. Balýðýn bol olduðu zamanlarda ucuz balýk tüketiniz.

5. Pahalý ve lüks restoranlara gitmeyiniz.

6. Bazen simit, kýzarmýþ ekmek, beyaz peynir, domates, zeytin veya zeytinyaðý, limonlu çay ile kahvaltý ediniz (yemek yerine).

Bu dediklerimi yaparsanýz bütçenizdeki açýðý kapatabilirsiniz. Bu dediklerim mücerreptir (tecrübe edilmiþtir).

Sakýn ola kÝ, “Müslümana her þeyin en iyisi layýktýr” þeytanî felsefesine kapýlmayýnýz. Müslüman her þeyin en iyisini, en lüksünü, en israflýsýný, en gösteriþlisini tüketmez. Allah"ýn bizlere en güzel örnek ve model olarak göndermiþ ve göstermiþ olduðu Peygamberimiz mütevâzý ve kanaatli yaþamýþlardýr, asla israf etmemiþlerdir.

Kendinize karþý kanaatli, mütevazý, tutumlu olunuz; muhtaç kardeþlerinize karþý cömert olunuz, misafirlerinize ikram ediniz.

Türkiye çýlgýn bir israf ve lüks toplumu haline gelmiþtir. Ýmkâný olan ölçüsüzce tüketiyor, yiyor, giyiniyor, saçýp savuruyor; imkâný olmayan vatandaþlar da bin bir sýkýntý içinde sürüm sürüm sürünüyor. Böyle bir toplum elbette saðlýklý, dengeli, faziletli bir toplum deðildir. Öyle Müslümanlar görüyorum ki, kanaatli ve mütevazý yaþamaktan utanýyor, haya ediyor.

Marka fetiþizmi... Lüks yerlerde yemek yeme tutkusu... Lüks meskenler, lüks otomobiller, lüks cep telefonlarý... “Benim televizyonum en pahalýsýndan Plazma televizyonu, þu kadar bin lira... Benim paltom Ýtalya"da dikilmiþ... Elbisem Davalaciro marka... Ayakkabýlarým 750 lira...” Böyle küçük gururlar ve kibirler sergileyen kiþiler acýnacak mahlûklardýr. Herifin elbisesi 5 bin dolarmýþ... Peki, ciðeri kaç para eder? 5 para etmez!.. Bir pislik tulumuna 5 bin dolarlýk elbise giydirmiþler... Hazret-i Ömer Efendimiz yamalý elbise giyermiþ...

Kur"ân-ý Kerim"de müsrifler (saçýp savuranlar, israf edenler) için “Onlar þeytanýn kardeþleridir” buyuruluyor. Dikkatli olalým, ayaðýmýzý denk alalým, kanaatli ve mütevazý yaþayalým, þeytanýn kardeþleri olmayalým.
Gönderen: 10.06.2008 - 08:00
Bu Mesaji Bildir   der_ya üyenin diger mesajlarini ara der_ya üyenin Profiline bak der_ya üyeye özel mesaj gönder der_ya üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Kararsiz
Çok doðru..

“Müslümana her þeyin en iyisi layýktýr” diye diye mütedeyyin insanlarý bile israfa alýþtýrdýlar, biz layýkýz da peki Afrika'da açlýktan ölen kardeþlerimiz layýk deðil mi, kendimizi kandýrýyoruz sadece, ne yazýk..agla
Gönderen: 10.06.2008 - 11:39
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yaka ignesi su an offline yaka ignesi  
68 Mesaj -
Elinize Saglik ahir zaman insaný olarak herþeyimize çok dikkat etmemiz gerekir.bizim çöpe attýgýmýz yiyecekle kaç kiþinin karný doyardý Allah bilir.yada begenmeyip,modasý geçti diye bi kenara fýrlattýgýmýz giysilerle kaç çýplak örtünürdü...hani bereketden bahsetmiþsinizya,çocuklarýmýza bunu aþýlamamýz lazým.sofradaki nimete saygýsýzlýk yapýlmayacagýný,tabakda yemek býrakýlmayacagýnýaglaAllah korusun yahudi adetidir bilirsiniz),ihtiyaç yokken lüzumsuz harcama yapýlmamsý gerektini ögretirsek ,hayata daha doymuþ ve ihtirasa kapýlmamýþ insanlar kazandýrýrýz diye düþünüyorum.vaktimizin çogunu kazanmaya harcýyoruz,kalan vaktide kazandýklarýmýzý harcamaya. Elinize Saglik
Gönderen: 10.06.2008 - 11:42
Bu Mesaji Bildir   yaka ignesi üyenin diger mesajlarini ara yaka ignesi üyenin Profiline bak yaka ignesi üyeye özel mesaj gönder yaka ignesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 828 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59538 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.